Стосовно занять спортом, то розрізняють тренувальний, попередній, відновний масаж та масаж при спортивних травмах.



Метою тренувального масажу є підготовка спортсмена до найвищих спортивних досягнень у мінімальні терміни та з меншою затратою психо-фізичної енергії. Його можна робити через 1,5-6 год. після тренування та припиняти за 1-2 дні до змагань. Використовують різні прийоми, але найбільше зосереджуються на розминанні.

Попередній масаж спрямований на те, щоб сприяти найкращій підготовці спортсмена до змагання чи тренувального заняття. Проводиться за 3-5 хвилин до початку фізичних навантажень.

Відновний масаж використовується для максимально швидкого відновлення різних функцій та систем організму, а також для підвищення спортивної працездатності після будь-якого навантаження. При значній втомі його проводять через 1-2 год. після тренувань.

Масаж при спортивних травмах складає важливу частину комплексного лікування спортивних ушкоджень та спрямований та відновлення та реабілітацію спортсмена. 

Різновидом масажу є точковий масаж, який знайшов широке застосування у практиці відновних засобів у спортсменів.

6. Оксигенотерапія, кисневі коктейлі. Оксигенотерапія – лікування киснем. При м’язовій роботі активізується діяльність тих систем, які відповідають за транспорт кисню до тканин, в першу чергу систем дихання, кровообігу. Надто інтенсивна м’язова робота зумовлює таке збільшення потреби у кисні, яке не покривається під час роботи. Тому виникає невідповідність між кисневим запитом та можливістю його задоволення, що спричинює кисневу нестачу.

Потребу у нестачі кисню можна поповнювати за рахунок кисневих коктейлів. Кисневі коктейлі – напої, збагачені киснем: нормалізують ЦНС, ССС, нервово-м’язовий апарат. Він показаний спортсменам при втомі, порушенні сну, погіршенні загального стану.

Кисневий коктейль готують за рецептом: на 1 л кип’яченої холодної води 70-100 мл сиропу чорної смородини, вишні, малини, шипшину, вітамін С, гліцерофосфат у гранулах, 3 столові ложки цукру, 2 столові ложки глюкози, 1 яєчний білок. Усе це перемішують. Пропускають через спеціальний апарат, де суміш збагачується киснем, утворюється багато піни та бульбашки, наповнені киснем. Рекомендується вживати 1-2 склянки такої піни, де вміст кисню складає 150-400 см3 кисню, після тренування, сауни, масажу, перед сном.

Оксигенотерапія прискорює процес регенерації тканин, позитивного впливає на кору головного мозку.

У кисневий коктейль можна додавати і інші компоненти залежно від виду спорту, стану спортсмена. Наприклад, для боксерів – який переніс нокаут, нокдаун – вітаміни, глютамінова кислота, аміналон; для представників циклічних видів спорту – лимонну кислоту, поварену сіль, мікроелементи, відвари із трав; при перевтомі серцевого м’язу – панангін, оротат калію.

Для приготування коктейлів використовують відвари трав: півонія –знімає збудження. Покращує сон, підвищує працездатність; пустирник –гальмівна дія, сповільнює ЧСС, знижує АТ.

Для стимуляції спортсмена у коктейль додають тонізуючі препарати: жень-шень, лимонник, пантокрин. Коктейль дають за 30-40 хвилин до змагань.

7. Спеціальні вправи на розтягування – відомо, що великі фізичні навантаження призводять до зниження збудливості, скорочувальної здатності, лабільності м’язів.

У м’язах, зв’язках є власні рецептори, які реагують на розтягування, проте при тривалих навантаженнях їм «необхідно допомогти».

Активні вправи виконує сам спортсмен. Вони є ефективним засобом відновлення, ефективно поєднуються разом із масажем. Після масажу чи між окремими прийомами масажу виконують 2-3 таких вправи у різних положеннях –лежачи, сидячи. Стоячи. Активні вправи варто виконувати у повільному темпі.

Пасивні вправи виконує масажист, спочатку із невеликою амплітудою та малою частотою, повільно, не викликаючи біль, повтор 3-5 разів.

