Правовий статус господарського суду.



Згідно з Конституцією України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Юрисдикція судів по­ширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Су­дочинство здійснюється Конституційним Судом України та су­дами загальної юрисдикції (ст. 124).

Держава забезпечує фінансування та належні умови для фун­кціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів. Для вирішення питань внутрішньої діяльності судів діє суддівське самоврядування (ст. 130 Конституції України).

Відповідно до Закону України «Про судоустрій України» суди загальної юрисдикції утворюють єдину систему судів (ч. 2 ст. 3). В системі судів загальної юрисдикції утворюються загальні та спеціалізовані суди окремих судових юрисдикцій (ч. 1 ст. 19) Господарські судиє спеціалізованими судами, які здійснюють господарське судочинство.

Господарські суди утворюються і ліквідуються Президентом України відповідно до Закону України «Про судоустрій України» за поданням Міністра юстиції України, погодженим з головою Вищого господарського суду. Місцезнаходження і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності (адміні­стративно-територіального устрою) та спеціалізації. Для забезпе­чення всебічного, повного та об'єктивного розгляду справ, законності судових рішень в Україні діють господарські суди пер­шої, апеляційної та касаційної інстанцій.

Місцевий суд є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності. Місце­вими господарськими судамиє господарські суди Автоном­ної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Місцевий суд складається з суддів місцевого суду, голови та заступника голови суду. У місцевому суді, в якому кількість суддів перевищує п'ятнадцять, може бути призначено більше одного заступника голови суду.

Місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності. Справи у місцевих го­сподарських судах розглядаються суддею одноособово. Будь-яку справу, що відноситься до підсудності цього суду, залежно від категорії і складності справи може бути розглянуто колегіально у складі трьох суддів (ст. 4-6 ГПК).

Апеляційні господарські судиутворюються в апеляційних округах відповідно до Указу Президента України «Про утворен­ня апеляційних господарських судів та затвердження мережі гос­подарських судів України». На цей час існує Дніпропетровський, Донецький, Житомирський, Запорізький, Київський, Київський міжобласний, Луганський, Львівський, Одеський, Севастополь­ський та Харківський апеляційні господарські суди.

До складу апеляційного господарського суду входять судді, як правило, обрані на посаду судді безстроково, голова суду та його заступники. У складі спеціалізованого апеляційного суду можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих катего­рій справ за встановленою спеціалізацією у межах відповідної спеціальної судової юрисдикції. В апеляційних судах для вирі­шення організаційних питань діє президія апеляційного суду відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій України».

Апеляційні господарські суди: розглядають справи в апеляцій­ному порядку відповідно до процесуального закону; ведуть та ана­лізують судову статистику, вивчають і узагальнюють судову прак­тику; надають методичну допомогу у застосуванні законодавства місцевим судам; здійснюють інші повноваження, передбачені за­коном. Перегляд в апеляційному порядку рішень місцевих господарських судів здійснюється апеляційними господарськими суда­ми колегією суддів у складі трьох суддів (ст. 4—6 ГПК).

До президії апеляційного господарського суду входять голова суду, його заступники, а також судді, кількісний склад яких ви­значається рішенням загальних зборів суддів цього суду. Судді обираються до складу президії загальними зборами суддів цього суду таємним голосуванням.

Президія апеляційного господарського суду: розглядає питан­ня організації діяльності суду, судових палат та апарату суду; за поданням голови апеляційного господарського суду затверджує персональний склад судових палат, визначає кількість заступни­ків голів судових палат; заслуховує інформацію голів судових палат щодо діяльності судових палат; розглядає матеріали уза­гальнення судової практики та аналізу судової статистики, при­ймає відповідні рекомендації; розглядає питання організаційного забезпечення діяльності суду та виробляє пропозиції щодо його поліпшення; розглядає питання роботи з кадрами суддів і праців­ників апарату суду та підвищення їх кваліфікації; заслуховує ін­формацію голів місцевих судів щодо організації діяльності цих судів; надає методичну допомогу місцевим судам з метою забез­печення правильного застосування ними законодавства; забезпе­чує виконання рішень зборів суддів відповідного суду; здійснює інші передбачені законом повноваження.

