Облік як основа інформаційного забезпечення управління



Однією з найважливіших умов удосконалення управління підприємством є поліпшення його інформаційного забезпечення. Інформація є основою, базою для управління. Основним джерелом економічної інформації є дані бухгалтерського обліку. З цього приводу ряд спеціалістів зазначають, що інформація, одержана каналами бухгалтерського обліку, складає 80 відсотків економічної інформації. Професор М. С. Пушкар підкреслює, що «бухгалтерський облік є частиною загальної інформаційної системи, яка перетворює первинні дані, зафіксовані в документах, на продукт для управління. Таким продуктом є готова до споживання інформація, яка має всі властивості товару.

Проблеми формування економічної інформації на підставі вдосконалення облікової, вивчалися такими вченими, як: Д. Д. Батуєва, Ф. Ф. Бутинець, Ю. А. Верига, Н. М. Малюга, В. М. Пархоменко, В. В. Сопко та ін. Однак ряд питань, які пов’язані з формуванням і опрацюванням інформаційного забезпечення управління підприємством з позиції реалізації задач бухгалтерського обліку, вимагають подальшого вивчення та вдосконалення.

У сучасних умовах господарювання в Україні змінюються і уточнюються функції бухгалтерського обліку з метою поліпшення інформаційного забезпечення управління. Без даних бухгалтерського обліку неможливо дати об’єктивну оцінку результатам господарської діяльності підприємства. На підставі облікової інформації створюється інформаційна основа для розвитку ринку та оцінювання ефективності функціонування підприємств. Швейцарський професор І. Ф. Шерр ще на початку ХХ століття підкреслював роль обліку в управлінні підприємством: «Бухгалтерський облік – безгрішний суддя минулого, необхідний керівник теперішнього та надійний консультант майбутнього кожного підприємства». Отже, основою інформаційного забезпечення управління підприємством є бухгалтерський облік. До недавнього часу бухгалтери і користувачі бухгалтерських даних будували свої уявлення про відношення бухгалтерського обліку (БО) до господарського процесу (ГП) відповідно до формули БО=ГП, тобто виходили із того, що всі відомості, які представляються бухгалтерським обліком, адекватно відображають факти господарського життя. Проте адекватність, на думку теоретиків традиційного напряму, відновлювалася за допомогою інвентаризації. Після появи поняття «інформація «стало ясно, що між двома частинами тотожності слід поставити інформацію (І). І тоді формула приймає вигляд: ГП=І=БО, тобто в теорії треба виходити з того, що господарський процес адекватний породжуваній ним інформації, а остання – відомостям, відображеним у бухгалтерському обліку. Тобто облік через економічну інформацію перетворюється у функцію системи управління.

Бухгалтерський облік, відображаючи господарські процеси і явища в динаміці, дає змогу встановити тенденції і закономірності в розвитку керованого об’єкта, надаючи тим самим необмежені можливості для своєчасного напрацювання оптимальних управлінських рішень з належним впливом на керований об’єкт. Облік виступає у ролі інструмента, що забезпечує всі щаблі управління інформацією про стан суб’єктів управління. Певним гарантом надійності даних бухгалтерського обліку стає контроль. Внутрішньогосподарський контроль із різноманітністю застосовуваних ним методів і прийомів при належній організації здатен не тільки засвідчувати достовірність облікової інформації, а й сприяти підвищенню якості і повноти оперативних даних та даних управлінського обліку. Отже, система обліку та система контролю характеризують об’єкт управління – підприємство з усіма його особливостями, загалом створюють інформаційну основу його діяльності, ідентифікуються з системою господарського механізму як складові частини, водночас входять до складу економічної системи управління у вигляді окремих підсистем. Між цими складовими системи господарського механізму існують зв’язки, що їх об’єднують

