Теорії індустріального та постіндустріального суспільства.



Теорія "індустріального суспільства" виникла в 40-х рр.. ХХ ст. Її родоначальником можна вважати американського економіста П. Дракера.Поява індустріального суспільства він пов'язує з ХХ ст., З появою і зростанням корпорацій. Головним принципом революції він вважає масове потокове виробництво, початок якому поклав Генрі Форд в автомобільній промисловості.
Головним соціальним наслідком впровадження масового виробництва Дракер вважає "відділення робочого від продукту та засобів виробництва". У "традиційному суспільстві" XIX ст. люди виробляли продукти самостійно. З переходом до індустріального суспільства продукт вже не випускається окремим робочим, він стає колективним. Окремий робочий зазвичай не може визначити свій внесок у виробничу організацію і в продукт. Винуватець цього процесу - масове виробництво з його спеціалізацією. Крім того, Дракер вживає поняття "вільне індустріальне суспільство", зразком якого він вважає американське суспільство. "Вільне індустріальне суспільство", за Дракеру, є поєднання наступних елементів: 1) машинізованого масове виробництво зі спеціалізацією та інтеграцією робіт в рамках великих корпорацій, 2) приватна власність на засоби виробництва і розподіл господарства країни на автономні підприємства, 3) зосередження управління підприємствами в руках менеджерів; 4) координація діяльності різних господарських одиниць і галузей через ринок, що грає роль регулятора виробництва і обміну.
Постіндустріальне суспільство- широко поширений в зх. соціології термін, застосовуваний для позначення сучас. т-ва. Концепція П. о. була розроблена амер. СоціологомБеллом. Два осн. варіанти:
- Ліберальне, що спирається на амер. модель капіталістичного розвитку(Белл, Тоффлер),
- Радикальне, що грунтується на європейській моделі. Людина опиняється в штучному середовищі об'єктів. У діяльності людей бере участь все більше символічних посередників, і насамперед - інформаційних.
Ключова форма діяльності - споживання. Соціальна система потребує не трудящих і платників податків, а в споживачах. Проблема не втому, як зробити товар, а як змусити спожити.
Пост індустріальне суспільство - суспільство складних структур. Причому одна структура легко змінюється на іншу.
Для постіндустріального о-ви індивідуалістична система цінностей з альтруїстичної мораллю. Рівень споживання - мірило соціальних заслуг.
Воснові концепції П. о. лежить поділ всього товариств. розвитку на три етапи: доіндустріальне, індустріальне і постіндустріальне.
У доіндустріальному про-ве визначальним була сільськогосподарська сфера, з церквою та армією як гол. ін-тами про-ва;
в індустріальному про-ве - промисловість, з корпорацією і фірмою на чолі;
Перехід від індустріального до постіндустріального об-ву визначається низкою факторів:
- Зміною від товаропроізводящей до обслуговуючої економіці, перевагу сфери послуг над сферою виробництва;
- Зміною в соціальній структурі т-ва (класовий поділ поступається місцем професійного);
- Центральним місцем теоретичного знання у визначенні політики в об-ве (ун-ти як центри зосередження цього знання стають гол. Ін-тами про-ва);
- Створенням нової інтелектуальної технології, введенням планування і контролю над технологічними змінами.

 

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!