Засідання президії апеляційного суду проводяться не рідше одного разу на місяць. Засідання президії є повноважним, якщо на засіданні присутні не менше двох третин її складу. Постанови президії приймаються відкритим або таємним голосуванням бі­льшістю голосів її членів, які брали участь у засіданні, і підпису­ються головою суду чи його заступником, який головував на за­сіданні.

Вищим судовим органом господарських судів є Вищий гос­подарський суд України,до складу якого входять судді, обрані на посаду безстроково, голови суду та його заступників. У Ви­щому господарському суді можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих категорій справ за визначеною спеціалізацією в межах відповідної спеціальної судової юрисдикції. Склад судо­вих палат Вищого господарського суду формується за поданням голови суду в порядку, передбаченому Законом України «Про судоустрій України».

Вищий господарський суд: розглядає в касаційному порядку справи господарської судової юрисдикції, а також інші справи у випадках, визначених процесуальним законом; веде та аналізує судову статистику, вивчає й узагальнює судову практику; надає методичну допомогу судам нижчого рівня з метою однакового застосування норм Конституції України та законів у судовій практиці на основі її узагальнення та аналізу судової статистики; дає спеціалізованим судам нижчого рівня рекомендаційні роз'яснення з питань застосування законодавства щодо вирішен­ня справ відповідної судової юрисдикції; здійснює інші повнова­ження, передбачені законом. Розгляд справ у Вищому господар­ському суд здійснюється колегіально. Перегляд у касаційному порядку рішень місцевих і апеляційних господарських судів здій­снюється Вищим господарським судом України колегією суддів у складі трьох або більшої непарної кількості суддів (ст. 4— 6 ГПК). Вищий господарський суд знаходиться у місті Києві.

У Вищому господарському суді для вирішення організацій­них питань діє президія суду. До президії Вищого господарсь­кого суду входять Голова Вищого господарського суду, його за­ступники, а також судді, кількісний склад яких визначається Пленумом Вищого господарського суду. Судді обираються до складу президії загальними зборами суддів цього суду таємним голосуванням. Президія Вищого господарського суду: розглядає питання організації діяльності суду, судових палат та апарату суду; за поданням голови вищого спеціалізованого суду затвер­джує склад кожної з судових палат; заслуховує інформацію го­лів судових палат про діяльність судових палат; розглядає мате­ріали узагальнення судової практики та аналізу судової статис­тики, приймає відповідні рекомендації; розглядає питання орга­нізаційного забезпечення діяльності суду і виробляє пропозиції щодо його поліпшення; розглядає питання роботи з кадрами су­ддів і працівників апарату Вищого господарського суду та під­вищення їх кваліфікації; заслуховує інформацію голів апеляцій­них та місцевих господарських судів щодо організації роботи цих судів; опрацьовує пропозиції щодо кількості суддів у відпо­відних господарських місцевих та апеляційних судах; надає ме­тодичну допомогу апеляційним та місцевим судам для забезпе­чення правильного застосування ними законодавства; здійснює інші повноваження, передбачені законом. Засідання президії Вищого господарського суду проводяться не рідше одного разу на два місяці. Засідання президії є повноважним за присутності не менше двох третин її складу. Постанови президії приймають­ся відкритим або таємним голосуванням більшістю голосів чле­нів президії, присутніх на засіданні, і підписуються головою су­ду чи його заступником, який головував на засіданні.

Для вирішення загальних питань діяльності господарських судів у Вищому господарському суді діє Пленум Вищого госпо­дарського суду. Пленум Вищого господарського суду діє у складі всіх суддів Вищого господарського суду та голів апеля­ційних господарських судів. Пленум Вищого господарського суду: дає роз'яснення з питань застосування господарськими судами законодавства при вирішенні справ відповідної судової юрисдикції; затверджує склад Науково-консультативної ради при Вищому господарському суду та положення про неї; за­тверджує склад редакційної колегії друкованого органу Вищого господарського суду; визначає кількісний склад суддів — членів президії Вищого господарського суду; заслуховує інформацію Голови Вищого господарського суду про діяльність господарсь­ких судів, а також повідомлення заступників Голови Вищого господарського суду та голів апеляційних і місцевих господар­ських судів про практику вирішення судових справ; вносить в установленому порядку пропозиції щодо необхідності змін чин­ного законодавства; приймає рішення про звернення до Консти­туційного Суду України з поданням щодо офіційного тлумачен­ня Конституції України; розглядає та вирішує інші питання, віднесені законом до його повноважень. Пленум Вищого госпо­дарського суду скликається не рідше двох разів на рік. Про дату його скликання члени Пленуму повідомляються за десять днів до засідання. У цей же строк надсилаються матеріали щодо пи­тань, які вносяться на розгляд Пленуму. Засідання Пленуму Вищого господарського суду є повноважним, якщо в ньому бе­руть участь не менше двох третин складу Пленуму. При розгля­ді Пленумом питань щодо роз'яснень про застосування законо­давства у роботі Пленуму беруть участь Генеральний прокурор України та Міністр юстиції України. Постанови Пленуму Ви­щого господарського суду приймаються відкритим голосуван­ням більшістю голосів членів Пленуму і підписуються головую­чим на його засіданні.

