Судді господарського суду, суддя Верховного Суду України.



Правосуддя у господарських судах України здійснюють професійні судді.Професійними суддями є громадяни, які відпо­відно до Конституції України призначені чи обрані суддями і за­ймають штатну суддівську посаду в господарському суді.

Суди здійснюють правосудця самостійно. Судді при здійснен­ні правосуддя незалежні від будь-якого впливу, нікому не підзві­тні і підкоряються лише закону. Незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України. Судцям забезпечується свобода неупередженого вирішення судових справ відповідно до їх внутрішнього переконання, що ґрунтуєть­ся на вимогах закону. Вплив на суддів у будь-який спосіб забо­роняється.

Гарантії самостійності судів і незалежності суддів забезпечу­ються: особливим порядком призначення, обрання, притягнення до відповідальності та звільнення судців; незмінюваністю суддів та їх недоторканністю; порядком здійснення судочинства, вста­новленим процесуальним законом, таємницею постановлення судового рішення; забороною втручання у здійснення правосуд­дя; відповідальністю за неповагу до суду чи судді, встановленою законом; особливим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, встановленим законом; належним матеріальним та соціальним забезпеченням суддів; функціону­ванням органів суддівського самоврядування; визначеними зако­ном засобами забезпечення особистої безпеки судців, їх сімей, майна, а також іншими засобами їх правового захисту (ч. 7 ст. 14 Закону України «Про судоустрій України»). Суддя не може бути без згоди Верховної Ради України затриманий чи заарештований до винесення обвинувального вироку судом.

На посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший двадцяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи в галузі права не менш як три роки, проживає в Україні не менш як десять років і володіє державною мовою. Суддями господарських судів, крім за­значених осіб, можуть бути також особи, які мають фахову підго­товку з питань юрисдикції цих судів. У цьому разі на посаду судді господарського суду може бути рекомендований відповідною ква­ліфікаційною комісією судців громадянин України, не молодший тридцяти років, який проживає в Україні не менш як десять років, володіє державною мовою, має вищу освіту у галузі знань, що охоплюються межами юрисдикції господарського суду, та стаж роботи за спеціальністю не менше п'яти років. Ці судді відправ­ляють правосуддя лише у складі колегій судців.

Згідно із ст. 7 Закону України «Про статус суддів» суддею апеляційного суду, якщо інше не передбачене законом, може бу­ти громадянин України, який досяг на день обрання ЗО років, має вищу юридичну освіту, стаж роботи у галузі права не менш як п'ять років, в тому числі не менш як три роки на посаді судді. Суддею Вищого господарського суду може бути громадянин України, не молодший тридцяти років, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи у галузі права не менш як сім років, в тому числі не менш як п'ять років на посаді судді.

Не можуть бути рекомендовані на посаду професійного судді громадяни: визнані судом обмежено дієздатними або недієздат­ними; які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що пе­решкоджають виконанню обов'язків судді; щодо яких прова­диться дізнання, досудове слідство чи судовий розгляд кримі­нальної справи або які мають не зняту чи не погашену судимість.

Добір кандидатів у професійні судді здійснюється з числа осіб, які відповідають вимогам, встановленим Законом України «Про судоустрій України», за результатами проходження квалі­фікаційної атестації відповідно до вимог зазначеного Закону.

При доборі кандидатів забезпечується рівність їх прав незалеж­но від походження, соціального та майнового стану, расової та національної належності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань та інших обставин. Кожен, хто відповідає встановле­ним вимогам до кандидата в судді, має право звернутися до від­повідної кваліфікаційної комісії суддів із заявою про рекоменда­цію його для призначення чи обрання професійним суддею.

Суддя, строк повноважень якого закінчився, за його заявою має бути рекомендований для обрання суддею безстроково, якщо від­сутні визначені законом обставини, що перешкоджають цьому.

Професійні судді господарських судів обіймають посади безс­троково, крім суддів, які призначаються на посаду судді вперше. Перше призначення на посаду професійного судді строком на п'ять років здійснюється Президентом України. Усі інші судді господарських судів обираються Верховною Радою України безстроково, в порядку, встановленому законом.