Система бухгалтерського обліку повинна формувати інформацію, що задовольняє потребам широкого кола зацікавлених користувачів. Сучасний бухгалтерський облік є інформаційною базою, на основі якої можлива підготовка різних видів бухгалтерської і іншої звітності, зокрема, фінансової звітності, консолідованої фінансової звітності, управлінської звітності, податкової звітності, статистичної звітності, звітності перед державними органами контролю тощо. При цьому слід враховувати, що підсумкова (звітна) інформація тісно пов’язана з нормуванням, плануванням, контролем та аналізом. У зв’язку з цим у складі звітної інформації повинні бути, крім фактичних даних, планові, нормативні, кошторисні показники, а також показники відхилення від них як в абсолютних, так і у відносних величинах. Отже, основою інформаційного забезпечення управління підприємством є бухгалтерський облік. Для вирішення задач, що стоять перед бухгалтерським обліком, його розглядають у двох напрямах: фінансовий облік і управлінський облік. Управлінський облік повинен надавати інформацію, засновану на даних як фінансового, так і не фінансового характеру, для прийняття рішень керівниками. Однак у багатьох підприємств служби фінансового і управлінського обліку частково дублюються за своїми функціями. Для вдосконалення управління на мікрорівні і підвищення конкурентоспроможності бізнесу дуже велике значення має якість інформації, що надається бухгалтерським обліком. Важливим чинником підвищення якості фінансової, управлінської та іншої інформації є вдосконалення облікового процесу на підприємстві. До найважливіших об’єктів інформаційного забезпечення управління підприємством з позиції реалізації задач бухгалтерського обліку, слід віднести:

- нормативно-правову базу бухгалтерського обліку;

- облікову політику підприємства; 

- дані синтетичного та аналітичного обліку;

- первинні документи;

- фінансову звітність;

- внутрішню (управлінську) звітність.

Зазначені об’єкти повинні бути покладені в основу формування інформаційного забезпечення управління підприємством.

Досліджуючи місце і значення бухгалтерського обліку в системі господарського механізму, необхідно підкреслити його зв’язок з усіма елементами управління – плануванням, контролем, аналізом та ін. Саме облік є інформаційною базою, що забезпечує функціонування цих елементів, він також надає інформацію про ефективність управління загалом. Тобто бухгалтерський облік є постачальниками інформації про стан та напрями розвитку підприємства, а тому формує основу інформаційного забезпечення управління підприємством. Доведено, що система обліку та система контролю характеризують об’єкт управління – підприємство з усіма його особливостями, створюють інформаційну основу його діяльності, ідентифікуються з системою господарського механізму як складові частини, водночас входять до складу економічної системи управління у вигляді окремих підсистем. Сформовані об’єкти інформаційного забезпечення управління підприємством у частині реалізації задач бухгалтерського обліку, які можуть бути покладені в основу моделювання інструментальних засобів управління підприємством.

 

Тести для самоконтролю

1. Управлінський облік це –

- частина системи бухгалтерського обліку, яка забезпечує потреби управління в інформації;

- інформаційною основою прийняття управлінських рішень всередині підприємства;

- частина загальної системи управління фінансами підприємств.

2. Управлінський облік повинен бути організований:

- змістовно, як сукупність методів і процедур управління інформацією;

- організаційно – як окрема частина фінансової служби підприємства;

- шляхом побудови системи внутрішнього контролю.

3. Функції системи управління фінансами:

- комплекс грошово-фінансових дій;

- комплекс обліково-контрольних дій;

- комплекс ефективного інформаційного обліку.

4. Які варіанти зв’язку між управлінською та фінансовою бухгалтерією застосовують в даний час:

- інтегровану систему обліку;

- автономну систему обліку;

- диференційований господарський облік.

5. Які види обліку використовують для забезпечення отримання різнобічної інформації, необхідної для здійснення управління підприємств:

- бухгалтерський;

- оперативно-технічний;

- статистичний.

6. Бухгалтерський облік, як важлива складова інформаційної системи підприємства, формує значну частину загального обсягу економічної інформації, яка у ньому створюється і забезпечує життєдіяльність таких функцій, як:

- планування;

- контроль;

- економічний аналіз;

- фінанси.

7. Бухгалтерський облік відображає господарську діяльність підприємств, органіхзацій, установ та охоплює:

- всі засоби господарства;

- джерела їх формування;

- господарські процеси;

- результати діяльності.

8. Бухгалтерський облік – це процес:

- виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання;

- передачі інформації про господарську діяльність підприємства зовнішнім користувачам для прийняття рішень;

- передачі інформації про господарську діяльність підприємства внутрішнім користувачам для прийняття рішень.

9. Метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам:

- повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище;

- інформації про результати діяльності;

- інформації про рух грошових коштів підприємства для прийняття управлінських рішень.

10. Діяльність будь-якого підприємства базується на постійному підвищенні рівня використання:

- матеріальних ресурсів;

- грошових ресурсів;

- трудового потенціалу підприємства.

11. Виходячи із вимог керівництва щодо реалізації поставлених завдань, виділяють функції бухгалтерського обліку:

- контрольну;

- інформаційну;

- фіскальну.

12. Контрольна функція полягає у:

- необхідності здійснення методами бухгалтерського обліку контролю за збереженням та ефективним використанням ресурсів;

- виконанням планових завдань;

- дотриманням чинного законодавства й умов угод і контрактів.

13. Інформаційна функція бухгалтерського обліку полягає у:

- забезпеченні керівництва як структурних підрозділів, так і підприємства в цілому інформацією;

- здійсненні контроля;

- здійсненні планування;

- здійсненні прийняття оперативних управлінських рішень.

14. Управління діяльністю  підприємства складається з:

- розробки доцільних дій, впроваджених у відповідних програмах;

- контроля за виконанням програм за допомогою інформаційного забезпечення, сформованого у системі обліку;

- розробки системи подальших дій, спрямованих на ліквідацію негативних відхилень від запланованих господарських процесів.

15. Всі елементи управління господарською діяльністю підприємства пов’язані з:

- оптимізацією рішень, які ухвалюють на основі системного перетворення облікової інформації;

- диверсификацією рішень;

- інтеграцією рішень.

16. Дані бухгалтерського обліку використовуються для:

- складання бізнес-плану підприємства;

- роботи маркетингових підрозділів;

- стимулювання працівників;

- вибору ринку.

17. Бухгалтерський облік служить інтересам:

- задоволення соціальних потреб працівників підприємства;

- зростанню обсягів випуску конкурентоспроможної продукції на внутрішньому і зарубіжному ринках;

- ефективному господарюванню із застосуванням нових прогресивних технологій.

18. Бухгалтерський облік здійснюється безпосередньо на підставі документального оформлення всіх господарських процесів і сприяє:

- контролю за раціональним використанням грошових і матеріальних ресурсів:

- недопуску непродуктивних витрат;

- запобіганню виникнення штрафних санкцій за порушення договорів дисципліни.

19. Бухгалтерський облік забезпечує інформацією, що дає можливість:

- характеризувати поточну ситуацію;

- здійснювати контроль за всіма параметрами господарювання;

- визначати найбільш доцільні напрями розвитку підприємства системи управління.

20. Внутрішньогосподарський контроль із різноманітністю застосовуваних ним методів і прийомів при належній організації здатен:

- засвідчувати достовірність облікової інформації;

- сприяти підвищенню якості і повноти оперативних даних;

- сприяти підвищенню якості і повноти даних управлінського обліку.

21. Сучасний бухгалтерський облік є інформаційною базою, на основі якої можлива підготовка різних видів бухгалтерської і іншої звітності, зокрема:

- фінансової звітності;

- консолідованої фінансової звітності;

- управлінської звітності;

- податкової звітності;

- статистичної звітності;

- звітності перед державними органами контролю.

22. Підсумкова (звітна) інформація тісно пов’язана з:

- нормуванням;

- плануванням;

- контролем;

- аналізом.

23. У складі звітної інформації повинні бути:

- фактичні дані;

- планові, нормативні, кошторисні показники;

- показники відхилення як в абсолютних, так і у відносних величинах.

24. Управлінський облік повинен надавати інформацію, засновану на даних:

- фінансового характеру;

- нефінансового характеру;

- соціального характеру для прийняття рішень керівниками.

25. До об’єктів інформаційного забезпечення управління підприємством з позиції реалізації задач бухгалтерського обліку відносяться:

- нормативно-правова база бухгалтерського обліку;

- облікова політика підприємства;

- дані синтетичного та аналітичного обліку;

- первинні документи;

- фінансова звітність;

- внутрішня (управлінська) звітність.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 544; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!