Клінічна картина ураження ОР подразнювальної дії, перша медична допомога. (Ознайомлення)



 

До подразнюючих ОР відносять такі хімічні речовини, які в мінімаль­них концентраціях вибірково діють на нервові закінчення слизових оболо­нок дихальних шляхів, кон’юнктиви очей і викликають відчуття печії, бо­лю.

Виділяють дві групи подразнюючих ОР:

а) лакриматори - сльозогінні ОР, що подразнюють переважно органи зору, викликають інтенсивну сльозотечу. Основними представниками цієї групи є хлорацетофенон (ХАФ), СS, СR. та навчальна ОР -- хлорпікрин;

б,) cтерніти - переважно впливають на слизову оболонку дихальних шляхів, що викликає інтенсивне чхання і кашель. Основним представником цієї групи є речовина адамсит.

Подразнюючі ОР можуть застосовуватися у вигляді твердих аерозолів (димів), а їх рідкі рецептури у вигляді рідких аерозолів (туманів).

Найефективнішими засобами використання подразнюючих речовин є спеціальні генератори аерозолів, ручні гранати, димові шашки, снаряди, бомби, тощо. В безвітряну погоду хмара подразнюючих речовин зберіга­ється протягом 5-10 хв. Однак тверді частини рецептур табельної ОР СS, що випадають на місцевості, зберігаються від двох тижнів до 1 місяця і здатні створювати вторинну хмару. Переважний шлях надходження аеро­золів в організм - інгаляційний, але можливе ураження шкіри та шлунково- кишкового тракту (при потраплянні їх усередину з водою, їжею та сли­ною).

За тяжкістю отруєння виділяють легкий, середній та тяжкий ступені.

При легкому ступені відразу після ураження сльозогінними ОР (СS,СR, ХАФ) відзначається незначне подразнення кон’юнктиви очей та слизової дихальних шляхів, що проявляється невиразним блефароспазмом, світло­боязню, безперервною сльозотечею. Найбільшу дію має СR. Швидко після цього з’являється гіперемія кон’юнктиви. Після виходу з зони ураження, такі симптоми продовжуються протягом 10-20 хв., потім зникають без нас­лідків.

Вплив cтернітів (адамситу) характеризується тривалішим прихованим періодом (до 30 хв.), чханням, кашлем, печінням в носі та носоротовій по­рожнині, зміною частоти дихання. Після виходу з зони ураження, такі сим­птоми можуть продовжуватися протягом 30-60 хв, слизові оболонки рото­вої порожнини та дихальних шляхів гіперемовані. Протягом 1-3 годин симптоми ураження зменшуються, після чого боєздатність військовослуж­бовців відновлюється.

При середньому ступені ураження симптоми пiдразнення лакримато­рами кон’юнктиви очей підсилюються, спостерігається больовий симптом. Об’єктивно відзначається сльозотеча, набряк повік, блефароптоз, гіперемія кон’юнктиви очей. До цього додаються симптоми подразнення дихальних шляхів: печіння в носоротовій порожнині, грудях, ринорея, салівація, ка­шель. Після припинення впливу сльозогінних ОР, ці явища зникають про­тягом 20-40 хвилин.

Реакція слизових оболонок носа та носоротової порожнини на вплив cтернітів виразніша. В процес втягуються середні відділи дихальних шля­хів, гайморові та лобні пазухи. У людини виникають нестримні чхання та кашель, біль за грудиною, слинотеча. Відразу з’являється головний біль.

Можливі нудота та блювання, диспное, психоемоційне збудження. З’являються гіперемія слизових оболонок рота, глотки. Одночасно розви­вається лакримогенна дія: сльозотеча, світлобоязнь. Такий стан продовжу­ється 2-6 годин і поступово проходить.

Боєздатність (працездатність) військовослужбовців при середньому ступені ураження може бути втрачена на деякий час.

Тяжкий ступінь впливу сльозогінних ОР проявляється виразною реак­цією органа зору — разом з різким болем в очах, блефароспазмом, посиле­ною сльозотечею розвиваються набряк кон’юнктив, запалення рогівки аж до стійкого її помутніння. Серед симптомів подразнення дихальних шляхів з’являються диспное, нудота, блювання.

При тяжкому ступені отруєння стернітами (адамситом) в процес втягуються всі відділи дихальних шляхів. Через декілька секунд після ура­ження з’являється сильне печіння в носі, носоротовій порожнині та гортані, нестримне чхання. Незабаром виникає біль у грудях, роті, гайморових і ло­бних пазухах. Біль посилюється і набуває ріжучого характеру, створює не­стерпне, обтяжливе відчуття печіння та дряпання. Біль іррадіює, відчува­ється у вухах, спині, суглобах та м’язах кінцівок. Слинотеча посилюється. Через 10-15 хв. усі симптоми настільки виражені, що уражений переходить у збуджений стан, знімає протигаз і втрачає боєздатність. Збуджений чи депресивний стан може переростати у виражене порушення психічної дія­льності (моторні та сенсорні розлади). Відзначаються порушення коорди­нації рухів, інколи параліч окремих груп м’язів.

При об’єктивному огляді: сильна ринорея, дифузна гіперемія слизової оболонки зіва, набряк м’якого піднебіння і задньої стінки глотки. Відзнача­ється прискорене дихання або його сповільнення, поверхневість. На мо­мент дії високих концентрацій подразнюючих речовин можливі рефлекто­рні апное та брадикардія, аж до зупинки серцевої діяльності. Ураження глибоких відділів дихальних шляхів призводить до різкого прискорення дихання та зменшення його амплітуди.

Симптоми тяжкого ступеня ураження тримаються 1-8 годин після вихо­ду з зони хімічного зараження і потім поступово слабшають. Однак місцеві і резорбтивні симптоми тримаються до доби і більше, а повна працездат­ність відновлюється на 2-3 добу, а також і в пізніші терміни. При тривалій експозиції подразнюючих речовин у високих концентра­ціях можливий летальний кінець внаслідок токсичного набряку легень. Можливі ураження подразнюючими ОР також через шлунково - кишковий тракт при вживанні забруднених продуктів чи води, а також при ковтанні слини. При цьому відразу з’являється біль в епігастральній ділян­ці, нудота та блювота. Виникають слабкість, запаморочення, головний біль, слинотеча, хриплість голосу, біль при ковтанні, збудження, а також пригні­чення психоемоційної сфери. Всі ці симптоми зникають протягом 1-3 діб. Дія ОР на шкіру проявляється при великих концентраціях. Після корот­кого латентного періоду уражені відчувають сверблячку, жар, напруже­ність шкіри. При об’єктивному огляді шкіра гіперемована, набрякла. Висо­кі концентрації СS здатні викликати стійку еритему шкіри і бульозні ура­ження.

При потраплянні СR на шкіру у людини створюється враження, що тіло охоплене вогнем, потім виникає різкий біль на місці контакту зі шкірою. Одночасно з болем з’являється опік І ступеня, що зберігається протягом З год.

Перша медична допомога.

 

- Негайне одягання протигазу;

- Використання фіциліну (протидимової суміші), під маску протигаза;

- Вихід із зони зараження ОР

- Рясне промивання очей та ротової порожнини водою після зняття протигаза (поза зоною зараження);

- при потраплянні ОР в шлунок викликати блювоту.

- Не дозволяється протирати очі руками, тому що частинки ОР можуть бути втерті глибоко в кон’юнктиву.

- Обмундирування та спорядження, що заражені ОР, потрібно механічно очистити ще до зняття протигаза.

 

Література:

Бадюк М.І. ВМП ст.69-91, 282-326.

Лекція № 1.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 202; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!