ФАКТОРИНГОВІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ



Факторинг— це операція, яка поєднує у собі низку посеред­ницько-комісійних послуг з кредитуванням оборотного капіталу суб'єкта господарювання. Основою факторингу є перевідступлення першим кредитором прав вимоги боргу третьої особи дру­гому кредитору з попередньою або наступною компенсацією ва­ртості такого боргу першому кредитору. Фактично банк купує рахунки-фактури постачальника за відвантажену продукцію, виконані роботи чи надані послуги.

Факторингові операції включають:кредитування у вигляді попередньої оплати боргових вимог; ведення бухобліку постачальника; інкасування дебіторської заборгованості постачальника; страхування постачальника від кредитного ризику.

Учасники:посередник, (банк); постачальник товарів; покупець.

Відносини між суб'єктами факторингу регулюються догово­ром, який укладається у письмовій формі між фактором і поста­чальником. У ньому дається перелік істотних умов, до яких, зок­рема, належать ті, що захищають інтереси сторін — взаємні зобов'язання і відповідальність сторін, розмір кредиту і плати за факторингове обслуговування, вид факторингу.

Факторингові операції можна класифікувати за багатьма озна­ками:

За сектором ринку - розрізняють внутрішній та зовнішній (міжнародний) факто­ринг.

Залежно від того, чи повідомляються дебітори клієнта про перевідступлення ним прав вимоги боргу - факторинг може бути кон­венційним (відкритим) та конфіденційним (закритим).

Залежно від характеру взаємовідносин між фактором і поста­чальником - розрізняють факторинг з правом та  без права регресу.

За набором послуг - з повним набором послуг та з частковим набором послуг.

Залежно від охоплення факторингом перевідступлення пос­тачальником боргових вимог - факторинг з перевідступленням усіх боргів або лише визначеної їх частки.

Залежно від порядку оплати боргових вимог розрізняють: факторинг з попередньою оплатою та факторинг без попередньої оплати.

Зміст і послідовність здійснення 1.Відвантаження товарів постачальник-покупець; 2.Акцепт покупцем боргових вимог за товари; 3.Пред'явлення постачальником боргових вимог фактору з метою їх перевідступлення; 4.Вивчення фактором кредитоспроможності постачальника і укладення з ним договору факто­рингу; 5.Перерахування постачальникові 70-90% суми боргових вимог, придбаних фактором; 6.Виставлення фактором боргових вимог для оплати їх по­купцем; 7.Оплата покупцем боргових вимог; 8.Після отримання платежу від покупця фактор перераховує постачальнику залишок коштів (З0—10%) за мінусом плати за факторингове обслуговування.

За здійснення факторингу фактор стягує з поста­чальника відповідну плату, розмір якої, залежить від виду факторингу, кредитоспроможності постачальника, розмі­ру процентної ставки за кредит, рівня ризиків, які несе фактор, а також від строку перебування ресурсів фактора в розрахунках з покупцем.

Плата за факторингове обслуговування включає: комісію за послуги у розмірі визначеного договором проце­нта від загальної суми придбаних фактором боргових вимог; процент за кредит, наданий фактором постачальнику.

Факторингові операції вигідні як постачальнику, так і фактору.

“+” для постачальника:прискорити одержання грошових коштів за відвантажені товари (роботи, послуги); зменшити ризик появи сумнівних боргів; поліпшити процес інкасування боргів; оперативно одержати від фактора кредит; зменшити витрати, пов'язані з обліком та інкасацією боргів.

“-” для постачальника: вища вартість цієї операції порівняно зі звичайним кредитом.

“+” для фактора:поліпшити обслуговування клієнтів та залучити нових, збі­льшити і диверсифікувати джерела доходів.

“-” для фактора:є високий ризик цієї операції.

Для мінімізації ризику фактор здійснює лімітування кредитної забор­гованості постачальника, встановлює ліміти відвантаження това­рів конкретному платникові, страхує окремі угоди тощо.

 


ТРАСТОВІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ.

Трастовимипослуги засновані на довірчих правовідносинах, коли одна особа - засновник, передає своє майно у розпорядження іншій - довірительному власнику, для управління в інтересах третьої - бенефіціара.

