Засвоєння і опитування прослуханої лекції (10хв.)



ЛЕКЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ

Предмет: ТЕХНОЛОГІЧНЕ ОСНАЩЕННЯ

 Заняття №1(2години)

 

Викладач Верещага Наталія Вікторівна

ЛІТЕРАТУРА ОСНОВНА:

 

1.Белоусов А.П.Проектированиестаночных приспособлений. - М.; Высшая школа, 1980.- 240 с

2.Корсаков В.С.Основы конструирования приспособлений в машиностроении. – М. ; Машиностроение, 1983.- 280 с

3.Кузнецов Ю.И.Технологическая оснастка для станков с ЧПУ и промышленных роботов. – М.; Машиностроение, 1979.- 111с

4.Горошкин А.К.Приспособление для металлорежущих станков.Справочник. – М.; Машиностроение, 1979.- 389с

5 Ковальчук В.В, Моїсєєв Л.М.Основи наукових досліджень. Київ.: Професіонал, 2007.- 239с

6 Базров Б. М. Сорокин А. И.Альбом по проектированиюприспособлений-

М.: Машиностроение, 1991.-120с.

7 Лекції в електронному виді(214 аудиторія, папка ВЕРЕЩАГА ТО)

 

ЛІТЕРАТУРА ДОДАТКОВА:

8 Ансеров М.А. Приспособления для металлорежущихстанков –

                              Л.: Машиностроение, 1975.- 655с.

9 Терликова Т.Ф., Мельников А.С., Баталов В.И. – Основыконструирования приспособлений - М.: Машиностроение, 1980.-120с.

10 Уткин Н.Ф.   Приспособления для механическойобработки – Лениздат, 1983.-175с.

11 Справочник технолога-машиностроителя.В 2-х т. / Под ред. А.Г.Косиловой, Р.К. Мещерякова. - 4-е изд., перераб. и доп. - М.:Машиностроение,1985.- 656 с.

 12Н.В. ВерещагаПроектування і розрахунок спеціальних затискуючих установчих пристосувань для металорізальних верстатів.Методичні вказівки. Частина I,ІІ, Ш Полтава, ППК, 2012

 

Тема заняття: Вступ(2 години)

План:

1 Зміст і сутність предмету, його задачі.

2 Значення предмета в підготовці спеціалістів.

3 Технологічне оснащення та його роль в машинобудуванні

Мета заняття учбова: Зрозуміти сутність і значення предмета

Мета заняття виховна: Ставлення студента до сучасного виробництва

Література: (1, с.3-5; 2, с.3-8)

 

Самостійна робота №1

ТЕМА: Верстатні пристосування і основи їх проектування

ЗМІСТ:1 Задачі, що вирішуються за допомогою застосування пристосування

 2 Науково-технічна творчість, винахідництво і раціоналізація, їх роль в прискоренні науково-технічного прогресу. 

 

Література:( 2, с. 2-8; 5, с.128-146; лекції - №1: розділ ІУ)

1.Технічний прогрес потребує безперервного вдосконалення і розробки нових машин. При підготовці виробництва до випуску нових машин ставляться вимоги максимального скорочення строків і зменшення собівартості технологічної підготовки виробництва (ТПВ).Основнимзавданням при підготовці виробництва є розробка і втілення більш прогресивних способів проектування і виготовлення технологічної оснастки, яка складає до 80% трудомісткості і до 90% тривалості ТПВ.

Витрати на оснастку складають 12% - 18% собівартості машин. Найбільші витрати з цього складають витрати на виготовлення нестандартного обладнання: прес-форм, штампів пристосувань, спеціального різального інструменту, та вимірювальних пристроїв. В нашій державі втілена в виробництво єдина система технологічної підготовки виробництва(ЄСТПВ)– вона є важливим заходом по підвищенню ефективності нових методів проектування і виготовлення технологічної оснастки; встановлює єдиний порядок розробки технологічної документації і типового технологічного процесу, а також стандартизує технічну оснастку .

Необхідність застосування пристосувань в промисловому виробництві дуже добре обґрунтовано.

 

Однією з проблем в технологічній підготовці виробництва є проектування та виготовлення технологічної оснастки, тому що через нестачу якої до 40% (відсотків) устаткування простоює, або загружено не повністю.

Зважаючи на те, що в машинобудуванні в теперішній час чорні метали є основним конструкційним матеріалом, найбільше пристосувань призначені для виготовлення виробу з чавуну та сталі. Для конструкторів і технологів розроблені рекомендації по проектуванню пристосувань. Підготовка виробництва представляє собою комплекс конструкторських, технологічних, матеріально-економічних робіт, які направлені на досягнення високої ефективності виробничих процесів.

Технологічне забезпечення виробництва сприяєдосягненню високих показників по технологічності і якості нових виробів на етапі           проектуванні, та підвищенню рівня виробництва.

