Основні види художньо-конструкторських документів (ХКД)



Міністерство освіти і науки україни

УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ ДРУКАРСТВА

 

„ЗАТВЕРДЖУЮ”                   

Проректор з НВР

______Я. М. Угрин

„ ”        2008 р.

 

 

ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ

До виконання лабораторних робіт з дисципліни

„Промисловий дизайн та конструювання паковань”

для студентів напряму 0515 “Видавничо-поліграфічна справа” за спеціальністю 6.051501 „Технологія розробки, виготовлення та оформлення паковань”

 

Львів — 2008

 

Затвердженона засіданнях кафедри друкованих видань і паковань,

протокол № від    2008., та науково-методичної ради,

протокол № від      2008.

 

Лабораторний практикум підготували:

Гавенко Світлана Федорівна, д-р техн. наук, професор

Ривак Павло Миколайович, асистент

 

Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт студентами напряму  0515 — “Видавничо-поліграфічна справа” за спеціальністю 6.051501 „Технологія розробки, виготовлення та оформлення паковань”

 

Рецензент:

Регей І.І., д.т.н., доцент кафедри ПМ УАД.

 

Відповідальний за випуск:

 

Підписано до друку         „                 „  2008 р. Формат 60х90/16. папір друкарський №2.

 

Видання Української академії друкарства,

м. Львів, вул. Підголоско, 19.

 

Віддруковано на різографі в НВЕД УАД

м. Львів, пл. Митна, 1.


З М І С Т

Лабораторна робота №1

Розробка технічної проектної документації на дизайн і

Конструкцію виготовлення зразка паковання....................................

 

Лабораторна робота №2

Технічне забезпечення сучасних САПР для проектування та виготовлення паковань...........................................................................

 

Лабораторна робота №3

Проектування розгортки (розкроювання) коробки та її

Конструктивний дизайн у САПР............................................................

 

Лабораторна робота №4

Технологія виготовлення картонних паковань..................................

 

Лабораторна робота №5

Оцінювання експлуатаційних показників пакувальних

Матеріалів і паковань...............................................................................

 


 

Лабораторна робота №1

 

Розробка технічної проектної документації на дизайн і конструкцію виготовлення зразка паковання

Мета роботи:Навчитися складати технічну проектну документацію на розробку зразка паковання.

 

Загальні відомості

Стадії розробки виробів

Розробка виробів являє собою складний багатоступінчастий процес, для якого характерні три чітко виражені фази: розробка технічного завдання, розробка робочої конструкторської документації, розробка проектної конструкторської документації. Для кожної фази характерні своєрідна мета, глибина конструкторського опрацювання технічних рішень і ступінь закріплення їх техніко-економічних оцінок.

Розробка технічного завдання (ТЗ) являє собою процес встановлення вихідних вимог і формування попередніх (можливих і бажаних) обрисів об`єкта розробки.

На основі замовлення і вихідних вимог замовника розробляється технічне завдання, яке містить результати виконаних науково-дослідних і експериментальних робіт, наукового прогнозування, аналізу передових досягнень і технічного рівня вітчизняної і закордонної техніки, вивчення патентної документації з врахуванням базових показників якості.

Технічне завдання є обов`язковим вихідним документом на розробку нових і модернізованих виробів та конструкторської документації на них.

Під модернізацією розуміють такі зміни в конструкторській документації на виріб, які тягнуть за собою зміни основних параметрів виробу і порушують конструктивну і експлуатаційну взаємозамінність виготовлених раніше. Модернізованому виробу присвоюють нове позначення.

Технічне завдання повинно складатися із наступних розділів:

1) найменування і сфера застосування;

2) основа для розробки (найменування документа);

3) ціль і призначення розробки;

4) джерела розробки;

5) технічні вимоги;

6) економічні показники;

7) стадії і етапи розробки.

На стадії технічного завдання обов`язково розробляють розділ “Вимоги безпеки”, де вказують вимоги щодо забезпечення безпеки при монтажі, обслуговуванні та ремонті.

 

Таблиця 1.

