Тема  1. Сутність і місце облікової інформації в управлінні підприємством



   Суть і роль облікової інформації в управлінні підприємством.Роль облікової інформації в управлінні.

Тема  2. Бухгалтерський облік в інформаційній системі управління підприємством.

  Управлінський облік як підсистема інформаційного обміну в структурі управління підприємством. Бухгалтерський облік як складова інформаційного забезпечення для управління підприємством. Облік як основа інформаційного забезпечення управління.

 

Тема  3. Принципи, методики і техніки підготовки управлінської

Бухгалтерської звітності.

Проблеми розробки методичної бази системи управлінської звітності.

 

Тема  4. Оцінювання очікуваних витрат для прогнозування та прийняття уравлінських рішень

Підготовка та прийняття управлінських рішень. Процес прийняття управлінських рішень. Оптимізація управлінських рішень. Етапи процесу підготовки та прийняття управлінських рішень. Методи побудови функції витрат: Побудова функції витрат методом аналізу рахунків. Побудова функції витрат методом вищої (нижчої) точки. Модель прийняття рішень в умовах невизначеності.

 

Тема  5. Облікова політика в ціноутворенні.

Інформаційне забезпечення управління підприємства: обліковий аспект. Цінова політика підприємства, прийняття рішень щодо ціноутворення. Облікова політика і порядок формування витрат на виробництво і реалізацію продукції.

Тема  6. Бухгалтерський облік в управлінні вартістю підприємства

Бухгалтерський облік у системі управління вартістю підприємства.

Тема  7. Збалансована система показників у формуванні обліково-

Аналітичного забезпечення управління підприємством.

Система збалансованих показників як інструмент управління вартістю підприємства: шляхи застосування.

Тема  8. Інструментарій бухгалтерського обліку та звітності в управлінні підприємством.

Інструментарій управлінського обліку.

 

Тема  9. Бухгалтерський облік для прийняття екологічних рішень.

Екологічний облік: суть, необхідність та розвиток.Екологічний облік як інформаційний інструмент управління сільськогосподарською діяльністю підприємства. Екологічні аспекти бухгалтерського обліку в агропромисловому виробництві.

Тема  10. Бухгалтерський облік для прийняття соціальних рішень.

Узгодження соціально-економічних інтересів груп заінтересованих осіб на основі синтезу бухгалтерського обліку та теорії ігор.

Тема  11. Бухгалтерський облік в управлінні ризиками підприємства

Місце бухгалтерського обліку в управлінні підприємницькими ризиками. Роль бухгалтерського обліку в системі ризик-орієнтованого управління Інформаційне забезпечення ризиками підприємницької діяльності: обліковий аспект.

Тема  12. Якість облікової інформації та бухгалтерського обліку

Роль облікової інформації в управлінні. Сукупність характеристик якості облікової інформації для управління підприємством. Оцінка якості облікової інформації. Якість облікової інформації: методичний підхід до оцінювання. Якість бухгалтерського обліку як складова ефективної діяльності підприємств.

МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ ДО ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ 

Тема  1. Сутність і місце облікової інформації в управлінні підприємством

Суть і роль облікової інформації в управлінні підприємством

Роль облікової інформації в управлінні

Тести для самоконтролю

Суть і роль облікової інформації в управлінні підприємством

 

Управлінські рішення, які приймаються в умовах економічної глобалізації, повинні забезпечувати конкурентоспроможність господарюючих суб’єктів. Тому, підготовка та реалізація ефективних управлінських рішень повинна базуватися на плануванні, контролі та аналізі з метою виявлення поточних та стратегічних проблем розвитку підприємства. У зв’язку з цим, удосконалення системи управління потребує не лише удосконалення його основних функцій, але й покращення інформаційного забезпечення.

Одним із найпоширеніших підвидів документованої інформації, який надає не лише кількісну, але й вартісну характеристику масових явищ і процесів, що відбуваються в економічній сфері життя суспільства є економічна інформація. Важливою складовою економічної інформації підприємства є облікова інформація. Чинне законодавство трактує термін «облікова інформація» з урахуванням розуміння терміна «інформація», який реалізується через поняття «статистична інформація».

