Характеристика та ознаки, фізіологічні стани новонароджених.



АФО новонародженої дитини

Доношена новонароджена дитина-це дитина, яка народилася між 37-м та 41-м тижнями вагітності з довжиною тіла понад 45см (50-52см) і масою понад 2500г(3200-3500г) Дитина голосно кричить,активно смокче,добре тримає тепло. Є низка безумовних рефлексів:смоктання,ковтання, а також долонно-ротовий рефлекс Бабкіна,рефлекс Бауера,хапальний рефлекс Робінсона.

Шкіра у новонародженого гладенька, еластична, , оксамитова і вкрита шаром сироподібного мастила. Тонким і ніжним є епідермальний шар.

У ній добре розвиненісальнізалози і погано — потові. Шкіра новонародженого маєпідвищену вразливість і знижену захиснуфункцію, тому через неї в організм можепроникнути будь-яка інфекція.

Підшкірна жирова клітковинавідкладається протягом останніх двохмісяців перед народженням і, як правило, у доношенихдітей добре розвинена.

М'язова система не досить розвинена, особливо на кінцівках. Спостерігається значна гіпертонія м'язів. Переважає тонус згиначів, що надає дитині характерної пози.

Нервова система у новонароджених як морфологічно, так і функціонально ще незріла, проте під впливом зовнішніх умов вона постійно диференціюється і вдосконалюється.

Головний мозокдитини порівняно з мозком дорослого відносно великий і важкий. Маса його становить 350—400 г. Кора великого мозку тонка, борозни неглибокі, не завжди чітко виражені. Сіра речовина мозку не досить відмежована від білої. Спинний мозок порівняно з іншими відділами центральної нервової системи має досконалішу будову і функціонально зріліший.

Органи чуття у новонароджених недосконалі. Проте смак вонирозрізняють добре. Нюхрозвинений слабко, протее немовлята нерідковідмовляютьсяссати, якщо тріщини сосків матері змазані препаратами з неприємним запахом.  Дотикдитина відчуває досить добре, реагуючи на легке механічне подразнювання шкіри і слизових оболонок.  Що до зору, то вона сприймає тільки світло. Некоординовані рухи очей зумовлюютьфізіологічнукосоокість. Яскраве світло спричинює захисний рефлекс моргання. Слух –реагує на сильні звуки дитина реагує: вона здригаєгься, м'язи її обличчя скорочуються, змінюється частота і глибинадихання.

Відчуття болю дещо ослаблене.

Органидихання

 Починають функціонувати з моменту народження.Ніс у новонароджених малий, хрящі його м'які, ходи звужені. Слизова оболонка ніжна, добре васкуляризована, а тому дуже вразлива і швидко набухає,що утруднює дихання носом. Додаткові пазухи носа недорозвинені. Горло, гортань, трахея і бронхивузькі, з м'якими хрящами і слабкорозвиненоюеластичною тканиною, їхня слизова оболонка ніжна, з добре вираженим кровопостачанням. Грудна клітка діжкоподібна, ребра м'які, піддатливі, розміщені горизонтально. Бронхи відносно вузькі. Легенімають густу капілярну сітку і мало еластичної тканини

Серцево-судинна система. Припиняється плацентарний кровообіг, починає працювати мале коло кровообігу закриваються і заростають овальний отвір та артеріальна протока.  Пульс 140—160 за 1 хв. Для нього характерні лабільність і аритмія, особливо дихальна. Максимальний артеріальний тиск у новонароджених становить (70—74 мм рт.ст.).мінімальний (35—50 мм рт.ст.).

Кров і органикровотворення: Кількість лейкоцитів у новонароджених перебуває у межах 10— 30*109 в 1 л.

Er-5-10*12 в 1л

Нв-10,55-12,41ммоль/л

Система травлення: Ротова порожнина у новонароджених відносно невелика. Вона має ніжну і добре васкуляризоавану оболонку  .Слинні залози недорозвинені

На губах тверді валики, щосприяють щільному захопленню соска. У товщі щік розміщені жирові утвори (грудочки Біша), які поліпшують акт ссання.

Стравохід має довжину 10—11 см. У його слизовійоболонці є бага тосудин і мало слизових залоз,тому слизова рота відносно суха і дуже вразлива. Шлунковий сік порівняно з дорослим характеризується зниженою кислотністю і ферментною активністю.

Вміст шлунку у перші дні життя становить 30—34 мл, на 10-й день — 70—80 мл

Органи сечовиділення:

Нирки порівняно з массою тіла у новонароджених більші, ніж у дорослих. Тому їх можна пропальпувати. У перші 2—4 дні післяна родження спостерігається фізіологічна олігурія, зумовлена недостатнім надходженням до організму дитини рідини. Через це сечовипускання частішають до 20—25 разів на  добу, причому разу виділяється 10—15 мл сечі. Перші порції сечі безбарвні або мають жовтий відтіноккожного.

Характеристика та ознаки, фізіологічні стани новонароджених.

Зміни в організмі новонароджених дітей, що відображають процеси пристосування до нових умов життя, називають перехідними фізіологічними станами. Вони бувають тільки у новонароджених і пізніше ніколи вже не повторюються.

Фізіологічна втрата маси тіла спостерігається майже в усіх новонароджених. Початковий спад маси тіла відбувається у перші 3-4 дні життя і становить у середньому 4-5% якщо втрата перевищує 9%, то це слід вважати патологією. У здорових доношених дітей за умови правильного догляду і годування маса тіла відновлюється на кінець 1-го початок 2-го тижня життя.

Фізіологічна жовтяниця у більшості дітей з’являється на 2-гу -3-тю добу життя, рідше – на 1-шу або 4-ту. Жовтяниця триває кілька днів, потім безслідно зникає. Лікування не потребує.

Фізіологічна еритемавиявляється гіперемією шкіри з легким синюватим відтінком, який краще видно на кінцівках. У недоношених дітей і новонароджених від матерів, хворих на цукровий діабет , еритема шкіри виражена сильніше. Еритема досягає максимум на 1-й день життя і зникає на 2-3 або 5-7 днів.

Токсична еритема має вигляд невеликих, щільних сірувато-білих папул або пухирців з прозорою рідиною, оточених рожевим вінчиком. Вони з’являються на 2-3 день життя і розміщуються групами на кінцівках, тулубі, волосистій частині голови.

Скороминуща або транзиторна гарячка супроводжується підвищенням температури до 39°С, рідше 40°С. Гарячка триває 3-4 години. Під час неї дитина: неспокійна, відмовляється від грудей, виникає гіперемія шкіри. Щоб запобігти цьому дитину треба розгорнути і часто поїти 5% розчином глюкози з розчином Рінгера або водою(800-100мл. Рідини на 1 кг. Маси тіла)

Сечокислий інфаркт нироку деяких дітей на 3-4 день життя з сечею виділяється багато солей сечової кислоти – сечокислого амонію і натрію, кальцію оксалату. Загальний стан дитини не змінюється. Їй необхідно давати більше рідини.

Транзиторний дисбактеріозбуває у всіх немовлят. У другій половині 1-го тижня і на початку 2-го тижня життя із шкіри, слизових оболонок носа,горла, з калу у 60-70% новонароджених можна виділити і стафілокок і ентеробактерії. Молоко матері сприяє розмноженню B.bifidus, що призводить до різкого зменшення патогенної флори.

Транзиторний катар кишок-розлад випорожнень, який спостерігається у всіх новонароджених у середині 1-го тижня життя. У дитини: часті випорожнення, кал стає рідкішим, із грудочками, слизом, набуває зеленувато-жовтого кольору. Лікування не потребує.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 2814; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!