Організація, завдання, функції служби діловодства. Права та обов’язки керівника служби діловодства



Організаційна побудова служб діловодства

Сучасний рівень менеджменту характеризується тим, що прийняття рішень як головне завдання управління реалізується за умови повної або часткової невизначеності, активної, інколи досить агресивної, протидії конкуруючих сторін. За цих умов на служби діловодства необхідно покладати завдання не тільки і не стільки створення документації та забезпечення її руху, але голов­ним чином питання ефективної інформаційної підтримки вико­нання всіх управлінських рішень на підставі досконалої побудо­ви системи їх документаційного забезпечення.

Уся робота з побудови ефективної системи документаційного забезпечення функціонування установи покладається на службу, діловодства, яка є самостійним структурним підрозділом і підпо­рядковується першому керівнику, котрий і здійснює загальне ке­рівництво всією документацією.

Факторами, які визначають організаційну побудову служби ді­ловодства, є:

♦ основні функції та обсяг робіт по кожній із них;

♦ розмір установи, тобто кількість її структурних підрозділів;

♦ територіальне розміщення та загальна кількість працівників;

♦ кількість рівнів прийняття рішень та норми управління;

♦ система документування й організації роботи з документами;

♦ рівень механізації і автоматизації документаційних процесів тощо.

Для розрахунку чисельності працівників підрозділів установ та організацій України Центром продуктивності Міністерства праці та соціальної політики України розроблені:

❖ «Міжгалузеві нормативи чисельності працівників, зайнятих добором, розстановкою, підвищенням кваліфікації (пере­підготовкою) та обліком кадрів», затверджені наказом Мі­ністерства праці та соціальної політики України [53];

❖ «Міжгалузеві нормативи чисельності працівників бухгалтер­ського обліку», затверджені наказом Міністерства праці та со­ціальної політики України [54].

Проте міжгалузеві норми праці на роботи з діловодного обслу­говування в країні ще не розроблені.

Пронормувати роботи з ведення документообігу можна, вико­ристовуючи:

❖ «Укрупненные нормативы времени на работы по делопро­изводственному обслуживанию», затверджені постановою Держкомітету СРСР з праці та соціальних питань та Секре­таріату ВЦРПС [57]; або

❖ «Межотраслевые укрупненные нормативы времени по документационному обеспечению управления» (затверджені Мінпраці РФ [55].

Останній нормативний документ не тільки охоплює більшу кіль­кість видів робіт, зазначених у першому, а й містить норми.на робо­ти з автоматизованого обліку документів, роботу з факсом тощо.

Розрахунки кількості працівників служби діловодства можна зробити на підставі запропонованих Центром продуктивності Міністерства праці та соціальної політики України норм опера­тивного часу на основні види діловодних робіт (складання та ве­дення номенклатури справ, оброблення, реєстрацію та облік до­кументів, роботи із контролю виконання документів, створення та ведення реєстраційних картотек, формування й оформлення справ, оцінку наукової та практичної цінності документів, скла­дання річних розділів описів, передавання справ до архіву органі­зації справ) та відповідної методики їх проведення [119].

Водночас, відповідно до п.3 ст. 64 Господарського кодексу Ук­раїни установа має право самостійно визначати свою організа­ційну структуру, встановлювати чисельність працівників та штат­ний розпис [2].

У практиці управління існують такі види служб діловодства:

управління справами — в міністерствах, відомствах, корпора­ціях;

департамент документальних комунікацій — в концернах, корпораціях;

загальний відділ — у держадміністраціях, виконкомах місце­вих рад та органах управління громадськими організаціями;

канцелярія — в об'єднаннях, організаціях, фірмах, на під­приємствах.

В установах, які не мають таких структурних підрозділів, від­повідальність за стан діловодства покладається на секретаря ре­ферента або на спеціально виділену для цього особу.

У своїй роботі служба діловодства має керуватися законами України, що встановлюють порядок організації й діяльності уп­равлінського апарату, актами органів державної виконавчої вла­ди, місцевого та регіонального самоврядування з питань здій­снення контролю за виконанням документів, удосконалення організаційних структур, державними стандартами на організа­ційно-розпорядчу документацію, положеннями Типової інс­трукції з діловодства, розпорядчими документами вищої і самої установи, вказівками архівних органів та іншими чинними нор­мативами щодо роботи з документами, про що вже зазначалось у попередньому розділі.

До складу служби діловодства можуть входити: експедиція; група реєстрації документів; секретаріат; підрозділи (або ділянки роботи) з обліку та контролю, відділ автоматизації роботи з доку­ментами, група розгляду листів (скарг); протокольна група; ар­хівний підрозділ. Організаційно і методично їй можуть бути під­порядковані секретарі структурних підрозділів.

Залежно від зовнішніх чинників підрозділи служби діловодс­тва можуть об'єднуватися, але при врахуванні всіх аспектів діяль­ності установи (див. додаток 1.1).

Побудова служби діловодства повинна грунтуватися на сис­темному підході, оптимальному поєднанні централізації і самос­тійної діяльності первинних підрозділів, визначенні функцій, обов'язків, прав і відповідальності керівника служби та його під­леглих, а також можливостях адаптації діяльності служби до ро­боти інших підрозділів установи.

Завдання служби діловодства

Служба діловодства, як серцевина будь-якої організації, що відображає і забезпечує її діяльність, сьогодні мусить бути потуж­ним інструментом, що має змогу через процеси керування доку­ментацією орієнтувати всі інші підрозділи та окремих виконавців на спільні цілі, мобілізувати ініціативу співробітників, виховую­чи в них почуття єдності і відданості своєму підприємству, поліп­шувати процеси ділової комунікації й корегувати організаційну поведінку всіх його членів.