Судді, обрані безстроково, перебувають на посаді судді до до­сягнення ними шістдесяти п'яти років. До закінчення цього стро­ку вони можуть бути звільнені з посади лише з підстав, зазначе­них у пп. З—9 ч. 5 ст. 126 Конституції України, а саме: неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров'я; порушення суддею вимог щодо несумісності; порушення суддею присяги; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; припинення його громадянства; визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим; подання суддею заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням. По­вноваження судді припиняються у разі його смерті.

Держава забезпечує особисту безпеку суддів та їхніх сімей (ст. 126 Конституції України). За неповагу до суду і судді винні особи притягаються до юридичної відповідальності (ст. 129 Кон­ституції України).

Кількість судців у судах визначається Президентом України за поданням Голови Державної судової адміністрації України, пого­дженим із Головою Вищого господарського суду, з урахуванням обсягу роботи суду та в межах видатків, затверджених у Держав­ному бюджеті України на утримання судів. У судах може запро­ваджуватися спеціалізація суддів з розгляду конкретних катего­рій справ даної юрисдикції.

Голова суду, заступник голови суду призначаються на посаду строком на п'ять років з числа суддів та звільняються з посади Президентом України за поданням Голови Вищого господарсько­го суду на підставі рекомендації Ради господарських суддів України. Призначення на інші адміністративні посади в судах та звільнення з цих посад здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про судоустрій України». Суддя може бути звільнений з адміністративної посади у зазначеному порядку, а також за ініціативою Вищої ради юстиції.

Призначення судді на адміністративну посаду без додержання вимог Закону України «Про судоустрій України» не допускаєть­ся. Перебування судді на адміністративній посаді не звільняє йо­го від здійснення повноважень судді відповідного суду, передба­чених Законом України «Про судоустрій України». Звільнення судді з адміністративної посади не припиняє його повноважень судді. Припинення повноважень судді припиняє здійснення ним повноважень на адміністративній посаді у суді.

Суддя місцевого господарськогосуду здійснює: правосуддя в порядку, встановленому процесуальним законом; процесуальні дії та організаційні заходи з метою забезпечення розгляду спра­ви; контроль відповідно до закону за своєчасним зверненням до виконання судових рішень, постановлених під його головуван­ням; інші передбачені законом повноваження.

Голова місцевого господарського суду: здійснює організаційне керівництво діяльністю суду; визначає обсяг обов'язків заступника (заступників) голови суду; на підставі акта про призначення на по­саду судді чи обрання суддею безстроково або припинення повно­важень судді видає відповідний наказ; бере на роботу і звільняє працівників апарату суду, присвоює їм ранги державного службов­ця у встановленому законом порядку, застосовує щодо них заохо­чення та накладає дисциплінарні стягнення; організовує ведення су­дової статистики; організовує роботу щодо підвищення кваліфікації працівників апарату суду; представляє суд у зносинах з іншими ор­ганами державної влади, органами місцевого самоврядування, гро­мадянами та організаціями; здійснює інші передбачені законом пов­новаження. Голова місцевого господарського суду з питань, що на­лежать до його повноважень, видає накази і розпорядження.

Голова місцевого господарського суду має заступника (засту­пників). Заступник голови місцевого господарського суду відпо­відно до визначених головою суду обов'язків бере участь в орга­нізації діяльності суду. У разі відсутності голови суду виконання

його обов'язків здійснюється відповідно до встановленого ним розподілу обов'язків щодо організації діяльності суду.

Голова місцевого господарського суду та його заступники призначаються на посаду і звільняються з посади в порядку, встановленому Законом України «Про судоустрій України» та можуть бути призначені на адміністративні посади повторно.

Суддя апеляційного господарськогосуду здійснює: право­суддя в порядку, встановленому процесуальним законом; про­цесуальні дії та організаційні заходи з метою забезпечення роз­гляду справи; контроль відповідно до закону за своєчасним зверненням до виконання постановлених за його участі судових рішень; інші передбачені законом повноваження.

