Зародження американського інституціоналізму: Т.Веблен, Дж.Коммонс, В.Мітчелл.



Інституціоналізм в американській політекономії заявив про себе в кінці
XIX-початку XX століття. Воснові лежала ідея про можливість подолання вад капіталізму за допомогою реформ.

У цей період інтенсивно йшов процес концентрації виробництва капіталу, монополізували найважливіші галузі промисловості, відбуваласягігантська централізація банківського капіталу в американській економіці. Еволюцію інституціоналізму можна розділити на 3 періоди. Та найбільш
широкого розповсюдження інституціоналізм набув в 20-30 ті роки. Представниками були:
Т. Веблена, Дж.Р. Коммонс,У. К. Мітчелл. Представники американського інституціоналізму не мали спільноговизначення основи економічних процесів. Веблен ставив економічніпроцеси в залежність від психології, біології та антропології, Коммонс - відпсихології і права, Мітчелл - від антропології та математичних розрахунків.
Виділяють три основних напрямки інституціоналізму, що відрізняютьсяколом питань: 1) соціально -психологічний; 2) соціально-правовий; 3) емпіричний або кон'юнктурно -статистичний.

а) Соціально-психологічний інституціоналізм. Т. Веблен.

Т. Веблен головний ідеолог американського інституціоналізму. інституціоналізму Веблена властивий, по-перше, соціальний підхід доекономічних явищ: він аналізує поведінку і мислення соціальнихгруп людей, по-друге,він прагне розкрити причини еволюції капіталізму. Одним з найважливіших положень Веблена була вимога історичногопідходу в економічній науці. На його думку, необхідно було здійснитививчення різних економічних і суспільних інститутів у їх розвитку,від моменту їх виникнення і до сучасності. Рушійну силу розвитку Веблен бачив в суперечностях між інститутамиі зовнішнім середовищем..

б) Соціально-правовий інституціоналізм Дж. Р. Коммонс

Головним змістом його теорії є дослідження діїколективних інститутів, до яких він відносив спілки корпорацій, профспілок,політичних партій, що виражають профспілкові інтереси соціальних груп іверств населення. Економічні погляди Коммонс представлялисобою з'єднанняположень теорії граничної корисності та юридичної концепції в економіці. Коммонс визначавсутність капіталізму ринковими відносинами, які, на його думку, вумовах сучасного йому капіталізму виступали як "нечеснаконкуренція ". Виправити цей недолік капіталістичного суспільства,зробити відносини обміну чесними, усунути загрозу конкуренції можливо,на думку Коммонс, за допомогою використання юридичних законодавчихорганів держави.

в) Кон'юнктурно-статистичний інституціоналізм У. Мітчелла

У. Мітчелл при аналізі циклу виходив з поділу економіки на
"Реальну" та "грошову" і розглядав цикли як прояв внутрішньоїнестабільності ринкової економіки. Мітчелл робив зусилля дляпокращення державної статистичної служби, наголошуючи на важливостіоперативного отримання необхідної статистичної інформації. Він зігравважливу роль у тому, що вивчення економічних циклів було поставлено наемпіричну основу. Особливе значення Мітчелл надавав статистичного аналізу співвідношення "Ціни-витрати-прибуток", підкреслював ключову роль факторів, які керуютьочікуваннями прибутковості.

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!