Адаптогени, як впливають на енергетичні процеси



Екстракт та настій жень-шенюпри великих фізичних навантаженнях, перевтомі – 15-25 крапель 3 рази. Курс – 10-15 днів.

Екстракт елеутерококузагальнозміцнююча, тонізуюча, адаптогенна дія, підвищує імунітет. 2-5 мл за 30 хв. до їжі, 2-3 тижні.

Ехінацея - добре впливає на ЦНС, при фізичному і психічному виснаженні, гострих та хронічних інфекційних захворюваннях, стимулює імунітет –краплі та екстракт ехінацеї Др. Тайсс, смоктальні таблетки

Китайський лимонник – 20-30 крапель 2-3 рази в день – 2-4 тижні.

3. Фізіопроцедури. У комплексі лікувально-відновлювальних заходів у спортивній практиці використовується фізіотерапія.

Електрофорез – введення в організм людини за допомогою постійного струму лікарських засобів через непошкоджену шкіру та слизові оболонки (під електрод помістити розчин ліків, вони проникають у товщу шкіри, утворюють депо, з якого ліки будуть повільно розноситися лімфою і кров’ю). Залежно від діючої речовини можна отримати протизапальну, знеболюючу, розсмоктуючи дію. Вводять антибіотики, вітаміни, вакцини, знеболюючі. Магнітотерапія – вплив поперемінного магнітного поля низької частоти. Під його впливом відбуваються зміни у біологічних рідинах організму, зменшуються набряки, біль (хронічний але не гострий). Ультразвук – проникає у тканини на 4-6 см і поглинається ними. Дія ультразвуку базується на механічному і тепловому чинниках, на змінах, спричинених ними. У місці застосування розширюються судини, посилюється кровообіг, лімфообіг, окисно-відновні процеси, зменшується набряк, виникає протизапальний та знеболюючий ефект. Фонофорез - метод поєднання впливу ультразвукових коливань та лікарських засобів. УВЧ-терапія – метод лікування змінним електричним полем ультрависокої частоти. Викликає у тканинах тепловий ефект. Використовується для зменшення набряків, знищує бактерії, для лікування гострих запальних процесів, травм, радикулітах. Парафіно та озокерито терапія – велика теплоємність процедур (температура під аплікацією підвищується на 8-12О С, протизапальна дія, знеболююча, розсмоктуючи дія. Парафін показаний у перші години після травм, оскільки прискорює процес розсмоктування, зменшує біль. Електростимуляція – метод підсилення діяльності органів і систем організму, при якому штучний електросигнал подразнює їх замість природного нервового імпульсу і стимулює їх діяльність. Прискорює відновлення функції м’язів після травм, підвищує їх функціональний стан. Світлові процедури використовують з профілактичною та лікувальною метою Ультрафіолетове опромінення сприяє збільшенню глікогену в печінці та м’язах, підвищенню працездатності та стійкості організму до простудних, інфекційних захворювань.

У спортивній практиці найчастіше використовують різні теплові лампи: лампа інфрачервоних променів, лампа солюкс, лампа Мініна. Опромінення викликає тепловий ефект, гіперемію шкіри, потовиділення.

Сонячні ванни – під час прийому сонячних ванн на тіло діє не лише сонце, але і повітря. Засіб загартовування та профілактики захворювань.

Кварцеві лампи – опромінення УФП, утворення вітаміну D, бактерицидна дія, сприяють швидшому загоєнню ран, позитивно впливають на нервову та ендокринну системи.

Спелеотерапія – метод лікування тривалим перебуванням в умовах мікроклімату соляних копалень, карстових печер, повітря у яких насичене солями натрію, калію. Таке природне середовище є у Закарпатті (Солотвино). Є спелеолікарня для лікування захворювань дихальних шляхів.

Гідропроцедури.

В основі гідропроцедур лежить температурний, хімічний та механічний фактори впливу на організм людини.

Гідротерапія сприяє кровопостачанню тканин, видаленню продуктів патологічного обміну, зменшенню набряків, крововиливів.