Етапи розробки художньо-конструкторських документів (ХКД)

Стадія розробки ХКД Етап розробки ХКД Рекомендовані художньо-конструкторські роботи (ХКД)
Технічна пропозиція Розробка ХКД технічної пропозиції з присвоєнням літери „П” Збір та вивчення вихідних проектних даних. Функціональний, естетичний, ергономічний та ін. аналіз аналогів. Визначення варіантів ергономічного, кольорофактурного вирішення. Вибір основного варіанту.
Ескізний проект Розробка ХКД ескізного проекту з присвоєнням літери „Е” Розробка ергономічного рішення, додаткових варіантів кольорофактурного рішення, деталізація декоративно-конструкційних матеріалів і технології оздоблення.
Технічний проект Розробка ХКД технічного проекту з присвоєнням літери „Т” Кінцева розробка ергономічного рішення, додаткових варіантів кольорофактурного рішення, кінцева деталізація декоративно-конструкційних матеріалів і технології оздоблення.
Розробка робочої конструкторської документації (РКД) Участь в опрацюванні РКД Участь у складанні і розробці пояснювальної записки, розробка моделей, макетів. Обґрунтування рішень.

Технічна пропозиція (ТП) – сукупність конструкторських документів, які повинні містити технічне, соціологічне, естетичне і техноекономічне обґрунтування доцільності розробки виробу на основі аналізу технічного завдання і різних варіантів з врахуванням конструктивних, експлуатаційних, ергономічних особливостей розроблюваних і існуючих виробів.

При розробці технічної пропозиції виконують наступні роботи:

  • збір даних і аналіз (функціональний, естетичний, ергономічний, технологічний) прототипу виробу і його аналогів;
  • визначення варіантів можливих конструктивних, ергономічних, кольорофактурних рішень;
  • визначення принципів дії, розміщення вузлів;
  • перевірка патентної чистоти запропонованих варіантів і відповідність їх вимогам технології харчових виробництв і ергономіки;
  • порівняльна оцінка варіантів, що розглядаються;
  • вибір оптимального варіанту конструктивного рішення і його обґрунтування.

Ескізний проект (ЕП)– сукупність конструкторських документів, які повинні містити принципові конструктивні рішення, які дають загальні уявлення про будову і принцип роботи виробу, а також дані, що визначають призначення, параметри і габаритні розміри розроблюваного виробу.

На основі технічного завдання, узгодженого із замовником, конструкторська організація розробляє технічну пропозицію і технічний проект. В загальному випадку при розробці ескізного проекту проводять наступні роботи:

  • виконання в ескізах варіантів можливих рішень;
  • визначення особливостей варіантів, їх конструктивне опрацювання;
  • виконання ескізів у графіці і об`ємі;
  • розробку і оцінку виробу на технічність, за показниками стандартизації та уніфікації;
  • розробку оцінку ергономічного і кольорофактурного рішення;
  • кінцеву перевірку варіантів на патентну чистоту;
  • вибір оптимального варіанту;
  • порівняльну оцінку розглянутих варіантів;
  • обґрунтування вибору, підтвердження (уточнення) заявлених до виробу вимог (технічна характеристика, показники якості і т. д.).

У наведеному прикладі технічного завдання на конструювання паковання вже міститься більшість відомостей, що встановлюються у процесі виконання технічної пропозиції і ескізного проекту. При наявності такого вичерпного технічного завдання відпадає необхідність у розробці технічної пропозиції і ескізного проекту.

Технічний проект (ТП)являє собою сукупність конструкторських документів, які повинні містити технічне і техніко-економічне обґрунтування доцільності розробки документації виробу на основі аналізу технічного завдання і різних варіантів можливих рішень з врахуванням конструктивних і експлуатаційних рішень особливостей розроблюваних і існуючих виробів.

ТП – сукупність конструкторських документів, які повинні містити кінцеве технічне рішення, які дають повне уявлення про будову розроблюваного виробу, і вихідні дані для розробки робочої документації. На цьому етапі завершується процес творчого, композиційного пошуку, проводиться остаточне компонування взаємного розташування вузлів і деталей.

Конструкція виробу відтворюється в збірному кресленні загального типу і кресленні (малюнку), отриманому в результаті художньо-конструкторського опрацювання форми. Ці креслення можуть бути як окремими і побудовані у різних масштабах, так і збірними. При необхідності виконують моделювання і макетування. Розробляють ескізи складних поверхонь.