У сучасних установах діловодство стає високотехнологічним виробничим процесом, системою організаційного, інформацій­ного, аналітичного, правового, ретроспективного та прогнозного забезпечення її функціонування, документування управлінської інформації й організування обігу службових документів. Воно об'єктивно виділяється у високооплачуваний вид професійної діяльності, отримує відповідне технологічне оформлення й вима­гає значного обсягу знань.

Головна мета служби діловодства — це досконале документаційне забезпечення управління, якісне надання документно-інформаційних послуг, вчасна обробка і передання на різні рівні керівництва необхідної для прийняття управлінських рішень ін­формації.

Тим часом важливість якісної організації інформаційно-документаційного забезпечення управління в ряді підприємств та ус­танов країни недооцінюється. Діловодством займаються праців­ники з низьким рівнем оплати, які випадково чи в силу певних обставин вимушені працювати в діловодних службах.

Подекуди канцелярії виконують другорядну роль в апараті уп­равління, виконуючи лише технічні функції. Творча й логічно-послідовна робота з документами начебто «розчиняється» в ді­яльності апарату управління. Діловодством займаються начебто всі, але виконують цю роботу переважно неякісно й зі значними витратами часу. Навіть висококваліфіковані працівники, які от­римали системну вищу освіту й покликані, по суті, вирішувати питання управління виробництвом, витрачають третю частину свого робочого часу на невластиву їм роботу з документами, до того ж низькооплачувану.

Підбором інформації, обробкою і організацією руху документів сьогодні повинен займатися не фахівець тієї чи іншої галузі, який приймає або сприяє прийняттю управлінських рішень, а спеціально підготовлений для цього фахівець — документознавець, інформаційний аналітик

Нагальною стає проблема кардинальної зміни ролі і місця служб діловодства в апараті управління. У сучасній установі не­обхідне створення (шляхом об'єднання функцій канцелярії, сек­ретаріату й інформаційного центру) єдиного підрозділу інформаційно-документаційного обслуговування з підпорядкуванням його першому керівникові. Цей підрозділ, оснащений новітніми засобами комп'ютерної та багатофункціональної організаційної техніки, мусить виконувати головну обслуговуючу функцію уп­равління — досконале документно-інформаційне обслуговуван­ня прийняття управлінських рішень та їх доведення до виконав­ців. Тоді з такого підрозділу можна буде сповна спитати за непов­ноту інформації чи надлишок документів, за якість опрацювання відомостей та виконання поставлених завдань в установлений термін.

Створення спеціалізованого підрозділу інформаційно-документаційного забезпечення приведе до зменшення чисельності апарату управління й ліквідації зайвих посад. Коло обов'язків йо­го провідних співробітників — документознавців, інформаційних аналітиків та системотехників буде досить значним і багатогран­ним, їх основні функціональні обов'язки — разом з фахівцями ке­рівного апарату брати активну участь у моніторингу релевантної інформації, розробці ефективних управлінських рішень, веденні контролю за їх виконанням і перевірці завдань і розпоряджень ви­щого керівництва.

Документознавці повинні вміти працювати з усіма видами документної інформації, знати особливості функціонування

автоматизованих систем діловодства й документообігу, новітні засоби оргтехніки, особливості уніфікації й галузевої стандартизації в документно-інформаційній сфері

Основними завданнями сучасної служби діловодства повинні стати:

♦ встановлення уніфікованих форм документації та єдиного по­рядку роботи з документами в установі та підвідомчій мережі;

♦ досконале документаційне забезпечення діяльності всіх під­розділів на основі використання сучасної комп'ютерної тех­ніки, автоматизації роботи з документами і скорочення їх кількості;

♦ впровадження комплексної системи керування документа­цією за рахунок застосування сучасних інформаційних тех­нологій.

Функції працівників служби діловодства

Відповідно до вищезазначених завдань служба діловодства ус­танови:

♦ розробляє інструкції з діловодства для всієї організації, в т.ч. для підвідомчої мережі, складає зведену номенклатуру та описи справ;

♦ організовує за дорученням керівництва підготовку проектів документів, забезпечує якісне документаційне й організацій­но-технічне обслуговування роботи колегіальних органів;

♦ організовує друкарське виготовлення, копіювання, тиражу­вання документів та їх обіг;

♦ здійснює уніфікацію систем документації і документів з ура­хуванням можливості їх автоматизованої обробки, вживає заходів до скорочення кількості форм і видів документів;

♦ організовує роботу з пропозиціями, заявами і скаргами гро­мадян;

♦ контролює якість підготовки і оформлення документів, їх своєчасне виконання, вживає заходів до скорочення строків проходження і виконання документів, узагальнює й аналізує дані про хід і результати цієї роботи;

♦ здійснює приймання, реєстрацію, облік, зберігання, опера­тивний пошук, доставку документів, інформування за ста­ном роботи з документами;

♦ реалізує єдиний порядок відбирання, обліку, збереження, якості обробки та використання документів, що утворюють­ся внаслідок діяльності установи і підвідомчої мережі, для подальшої передачі на державне зберігання;

♦ удосконалює форми і методи роботи з документами в уста­нові і підвідомчій мережі завдяки використанню новітніх ін­формаційних технологій організаційної техніки і засобів об­числювальної техніки;

♦ здійснює організаційно-методичне керівництво роботою з до­кументами у підрозділах організації та підвідомчій мережі;

♦ організовує підвищення кваліфікації працівників установи щодо автоматизації роботи з документами;

♦ впроваджує державні стандарти, уніфіковані системи доку­ментації та інші нормативи в організації та підвідомчій мережі;

♦ завіряє печаткою документи в усіх випадках, передбачених інструкцією щодо роботи з документацією.


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 539; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!