Голова апеляційного господарського суду: здійснює організа­ційне керівництво діяльністю суду; розподіляє обов'язки між за­ступниками голови суду; на підставі акта про обрання (призначен­ня) суддею чи припинення повноважень судді видає відповідний наказ; утворює судові палати та вносить на затвердження президії суду їх персональний склад; організовує аналіз судової статистики, вивчення й узагальнення судової практики, має право витребувати з відповідного суду справи, судові рішення в яких набрали закон­ної сили; бере роботу та звільняє працівників апарату суду, при­своює їм ранги державного службовця у порядку, встановленому законом, застосовує щодо них заохочення та накладає дисципліна­рні стягнення; організовує підвищення кваліфікації суддів і пра­цівників апарату відповідного суду; подає в установленому поряд­ку пропозиції щодо фінансування витрат на утримання суду та організаційного забезпечення його діяльності; представляє суд у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадянами та організаціями; вносить пропози­ції Голові Вищого господарського суду щодо кандидатур для при­значення на посади голів місцевих судів та їх заступників; здійс­нює інші передбачені законом повноваження. Голова апеляційного господарського суду з питань, що належать до його повноважень, видає накази і розпорядження.

Голова апеляційного господарського суду має першого засту­пника та заступників голови суду— голів судових палат. Він призначається на посаду і звільняється з посади в порядку, вста­новленому Законом України «Про судоустрій України», та може бути призначений на цю посаду повторно.

У разі відсутності голови апеляційного господарського суду його обов'язки виконує перший заступник голови, а за його від­сутності — старший за віком заступник голови апеляційного су­ду — голова судової палати.

Перший заступник голови апеляційного господарського суду відповідно до розподілу обов'язків здійснює організаційне керів­ництво роботою структурних підрозділів суду та виконує інші обов'язки, визначені головою суду.

Заступник голови апеляційного господарського суду — голова судової палати: організовує роботу відповідної судової палати; формує колегії суддів для розгляду справ, головує в судових засі­даннях або призначає для цього суддів; організовує ведення су­дової статистики, аналіз та узагальнення судової практики у справах, віднесених до компетенції палати; має право витребува­ти з відповідного суду справи, судові рішення в яких набрали за­конної сили; інформує президію суду про діяльність судової па­лати; здійснює інші передбачені законом повноваження.

Перший заступник та заступники голови апеляційного госпо­дарського суду призначаються на посаду з числа суддів та звіль­няються з посади в порядку, встановленому Законом України «Про судоустрій України». Вони можуть бути призначені на ад­міністративні посади повторно.

У разі необхідності голова апеляційного господарського суду за погодженням з президією суду може з числа суддів цього суду при­значити у складі судової палати заступника голови судової палати. Заступник голови судової палати апеляційного господарського суду виконує доручення голови судової палати щодо організації її діяль­ності та здійснює обов'язки голови судової палати у разі його відсут­ності. За відсутності заступника голови судової палати обов'язки голови судової палати виконує старший за віком суддя палати.

Суддя Вищого господарського судуздійснює правосуддя в порядку, визначеному процесуальним законом; провадить проце­суальні дії та здійснює організаційні заходи, необхідні для забез­печення своєчасного та якісного розгляду справ; здійснює відпо­відно до закону контроль за своєчасним зверненням до ви­конання постановлених за його участю судових рішень; здійснює інші передбачені законом повноваження. Суддя Вищого госпо­дарського суду має помічника. Помічником судді може бути гро­мадянин України, який має вищу юридичну освіту.