Вищий господарський суд має офіційний друкований орган, в якому публікуються матеріали судової практики, рішення з організаційних питань діяльності Вищого господарського суду та го­сподарських судів, інші матеріали.

При Вищому господарському суді можуть утворюватися науко­во-консультативні структури. Науково-консультативна рада ство­рюється при Вищому господарському суді для опрацювання пи­тань, пов'язаних з роз'ясненням законодавства, а також для надання висновків щодо проектів законів та інших нормативно-правових ак­тів та з інших питань, пов'язаних з необхідністю наукового забезпе­чення діяльності Вищого господарського суду. Порядок організації та діяльності  Науково-консультативної' ради визначається положен­ням, що затверджується Пленумом Вищого господарського суду.

2. Вер­ховний Суд України — найвищий судовий орган у системі судів загальної юрисдикції.

Верховний Суд України є найвищим судовим органом у сис­темі судів загальної юрисдикції. Верховний Суд України здійс­нює правосуддя, забезпечує однакове застосування законодавства усіма судами загальної юрисдикції. Верховний Суд України зна­ходиться у місті Києві.

Верховний Суд України: переглядає справи у зв'язку з винят­ковими обставинами у порядку, встановленому процесуальним законом; переглядає справи у касаційному порядку у випадках, встановлених законом; у випадках, передбачених законом, роз­глядає інші справи, пов'язані з виключними обставинами; дає су­дам роз'яснення з питань застосування законодавства на основі узагальнення судової практики та аналізу судової статистики; у разі необхідності визнає нечинними роз'яснення Пленуму Вищо­го господарського суду України; дає висновок щодо наявності чи відсутності в діяннях, у яких звинувачується Президент України, ознак державної зради або іншого злочину; надає за зверненням Верховної Ради України письмове подання про неможливість ви­конання Президентом України своїх повноважень за станом здо­ров'я; звертається до Конституційного Суду України у випадках виникнення у судів загальної юрисдикції при здійсненні ними правосуддя сумнівів щодо конституційності законів, інших пра­вових актів, а також щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів; веде та аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику, знайомиться в судах з практикою застосування законодавства; у межах своїх повноважень вирішує питання, що випливають з міжнародних договорів України; представляє суди загальної юрисдикції у зносинах з судами ін­ших держав; здійснює інші повноваження, передбачені законом.

Верховний Суд України очолює Голова Верховного Суду України. До складу Верховного Суду України входять судді Вер­ховного Суду України, обрані на посаду безстроково, кількість яких встановлюється указом Президента України за поданням Голови Верховного Суду України, погодженим з Радою суддів України. До складу судової палати, що здійснюють розгляд справ з питань юрисдикції господарських судів, призначаються судді, які мають стаж суддівської діяльності у Вищому господарському суді не менше трьох років, або апеляційному господарському су­ді не менше п'яти років.

У складі Верховного Суду України діють: Судова палата у ци­вільних справах; Судова палата у кримінальних справах; Судова палата у господарських справах; Судова палата в адміністратив­них справах. У складі Верховного Суду України діє Військова судова колегія.

Судові палати Верховного Суду України: здійснюють судо­чинство у справах, віднесених до їх відання, в порядку, встанов­леному процесуальним законом; аналізують судову статистику та вивчають судову практику; готують проекти постанов Пленуму Верховного Суду України; здійснюють інші повноваження, пе­редбачені законом. Судова палата Верховного Суду України утворюється за рішенням Пленуму Верховного Суду України за поданням Голови Верховного Суду України. Судову палату Вер­ховного Суду України очолює голова Судової палати.

