Назовите типы уроков, на которых реализуется компетентностный, деятельностный подходы при обучении учащихся учебным предметам.



Какие навыки формируются у учащихся при реализации указанных подходов? 

По основной дидактической цели выделяют такие типы уроков:

- урок изучения и первичного закрепления новых знаний;

- урок закрепления знаний;

- урок комплексного применения знаний;

- урок обобщения и систематизации знаний;

- урок проверки, оценки и коррекции знаний, умений и навыков;

- комбинированный урок.

Типологией по основному способу проведения их подразделяют на уроки:

- в форме беседы;

- лекции;

- экскурсии;

- кино-уроки;

- самостоятельная работа учащихся;

- лабораторные и практические работы;

- сочетание различных форм занятий.

Если же за основу типологии, берутся основные этапы учебного процесса, то выделяют уроки:

- вводные;

- первичного ознакомления материалом;

- образования понятий, установления законов и правил;

- применения полученных правил на практике;

- повторения и обобщения;

- контрольные;

- смешанные или комбинированные.

Нестандартные уроки

В последнее время приобрело распространение понятия так называемого "нестандартного урока", к которому относят "уроки-суды", "уроки-форумы", "уроки-диспуты", "уроки-диалоги", "уроки пресс-конференции", "уроки-концерты", "мастер-класс" и тому подобное.

Нестандартные уроки вызывают живой интерес у учеников, а интерес, как известно, является стимулом познания, мотивирует процесс обучения, превращает школу из "школы зубрежки" в "школу радости

Навыки:

Учащиеся получают сознательные, глубокие и прочные знания;
- формируется у учащихся прочные навыки и умения, способствующие
подготовке их к жизни;
- повышается воспитательный эффект обучения на уроке, формируется у учащихся в процессе обучения черты личности;
- осуществляется всестороннее развитие учащихся, развивать их общие и
специальные особенности;
- формируется у учащихся самостоятельность, творческая активность,
инициативу, как устойчивые качества личности, умения творчески решать задачи, которые встречаются в жизни.
- вырабатывать умения самостоятельно учиться, приобретать и углублять или
пополнять знания, работать с книгой, овладевать навыками и умениями и
творчески применять их на практике;
- формируются у учеников положительные мотивы учебной деятельности,
познавательный интерес, желание учиться, потребность в расширении и
приобретении знаний, положительное отношение к учению.

Гісторыя Беларусі

6 клас

ТЭМА: На шляху да дзяржавы

Мэта:спрыяць фарміраванню ў вучняў цэласнага ўяўлення пра тэрыторыю рассялення ўсходніх славян, пра этапы фарміравання ў іх дзяржаўнасці ў Раннім Сярэднявеччы.

Задачы:арганізаваць дзейнасць вучняў па вывучэнні грамадскага ладу і заняткаў славян, асэнсаванню прычын утварэння першых дзяржаў, стварэнню ўмоў для развіцця мыслення шляхам фарміравання ўмення ажыццяўляць выдзяленне галоўнага, складанне лагічных ланцужкоў, параўнання; садзейнічаць развіццю памяці, увагі, калектывізму.

Тып уроку:камбініраваны ўрок

Асноўныя паняцці:веча, дружына, князь, саюз плямёнаў,знаць, даніна, ваеннае апалчэнне.

Забеспячэння ўрока: карта насценная, атласы, дыдактычны матэрыял.

Ход урока

I. Арганізацыйны момант. Знаёмства вучняў з планам урока, стварэнне псіхаэмацыянальнай атмасферы.

II. Праверка дамашняга задання.

Франтальнае апытанне класа.

Штоагульнага мы можам назіраць у плямён? (Рассяленнеўздоўж рэк, пахо­джанненазвы ад правадыра.)

Якоегалоўнае адрозненне? (Скроневыякольцы.)

Па чым вы здагадаліся, які малюнакадпавядае «вашаму» племені?

Якія паселішчы былі пабудаваны славянамі? (Полацк, Тураў.)

Якія плямёны былі суседзямі трох плямён? (Валыняне, драўляне, севяране, яцвягі, літва, крывічы пскоўскія і смаленскія)

Якія групы плямён утварыліся ў выніку пранікнення індаеўрапейцаў у Еўропу? (Балты, славяне, германцы.)