Голова Вищого господарського суду: здійснює організаційне керівництво діяльністю суду; розподіляє обов'язки між заступ­никами голови суду; на підставі акта про обрання суддею Вищо­го господарського суду або припинення повноважень судді цього суду видає відповідний наказ; утворює судові палати та вносить на затвердження президії суду пропозиції щодо їх персонального складу; організовує роботу президії суду, вносить на її розгляд питання та головує на її засіданнях; скликає Пленум Вищого гос­подарського суду, вносить на його розгляд питання та головує на його засіданнях; може головувати в судових засіданнях колегій суддів Вищого господарського суду при розгляді будь-якої спра­ви, що належить до юрисдикції даного суду; керує організацією роботи судових палат, здійснює керівництво роботою апарату Вищого господарського суду; організовує ведення та аналіз судо­вої статистики, вивчення й узагальнення судової практики, має право витребувати з відповідного суду справи, судові рішення в яких набрали законної сили; бере на роботу та звільняє працівни­ків апарату суду, присвоює їм ранги державного службовця в по­рядку, встановленому законом, застосовує щодо них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення; погоджує подання щодо утворення та ліквідації відповідних місцевих та апеляційних гос­подарських судів; вносить подання про призначення та обрання безстроково суддів відповідних місцевих і апеляційних господар­ських судів, Вищого господарського суду, а також про звільнення їх з посад; вносить подання про призначення суддів на адмініст­ративні посади в порядку, встановленому Законом України «Про судоустрій України»; затверджує штатний розпис і кошторис ви­трат на утримання Вищого господарського суду; організовує під­вищення кваліфікації суддів і працівників апарату Вищого госпо­дарського суду; подає в установленому порядку пропозиції щодо фінансування витрат на утримання суду та організаційного за­безпечення його діяльності; інформує Пленум Верховного Суду України про діяльність Вищого господарського суду; представ­ляє Вищий господарський суд та систему господарських судів у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцево­го самоврядування, громадянами і організаціями, органами влади та організаціями інших держав; здійснює інші передбачені зако­ном повноваження. Голова Вищого господарського суду з пи­тань, що належать до його повноважень, видає накази та розпо­рядження.

Голова Вищого господарського суду призначається на посаду з числа суддів даного суду і звільняється з посади за поданням Голови Верховного Суду України в порядку, встановленому За­коном України «Про судоустрій України» та може бути призна­чений на цю посаду повторно.

Голова Вищого господарського суду має першого заступника та заступників Голови Вищого господарського суду. У разі відсу­тності Голови Вищого господарського суду його обов'язки вико­нує перший заступник Голови Вищого господарського суду, а за його відсутності — один із заступників Голови цього суду відпо­відно до розподілу обов'язків. Перший заступник і заступник Го­лови Вищого господарського суду здійснюють керівництво робо­тою структурних підрозділів суду відповідно до встановленого розподілу обов'язків та виконують інші обов'язки, визначені Го­ловою Вищого господарського суду; можуть головувати у судо­вих засіданнях колегій суддів Вищого господарського суду.

Заступник Голови Вищого господарського суду — голова су­дової палати: організовує роботу відповідної судової палати; фор­мує колегії суддів для розгляду судових справ, головує в судових засіданнях або призначає для цього судців; організовує ведення та аналіз судової статистики, вивчення й узагальнення судової прак­тики у справах, віднесених до компетенції судової палати; має право витребувати з відповідного суду справи, судові рішення що­до яких набрали законної сили; інформує президію Вищого госпо­дарського суду про діяльність судової палати; надає методичну допомогу спеціалізованим судам з метою правильного застосуван­ня законодавства; здійснює інші передбачені законом повнова­ження.

Перший заступник і заступники Голови Вищого господарсь­кого суду призначаються на посаду з числа суддів даного суду та звільняються з посади за пропозицією Голови Вищого господар­ського суду в порядку, встановленому Законом України «Про су­доустрій України». Вони можуть бути призначені на адміністра­тивні посади повторно.

Голова Вищого господарського суду за погодженням з прези­дією суду може з числа суддів цього суду призначити у складі судової палати заступника голови судової палати. Заступник го­лови судової палати Вищого господарського суду виконує дору­чення голови судової палати щодо організації її діяльності та за його відсутності здійснює обов'язки голови судової палати. За

Відсутності заступника голови судової палати обов'язки голови судової палати виконує старший за віком суддя палати.