Учасники:довіритель майна (засновник) — юр. або фіз. особа, яка заснувала траст та/або передала довірительному влас­нику повноваження власника належного їм майна відповідно до умов укладеного між ними договору; довірительний власник (траст) — сторона, яка здійснює управління майном (трастові компанії (довірчі товариства) або відділи банків); бенефіціар — особа, на користь та в інтересах якої нада­ються довірчі послуги. (довіритель майна або 3 особа).

Виникнення та розвиток довірчих послуг пов'язані з:відсутністю або недостатнім рівнем знань та вміння у влас­ників майна, щоб розпоряджатися ним, особливо великим та різ­них видів; заінтересованістю клієнтів в одержанні все бі­льшого набору банківських послуг; конкуренцією між банківськими та небанк. фін.-кред. установами та між самими банками; проблемами ліквідності банків та зниженням прибут­ковості традиційних операцій і послуг; порівняно невеликими витратами на здійснення; необхідністю залучення додаткових ресурсів.

Класифікація трастових послуг:

Залежно від характеру розпорядження майном: активні -майно може видозмінюватися (шляхом продажу, надання в позику або заставу) без додаткової згоди довірителя; пасивні, коли майно не може бути використане без відповідної згоди довірителя.

За характером дій: пов'язані з управлінням майна довірителя і не пов'язані з таким.

Залежно від категорії довірителя майна: для фіз. осіб; для юр. осіб.

Банки здійснюютьтрастові операції коштами та ЦП за договорами з юр. та фіз. особами.

Трастові послуги на користь фізичних осіб:

1.Розпорядження спадщиною, або заповідальний траст, - розпорядження майном клієнта після його смертівідповідно до письмового заповіту, за рішенням суду.

2.Управління майном або прижиттєвий траст - довіритель передає банку в управління майно, який зберігає його, інвестує, розпоряджається доходом, у визначеному поряд­ку (довіритель не хоче передавати майно спадкоємцям відразу, або не в змозі чи не бажає самостійно займатися своїм бізнесом).

3.Опікунство та забезпечення зберігання майна аналогічне управлінню. Поширюється на неповнолітніх, які вважаються недієздатними для управління та володіння май­ном.

4.Агентські послуги - одна особа (агент) учиняє як юр. так і фактичні дії за дорученням і за рахунок іншої (принципала). Мета агентських послуг - встановлення договірних зобов'язань між принципалом і 3 особою. Агент діє від імені принципала, і укладені ним або за його сприяння договори створюють права та обов'язки безпо­середньо для принципала.

Трастові послуги на користь юридичних особі:обслуговування облігаційної позики; агентські послуги; створення фондів погашення заборгованості, з яких, може здійснюватись погашення боргів, сплата відсотків, викуп облігацій; виплата дивідендів акціонерам тощо; тимчасове управління справами компанії у випадку її реор­ганізації чи ліквідації; послуги депозитарію; розпорядження активами, вкл. управління нерухо­містю всередині країни, і кордоном; обслуговування працівників компанії ; інвестування коштів клієнта у визначені ним види активів; управління коштами благодійних фондів.

Послуги щодо зберігання цінностей надаються банками у трьох формах:

зберігання цінностей клієнтів у схови­щі - банк приймає цінності згідно з умо­вами договору, скла­дає описи, в яких указуються найменування цінностей і сума оцінки кожного виду. Цінності мають бути вкладені в упаковку і опечатані. Цінності поміщають до сховища (ґрати, замок);

надання клієнтам сейфів у приміщенні банку - здавання клієнту в оренду сейфа для самостійного викори­стання, банк зобов'язується за­безпечити зберігання сейфа та доступ до нього виключно клієн­та або уповноважених ним осіб;

надання ніч­них сейфів клієнтам - відбувається тоді, коли у них виникає потреба здійснювати регулярні внески грошових коштів до банку, після закінчення робочого банку.

За надання довірчих послуг банк стягує плату, розмір якої встановлюється в договорі між банком та клієнтом.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 279; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!