Якая з гэтыхгрупрассялялася на зем­лях сучаснайБеларусі? (Балты.)

Калі славяне з'явіліся ў Сярэднім Падняпроўі? (VI ст.)

У якіх напрамкахішло засяленне беларускіх зямель? (3 поўдня ўздоўж Дняпраі Прыпяці, з поўначы Усходняй Еўропы.)

Як вы думаеце, што стала з мясцовым насельніцтвам, балтамі, калі на гэтую зямлю прыйшлі славяне?

Індывідуальнае заданне.

Пытанні для аналізу     Крывічы  
Рассяленне У даліне р. Прыпяць     Уздоўж ракі сож
Паходжанне назвы Ад месцазнаходжання      
Суседзі        
Галоўныя гарады     Полацк  
Скроневыя кольцы        
3 летапісу (першае датаванае ўзгадванне)        

 

Адказы вучняў.

Прачытаем пункт 1падручніка і знойдзем правільны адказ на прапанаванае пытанне.

Што называюць славянізацыяй? ( славянізацыя балтаў - паступовы працэс іх зліцця са славянамі.)

Калі ўтварыліся саюзы плямён? ( У VIII – IX стст. утварыліся своеасаблівыя саюзы плямён – крывічы, радзімічы, дрыгавічы.)

Што зблізіла гэтыя плямёны? (Язычніцтва, мова і лад жыцця.)

Што славяне перанялі ў балтаў? (Гарадзішчы, упрыгожанні.)

Што балты ўзялі ад славян? (Навыкі ў рамястве і земляробстве, арганізацыю кіравання – правадыры і войска)

III. Вывучэнне новай тэмы.

Актуалізацыя ведаў.

Работа з ўрыкам з гістарычнага дакумента

Шматлікія славянскія плямёны мелі шмат агульнага ў гаспадарцы, побыту і культуры. У славянскіх селішчах археологі знаходзяць прылады працы і зброю з жалеза - сякеры, косы, нажы, рыбалоўныя кручкі, наканечнікі стрэл,мячы. Ёсць і печы для абпалу, рэшткі кузніц, ганчарныя кругі, зернецёркі.У большасці пахаванняў знойдзены простыя бусы, хатняю утвар,наканечнікі стрэл і дзід. Але ў некаторых знаходзяцца залатыя і срэбныя ўпрыгожванні, каштоўная зброя, асколкі дарагога посуду. Людзі займаліся земляробствам, жывёлагадоўляй, гандлям рамяством, паляваннем.

Пра штосведчыцьтойфакт, штоўпахаванняхвыяўляюцьпрадметырознайкаштоўнасці? (Празараджэннене-роўнасці.)

Якая асноўная прычына ўтварэння дзяржавы.

Работа з падручнікам (пункт 1)

Настаўнік. Апішыцеграмадскі лад славян. Прычытаннітэкстузвярнецеўвагу на новыятэрміны, дайцеімазначэнне і запішыце ў сшытак: князь, даніна, дружына.

Успомніце, што такая дзяржава. Каліўзнікліпершыядзяржавы ў ЗаходняйЕўропе? Назавіцепрычыныіхутварэння.

Праца з тэкстам: п. 2, 3.

Вызначыцепрычыны і ўмовы, якіясадзейнічаліўтварэннюдзяржаў у славян.

У картцы з заданнемвыкрасліцелішняе (праца ў групах).

 

З'яўленнебагатых і бедных Узмацненнеўладыкнязёў
Утварэнне моцнайФранкскайдзяржавы Абаронатэрыторый ад знешняй небяспекі  
Вялікаеперасяленненародаў Голад, разруха, эпідэміі  

 

Замацаванне матэрыялу. Пытанні і заданні да параграфа 11.

Настаўнік прапануе вучням назваць паняцці, якімі яны карысталіся на ўроку, і вызначыць, якія з іх былі асноўнымі, а якія — другараднымі.

VI. Рэфлексіяя.

Я засвоіў матэрыял {вучні падыходзяцъ да дошкі і насупрацъ выказвання, якое найболъш адпавядае засваенню імі тэмы, ставяцъ значок; настаўнік згодна з вынікамі робіцъ вывады): а) атрымаў трывалыя веды; б) засвоіў амаль увесь матэрыял; в) засвоіў матэрыял часткова, трэба яшчэ папрацаваць.

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 268; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!