Історія розвитку судової експертології в Україні




 


 


хімічні методи дослідження матеріалів і речовин, лакофарбових покритів, сучасних фізико-хімічних і біологічних методів дослі­дження. Фундаментальні досягнення вчених лабораторії узагаль­нено в монографічних дослідженнях «Спектральный эмиссион­ный анализ» (Б. Ю. Гордон), «Фотографические и физические методы исследования вещественных доказательств» (фармпрепа-ратів, наркотичної сировини, рослинних волокон і виробів з них) (М. М. Зюскін, Б. Р. Киричинський та ін.).

Лабораторія судових експертиз інтелектуальної власності (но­ва, яку очолює кандидат юридичних наук Г. В. Прохоров-Лукін). Вона проводить експертизи, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності згідно з Переліком основних видів судових експертиз і судових спеціальностей, затвердженим нака­зом Міністерства юстиції України від 11.07.2002 р.

Лабораторія дослідження комп'ютерної техніки та цифрових технологій (керівник К. Ю. Уськов) проводить комп'ютерні екс­пертизи: технічну експертизу комп'ютерів, їх комплектуючих та програмного забезпечення. Перша визначає конструктивні особ­ливості комп'ютера, його периферійне обладнання, а також причи­ни відхилень у роботі вказаного обладнання.

Лабораторія судово-автотехнічних досліджень (Ю. Ю. Ярослав, В. Д. Остапенко, В. Д. Гардерман) застосовує нові аналітичні мето­ди вирішення ситуаційних завдань, що виникають на місцях дорож­ньо-транспортних подій, розробляє основи транспортної трасології, програми для автоматизації методів автотехнічної експертизи.

Лабораторія судових фоноскопгчних та лазерних досліджень (ке­рівник Є. В. Тимко) виникла на базі лазерної лабораторії, де вив­чались перспективні напрями використання лазерної техніки у криміналістичній експертизі. Лабораторія займається фоноскопіч-ними експертизами, проводить ідентифікаційні та діагностичні дослідження, удосконалює методики і технічні комплекси дослі­дження звукових сигналів на магнітних носіях (Ю. П. Попов).

Лабораторія судових пожежно-технічних досліджень (керівник Д. П. Саріогло) розробляє методи і технічні засоби дослідження слідів пожеж, речових доказів, які вилучаються з місця пожежі.

Лабораторія будівельно-технічних досліджень (керівник — В. П. Малік) проводить будівельно-технічні експертизи.

44


Лабораторія судових товарознавчих досліджень (керівник — С. О. Шимановський) проводить товарознавчі експертизи.

Лабораторія судово-економічних досліджень (керівник — В. М. Рогоза) здійснює економічні експертизи, розробляє нові мето­дики дослідження документів, пов'язаних зі злочинами у діяльності банків, комерційних структур, державних і приватних підприємств, а також розробляє автоматизовані робочі місця (комплекси) для провадження судово-бухгалтерських експертиз (провідні експерти у цій лабораторії — А. П. Чередниченко, І. В. Болоніна).

Відділ проблем криміналістики і судової експертизи (очолює Т. Д. Голікова). Його співробітники досліджують актуальні питан­ня теорії судової експертизи, узагальнюють експертну практику, пропагують нові методики дослідження, пропонують їх до впрова­дження у слідчу практику. Відділ займається прогнозуванням потреб практики і надає свої рекомендації конкретним лабора­торіям для наукових розроблень.

Київський НДІСЕ має чотири відділення: Вінницьке, Терно­пільське, Черкаське і Чернігівське.

Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз імені М. С. Бокаріуса(Харківський НДІСЕ) створений у жовтні 1925 р. Заклад мав п'ять відділів: ідентифікації, фотографічних, фізичних, хімічних та біологічних досліджень.

Після смерті М. С. Бокаріуса в 1931 р. інститут очолив його син М. М. Бокаріус, який багато в чому продовжив наукові дослідження батька. У 1941-1943 pp. інститут не функціонував у зв'язку з окупацією Харкова німецькими військами. Лише 4 лис­топада 1943 р. Раднарком України ухвалив постанову про віднов­лення роботи інституту. Його директором став молодий вчений В. П. Колмаков, який багато зробив для розвитку інституту. З 1967 р. Харківським НДІСЕ керував М. В. Скорик, який змінив структуру і поновив матеріально-технічну базу інституту, а з 1995 р. його директором став кандидат юридичних наук Ю. П. Цимбал, який успішно очолює його і зараз.

Нині інститут — одна з провідних науково-дослідних експерт­них установ в Україні. В ньому функціонує вісім лабораторій.

Лабораторія судово-почеркознавчих досліджень є однією з про­відних в Україні. Тут працювали видатні вчені: професори

45


Лекція 2


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 246; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!