Тема  2. Бухгалтерський облік в інформаційній системі управління підприємством.



2.1. Управлінський облік як підсистема інформаційного обміну в структурі управління підприємством

2.2. Бухгалтерський облік як складова інформаційного забезпечення для управління підприємством

2.3. Облік як основа інформаційного забезпечення управління

2.4 Тести для самоконтролю

 

2.1. Управлінський облік як підсистема інформаційного обміну в структурі управління підприємством

 

На сучасному підприємстві управління є досить поширюємо видом діяльності. Система управління впливає на управлінський об'єкт у вигляді загальних функцій, взаємозв'язок і взаємодія яких утворює замкнутий цикл.

Процес управління реалізується у вигляді деякої послідовності рішень, ефективність яких можна перевірити тільки на основі отримання інформації про проміжні і кінцеві результати, достовірно та своєчасно відображають стан і поведінку керованих параметрів. Таку інформацію представляє система бухгалтерського обліку, яка виявляє і систематизує дані про господарську діяльність підприємства. Частина системи бухгалтерського обліку, яка забезпечує потреби управління в інформації, називається управлінським обліком.Управлінський облік є інформаційною основою прийняття управлінських рішень всередині підприємства як оперативного і поточного, так і перспективного характеру.

Визначивши управлінський облік як підсистему бухгалтерського обліку, що бере участь в інформаційному обміні, призначену для прийняття управлінських рішень, можна сказати, що мова йде, перш за все, про інформацію фінансового характеру. Отже, систему управлінського обліку можна вважати частиною загальної системи управління фінансами підприємства. Управлінський облік повинен бути організований змістовно як сукупність методів і процедур управління інформацією, і організаційно - як окрема частина фінансової служби підприємства.

Функції системи управління фінансами можна розділити на два напрями:

· комплекс грошово-фінансових дій;

· комплекс обліково-контрольних дій.

В даний час застосовують два варіанти зв'язку між управлінською та фінансової бухгалтерією:

· інтегрована система обліку;

· автономна система обліку.

Таким чином, управлінський облік допомагає здійсненню ефективного інформаційного обміну, перш за все шляхом побудови системи внутрішнього контролю.

 

2.2. Бухгалтерський облік як складова інформаційного забезпечення для управління підприємством

Для забезпечення отримання різнобічної інформації, необхідної для здійснення управління підприємством, використовують три взаємопов'язані види обліку:

- бухгалтерський;

- оперативно-технічний;

- статистичний;

Бухгалтерський облік, як важлива складова інформаційної системи підприємства, формує значну частину загального обсягу економічної інформації, яка у ньому створюється і забезпечує життєдіяльність таких функцій як планування, контроль, економічний аналіз, фінанси. Він відображає господарську діяльність підприємств, організацій, установ та охоплює всі засоби господарства, джерела їх формування, господарські процеси і результати діяльності.

Бухгалтерський облік - це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про господарську діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.

Згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства для прийняття управлінських рішень.

Діяльність будь-якого підприємства базується на постійному підвищенні рівня використання матеріальних і грошових ресурсів, а також трудового потенціалу підприємства. Виходячи із вимог керівництва щодо реалізації поставлених завдань, виділяють функції бухгалтерського обліку - контрольну та інформаційну.

Контрольна функція полягає у необхідності здійснення методами бухгалтерського обліку контролю за збереженням та ефективним використанням ресурсів, виконанням планових завдань, дотриманням чинного законодавства й умов угод і контрактів.

Інформаційна функція бухгалтерського обліку полягає у забезпеченні керівництва як структурних підрозділів, так і підприємства в цілому інформацією, необхідною для здійснення контролю, планування і прийняття оперативних управлінських рішень.

Управління діяльністю підприємства складається з таких етапів:

- розробка доцільних дій, впроваджених у відповідних програмах;

- контроль за виконанням цих програм за допомогою інформаційного забезпечення, сформованого у системі обліку;

- розробка системи подальших дій, спрямованих на ліквідацію негативних відхилень від запланованих господарських процесів.

Всі елементи управління господарською діяльністю підприємства пов'язані з оптимізацією рішень, які ухвалюють на основі системного перетворення облікової інформації.

Управління підприємством взаємопов' язане з первинною інформацією, що групується і перетворюється в системі бухгалтерського обліку в інформаційні сукупності, які характеризують стан об'єктів обліку. Внаслідок такого перетворення інформація набуває нової якості, відмінної від початкової. Завдяки цьому бухгалтерський облік є надійною і достовірною інформаційною базою для управління господарською діяльністю підприємства.

Дані бухгалтерського обліку використовуються для складання бізнес-плану підприємства, роботи маркетингових підрозділів, стимулювання працівників, вибору ринку та ін. Бухгалтерський облік служить інтересам задоволення соціальних потреб працівників підприємства, зростанню обсягів випуску конкурентноспроможної продукції на внутрішньому і зарубіжному ринках, ефективному господарюванню із застосуванням нових прогресивних технологій. Він здійснюється безпосередньо на підставі документального оформлення всіх господарських процесів і сприяє контролю за раціональним використанням грошових і матеріальних ресурсів, недопускаючи непродуктивних витрат, запобігає виникненню штрафних санкцій за порушення договірної дисципліни тощо.

Бухгалтерський облік забезпечує інформацією, що дає можливість характеризувати поточну ситуацію, здійснювати контроль за всіма параметрами господарювання, визначати найбільш доцільні напрями розвитку підприємства і створення обґрунтованої системи управління.

Значну частину інформації містить бухгалтерська звітність. Одним із шляхів формування облікової інформації для потреб управління є використання даних бухгалтерської звітності, зокрема бухгалтерського балансу. На основі даних статей балансу формується таблиця аналітичної інформації необхідної для прийняття управлінських рішень.

Всі управлінські рішення об'єднуються в групи залежно від поставленої мети і знаходиться оптимальний варіант рішення.

Отже, бухгалтерський облік передбачає безперервне документально обґрунтоване відображення використання ресурсів підприємства і процесів господарської діяльності з метою контролю та активного впливу на них через систему управління. Завдяки цьому він є надійною і достовірною інформаційною базою для управління діяльністю підприємства та сприяє прийняттю оперативних управлінських рішень.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 627; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!