Види зубчатих передач. Параметри зубчатих передач.



Взаємозамінність, стандартизація точності та засоби контролю зубчастих передач. Види зубчастих передач. Сучасні машини, прилади, механізми переважно складаються з рушійних, передаючих та виконавчих механізмів.

В якості передач нарівні з іншими широко використовуються зубчасті передачі.

Вони є найбільш розповсюдженими в машинобудуванні.

Ці передачі відносяться до передач зачеплення і використовуються для передачі обертального руху між валами з паралельними осями та з осями, які перетинаються або перехрещуються, а також для перетворення обертального руху в поступальний (ДСТУ 3423-96).

Зубчаста передача між паралельними валами виконується циліндричними зубчастими колесами, основи зубів яких розташовані на поверхні прямого колового циліндра. Передача може бути з зовнішнім (рис. 1.14.1, а) та внутрішнім (рис. 1.14.1, б) зачепленням.

Якщо геометричні осі перетинаються, використовують конічні зубчасті колеса (рис. 1.14.1 в, г, д). Рейкова зубчаста передача використовується для перетворення обертального руху на поступальний (рис. 1.14.1, є).

Черв'ячна передача передає обертальний рух між валами, що перехрещуються. Вона складається з черв'яка (з трапецеїдальною різьбою) та черв'ячного колеса (рис. 1.14.1, ж).

Широке використання зубчастих передач обумовлює бага-товаріантність конструктивних форм зубчастих коліс.

Якщо потрібно в механізмах виконання оберту лише на деякий кут, використовують зубчасті сектори (рис. 1.14.1, з) різноманітних форм і конструкцій. При потребі безшумної і плавної роботи зубчастої передачі використовують косозубі (рис. 1.14.1, і), шевронні колеса (рис. 1.14.1, ї) або колові (рис. 1.14.1, є, й).

Конічні зубчасті передачі також бувають з зубами різної форми. Наприклад, на рис. 1.14.1, в), г), д) показані передачі прямозубі, на рис. 1.14.1, є, й) - з коловими зубами. Рейкові передачі також бувають прямозубими та косозубими.

Рис. 1.14.1. Типи зубчастих коліс

1.14.2. Параметри зубчастих передач

Термінологія, визначення, позначення елементів зубчастих передач дані в ГОСТ 16530-83 та ГОСТ 16531-83, зображення коліс на кресленнях - ГОСТ 2.402-68, ГОСТ 2.403-75 ГОСТ 2.405-75.

Зубчасте колесо будь-якої зубчастої передачі, яке передає обертання другому (парному) колесу, називається таким, що веде, а друге - веденим. Колесо передачі з меншим числом зубів називається шестернею, а з більшим - колесом. Якщо число зубів пари коліс однакове, то шестернею називається те колесо, яке веде (ГОСТ 2330-93).

Передача, яка склад одноступеневою, з декі

Зуб шестерні або ко чеплення. Розміри зуба верхня, яка на креслен ність з діаметром, що (рис. 1.14.2).

Рис. 1.14.2. Параметри зубчастої передачі

Співвісна поверхня, що відділяє зуби від тіла зубчастого колеса, називається поверхнею впадин, а з протилежного боку -поверхня вершин (або виступів) зубів. Цим поверхням на кресленні відповідають окружності вершин зубів зубчастого колеса з діаметром с!а та впадин з діаметром гїг. По ділильній окружності відкладають:

- окружний ділильний крок зубів Р4, що дорівнює відстані
між однойменними профілями сусідніх зубів по дузі ділильної
окружності. Таких кроків можна відкласти стільки, скільки
зубів 2 має колесо, тобто відрізки Рьділять окружність на 2
рівних частин (звідси її назва - ділильна). Число зубів г та
крок Р4 - величини постійні для даного колеса, а ділильна
окружність у кожного колеса єдина;

- окружну товщину зуба 8е та окружну ширину впадини е<.
При розгляданні зачеплення пари коліс вводиться поняття "початкова окружність".

Початкова окружність ділить зуб по його висоті Ь на дві нерівні частини: головку з висотою Ьа та на ніжку з висотою Ь,.

При монтажі зубчастої передачі абсолютно точно витримати міжосьову відстань а практично неможливо і тому ділильні окружності зачіплюваних коліс переважно не дотикаються одна до одної.

Тому різниця понять "ділильна окружність" та "початкова окружність" полягає в тому, що початкові окружності завжди дотикаються одна до одної в полюсі зачеплення передачі Р, а ділильні можуть не дотикатись.

Якщо розглядається окреме колесо, то на кресленні вказують лише ділильну окружність; на складальному кресленні передачі вказують лише початкові окружності коліс.

Основним розрахунковим параметром зубчастого зачеплення є модуль т.

З визначення: витікає два визначення модуля: - модуль є відношення окружного кроку до я; модуль є число міліметрів ділильного діаметру а, яке припадає на один зуб.

Числові значення модулів стандартизовані і мають два ряди значень (переважним є перший ряд) згідно з ГОСТ 9563-60.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 799; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!