Тема 3. Господарський процес і господарське процесуальне право



1. Право на звернення до господарського суду.

2. По­няття господарського процесу.

3. Стадії госпо­дарського процесу.

4. Господарське процесуальне право (предмет, метод регулювання, система, джерела, правовідносини).

5.  Господарське проце­суальне право як юридична наука і дисципліна.

6. Принципи господарського процесуального права.

Право на звернення до господарського суду

розглядається в двох аспектах:

1) як право абстрактне, тобто потенціальну можливість суб'єкта господарювання або в передбачених законодавством ви­падках державних органів на звернення до юрисдикційного орга­ну в особі господарського суду за захистом порушеного права або охоронюваних законом інтересів;

2) як право персоніфіковане, тобто як право конкретної особи на захист, якщо вона вважає, що її право порушено і потребує підтвердження і реалізації за допомогою судової влади1.

Право на звернення до господарського суду як абстрактне право є одним із елементів правового статусу всіх організацій, які зареєстровано як юридичні особи, а також це право — елемент правового статусу громадян, які здійснюють підприємницьку ді­яльність без створення юридичної особи і в установленому по­рядку, через державну реєстрацію, набули статусу суб'єкта під­приємницької діяльності. У випадках, передбачених законодав­ством України, до господарського суду мають право також звер­татися державні та інші органи, громадяни, що не є суб'єктами підприємницької діяльності. Угода про відмову від права звер­нення до господарського суду є недійсною.

Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України за­конодавчо закріплено право на звернення до господарського суду юридичних осіб (у тому числі іноземних), громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в уста­новленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької дія­льності, що мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Наявність права на звернення до господарського суду не означає, що усі господарські відносини і зв'язки суб'єктів господарювання або управління з економічних питань, забезпечуються лише приму­совою силою судової влади. Навпаки, розвиток господарських від­носин передбачає, що права суб'єктів цих відносин реалізуються, а обов'язки виконуються добровільно і свідомо згідно з законами і договорами без звернення до господарського суду. У випадку вини­кнення суперечливої ситуації, передбачене законом право на звер­нення до господарського суду є гарантією усунення суперечностей між суб'єктами господарювання, перетворення нестабільних відно­син у стали, забезпечення дисципліни господарських відносин.

Право на звернення до господарського суду, як до потенціальної можливості захисту, перетворюється в суб'єктивне право конкрет­ної особи у разі наявності у неї інтересу в захисті права, тобто у ви­падку показу нею порушеного або оспорюваного права. У цьому випадку право на звернення до господарського суду як суб'єктивне право реалізується у формі права на подання позову (ідентичного йому права). До звернення до господарського суду відносини, пов'язані із суперечками між суб'єктами господарювання контро­лювались ними і вони можуть обирати будь-яку поведінку у відпо­відності до законів. Після звернення до господарського суду і по­рушення господарського процесу ці відносини контролюються суддею (колегією суддів) господарського суду і учасники спору у відносинах між собою поступають за наявності згоди на це судді.

За раніше діючим законодавством, якщо законом для певної ка­тегорії спорів був встановлений досудовий (претензійний) порядок врегулювання, спір мав бути переданий на розгляд господарського суду лише після дотримання цього порядку. На цей час такий по­рядок може бути дотримано лише за бажанням сторін та їх письмовою згодою.

Тож, незважаючи на те, що досудове врегулювання господарського спору регламентується нормами розділу II Госпо­дарського процесуального кодексу України та ст. 222 Господарсько­го кодексу України, на практиці ці норми, майже не застосовуються. Подання претензії це досудовий добровільний порядок врегулюван­ня спору не вливає на порушення господарського процесу.

2. По­няття господарського процесу

Господарський процес— різновид юридичної діяльності, яку регулюють норми господарського процесуального права, тобто вста­новлена нормами процесуального права форма діяльності господар­ських судів, спрямована на захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів суб'єктів господарювання.

Предметом господарського процесу як форми діяльності суду є господарські спори або інші справи, віднесені до компетен­ції господарських судів Господарським процесуальним кодек­сом України та іншими законами. Процесуальною формою нази­вається установлений нормами господарського процесуального права порядок порушення процесу, підготовки справи до розгляду, розгляду і вирішення справ, оскарження і перегляду рішень госпо­дарського суду, а також виконання рішень господарського суду.

