Загальні вимоги до організації технічної роботи станції



Порядок використання технічних засобів кожної станції визначає ТРА, який регламентує безпечне та безперешкодне приймання, відправлення і проходження поїздів станцією, безпеку маневрової роботи та дотримання вимог охорони праці. ТРА складаються для станцій з колійним і без колійного розвитку. Допускається за рішенням керівника метрополітену для станцій без колійного розвитку ТРА не складати.

Порядок, що встановлюється ТРА, є обов'язковим для працівників усіх підрозділів метрополітену.

ТРА станції складається начальником станції на підставі інструкції із складання ТРА станцій метрополітену, затвердженої керівником метрополітену, і в повній відповідності з цими Правилами, ІРП та ІСИ.

ТРА станцій перевіряється начальником дистанції руху, ревізором з безпеки руху поїздів і затверджується начальником служби руху.

До ТРА станції додаються масштабний або схематичний план колій станції, необхідні додатки та інструкції.

Форма ТРА станцій, а також перелік додатків до них повинні відповідати вимогам інструкції зі складання ТРА.

 У разі переобладнання колійного розвитку станції, пристроїв СЦБ і зв'язку, контактної мережі 825 В, внесення змін до порядку приймання, відправлення поїздів й виконання маневрової роботи складаються нові ТРА станцій та додатки до них або вносяться відповідні зміни до чинних.

 Примірники ТРА станцій та додатки до них мають зберігатися на станційному посту централізації та у чергового по станції метрополітену без колійного розвитку (перший примірник), у диспетчера поїзного лінії на центральному диспетчерському посту, у службі та дистанціях руху, а ТРА станцій з колійним розвитком, крім того, у чергового по електродепо, машиніста-інструктора локомотивних бригад (на лінійному пункті), майстра мотовозного депо та в інших місцях за розпорядженням начальника служби руху.

У чергового по електродепо, машиніста-інструктора локомотивних бригад (на лінійному пункті), майстра мотовозного депо та в інших місцях за розпорядженням начальника служби руху дозволяється замість примірників ТРА станцій з додатками зберігати витяги з них із зазначенням місцевих особливостей технічної роботи станції, засвідчені начальником станції. Витяги мають містити повні дані, які необхідні для відповідних працівників.

Таблиці взаємозалежностей стрілок, сигналів і маршрутів для станцій з колійним розвитком (станцій ліній та технічних станцій електродепо), що проектуються, будуються або реконструюються, складаються проектною організацією, погоджуються службами сигналізації, руху та ревізорським апаратом з безпеки руху й затверджуються керівником метрополітену.

 

Порядок прийому двох господарських поїздів з різних напрямків на одну станційну колію.

  При приеме 2 хоз поездов на один путь станции ДСЦП обязан оградить путь с обеих сторон сигналами остановки. Очередность приема устанавливает ДЦХ. Прием второго поезда разрешается после остановки первого и предупреждения машиниста о запрещении движения. Прием от начала платформы производится по сигналу ДСЦП с разрешения ДЦХ после предупреждения об этом обоих машинистов.

 

Аварійно-оповіщувальний сигнал.

Служит для передачи ДЦХ непредвиденных указаний работникам, находящимся в тоннеле.

Подается ДСЦП по указанию ДЦХ путем отключения и включении рабочего освещения в течении 1 мин.

Ответственные за производство работ должны немедленно связаться с ДЦХ по тоннельной связи.

 

Дії чергового персоналу станції при виявленні сторонніх предметів на станціях, в тунелі чи у вагонах поїздів.

На станции:

а) в верхнем вестибюле

- станция закрывается на вход;

- с вестибюля эвакуируются пассажиры за пределы станции;

- эскалаторы на "спуск", эвакуация поездами;

- поезда без остановки после эвакуации;

- сообщить постовому, ДС, ДЦХ;

- вести информацию.

б) в пром. зале

 - станция закрывается на вход;

- эскалаторы в/н на подъем, н/н – спуск;

- эвакуация поездами и с вестибюлей, станция закрывается на выход, поезда без остановки.

В тоннеле:

- останавливается движение поездов на линии;

- перегон закрывается по обеим путям;

- организовывается движение по участкам.

Сообщить ДЦХ, ДС, постовому.

По распоряжению ДЦХ задержать поезд и установить сигнал остановки перед поездом. По прибытию пиротехников указать местонахождение постороннего предмета. Вызвать скорую помощь.

В вагоне:

- поезд останавливается на ближайшей станции;

- по смежному пути поезда без остановки;

- станция закрывается на вход;

- эвакуация пассажиров;

- движение организовывается по участкам;

- производится осмотр вагонов.

После обезвреживания восстанавливается нормальное движение, критическое время осмотра 35 мин, (30 мин), осмотр составов СБЛ – 40 мин, ККЛ – 40, СПЛ – 30 мин.

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 204; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!