Порушення функції стравоходу.



Просування корму стравоходом порушується за таких патологічних змін:

ü звуження просвіту стравоходу утруднює проходження кормових мас. Причини: запалення, набряк, пухлини, закупорка сторонніми предметами, параліч, спазми;

ü дивертикул – вип’ячування стінки стравоходу, внаслідок розтягнення його стінки, кормові маси затримуються, починаються процеси бродіння, гниття, стінка стравоходу запалюється, атрофується, некротизується і розривається;

ü закупорка стравоходу сторонніми тілами (буряк, картопля).

 

Порушення травлення в шлунку і сичугу.

Шлунок виконує резервуарну (крім сичуга), моторну, секреторну, інкреторну, всмоктувальну та екскреторну функцію. Перші три із названих відіграють першочергову роль забезпечення процесів травлення.

Секреторна функціяшлунку проявляється у виділенні шлункового соку, який складається з вільної і зв’язаної з білком соляної кислоти. Форми порушення секреції є якісні і кількісні.

Кількісні:

· Гіперацидна (підвищена кислотність) – великий вміст шлункового соку натщесерце, а при дачі корму кількість його збільшується, при запаленні і виразках шлунку.

· Астенічна – високий рівень кислотності шлункового соку натщесерце, а при дачі корму секреція соку швидко росте і різко падає, виснаження залоз шлунку.

· Інертна – незначний вміст соку натщесерце, але при дачі корму кількість не збільшується, а залишається на низькому рівні.

· Субацидна секреція – в складі шлункового соку може бути відсутня вільна соляна кислота. Інертну і субацидну форму секреції, при яких зовсім відсутня вільна соляна кислота називають ахілією.

Якісна характеристика шлункового соку відображає його кислотність, за одиницю кислотності приймають кількість децинормального розчину NaOH, що нейтралізує кислотність в 100 мл шлункового соку. Буває:

- нормоацидний (25-30 од. вільної, 10-15 од. зв’язаної НСl);

- гіперацидний (до 100 од. вільної і 15-20 од. зв’язаної НСl);

- гіпоацидний (10-15 од. вільної, 20-30 од. зв’язаної НСl);

- анацидний (вільна відсутня, 30-40 од. зв’язаної НСl).

Розлад моторної функції проявляється:

ü атонія (гіпотонія) – послаблення або відсутність скорочень шлунку; при пухлинах, виснаження тварини. Причини: перегодовування або поїдання легко бродячих кормів;

üгіперкінез – посилення шлункової перистальтики; при запаленні, нервових розладах, низькій концентрації шлункового соку;

üблювота – складний рефлекторний акт, в наслідок якого вміст шлунку викидається назовні через рот. Блювання є фізіологічним актом у певні періоди життя (під вигодовування малят). За допомогою блювання тварини звільняються від подразливих і отруйних речовин, які потрапили в шлунок і має захисне значення, оскільки запобігає отруєнню.

Евакуаторна здатність залежить від вмісту соляної кислоти в шлунковому соку. Чим більше її вміст, тим корм довше затримується в шлунку і навпаки.

Порушення травлення в шлунку і сичугу.

Переповнення шлунку кормами називається гострим розширенням шлунку, здуття його газами – метеоризмом. Причини: перегодовування тварин кормами. При довготривалому вживанні у великій кількості грубих кормів, а також при гіпосекреції шлунку розвивається хронічне розширення шлунку. Ознаки: черевна стінка напружена, черевні органи стиснуті і анемічні, в грудній порожнині застійна гіперемія і набряк легень, гіперемія м’язів і розширення серця. Найчастіше зустрічається у коней, яке може призвести до розриву шлунку, при якому по краях розриву у вмістимому шлунку кров’яні зсідки, які відсутні при посмертних розривах.

Виразка шлунку – це своєрідне враження для якого характерні: правильні округлі краї зі сходинками, що відповідають шарам стінки шлунку. Навколо якої відсутні запальні зміни у вигляді гіперемійованого пояска. У тяжких випадках відбувається прободіння шлунку, що веде до перитоніту, кровотечі, смерті. Причини:травматичні ушкодження слизової оболонки при різкому переведенні на згодовування грубими кормами.

Абомазит– запалення слизової оболонки сичуга. За характером запалення: серозний, катаральний, геморагічний, ерозивний і виразковий; за перебігом: гострий та хронічний; за походженням: первинний та вторинний. Зустрічається частіше у молодняку. Причини: у молодняку молочного періоду вирощування є порушення гігієнічних умов випоювання молозива та молока, наявність у молозиві та молоці різних токсичних сполук, годівля тварин недоброякісними кормами.

Гастрит– запалення слизової оболонки та інших тканин стінки шлунку з порушенням його функцій. Найбільш часто хворіють коні, свині, собаки. За походженням гастрит буває: первинний та вторинний; за перебігом: гострий та хронічний; за характером ураження: ексудативний та альтеративний; за характером ексудату: серозний, катаральний, геморагічний, фібринозний, гнійний, альтеративний, ерозійний та виразковий. За локалізацією та розповсюдженням: дифузний та вогнищевий.

За характером секреції соляної кислоти в шлунку гастрит є: нормоцитний (в шлунковому соку вільна соляна кислота в межах фізіологічних показників), гіперацидний (підвищений вміст соляної кислоти), субацидний або гіпоацидний (вміст вільної соляної кислоти знижений), анацидний (відсутня вільна соляна кислота).

За характером морфологічних змін у тканинах шлунку гастрит є: атрофічний та гіпертрофічний.

ü При атрофічному зменшується секреція шлункового соку і відсутня вільна соляна кислота та ферменти (ахілія).

ü При гіпертрофічному проявляється при підвищенні секреції соляної кислоти.

Причини: недоброякісний корм, подразнюючі речовини, отрути, збудники інфекційних хвороб (ящуру, сальмонельозу, колібактеріозу).

238
Ознаки:при гострому катарі слизова оболонка набрякла, гіперемійована, з плямисто-крапковими крововиливами; при хронічному катарі слизова оболонка шлунку потовщена, зібрана в грубі складки, тьмяна внаслідок атрофії залозистих елементів, з розростанням сполучної тканини.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 434; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!