Теплові впливи підвищують обмін речовин, кровообіг, живлення тканин. Так, при гарячих ваннах для ніг (до колін) кровообіг гомілки зростає у 6-7 разів порівняно із вихідними даними. Тепло має знеболюючу дію, знижує м’язовий тонус (викликає розслаблення м’язів).

Місцева дія холоду на шкіру тіла супроводжується фазними змінами: перша фаза: звуження судин, друга - розширення судин, прискорення кровообігу, третя фаза – пасивна гіперемія, якої не слід допускати. При правильному застосуванні холодних процедур відбувається тонізуюча дія, підвищується збудливість ЦНС, м’язів, сповільнюється ЧСС, частота та глибина дихання. Холодні процедури загартовують людину.

Кріотерапія – лікування холодом: загальна та локальна. Загальна кріотерапія проводиться у спеціальних кріокамерах, де шкіра впродовж 2-3 хвилин зазнає впливу температури – 110-160 О С, використовують і рідкий азот: на пацієнта одягають шкарпетки та рукавиці, ватно-марлеву пов’язку. Досягають оздоровчого та омоложувального ефекту. Показана у період реабілітації після травм ОРА, після операцій, при захворюваннях хребта, запальних процесах, захворюваннях шкіри. Звичайно враховують непереносимість індивідуальну.

З гідропроцедур у спортивній практиці використовують, як правило, ванни, купання у морі, басейні, душі. Судини шкіри та внутрішніх органів знаходяться у антагоністичних відношеннях: при звуженні судин шкіри розширюються судини внутрішніх органів. Виключення складають судини нирок та печінки, які реагують на температурні подразнення однаково з судинами шкіри.

Залежно від температури води душ може бути холодним (15-20О С), прохолодним (20-30О С), індиферентним (31-36О С), теплим (37-38О С), гарячим (понад 38О С). Зранку після ранкової гігієнічної гімнастики використовують короткочасний (30-60 с) холодний чи гарячий душ, який діє збуджуюче чи розслаблююче.

Душ Шарко – під тиском вода подається, процедуру повторюють впродовж 2-3 хвилин до почервоніння шкіри.

Шотландський душ – комбінована дія холодної та гарячої води (спочатку вода 35-40 О С 30-40 секунд, потім 10-20 О С з відстані 2-2,5 м).

Каскадний душ – з висоти 2,5 м падає велика кількість води (як правило холодної) - підвищує тонус м’язів.

Дощовий душ - освіжаюча дія, заспокійлива.

Підводний душ-масаж – проводиться у ванні. Спочатку масують спину, задню поверхню ніг, передню поверхню ніг, груди, руки, живіт. Використовують 1-2 рази на тиждень після тренувань за 2-3 години до сну.

Широко використовують і ванни з гігієнічною, відновною та лікувальною метою. Вода може бути прісною, містити добавки: морську сіль, хвойний екстракт та інше.

Хвойні ванни показана при поганому сні, мають заспокійливу дію.

Ванни з шавлії – протизапальна, знеболююча дія.

Скипидарні ванни – знеболюючий, протизапальний ефект, впливають на судинний тонус.

Гірчичні ванни – гострі та хронічні запальні процеси органів дихання, при підвищеному АТ.

З давніх-давен вогонь та гарячу воду застосовували з гігієнічною, профілактичною та лікувальною метою. З розвитком цивілізації з’явилися лазні, сауни. Загартовування до високих температур можна проводити в природних умовах, а також в парних лазнях і сухо жарових фінських саунах. Сауну можна використовувати як з лікувальною, так і профілактичною метою. Використовують сауну і для профілактики простудних захворювань, зняття втоми після фізичного та психоемоційного навантаження.

Дія російської парової лазні є більш м’якою порівняно з фінською сауною. У паровій лазні за рахунок пари, яка утворюється внаслідок обливання водою каменів, розпечених до 350-4000 С та більше, температура повітря в середньому становить 680 С при відносній вологості 70%. 

Миття в лазні корисно поєднувати з різними прийомами масажу і самомасажу.

5. Масаж (сегментарний, точковий, кріомасаж, баночний, перкуссійний та ін.), мануальна терапія.

