Тема. Чарівна скринька казок.



Мета: дати учням поняття «авторські (літературні) казки»; вчити їх аналізувати зміст твору, давати характеристики героям; розвивати техніку читання; формувати вміння працювати в колективі та самостійно.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, зошит, дидактичний матеріал.


Хід уроку

 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Гра «Тренуємо емоції»

• Насупитись, як сердита людина, осіння хмара;

• посміхнутись, як кіт на сонці, як саме сонечко;

• позлитись, як два цапки на мосту;

• злякатись, як Маша, що загубилася в лісі;

• втомитись, як дід, що тягнув ріпку;

• погарчати, як гарчить Сірко на вовка тощо.

2. Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»

Казав казку — казочку,

Приказку — приказочку!

Косарикам — косарям,

Казкарикам — казкарям.

3. Робота над чистомовкою

Ато-ато-ато — чистомовок є багато.

Ті-ті-ті — та найкращі будуть ті,

Ята-ята-ята — що поможуть вам, малята,

Ув-ув-ув — ротик щоб слухняним був!

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Учні відповідають на запитання рубрики «Повтори і пригадай» (с. 136).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Гра «Відгадайте казочку» (див. додаток на с. 104)

— Молодці, діти! Я бачу, ви знаєте ці казочки. А хто їх придумав? (Діти: «Ми не знаємо автора».)

— Правильно. У цих казочках немає одного автора, адже йшли вони до нас із давніх-давен, переказувалися від одного покоління до іншого. І тому вони мають одну назву: народні.

— А сьогодні ми почнемо ознайомлення з казками, в яких автор відомий. Ці казки називаються літературними, або авторськими.

Давайте повторимо і запам’ятаємо ці назви. (Діти декілька разів повторюють, запам’ятовують терміни.)

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над завданням зі скриньок літературних казок

2. Опрацювання казки Івана Франка «Лис Микита» (с 137-141)

1) Вступна бесіда.

— Казочка, з якою ми ознайомимось сьогодні, називається «Лис Микита».

— Що ви знаєте про лисицю, її повадки, поведінку? (Демонстрування малюнка лисиці.)

— У яких казочках ви зустрічалися із нею?

— Автор цієї казки — І. Я. Франко.

2) Читання учнями тексту про І. Я. Франка.

3) Читання казки учнями мовчки.

— Назвіть персонажів прочитаної казки.

4) Словникова робота.

Леститися — ніжно горнутися, виявляти ласку до кого-небудь.

Шарпнула — тягти кого-, що-небудь посмиком; різко, рвучко смикати за щось.

Вовтузитися — не сидіти спокійно; соватися.

5) Читання казки учнями «ланцюжком».

— Де Вовчиця зустріла Лиса?

— Що він робив?

— Яким автор зобразив Лиса і Вовчицю?

— Чим закінчилася риболовля для Вовчиці?

— Пригадайте українську народну казку, до якої подібний твір Івана Франка.

— Розгляньте малюнок до казки.

— Яким зображено Лиса?

6) Читання казки учнями за особами.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Отже, наш урок добіг кінця. Що ж нового на ньому ви дізналися? (Казки бувають не тільки народними, а й літературними, або авторськими.)

— З якою казкою ви ознайомилися?

— Чого вона вас навчила?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати та переказувати казку «Лис Микита».

За бажанням проілюструвати казку.

 

ДОДАТОК ДО УРОКУ

• Сидів він на віконечку,

Як маленьке сонечко.

Від діда з бабусею утік,

Побіг у ліс і раптом зник. («Колобок»)

• Знесла яєчко золоте,

Зраділи дуже дід і баба.

Ви, діти, знаєте її —

Та це ж... («Курочка Ряба»)

• В охайненькій хатині

Голосистий півник жив,

І від рання до смеркання

Працювати він любив.

Ще жили з ним мишенята,

Круть і Верть їх звали.

Цілий день ледачі,

У полі стрибали.

До роботи не охочі,

А як їсти — тут як тут.

Пригадайте, милі діти,

Як цю казочку зовуть? («Колосок»)

• Із якої казки я,

Бичок-третячок?

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив. («Солом’яний бичок»)

 

 


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 28; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!