Існує поєднання – активно-пасивні вправи – гомілково-стопний суглоб (ахілове сухожилля).

Застосування кремів, гелей і мазей.

Для лікування та профілактики (залежно від складових компонентів).

Для розігріву, апізартрон – містить бджолину отруту: фіналгон, бен-гей гріючий, ефкамон, фаст-реліф (викликають почервоніння, печію).

Знеболюючі - при невралгіях, радикуліті. долобене, діпріліф, індовазин, троксевазин, бутадіонова,індометаціинова, бен-гей-негріючий.

Використання мазей, гелей сприяє швидшому відновленню як спортивної, так і фізичної працездатності, знімає больові відчуття, місцево розігріває певну ділянку тіла, покращує у ній кровопостачання, знімає набряки. 

Перш, ніж використовувати такі мазі, варто перевірити реакцію шкіри на мазь. Для цього з тюбика витискають 0,5 см мазі, наносять її на невелику ділянку шкіри та слідкують за реакцією. При відсутності почервоніння, печії (якщо це не оговорено в інструкції) можна користуватися даним препаратом.

Після використання розігріваючих мазей не можна приймати ванну, оскільки може виникнути сильна печія.

У спортивній діяльності з метою розігріву та підготовки м’язів та суглобів до роботи мазі поєднують з масажем. Особливо часто це використовують в холодний період року, основну увагу приділяючи травмонебезпечним ділянкам. 

Необхідно уникати потрапляння мазей, гелей в очі, ротову порожнинну. При використанні мазей потрібно слідкувати, щоб вона не потрапила на чутливі ділянки шкіри та слизову оболонку. Наносити мазі, гелі потрібно на чисту ділянку тіла.

Обов’язково потрібно дотримуватися терміну та умов зберігання мазей, гелів та будь-яких лікарських препаратів (у недоступному місці для дітей, сухому місці, при дотриманні температурних вимог). Захищати від прямого попадання світла.

З’ясувати, як взаємодіє з іншими препаратами, чи немає несумісності.

Дотримуватися терміну зберігання препарату.

9. Використання тейпів. Це фіксуючі лейкопластирні пов’язки, які дозволяють забезпечити спокій травмованій ділянці. На відміну від гіпсових та інших повозок, тейпування дозволяє лікувати травми та захворювання ОРА з допомогою рухів.

При визначенні термінів відновлення тренувальних занять потрібно враховувати не лише характер захворювання, травми, її локалізацію, вік. Функціональний стан спортсмена, особливості виду спорту, але і клініко-анатомічні дані. Нормалізація самопочуття переважно настає швидше, ніж процеси регенерації (загоєння). Тому необхідно при відновленні тренувань після зникнення набряку та болі використовувати тейпування. Навантаження при цьому мають бути незначними, мати спеціальну спрямованість. Спочатку необхідно виконувати вправи на тренажерах, прості, невеликі за амплітудою, вправи на розтягування м’язів. Раннє відновлення занять без тейпування спричинюватиме повторні травми, перехід їх у хронічну стадію.

Тейпування використовується не лише для функціонального лікування травм, захворювань ОРА, але і з профілактичною метою.

Тейпування може бути виконано правильно при дотриманні певних правил: спортсмен повинен знаходитися у вигідному положенні сидячи або лежачи з розслабленими м’язами; лікар чи масажист при накладанні тейпу повинен стояти обличчям до спортсмена, щоб мати можливість слідкувати за ним; правильно накладений тейп не повинен спричиняти біль, викликати оніміння, поколювання, порушення кровообігу; неможна накладати тейп у період змагань, попередньо не випробувавши його під час тренувань.

Тривале використання темпу з профілактичною метою призводить до де тренованості фіксованих сегментів. В основному тейп накладають для відновлення тренувань після курсового лікування травми на 10-20 днів.

10. Пункції та блокади при травмах ОРА. Знеболюючий та протизапальний ефект: гідрокортизон, новокаїн, лідокаїн (плечовий суглоб, ліктьовий суглоб, колінний, променевозапястний).


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!