У господарському процесі суд, сторони, інші учасники можуть здійснювати ті дії, які передбачені господарськими процесуальни­ми нормами. Формалізація господарського процесу не є випадко­вою. Роль і значення процесуальної форми полягає в тому, щоб за­безпечити захист дійсно існуючих прав суб'єктів господарювання та гарантувати винесення законних і обґрунтованих рішень. Гос­подарський процес являє собою єдність процесуальних прав і обов'яз­ків господарського суду, сторін і інших учасників процесу.

Тому господарський процес можна визначити як систему по­слідовно здійснюваних процесуальних дій, які виконують госпо­дарський суд і інші учасники судочинства у зв'язку з розглядом і вирішенням конкретної справи. Кінцева мета процесу — віднов­лення порушеного права.

Процесуальна форма — це нормативно встановлений порядок здійснення правосуддя, відпрацьований на підставі узагальнення великого досвіду правозастосування (за аналогією визначення К. І. Комісарова з цивільного процесу).

Їй притаманні такі ознаки: нормативність, безперечність, сис­темність та універсальність, які виступають в єдності при право­вому регулюванні і правореалізації.

Нормативність господарської процесуальної форми полягає в тому, що вона встановлюється в законодавстві певного рівня. Це передбачено, зокрема, ст. 4 Господарського процесуального ко­дексу України. У такий спосіб забезпечується єдність норматив­ного регламенту господарського процесу, унеможливлюється ре­гулювання даної сфери шляхом прийняття підзаконних норма­тивних актів.

Безперечність господарської процесуальної форми відображає обов'язковість дотримання і інших форм реалізації процесуаль­них норм у діяльності учасників господарського процесу. Здійс­нення процесуальних прав і виконання процесуальних обов'язків повинно відбуватися згідно з порядком, встановленим господар­ським процесуальним законодавством. Інакше відповідна проце­суальна дія учасника господарського процесу не порушує ті пра­вові наслідки, на які вона спрямована. Порушення провадження або подання заяви про перевірку рішення в апеляційному або ка­саційному порядку повинні відбуватися згідно з порядком і в строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України. Господарському суду, іншим учасникам процесу зако­ном надаються певні, відповідні їхньому процесуальному стану, права і покладаються обов'язки. Процесуальні права і обов'язки реалізуються в ході процесу у вигляді процесуальних дій. У гос­подарському процесі суддя господарського суду, сторони, інші учасники можуть здійснювати ті дії, які передбачені господарсь­кими процесуальними нормами. Форма діяльності господарських судів з розгляду справ заздалегідь встановлена законом.

Системність господарської процесуальної форми відображає необхідність структурувати господарський процесуальний регла­мент в єдине ціле. Господарський процесуальний кодекс України містить загальний регламент вирішення усіх справ, підвідомчих господарським судам. Вирішення справ про банкрутство відбува­ється в тому самому загальному процесуальному порядку з ураху­ванням певних особливостей. Порядок судового розгляду не може бути відмінним і особливим для кожної справи, кожного суду.

Універсальність господарської процесуальної правової форми віддзеркалює її застосування до вирішення різних справ, підвідомчих господарським судам без будь-якої істотної диференціації. Більш то­го, універсальність господарської процесуальної форми— похідна від цивільної процесуальної форми, а подальший розвиток господар­ського процесу за основними складовими наближує її до цивільної.

Головні риси процесуальної форми такі:

—   господарський суд і учасники господарського процесу пов'я­зані у своїй діяльності нормами господарського процесуального права;

—   учасники процесу здійснюють лише ті процесуальні дії, які заздалегідь встановлені господарськими процесуальними нормами;

— порядок звернення з позовною заявою до суду, прийняття і під­готовки справ до розгляду, порядок вирішення спору, структура рішен­ня і регламент його перегляду, а також виконання визначені законом;

— відносини між господарським судом і учасниками процесу не можуть мати характер фактичних відносин, вони можуть бути лише правовідносинами;

— надає сторонам рівні можливості захисту права (змагатися), право брати участь у процесі, надавати докази, користуватися правовою допомогою, оскаржити рішення, брати участь у вико­навчому провадженні.