У технічний проект входять: пояснювальна записка з описом схем, збірних креслень і т.п., збірні креслення загального вигляду і збірні креслення вузлів, які показують кінцеву розробку конструктивного, ергономічного і кольорофактурного рішення, схеми – принципові, загальні, кінематичні і т.п.

Робоча конструкторська документація (РКД)включає всі збірні креслення виробу і їх повне деталізування, специфікації по кожному збірному кресленні, комплексі і т.п.

Специфікація – документ, що містить перелік всіх складових частин, які входять в даний специфічний виріб. Специфікацію виконують по ГОСТ 2.108-81.

РКД включає складену відповідно до ГОСТу 2.106-81 пояснюючу записку. Вона включає всі описові матеріали, необхідні економічні та інші розрахунки.

У пояснюючій записці наводять дані про стандартні, уніфіковані і запозичені збірні одиниці і деталі, які використовували при розробці виробу, а також показники рівня уніфікації і стандартизації.

Розробка проектної конструкторської документації включає процес послідовно поглибленого техніко-економічного опрацювання інженерних рішень, який здійснюється на базі даних технічного завдання, результатів науково-дослідних робіт і практичного досвіду.

Ця фаза залежно від новизни і складності конструкції може включати наступні стадії розробки:

1) багаторазове (багатоваріантне) моделювання об`єкта в документації, співставлення і аналіз різних моделей, базованих на взаємодії різних за новизною, складністю та іншими ознаками складових елементів, визначення оптимального варіанту (розробка технічної пропозиції);

2) опрацювання і вивчення основних складових елементів оптимального варіанту моделі об`єкта і принципів їх взаємодії;

3) всебічне опрацювання моделі, всіх її елементів і їх взаємозв`язків, яка дозволяє отримати повне уявлення про будову і принцип роботи об`єкта і прийняти кінцеве технічне рішення по вихідних матеріалах, складові і структурі виробу (розробка технічного проекту).

Розробка робочої конструкторської документації є процесом матеріального втілення інженерного пошуку, систематизації дослідно-промислових даних і співставлення їх з технічним завданням, внесення необхідних уточнень у документацію.

Кожна запроектована і втілена конструкція повинна відповідати трьом основним вимогам: технічним, соціальним і економічним. Ці вимоги часто носять суперечний характер, тому задача конструктора полягає у виборі із великої кількості можливих рішень одного, що найбільш повно відповідало б всьому комплексові вимог в цілому.

У технічному відношенні конструкція повинна бути на рівні сучасних досягнень науки і техніки і забезпечити можливість оптимального рішення визначених технологічних і виробничих завдань. Конструкція повинна відповідати функціональному призначенню і забезпечувати задані параметри. Разом з цим вона повинна володіти необхідними експлуатаційними якостями, наприклад надійністю.

Соціальні вимоги в конструкції – забезпечити покращення умов праці при її виготовленні і експлуатації, безпека, екологічна чистота.

Економічні вимоги передбачають не тільки можливість конструктивної і технічної реалізації проекту, але і його економічну доцільність. Багато конструкторів вважають, що конструювати з врахуванням економічних вимог – означає зменшити вартість виготовлення виробів, уникати складних і дорогих рішень, використовувати найдешевші матеріали і найпростіші способи обробки. Але це лише частина завдання. Головне значення має те, що економічний ефект визначається корисною віддачею виробу і сумою експлуатаційних витрат за весь життєвий цикл виробу. Вартість виробу не завжди є головною, а іноді і дуже незначною складовою цієї суми. Особливо часто таке трапляється при проектуванні паковання.

Таблиця 2.

Основні види художньо-конструкторських документів (ХКД)

Вид документа Зміст документа
Художньо-конструкторський загальний вигляд Зовнішній вигляд виробу, його загальна композиція, геометрія і кольорофактурне рішення окремих елементів.
Ергономічна схема Зв’язок елементів і параметрів системи „людина — виріб — середовище”
Оригінал графічних елементів (фірмові знаки, емблеми і ін.) Точне відтворення графічних елементів виробу, паковання і супроводжувальної документації на виріб.
Карта кольорофактурного рішення Варіанти кольорофактурного рішення виробу і нормовані вимоги до матеріалів, кольору, блиску, фактури, текстури його видимих (зовнішніх і внутрішніх) елементів

 


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 420; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!