Проблеми вивчення документів сучасних політичних партій



Документи політичних партій і громадських об’єднань відрізняються від попереднього комплексу документів. По-перше, партії – не державні, а громадські організації. Проте, їх документи (особливо програмні) певним чином мають офіційний характер, адже відображають інтереси (лінію) окремих рухів, соціальних верств.

По-друге, документи політичних партій і громадських об’єднань – це вид джерел у прийнятій класифікації, що виокремлюється не за функціональною та номінальною ознаками, а за походженням. Цей комплекс джерел не має особливих видових ознак. Практично всі різновиди документів політичних партій можна віднести до інших видів джерел.

По-третє, особливість документів сучасних політичних партій полягає в тому, що вони створюються зараз, на наших очах.

По-четверте, на формування цього комплексу документів (як, до речі, і на склад інших видів писемних джерел) суттєво впливає швидке розповсюдження нових технологій.

Ці особливості зумовлюють такі проблеми у вивчені комплексу сучасних документів політичних партій:

1. Серед науковців немає єдиного погляду на склад цього комплексу джерел (щодо діловодства місцевих організацій, преси, документів особистого походження).

2. Із зазначеними особливостями документів сучасних політичних партій пов’язана і проблема забезпечення їх збереження. Партії – громадські організації, вони не зобов’язані здавати свої документи до архівів, мають право зберігати їх самостійно. Наслідком цього є незначний обсяг документів сучасних партій, що зберігаються в державних архівах України (в ЦДАГОО – документи лише за 1989-1994 рр., в ДАДО – невеликий об’єднаний фонд за 1990-2002 рр.).

Якщо програмні документи, статути, твори лідерів партій доступні в пресі та окремих публікаціях, то партійне діловодство, агітаційно-пропагандистські матеріали майже не зберігаються.

3. Більшість цих матеріалів окрім друкованого варіанту доступна на сайтах політичних партій, їх лідерів та обласних організацій.   199 партій.  

4. Серед документів сучасних політичних партій наявні як традиційні групи (програмні документи, статути, твори лідерів та ін.), так і нові, виникнення яких пов’язане з інтерент-технологіями: форуми, стрічки партійних новин. Окремо слід відзначити блоги лідерів партій, що містять не тільки викладення їх поглядів, заяв з приводу різних подій, але й коментарі. Це дає підстави говорити про зміни, що відбуваються в складі комплексу джерел політичних партій, формування нових складових цього комплексу, які потребують визначення статусу (новий вид джерел, або різновид документів політичних партій, або форма подачі існуючих документів), а також нових методів аналізу.

Ще одна проблема, породжена розповсюдженням інтернет-технологій – колекціонування та збереження електронних варіантів документів політичних партій, «термін життя» яких на сайтах, та й самих сайтів, може бути дуже коротким.

Більш широка постановка питання, пов’язаного з інтернет-технологіями – формування нового виду писемних джерел, адже маса інформації, яка формується в інтернеті не вписується в існуючи види писемних джерел.

 

 


Дата добавления: 2022-06-11; просмотров: 22; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!