Складність проблеми ще в тім, що в процесі конструкторсько-технологічній обробці виробу до 30% технологічного оснащення значно змінюється, при цьому затрати на технічну оснастку зростають на 20 – 25%. Ці затрати йдуть на дослідне виробництво і на утворення спеціальних засобів технологічного оснащення. Тому необхідне технологічне оснащення, повинно бути (виготовлятися) здібним до переналагоджування. Оснастка багатократного використання дозволяє скоротити в 2-3 рази трудомісткість пристосувань і в 3-4 рази її цикл виготовлення. Оптимальним рішенням являється максимально повне використання уніфікованих збірних одиниць в конструкціях пристосувань.

 

2. В порівняно з недалеким минулим, істотно змінилося поняття ״професіональна освіта״. Різко загострилися проблеми, пов׳язані з професійним самовизначенням. Ці проблеми зв’язані з незначним соціальним досвідом молоді, відсутністю або слабою технічною підготовкою, недостатністю з формуванням практичних вмінь та навиків, а також незабезпеченістю якісною навчальною літературою.

За відсутністю кваліфікованих спеціалістів, робочих проходить процес декваліфікації кадрів в промисловості і др. виробництвах. Росте дефіцит спеціалістів по цілому ряду професій. Появляються нові вимоги до професіональної освіти і перепідготовці кадрів, в тому числі і до техніків машинобудівників. Тому предмет « Технологічне оснащення »допоможе студентув повному обсязі оволодіти загальними і спеціальними знаннями, допоможе правильно відображати технічну думку на кресленні, схемі т т.д.

 

Добуті знання будуть базою для прийняття і застосування на виробництві нових технологічних процесів, розробки налагоджувальнихсистем, випровадження прогресивного металорізального обладнання, гнучких виробничих систем, верстатів з ЧПК (числове програмне керування), верстатних пристосувань, інструментів, контрольно вимірювальної техніки і тощо.

Все це допоможе приймати участь і вирішувати задачі для підвищення технічного рівня, якості виготовлення виробу і росту виробництва в нашій Україні.

 

 

3Технологічна оснастка має важливу роль в сучасному виробництві.

В масовому, серійному та дрібносерійному виробництві технологічне оснащення робочих місць є предметом дбайливості служб, які організовують виробництво, підрозділів чи підприємства. В одиничному виробництві питанням технологічного оснащення (розробки оснастки для нового виду робіт) нерідко вирішується майстром дільниці, технологом або самим робітником.

Технологічну підготовку виробництва здійснює технологічна служба підприємства.

На випровадженні в виробництво нового виробу підприємству необхідно розробити наступний об׳їм праці:

1) розробити або відкоригувати технологічну документацію;

2) скласти відомості необхідного обладнання, його замовлення, або виготовлення;

3) складання відомостей оснастки на замовлення або виготовлення;

4) проектування і виготовлення спеціальної оснастки;

5) складання відомостей на матеріали і їх придбання;

6) розрахунок робочої сили і їх навчання;

7) розробка системи контролю.

Проектування оснастки і виготовлення - найбільш трудомісткий і тривалий етап.

Звичайно виготовленням оснастки на виробництві займається інструментальний цех, ремонтно-механічна дільниця, дільниця нестандартної оснастки.

Технолог на виробництві розробляє технологічний процес виготовлення деталей, в якому вказані технологічні засоби оснащення; верстати на яких буде виготовлені деталі, оснастка, інструмент та засоби технічного вимірювання.

Засоби технологічного оснащення – це сукупність знаряддя виробництва, необхідні для здійснення технологічного процесу.

Технологічне обладнання – засоби технологічного оснащення, в яких для виготовлення визначеної частини технологічного процесу розміщуються матеріали або заготовки, засоби діяння на них, а також технологічна оснастка ( наприклад ливарна машина, піч, прес, випробувальних стенд и т.д. )

Технологічна оснастка – засоби технологічного оснащення, доповнюючи технологічне обладнання для виконання визначеної частини технологічного процесу (наприклад, різальний інструмент,пристосування ).

Пристосування– технологічна оснастка, призначена для встановлення або напрямку предмета праці або інструмента при виконанні технологічної операції, а також для контролю.

Інструмент – технологічна оснастка, призначена для діяння на предмет з метою зміни його стану.

Верстатні пристосування – додаткові улаштування до металорізальнихверстатів, які застосовують для встановлення і закріплення деталей, що обробляються  на цих верстатах.

Мета пристосування (оснастки): збільшення продуктивності праці, точність та якість обробки та контролю, полегшення умов праці, розширення можливості обладнання, збільшення безпечності праці, виняткової аварії, знизитипотрібну кваліфікацію робочого.

 

 

Засвоєння і опитування прослуханої лекції (10хв.)

 

Контрольні запитання:

1. Основні завдання при підготовці виробництва.

2. Що таке ЄСТПВ?

3. Призначення предмета для вивчення.

4. Засоби технологічного оснащення.

5. Технологічне обладнання.

6. Технологічна оснастка.

7. Пристосування.

8. Інструмент.

9. Верстатні пристосування.

10. Мета пристосування.

 

Черговий по прибиранню кабінету

 

Заняття № 2-3(4години)


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 229; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!