Процесуальна форма захищає сторони, які сперечаються, від суб'єктивізму суддів, сприяє досягненню істини у правосудді. Значення процесуальної форми полягає в тому, щоб забезпечити захист існуючих прав суб'єктів господарювання і гарантувати винесення законних і обґрунтованих рішень.

3. Стадії госпо­дарського процесу.

Господарський процес— це послідовно здійснювана сукупність дій учасників судочинства, урегульованих нормами господарського процесуального права, їх визначена система. Діяльність господарсько­го суду з розгляду і вирішення підвідомчих йому спорів, має здійсню­ватися в певній логічній послідовності по стадіях процесу. Проце­суальні дії, які здійснюють учасники господарського процесу, залеж­но від мети їх виконання і змісту становлять стадії господарського процесу. В кожній стадії процесуальні відносини мають специфічний характер, який визначається об'єктом цих відносин, суб'єктним скла­дом учасників на кожній стадії, змістом і метою процесуальних дій.

Стадія господарського процесу— сукупність процесуаль­них дій по конкретній справі, об'єднаних однією метою або спрямованих до однієї певної мети. Кожна стадія виконує свої особливі функції в господарському процесі. Складність і кіль­кість здійснюваних процесуальних дій на кожній стадії процесу залежить від завдань, які виконує кожна стадія.

Перша стадія господарського процесу— порушення прова­дження у справі. Об'єктом процесуальних дій і правової оцінки на цій стадії є пред'явлення позовної заяви з усіма доданими до неї матеріалами (ст. 54 ГПК), вивчення її з точки зору підвідом­чості і підсудності, а також інших критеріїв, необхідних для при­йняття справи до провадження. На цій стадії суддя одноособово виносить ухвалу про порушення провадження у справі — прийн­яття справи до провадження (ст. 61 ГПК). У випадках, передба­чених законом, суддя може відмовити в прийнятті позовної заяви (ст. 62 ГПК) або повернути позовну заяву (ст. 63 ГПК).

Після порушення справи у господарському суді настає стадія підготовки матеріалів до розгляду в засіданні господарського суду. Мета цієї стадії— забезпечити правильне і своєчасне вирішення справи, бажано на першому засіданні суду. Невичерпний перелік процесуальних дій судді на цій стадії передбачені ст. 65 ГПК.

Основна стадія господарського процесу — господарський розгляд (розд. XI ГПК). Вона визначається як основна, тому що при цьому розгляді спір вирішується по суті, дається остаточна відповідь на по­зовні вимоги. Формою розгляду справи є засідання господарського суду, як правило, ця стадія закінчується прийняттям рішення (ст. 82 ГПК). Однак в окремих випадках, — припиненням провадження у справі (ст. 80 ГПК) або залишенням позову без розгляду (ст. 81 ГПК).

Наступна стадія — перевірка законності та обґрунтованості су­дових актів господарських судів, а саме, перегляд судових рішень: в апеляційному порядку (розд. XII ГПК); у касаційному порядку (розд. XII-1, ХІІ-2 ГПК); за нововиявленими обставинами (розд. XIII ГПК). Ці стадії орієнтовані на виправлення судових помилок. Про­ходження справи по цій стадії не є обов'язковим, а визначається за­цікавленими особами— учасниками справи. На стадії перегляду судових актів також є етапи порушення провадження, підготовки справи до розгляду і вирішення його у відповідній інстанції.

Господарський процес по справі повинен завершуватись вико­нанням рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набра­ли законну силу. Ця стадія — стадія виконання судових рішень — спрямована на їх практичну реалізацію діяльністю зобов'язаних суб'єктів. Рішення, ухвали, постанови господарського суду, що на­брали законну силу, є обов'язковими на всій території України і ви­конуються у порядку, встановленому Законом України «Про вико­навче провадження» (ст. 115 ГПК). Треба відмітити, що у зв'язку з прийняттям Законів України «Про державну виконавчу службу», «Про виконавче провадження» сфера примусового виконання відо­кремлена від судової влади й організаційно віднесена до виконавчої влади, але залишається у колі суддівських повноважень. Адже викоконавче провадження — це завершальна стадія судового прова­дження, тож господарське процесуальне законодавство встановлює певні правила поведінки учасників виконавчого провадження, які регулюють процесуальні дії судці господарського суду та відносини між боржником і стягувачем на цій стадії (розд. XIV ГПК).


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 475; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!