Поняття «облікової інформації» серед науковців є найбільш поширеним і розглядається у багатьох працях. Дослідженням його суті з використанням мікроекономічних концепцій займалися такі вітчизняні вчені: Ф. Ф. Бутинець, Б. І. Валуєв, С. Ф. Голов, В. В. Сопко, Я. В.Соколов, В. Г. Швець та інші відомі науковці. Необхідно зауважити, що на сучасному етапі та з урахуванням іноземного досвіду актуальним під час вивчення поняття «облікової інформації» є, передусім, макроекономічний рівень розвитку підприємства.

На сучасному етапі серед науковців сформовано широкий спектр точок зору на сутність, форми, способи опрацювання та роль облікової інформації.

Так, Н. М. Лисенко зазначає, що «облікова інформація є продуктом інформаційної системи та системи управління, які постійно пристосовуються до потреб економіки».

В.Г. Швець досліджує такі поняття як «інформаційна система бухгалтерського обліку», «локальна інформаційна система бухгалтерського обліку», «обліково-аналітичне інформаційне забезпечення».

Я.В. Соколов, зокрема, вважає обліково-аналітичну інформацію фундаментом при прийнятті управлінських рішень та трактує її як нові знання про об’єкт управління, що дозволяють формувати управлінські рішення, як міру ліквідації невизначеності в управлінській системі та впорядковане відображення дійсності. О. Н. Шуть розглядає управлінську (облікову) інформацію як засіб зниження невизначеності і ризиків, що сприяє реалізації певної мети управління підприємством.

Виходячи із вищезазначеного, можна констатувати, що у наукових колах поняття «облікова інформація» трактується, як правило, з урахуванням загального розуміння терміна «інформація».

В умовах сьогодення, суть облікової інформації проявляється саме під час управління, яке спрямоване на вироблення, прийняття і практичну реалізацію управлінських рішень, що необхідні для зміни стану фінансової та господарської діяльності. За допомогою управління підрозділи підприємства виконують покладені на них функції. Конкретний набір цих функцій, які реалізуються під час здійснення господарських процесів, залежить від потреби системи управління та організаційної структури підприємства.

З урахуванням викладеного варто зробити висновок, що до облікової інформації, яка має значення для управління, належать не будь-які відомості, а лише ті, які є важливими для аналізу, регулювання та оцінювання господарської діяльності підприємства.

Відмінною особливістю облікової інформації є її письмова (електронна) форма, яка відображається у первинних документах. Так, згідно Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (далі Положення № 88), первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Розуміння облікової інформації, яке сформувалося в сучасних умовах, містить масив важливої інформації для управління та виступає якісною характеристикою тих відомостей, які відображають стан і перспективи розвитку суб’єкта господарювання. Поряд з цим, важливою особливістю, яка принципово відрізняє облікову інформацію від не облікової є обов’язковість іі створення та представлення. Так, згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» всі юридичні особи, створені відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність.

Отримання облікової інформації відбувається за допомогою системи бухгалтерського обліку, у зв’язку з чим її роль полягає в забезпеченні системи управління відомостями про фактичні показники діяльності підприємства загалом та підрозділів, зокрема; стан розрахунків з контрагентами та інших змін, які відбулися у виробничо-господарській сфері підприємства. Облікова інформація знаходиться у постійному русі, динамічно розвивається та адаптується до нових бухгалтерських та податкових норм шляхом створення нових взаємозв’язків, підсистем, формує нові локальні та загальні цілі, а також засоби їх досягнення.

Загальновідомо, що облікова інформація після її виникнення (створення), накопичується та узагальнюється у середовищі бухгалтерського обліку за певними правилами, доведеними окремим галузям, міністерствам, відомствам чи формам господарювання. Саме з цієї позиції облікова інформація відображає специфічний аспект бачення подій господарської діяльності, створюючи достовірну, юридично обґрунтовану базу для управлінської діяльності.

Отже, в сучасних умовах посилюється увага до використання облікової інформації, яка в повній мірі виступає фактором раціонального господарювання. Зазначена інформація фіксується, реєструється, накопичується та узагальнюється в середовищі бухгалтерського обліку та використовується в управлінській діяльності підприємства. Саме тому роль облікової інформації як основи інформаційного забезпечення управління зростає та є особливо важливою для ефективного розвитку економіки господарюючих суб’єктів.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 524; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!