Сутність культури та її функції



Змістовиий модуль 1

Будь-яка літературно-мистецька пам’ятка з’являється у світ лише як результат творчої діяльності людини. За допомогою слова, пензля або різця вона створюється конкретною особистістю. Тому з “культурою” асоціюються пам’ятки мистецької культури, вишуканий смак, пристойна поведінка, обізнаність із світовою літературно-мистецькою. Таким чином, нерідко в літературі ми зустрічаємося з плутаниною, коли поняття “культура” зміщується з поняттям “культурність”.

З наукової точки зору наше індивідуальне доручення до духовного і називається культурністю. Культурна людина обізнана і керується загально прийнятими для того суспільства, у якому вона живе, законами, нормами, традиціями, звичаями, які ґрунтуються на духовності та історичній спадщині свого народу. Носієм культури може бути:

· Етнос(українська культура), країна(культура України)

· Соціальна група, страта, стан(культура міська, сільська, малодіжна)

· Якась конкретна особистість(Л. Українка)

Пошук сутності культури ґрунтується на аналізі системи цінностей, норм поведінки, переконань, вірувань є прийнятними для відповідної людини або групи людей. Культура не передається генетично, біологічним шляхом. Вона твориться особистістю. Саме культура є основою соціалізації як процесу засвоєння людиною відповідної системи знань, норм, що у процесі виховання дозволяють їй відчувати себе повноцінним членом суспільства.

У сучасних наукових монографіях, словниках автори яких зверталися до тлумачення слова культура на середину ХХ ст. уже нараховувалося понад 250 її визначень. особливо виразні є:

· Успадковані сучасниками від попередніх поколінь винаходи, речі, ідеї, звичаї, цінності.

· Загальний і прийнятий спосіб мислення

· Сукупність знакових систем

· Ген соціального життя

Отже, культура розглядається як явище соціального і об’єктивного характеру, а тому не зводиться до суб’єктивних вмінь та навичок конкретної людини. Сучасним визначенням культури є:

Культура – це специфічний спосіб організації і результат творчої діяльності людини суспільстві, що формується на основі ієрархічної системи загально прийнятих для кожного конкретного суспільства цінностей, які передаються від покоління до покоління у процесі соціалізації.

Функції культури: соціалізації, адаптивна, інформативна, трансляційна, комунікативна, регулятивна, аксіологічна, пізнавальна, світоглядна, виховна.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!