Трастові операції банків з цінними паперами



Трастові операції з цп– діяльність, що здійснюється банком від свого імені за винагороду протягом визначеного часу на підставі договору щодо управління переданими у володіння цп, які належать на правах власності іншій особі, в ітересах цієї особи або визначеною цією особою 3-х осіб.

До трастових операцій з цп відносять:

1. Інкасація доходів за цп;

2. Інкасація погашених сум за борговими зобовязаннями, розподіл їх серед клієнтів;

3. Обмін сертифікатів та купонних листів у випадках їх заміни емітентом;

4. Інформування клієнтів про чергові збори акціонерів, про випуск нових акцій;

5. Представництво інтересів клієнтів за їх дорученням на зборах акціонерів, голосування від імені клієнта.

6. Посередництво в організації випуску і первинному розміщенні цп;

7. Зберігання, охорона, перевезення і пересилка цп за дорученнм;

8. Погашення боргових цп;

9.створення і використ резервів для компенсації можливих втрат на цп.

Порядок проведення банком трастових операцій щодо цп

Управління цп банку в особі працівника, уповноваженого на ведення трастових операцій, укладає договір на ведення трастових операцій з клієнтом в 3-х примірниках:

- клієнт підписує договір і розписку про внесення траст-вкладу;

- з боку банку договір і розписку підписує начальник управління цп.

Працівник управління цп оформляє договір і скеровує його на реєстрацію в бухгалтерію. Бухгалтерія один примірник архівує, а два примірники передає в управління цп.

Бухгалтерія на підставі договору і розписки виписує прихідний касовий ордер на суму готівкового вкладу і комісійних та передає його в касу разом із розпискою. На розписці ставиться віза відповідального працівника бухгалтерії, який виписує прихідний касовий ордер. У визначений управл цп часклієнт вносить у касу траст-вклад за договором і сплачує комісійні.

Каса видає клієнту квитанцію до прихідного касового ордеру та розписку в двох примірниках про внесення вкладу. Прихідний касовий ордер каса передає в сектор обліку операцій з цп бухгалтерії.

Управл цп отримує від клієнта один примірник озписки і копію квитанції до прихідного касового ордера про внесення вкладу і сплату комісійних. Управл цп видає клієнту один примірник оформленого договору і розписку з підписом начальника управл цп.

Доходи банків від проведення трастових операцій формуються у вигляді комісійних, розмір яких встановлюється на договірній основі. Комісійна винагорода може бути визначена таким чином:

- щоквартальний або щорічний внесок у вигляді % від основної суми;

- внесок у вигляді % від основної суми після закінчення договору про траст;

- регулярні, раз на квартал або раз на рік, відрахування від доходів за трастом.

 

Неторгівельні операції банків В ІН ВАЛЮТІ

Поточними неторговельними операціями є: виплата ін. валюти готівкою та платіж. документами в ін. валюті на витрати, пов'язані з відрядженнями; здійснення обмінних операцій з ін. валютою; виплата ін. валюти готівкою, за чеками та ПК фіз. особам; купівля платіж. документів в ін. валюті фіз. особами; виплата авторських гонорарів і платежів за користування ав­торськими правами; перерахування коштів на проведення міжнар. виставок, конгресів, симпозіумів та інших міжнар. зустрічей; оплата праці нерезидентів, які згідно з укладеними трудовими угодами працюють в Україні; перерахування коштів в ін. валюті за навчання, лікуван­ня, патентування, сплату митних платежів, членських внесків; платежі-відшкодування витрат судових, арбітражних, нотарі­альних, правоохоронних органів; виплата ін. валюти готівкою за переказами з-за кордону та переказ за межі України.

Операції з ін. валютою здійснюють банки, що мають ліцензію НБУ на право проведення операцій з валют. цінностями. Для забезпечення РКО своїх клієнтів в ін. валюті уповноважені банки мають створити систему елементів внутрішньобанк. інфраструктури. Основні її елементи:валютне сховище - зберігання запасу готівки, бланків суворої звітності та платіжних документів; каса перерахунку - перевірка, визначення платоспроможності, проведення експертизи, оброблення, об'єднання та формування валютних та інших цінностей; операційна каса - здійснення валютно-касового обслуговування клієнтів; каса з подовженим опер. днем (вечірня каса) - забезпечення валютно-касового обслуговування клієнтів у другій половині опер. дня або у вечірній час; обмінні пункти для здійснення операцій з купівлі та продажу ін. валюти готівкою і платіжних документів в ін. валюті; каса з підготовки авансів обмінним пунктам. Зазначені компоненти у сукупності становлять загальне поняття «валютна каса уповноваженого банку».

Видача ін. валюти готівкою з поточного рахунку або про­даж дорожніх чеків у ВКВ у разі відрядження за кордон здійснює­ться за наявності заявки юр. особи — резидента або постій­ного представництва юр. особи — нерезидента, що містить такі дані: номер та дата наказу; ПІБ осіб, що виїжджають за кордон; строк перебування за кордоном; розрахунок витрат.

Виплатакоштів на представницькі витрати (організацію прийо­мі» та інших офіційних заходів за кордоном) юридичним особам-ргіидснтам та постійним представництвам юридичних осіб-нерезидентів для від'їжджаючих працівників за кордон здійснюються і уповноваженим банком відповідно до чинного законодавства україни за наданою заявкою.

Видачаготівкової ін. валюти з п/р та продаж дорожніх чеків у вільно конвертованій валюті для виїзду за кордон здійснюються уповноваженим банком за наявності заявки офіційного представництва чи представництва юр. особи-нерезидента, яке не здійснює підприємницької діяльності, що містять такі дані: прізвище, ім'я осіб, що виїжджають за кордон; сума витрат.

Якщо сума витрат на відрядження перевищує встановлені норми вивезення ін. валюти, то для здійснення розрахунків за кордоном використовується корпоративна ПК однієї з і міжнар. платіжних систем.

При здійсненні операцій із зарахування ін. валюти на рахунок клієнта, зняття ін. валюти з рахунку клієнта, переказу ін. валюти за межі України та виплати переказу в ін. валюті комісійна винагорода уповноваженого банку, не пов'язана із витратами за обслуговування коррахунку, стягується в гривні.

До обмінних операцій з ін. валютою та платіжними документами в ін. валюті належать: 1.Купівля і продаж готівки ін. валюти за готівку в гривнях; купівля та продаж платіжних документів в ін. валюті і готівку в гривнях, а також продаж і оплата платіжних документів в ін. валюті за готівку в ін. валюті; 2.Приймання для направлення на інкасо готівки в ін. валюті і платіжних документів в ін. валюті; 3.Приймання на експертизу грошових знаків іноземних держав і платіжних документів в іноземній валюті, справжність яких викликаютьсумнів.

- видача ін. валюти готівкою за кредитними і дебетови­ми ПК, а також приймання ін. валюти готівкою для зарахування на рахунки фіз. осіб у банках, які слугують для розрахунків кредит. і дебет. картками.

- обмін (конверсія) готівки в ін. валюті однієї держ. на готівку іншої іноз. держ.;

- розмін грошового знака іноз. держ. на грошові знаки тієї самої іноз. держ.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 247; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!