Тема: Форми організації навчання



Поняття та історія р-ку

Форма розгляд у педагогіці як модель реального педагог процесу. Є обмеж у часі, місці проведення і к-сті учасників. Розрізняють:

- Форми навчання(денна, заочна, вечірня, дистанційна, екстернат)

- Форми навчд-сті на заняттях.

· Колективна чи фронтальна –велк-сть учнів займається за єдиним темпом і єдиним змістом. Економ найвигідніша, перероб вел обсяги інф, організ студентів на роботу. Недоліки – орієнтована на середнього учня на ств умов для р-ку індивід пізнав інтересів, здібностей, мотивів.

· Індивідуальна(навч за індивід планом) – індик навчд-сть на заняттях – це виконання завдань індивід х-ру.Переваги – дозволмкс індивідуалізувати зміст і темп навчання; дозволити відкрити особистісні у змісті Вчаться досвіду ств нові знання на осн раніше відомих. Недоліки: економ невигідна, у найб строгому її дотрим знижує темп навчб-сті учнів.

· Групове(кооперативне навч) – учні обєдн у групи для вик спільних завдань або проектів, завд будуть т ч, щоб індивід рботаі співпраця групи були розмежовані, але взаємопов’язані. Вцілому кооперативне навчвикон 2 ф-ції: вик самих завд і ств умов для рку досвіду інтелект співпраці дітей.

У суч копер навчвикорист різні варіанти: у парах, у трійках(пості та змін склад), снігові снігові. Переваги: - знання осмисл і закріпл ґрунтовніше, однак вони не відзнач повнотою і систематичність(недолік); - легко активіз, захопл, відносяться до знань, отрим групою, як до цінності, але думка одного учня може легко виявитись домінуючою(недолік). Недоліки: мало можуть бути використані вчителями початківцями і для засвоєння велобсянгу знань.

· Метод «ажурна пилка» - члени пост групи отрим індивід завд, оправ, повідом групу. Усі перші номери збир в 1у групу, обговор свою тему, гот єдине писповідомл по своїй темі, поверт у свої групи і знайомлять з матеріалом, решта групи готує матеріали про проблеми групи в цілому.

· М-д «карусель» - члени групи обир індивід завд, повід групу про виконання, групи міняються учасниками, так, щоб кожен розповів і заслухав усі повідомлення.

     Жодна із форм не може бути абсолютизована і суч школа використ переваги кожної.

Історія розвитку

1. Спершу зяв індивід навч. Хар-ки:кожен усно поч. навч і зак його у зручний час, навч за своїм змістом і темпом;

2. Індивідуально-групове – діти індивід займались в одній кімнаті.

3. З 16 ст у Європі зяв класно-урочна систнавч, творцями були єзуїти(1440 р). Учнів ділили за віком та р-нем розвитку на прибл рівноцінні групи, для них визнач режим занять, зміст у вигляді навчпреметів – 17 ст. Я Коменський: навч рік, іспити, уроки, перерви, канікули.

4. 18 ст – Белл-Ланкастерськасистнавч – суть зводилась до того, щоб не перевантажувати вчителя 1а пол. дня – вчитель вчив30 кращих учнів; в 2й пол. дня – ті 30 вчили решту.

5. 20 ст – п-дудоскон класно-урочної сист шляхом індивідуалізації навч. Способи: 1 дальтон-план, баталія-план, ієна-план, віньєтка-план, мангейськасистнавч.

Дальтон-план організЕланПаркхерст – відмінив класи, як стабільні одиниці, ввів індивід план роботи учня та навч лабораторні. Вчитель-консультант.

У СРСР введКрупинського – ідея колективного навч – навч план для рупи.

План Лойда-Трампа – 40% урочного часу відбнавч учнів у вел у вел групах (100-150 дітей), 40% - на індивідуальну роботу, яка розроб спільно з вчителем для кращого учня, її давали у вигляді тестів та проектів. 20% роботи – робота у малих групах (12-15 учнів).

Ств не градуйованих класів. Індивідуалізація забезп також різнорівневими програмами.

У Англії з 80 рр шкільна програма поділ на 10 рівнів, щоб отрим програму на 4 р-ні.

 

Сучасні форми організації навч у середній школі

Урок –обмежена у часі і змісті навч матеріалу дидакт одиниця, яка має аг дидакт і конкретно методичну структуру. Структура визначається його місцем в сист дисциплін, метою уроку, його завданням, особливостями організації навч у конкретному класі.

Окремо розрізнвимоги до уроку: організаційні, гігієнічні, загально дидактичні, психологічні. Класифікацію розробили: Оніщук, Бабанський, Скаткін. Класифікація уроків за осндидактсист:

1 – урокзасвоєння нових знань. Структура: 1.) Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння, актуальність, корекція опорних знань 2)повідомлення нових знань. 3)узаг і систематиз нових знань. 4) підвед підсумків і д\з.

2 –урок засвоєння нових умінь і навичок,

3 – урок закріплення знань, урок застосування.

4 – урок узагальнення та систематик знань.

5 – урок перевірки, оцінки та корекції знань.

6 – комбінований урок (1+2, 1+3).

Шкільна лекція, семінарські заняття, екскурсії, домнавч, робота учнів, факультативи та гуртки.

Осн форми орг. навч у вищій школі:

- Сам ост д-сть студента,

- Лекція,

- Семінарські, практичні та індивідуальні заняття.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 195; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!