Для вирішення внутрішніх організаційних питань діяльності Верховного Суду України діє Президія Верховного Суду, до скла­ду якої входять Голова Верховного Суду України, його заступни­ки, голови судових палат, секретар Пленуму Верховного Суду України та судді Верховного Суду України, кількісний склад яких визначається Пленумом Верховного Суду України. Судді Верхов­ного Суду України обираються до складу Президії Верховного Суду України за поданням Голови Верховного Суду України чи за пропозицією суддів Верховного Суду України Пленумом Верхов­ного Суду України шляхом таємного голосування строком на п'ять років. Обраним вважається суддя, за якого подано більшість голосів суддів, присутніх на засіданні Пленуму. У такому ж порядку судді звільняються достроково від обов'язків члена Президії.

Президія Верховного Суду України: розглядає питання орга­нізації діяльності Верховного Суду України, судових палат та апарату Верховного Суду України; затверджує персональний склад судових палат; заслуховує інформацію голів судових па­лат і Військової судової колегії про їх діяльність; розглядає ма­теріали узагальнення судової практики та аналізу судової стати­стики, приймає відповідні рекомендації; розглядає питання фінансування та організаційного забезпечення діяльності Вер­ховного Суду України і виробляє пропозиції щодо їх поліпшен­ня; схвалює пропозиції до проекту Державного бюджету Украї­ни щодо фінансування діяльності Верховного Суду України; розглядає питання роботи з кадрами суддів і працівників апара­ту Верховного Суду України та підвищення їх кваліфікації; за­тверджує положення про преміювання суддів і працівників апа­рату Верховного Суду України, про надання матеріальної допомоги; встановлює надбавки до посадових окладів суддів, які займають адміністративні посади; заслуховує інформацію голів апеляційних загальних судів, Касаційного суду України та вищих спеціалізованих судів, зокрема Вищого господарського суду, щодо організації роботи цих судів; виробляє пропозиції щодо кількості суддів у відповідних судах на основі нормативів навантаження суддів у судах усіх рівнів; вирішує питання щодо заснування друкованих видань Верховного Суду України та за­слуховує звіти про роботу редакційних колегій цих органів; за­тверджує за поданням Голови Верховного Суду України поло­ження про Науково-консультативну раду при Верховному Суді України та її персональний склад; вносить на розгляд Пленуму Верховного Суду України питання відповідно до його Регламе­нту; здійснює інші повноваження, передбачені законом.

Засідання Президії Верховного Суду України проводяться не менш як один раз на два місяці. Засідання Президії є повноваж­ним за умови присутності на ньому не менш як двох третин її складу. Постанови Президії приймаються відкритим чи таємним голосуванням більшістю голосів членів Президії, присутніх на засіданні, і підписуються Головою Верховного Суду України або його заступником, який головував на засіданні. У засіданнях Президії, на яких розглядаються питання діяльності господарсь­ких судів, бере участь Голова Вищого господарського суду. Для підготовки проектів постанов Пленуму Верховного Суду Украї­ни, вивчення окремих питань, пов'язаних із вдосконаленням здійснення правосуддя, Президія Верховного Суду України може створювати робочі групи з числа суддів та фахівців у відповідних галузях права.

У Верховному Суді України діє Пленум Верховного Суду України для вирішення питань, визначених Конституцією Украї­ни та Законом України «Про судоустрій України». Склад і поря­док діяльності Пленуму Верховного Суду України визначаються відповідно до Закону України «Про судоустрій України». Пленум Верховного Суду України є колегіальним органом, повноваження якого визначаються Конституцією України та Законом України «Про судоустрій України». До складу Пленуму Верховного Суду України входять усі судді Верховного Суду України, голови ви­щих спеціалізованих судів, їх перші заступники, голова Апеля­ційного суду України. Пленум Верховного Суду України: відпо­відно до Конституції України обирає на посаду та звільняє з посади шляхом таємного голосування Голову Верховного Суду України, а також здійснює призначення та звільнення суддів з інших адміністративних посад у Верховному Суді України в по­рядку, встановленому Законом України «Про судоустрій Украї­ни»; утворює судові палати Верховного Суду України, визначає їх кількісний склад, призначає голів судових палат та їх заступ­ників; визначає кількісний склад суддів Президії Верховного Су­ду України та обирає їх в порядку, передбаченому Законом України «Про судоустрій України»; призначає на посаду з числа суддів Верховного Суду України за поданням Голови Верховного Суду України та звільняє з посади секретаря Пленуму Верховно­го Суду України; заслуховує інформації Голови Верховного Суду України, голів судових палат Верховного Суду України, голів вищих спеціалізованих судів, апеляційних судів щодо організації роботи судових палат та діяльності відповідних судів; дає роз'яснення судам загальної юрисдикції з питань застосування законодавства, у разі необхідності визнає нечинними відповідні роз'яснення вищих спеціалізованих судів; приймає рішення про звернення до Конституційного Суду України з питань конституційності законів та інших правових актів, а також щодо офіційно­го тлумачення Конституції України та законів; відповідно до Конституції України схвалює висновок щодо наявності чи відсу­тності в діяннях, у яких звинувачується Президент України, ознак державної зради або іншого злочину, а також ухвалює по­дання до Верховної Ради України про неможливість виконання Президентом України своїх повноважень за станом здоров'я; за­тверджує Регламент Пленуму Верховного Суду України; здійс­нює інші повноваження, передбачені законом.