Суддя Верховного Суду Україниздійснює правосуддя у по­рядку, встановленому процесуальним законом; здійснює необхідні процесуальні та організаційні заходи з метою забезпечення своє­часного та якісного розгляду справ; бере участь у розгляді питань, що вносяться на засідання відповідної Судової палати (у складі Верховного Суду України діють: Судова палата у цивільних спра­вах; Судова палата у кримінальних справах; Судова палата у гос­подарських справах; Судова палата в адміністративних справах) та Пленуму Верховного Суду України; вивчає у судах нижчого рівня стан організації здійснення судочинства і надає їм методичну до­помогу; аналізує судову практику, вносить в установленому по­рядку пропозиції щодо її поліпшення та удосконалення законодав­ства; здійснює інші передбачені законом повноваження. Суддя Верховного Суду України має помічника. Помічником судді може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту та стаж роботи в галузі права не менше трьох років.

Голова Верховного Суду України: організовує діяльність Вер­ховного Суду України; розподіляє обов'язки між заступниками Голови Верховного Суду України; організовує роботу Президії та скликає Пленум Верховного Суду України, вносить питання на їх розгляд і головує на їх засіданнях; може головувати в судових за­сіданнях колегій суддів Верховного Суду України при розгляді будь-якої справи; погоджує відповідно до Закону України «Про судоустрій України» подання щодо утворення та ліквідації судів загальної юрисдикції; вносить подання про призначення та об­рання, а також звільнення з посади суддів відповідно до Закону України «Про судоустрій України»; вносить подання про призна­чення суддів на адміністративні посади у випадках і порядку, пе­редбачених Законом України «Про судоустрій України»; вносить подання до відповідної кваліфікаційної комісії про надання ви­сновку щодо можливості обрання або призначення суддів на по­сади; на підставі актів про обрання суддею Верховного Суду України або припинення повноважень судді видає відповідний наказ; вносить на розгляд Пленуму Верховного Суду України пропозиції щодо кількості суддів у складі Президії Верховного Суду України та у складі судових палат Верховного Суду Украї­ни; вносить пропозиції Президії Верховного Суду України щодо персонального складу судових палат; вносить подання до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про проведення кваліфі­каційної атестації суддів відповідних судів; вносить Президенту України подання про затвердження переліку штатних посад вій­ськових суддів та відповідних цим посадам військових звань, а також про присвоєння відповідно до закону військових звань вій­ськовим суддям; організовує фінансування та здійснює керівниц­тво організаційним забезпеченням діяльності Верховного Суду України, затверджує штатний розпис і кошторис витрат на утри­мання Верховного Суду України; затверджує положення про структурні підрозділи Верховного Суду України; керує організа­цією роботи судових палат; здійснює керівництво роботою апа­рату Верховного Суду України, приймає на роботу та звільняє працівників апарату, присвоює їм ранги державного службовця в установленому законом порядку, застосовує щодо них заохочен­ня та накладає дисциплінарні стягнення відповідно до законодав­ства; інформує Пленум та Президію Верховного Суду України про діяльність Верховного Суду України; представляє Верховний Суд України та систему судів загальної юрисдикції у зносинах з іншими органами державної влади України, органами місцевого самоврядування, а також з судовими органами інших держав та міжнародними організаціями; здійснює інші передбачені законом повноваження. Голова Верховного Суду України з питань, що належать до його повноважень, видає накази та розпорядження. Голова Верховного Суду України за посадою входить до складу Вищої ради юстиції.

Голова Верховного Суду України має Першого заступника та заступників Голови Верховного Суду України. У разі відсутності Голови Верховного Суду України його повноваження здійснює Перший заступник Голови, а за відсутності Першого заступни­ка — заступник Голови Верховного Суду України згідно з розпо­ділом обов'язків.

Голова Верховного Суду України обирається Пленумом Вер­ховного Суду України строком на п'ять років шляхом таємного голосування. Голова Верховного Суду України вважається обра­ним, якщо за нього подано більшість голосів від загального скла­ду Пленуму. Процедура обрання Голови Верховного Суду Украї­ни та звільнення його з посади встановлюється Регламентом Пленуму Верховного Суду України, затвердженим Пленумом. Не допускається зміна регламентної процедури пізніше шести місяців до закінчення строку повноважень Голови Верховного Суду України. Голова Верховного Суду України не може бути обраний на цю посаду більш ніж на два строки підряд.

