Конституцією України 1996 р. правам і свободам людини та громадянина присвячено ІІ розділ, який є одним із найбільших у Конституції і містить 48 статей із 161.



Сукупність конституційних прав, свобод і обов’язків, які визначають статус громадянина України в суспільстві і державі утворюють систему.

Беручи до уваги окремі сфери діяльності держави і громадян та керуючись Конституцією України, можна виділити п’ять груп прав і свобод громадян: 1) основні громадянські (цивільні) права і свободи; 2) основні політичні права і свободи; 3) основні економічні права і свободи; 4) основні соціальні права і свободи; 5) основні культурні права і свободи.

Пріоритетним видом прав і свобод людини і громадянина в Україні є громадянські права. Ці права є природними, оскільки їх має або може мати кожна людина, незалежно від громадянства, з початком життя.

Громадянські права покликані забезпечувати свободу і автономію індивіда як члена громадянського суспільства, його юридичну захищеність від будь-якого незаконного внутрішнього втручання.

Систему громадянських прав і свободв Україніскладають: право на життя; право на повагу гідності; право на свободу та особисту недоторканість; право на недоторканість житла; право на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції; право на захист від втручання в особисте та сімейне життя; право на свободу пересування і вільний вибір місця проживання; право на свободу думки і слова; право на свободу віросповідання і світогляду.

Політичні права і свободи – це можливості громадян України брати участь в управлінні державними справами, впливати на діяльність різних державних органів та органів місцевого самоврядування, а також громадських організацій політичного спрямування, користуватися правами на свободу думки, слова, світогляду і переконань та їх прояву й поширення.

Систему політичних прав і свободв Україні складають: право кожного на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; право на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації; право на участь в управлінні державними справами; право на збори, мітинги, походи й демонстрації; право на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування.

Економічні права – це можливості людини реалізувати засоби до існування, беручи участь у виробництві матеріальних та інших благ. Ці права належать кожній особі. Вони визначають місце людини в економічному і соціальному житті та є стержнем правового статусу особи як власника і підприємця.

Систему економічних прав і свободскладають: право на приватну власність; право на підприємницьку діяльність, що не заборонена законом; право на користування природними та іншими об’єктами суспільної власності.

Основні соціальні права та свободи людини і громадянина – це сукупність конституційних прав людини (або лише громадянина конкретної держави), які дають їй можливість претендувати на отримання від держави за відповідних умов певних матеріальних благ.

Основні соціальні права та свободи людини і громадянина покликані забезпечувати людині гідний життєвий рівень, право на працю та винагороду за неї, право на житло, право на безоплатне медичне обслуговування та інші. Цей вид прав відображає рівень матеріального розвитку конкретної держави і суспільства та здатність забезпечувати відповідний рівень життя і соціальну захищеність індивіда. Зазвичай соціальні права та свободи людини і громадянинаподіляють на три групи:

– права на колективні дії для захисту своїх інтересів (право на об’єднання в професійні спілки; право на страйк; право на укладення колективних договорів; право на участь в управлінні підприємствами);

– індивідуальні трудові права (право на працю; право на відпочинок, право на рівну оплату праці);

– права в соціальній сфері (право на соціальне забезпечення; право на охорону здоров’я; право на нормальні житлові умови та ін.).

Система конституційних прав і свобод людини та громадянина в Україні вбирає в себе ще одну важливу групу прав – культурні права та свободи людини і громадянина, які гарантують духовний розвиток людини та допомагають кожному індивіду стати корисним учасником політичного, духовного, соціального і культурного прогресу. Відповідно до Конституції України,

Систему культурних прав і свобод людини та громадянина в Україні складають: право на освіту; свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості; право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності; право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів та переконань; право на інформацію; свобода світогляду і віросповідання тощо.

Поряд з правами та свободами людини і громадянина Конституція України визначає також основні обов’язки громадян України.

Конституційні обов’язки громадян України євідтвореними у конституційно-правових нормах побажаннями держави щодо поведінки громадян України, які знаходяться на території України, або незалежно від місця їх знаходження.

Конституція України до основних обов’язків громадян України відносить: обов’язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів; обов’язок не заподіювати шкоди природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані збитки; обов’язок сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом; обов’язок неухильно додержуватися Конституції України, не посягати на права і свободи, честь та гідність інших людей.

Однією з найважливіших ознак правової держави, розвинутої демократії є реальне забезпечення прав людини і громадянина.

Під гарантіями прав і свобод людини та громадянина прийнято розуміти основні умови, способи і засоби, за допомогою яких кожна особа має можливість реалізувати свої права. Традиційно гарантії прийнято поділяти на загально-соціальні та юридичні.


Дата добавления: 2015-12-20; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!