Масаж - сукупність прийомів механічної дозованої дії на різні ділянки поверхні тіла людини за допомогою рук або спеціальних апаратів із лікувальною та профілактичною метою. Масаж впливає на функцію всіх систем організму, сприяє підвищенню працездатності, відновленню сили, підвищенню еластичності м’язів та суглобів. Буває ручним, апаратним, комбінованим, також розрізняють масаж загальний та місцевий. Найбільш розроблені і засвоєні такі види ручного масажу – лікувальний, гігієнічний, косметичний, гінекологічний, спортивний.

Слід зазначити, що найбільш стародавнім є лікувальний масаж. Суть його полягає у механічній дії на тканини організму у вигляді погладжування, розтирання, розминання, вібрації в певній системі і послідовності.

Техніка виконання прийомів масажу і фізіологічний вплив їх у тому чи іншому напрямку дозволяє проводити більш диференційоване дозування масажу і зробити таким чином регулюючий вплив на функції організму. Тому прийоми масажу самостійно не застосовуються, а залежно від мети, вихідного стану організму.

Розглядаючи вплив масажу на організм, слід зауважити, що діючим фактором його є механічне подразнення, яке наноситься тканинам спеціальними прийомами. Рецептори шкіри і глибоком’язових тканин, сприймаючи ту чи іншу дію механічного характеру, перетворюють її у нервовий імпульс і посилають до ЦНС. При цьому виникає збудження нервових центрів, яке поширюється на різні органи і системи організму, стимулюючи або загальмовуючи їх діяльність.

Під впливом масажу покращується шкірне дихання, діяльність потових та сальних залоз, виведення з організму кінцевих продуктів, нормалізує м’язів тонус, сон, апетит. Може як сприяти боротьбі з втомою, так і бути засобом підвищення працездатності.

Кожен з видів масажу може проводитись масажистом або у формі самомасажу. Не рекомендується робити масаж одразу після їжі, а через 1,5-2 години після неї.

Загальний масаж - масаж усього тіла людини. Тривалість масажу окремих ділянок тіла наступна: спини, шиї, тазу – 10 хв., ніг – 20 хв., рук – 20 хв., ділянки грудей та живота -10 хв. Загальний масаж – спина, задня поверхня ніг, потім їх передня поверхня, груди, руки, живіт.

Відновний масаж виконується через 1-3 години після змагань чи тренувального заняття, триває 25-30 хвилин. Усе залежить від виду спорту, ступеня втоми, загального стану спортсмена.

Передстартовий масаж – прискорення процесу впрацьовування, зняття хвилювання, апатії. Масують ті частини, які несуть найбільше навантаження, а також найбільш травмовані ділянки.

Точковий масаж – для зменшення болю при травмах, стимуляції фізичної працездатності.

Важливим засобом боротьби з втомою є самомасаж. Хоча не може замінити роботу масажиста, користь дає.

Лікувальний масаж є ефективним засобом активної функціональної терапії. У поєднанні з лікувальною фізкультурою його застосовують при комплексному лікуванні захворювань внутрішніх органів, нервової системи, захворюваннях вуха, горла, носа, ясен, шкіри.

Останнім часом широко впроваджується в практику метод сегментарно-рефлекторного масажу – масаж окремих зон згідно з сегментарною будовою тіла для дії на окремі органи. Такий масаж ширше впливає на дію трофічних, обмінних процесів, секреторну діяльність та інші життєво-важливі процеси і функції організму.

Масаж може мати заспокійливу, тонізуючу, антиспастичну, болезаспокійливу дію. Масаж сприяє утворенню в шкірі філологічно активних речовин. Вони розносяться кров’ю по всьому тілу, впливаючи на органи і системи.

Косметичний масаж – використовується з метою покращення стану відкритих частин шкіри та усунення косметичних дефектів.

Мануальний (ручний) масаж включає головні та допоміжні прийоми. Головними прийомами є погладжування, розтирання, розминання, вібрація. Кожен із них має допоміжні прийоми, які дозволяють досягти найбільшого ефекту.

Гігієнічний масажзастосовують з метою зміцнення здоров’я, попередження різних захворювань і втоми, відновлення розумової та фізичної працездатності, підтримки та підвищення життєвого тонусу організму. Гігієнічний масаж поєднують з гігієнічною гімнастикою, водними процедурами.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!