Перший заступник Голови Верховного Суду України та за­ступники Голови Верховного Суду України здійснюють керів­ництво роботою структурних підрозділів Суду відповідно до встановленого розподілу обов'язків, можуть головувати у судо­вих засіданнях колегій суддів Верховного Суду України, органі­зовують роботу відповідних судових палат, виконують інші обов'язки, визначені розпорядженням Голови Верховного Суду України. Перший заступник та заступники Голови Верховного Суду України з питань, що належать до їх повноважень, вида­ють накази та розпорядження.

Перший заступник та заступники Голови Верховного Суду України призначаються на посаду з числа суддів Верховного Суду України строком на п'ять років та звільняються з посади Пленумом Верховного Суду України за поданням Голови Вер­ховного Суду України, погодженим з Радою суддів України. Рішення Пленуму про призначення на посаду Першого заступ­ника та заступника Голови Верховного Суду України прийма­ється шляхом таємного голосування у строк не пізніше трьох місяців з дня утворення відповідної вакантної посади. Вони мо­жуть бути призначені на адміністративні посади повторно. Пе­рший заступник та заступники Голови Верховного Суду Украї­ни можуть бути достроково звільнені з посади також за ініціативою Ради суддів України в порядку, встановленому Рег­ламентом Пленуму Верховного Суду України.

Судову палату Верховного Суду України очолює голова Су­дової палати. Голова Судової палати у господарських справах: організовує роботу Судової палати у господарських справах; фо­рмує колегії суддів для розгляду судових справ, головує в судо­вих засіданнях або призначає для цього суддів; організовує ве­дення та аналіз судової статистики, вивчення і узагальнення судової практики у справах юрисдикції Судової палати у госпо­дарських справах; має право витребувати з господарських судів справи, судові рішення в яких набрали законної сили; інформує Президію Верховного Суду України про діяльність Судової пала­ти у господарських справах; вносить на розгляд Пленуму Верхо­вного Суду України пропозиції щодо необхідності роз'яснення судам окремих питань застосування законодавства у судовій практиці; забезпечує надання методичної допомоги господарсь­ким судам нижчого рівня з метою правильного застосування за­конодавства; здійснює інші передбачені законом повноваження.

Голова Судової палати Верховного Суду України признача­ється на посаду за рекомендацією Президії Верховного Суду України з числа суддів Верховного Суду України строком на п'ять років та звільняється з посади Пленумом Верховного Суду України шляхом таємного голосування.

Голова Судової палати має заступника, який забезпечує ор­ганізацію розгляду справ у судових засіданнях, виконує інші доручення голови палати щодо організації діяльності Судової палати, а також виконує обов'язки голови Судової палати за йо­го відсутності. Заступник голови Судової палати призначається на посаду з числа суддів Верховного Суду України та звільня­ється з посади в порядку, передбаченому для призначення голо­ви Судової палати. Пропозиція про звільнення судді з посади голови Судової палати у господарських справах чи його заступ­ника може бути внесена Головою Верховного Суду України або не менш як половиною складу суддів палати у господарських справах за їх підписами. Голова Судової палати та його заступ­ник можуть бути призначені на адміністративні посади повтор­но. При Судовій палаті діє група наукових консультантів Вер­ховного Суду України.

Професійні судді не можуть належати до політичних партій та профспілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності, мати представницький мандат, обіймати будь-які інші оплачу­вані посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької та творчої. Захист професійних інтересів суддів здійснюється в порядку, встановленому законом. Для вирішення питань внутрішньої діяльності судів діє суддівське самовряду­вання (ст. 129, 130 Конституції України).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про судоустрій Украї­ни» право на судовий захист передбачає, що усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відпо­відно до закону. Ніхто не може бути позбавлений права на роз­гляд його справи у суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом. Угоди про відмову у зверненні за захи­стом до суду є недійсними.

Контрольні запитання для самоперевірки

1. Чи відрізняється система господарських судів від си­стеми адміністративних судів?

2. Чи існують особливі вимоги до суддів господарських судів?

3. Визначить відмінності у структурі місцевого та апеляційного господарських судів.

4. У чому полягає визначення Вищого господарського суду України як вищого судового органу господарських судів?

5. Чи входить Верховний Суд України до системи гос­подарських суді


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 247; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!