Засідання Пленуму Верховного Суду України є повноважним за умови присутності на ньому не менш як двох третин складу Пленуму. У роботі Пленуму Верховного Суду України беруть участь Голова Вищої ради юстиції, Генеральний прокурор Украї­ни та Міністр юстиції України. Пленум Верховного Суду Украї­ни скликається за необхідністю, але не менш як один раз на три місяці. Про час скликання Пленуму та питання, що виносяться на його розгляд, учасники засідання Пленуму повідомляються не пі­зніш як за десять днів до засідання. Проекти постанов Пленуму Верховного Суду України щодо надання роз'яснення з питань за­стосування законодавства при вирішенні судових справ повинні бути надіслані Генеральному прокурору України та Міністру юс­тиції України не пізніш як за десять днів до засідання. Засідання Пленуму веде Голова Верховного Суду України, а у разі його відсутності — Перший заступник або інший заступник Голови Верховного Суду України відповідно до Регламенту. Порядок роботи Пленуму Верховного Суду України встановлюється Зако­ном України «Про судоустрій України» та прийнятим відповідно до нього Регламентом Пленуму Верховного Суду України. Пле­нум Верховного Суду України приймає з розглянутих питань по­станови. Постанови Пленуму Верховного Суду України підпи­суються головуючим на засіданні Пленуму та секретарем Пле­нуму і публікуються в офіційному друкованому органі Верховно­го Суду України. Секретар Пленуму Верховного Суду України організовує роботу секретаріату Пленуму, підготовку засідань Пленуму, забезпечує ведення протоколу та контролює виконання постанов, прийнятих Пленумом Верховного Суду України.

Організаційно-методичне та інформаційне забезпечення діяльності Верховного Суду України здійснює апарат Верховного Суду України. Загальну чисельність і структуру апарату затвер­джує Президія Верховного Суду України за поданням Голови Верховного Суду України, а положення про апарат — Голова Верховного Суду України за погодженням з Президією Верхов­ного Суду України. Для забезпечення Верховного Суду України нормативно-правовими актами, науковою та іншою спеціаль­ною літературою, матеріалами судової практики діє бібліотека Верховного Суду України, положення про яку затверджується Головою Верховного Суду України. Матеріали, пов'язані з дія­льністю Верховного Суду України, зберігаються в архіві Верхо­вного Суду України.

При Верховному Суді України утворюється Науково-кон­сультативна рада, статус якої визначається відповідно до Закону України «Про судоустрій України». Науково-консультативна ра­да утворюється з числа висококваліфікованих фахівців у галузі права для попереднього розгляду проектів постанов Пленуму Верховного Суду України щодо роз'яснення законодавства, на­дання висновків щодо проектів законодавчих актів та з інших пи­тань діяльності Верховного Суду України, підготовка яких по­требує наукового забезпечення. Порядок організації та діяльності Науково-консультативної ради Верховного Суду України визна­чається положенням, що затверджується Президією Верховного Суду України.

Верховний Суд України має офіційний друкований орган, у якому публікуються матеріали судової практики Верховного Су­ду України та інших судів загальної юрисдикції, матеріали з пи­тань організації діяльності судів загальної юрисдикції та інші ма­теріали. Верховний Суд України може бути співзасновником інших друкованих видань.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 263; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!