Інформаційне забезпечення система зовнішнього аудиту



 

Організація будь-якої ІС базується на систематизації та формальному описуванні інформації. При функціонуваннї ІСЗА необхідно максимально забезпечити її взаємозв’язок з інформаційними системами, діючими на перевіряємих об’єктах.

Відомо, що сумісність різновидів ІС можна досягнути шляхом застосування єдиних методів і засобів формалізованого описування інформації незалежно від того на якому носії вона зафіксована.

Основним напрямком формалізованого описування інформації в ІСЗА є організація інформаційного забезпечення. В свою чергу, інформаційне забезпечення, як основа створення ІСЗА, створюється таким чином, щоб:

· об’єктивно відображати параметри перевіряємих процесів і явищ;

· забезпечити вірогідність інформації, вивчення і аналіз здійснених управлінських дій;

· враховувати весь комплекс задач, що належить перевірити;

· забезпечити автоматизоване формування висновків та ін..

У загальному випадку ІЗ – це сукупність рішень по об’ємам, розміщенню і формам організації інформації. Звідки, інформаційне забезпечення ІСЗА включає сукупність економічних показників, форм документів, классифікаторів,нормативної бази, а його створення передбачає:

· розробку методичних основ створення інформаційного забезпечення;

· вибір носіїв інформації та визначення змісту і порядку розміщен-ня інформації на машинних носіях;

· визначення структури, складу та змісту інформаційної бази;

· формування і ведення бази даних;

· вибір способів контролю і коригування баз даних;

· уніфікацію мови запитів і описання даних.

Отже, інформаційне забезпечення ІСЗА може розглядатись як множина засобів і методів побудови інформаційної бази, під якою розумі-ється сукупність упорядкованої економічної інформації, що використову-ється під час функціонування ІСЗА.

Інформаційна база, згідно з діючими стандартами в області впровадження інформаційних технологій, ділиться на дві частини:

· позамашинну;

· машинну.

До позамашинної інформаційної бази відноситься та її частина, яка сприймається людиною без застосування засобів обчислювальної техніки. Машинна ІБ складає сукупність даних, зафіксованих на машинних носіях.

Таким чином, до складу позамашинної інформаційної бази ІСЗА (рис.2 ) входить: множина економічних показників; система класифікації і кодування; множина документів; засоби формалізованого описування інформації; методичні та інструктивні матеріали.

Множина економічних показників, які характеризують фінансову і господарську діяльністьсуб’єктів управління дуже різноманітна. Показники розподіляються на кількісні та вартісні, абсолютні і відносні. Основними вартісними показниками фінансово-господарської діяльності будь-якого об’єкта є: виручка від реалізації товарів (робіт, послуг), витрати на виробництво продукції (виконання робіт, надання послуг), собівартість продукції, величина статутного фонду, обсяги власних і позичених коштів, величина обігових коштів і т. ін..

Система класифікації і кодування ІСЗА складається із сукупності загальнодержавних (підприємств, галузей, видів діяльності, форм власності тощо), галузевих (функціональних задач, видів і рядків звітних документів) та локальних класифікаторів, засобів та програм їх ведення.

Множина документів, що використовується в ІСЗА, ділиться на дві частини:

· загальносистемні;

· локальні.

Загальносистемні документи – це форми річної, квартальної та місячної фінансової, податкової і статистичної звітності. Інформація, яка міститься в них використовується для розв’язування різних комплексів задач зовнішнього аудиту. Локальні документи містять інформацію призначену для розв’язування однієї або декількох функціональних задач. Перелік і характеристики основних документів, що використовуються в ІСЗА наведено в табл.1.

Важливу роль в комп’ютеризації аудиторської діяльності відіграють документи фінансової звітності (напр., фінансовий звіт підприємства). Але для здійснення аудиту вони потребують додаткової обробки. Існують різноманітні методики адаптації фінансової звітності до цілей аудиту. Наприклад, фінансовий звіт (баланс) підприємства перетворюється в аналітичний баланс-нето (табл.2). Статті такого балансу відображають реальну вартість майна підприємства і його обов’язки по позиченим коштам.

До засобів формалізованого описування інформації ІСЗА відносяться: словники термінів, за допомогою яких здійснюється декодування інформації, що виводиться з ЕОМ; мови і засоби спілкування користувачів з ЕОМ.

Методичні та інструктивні матеріали ІСЗА – це норми і стандарти аудиту, методичні і первинні документи з державної системи ведення загальнодержавних класифікаторів, використання мовних засобів, формування баз даних і знань, стандарти бухгалтерського обліку та ін..

Машинна інформаційна база ІСЗА включає (рис.2) масиви: нормативно-довідкової, оперативної та результатної інформації

Склад та зміст масивів нормативно-довідкової інформації не залежить від специфіки об’єкта, що перевіряється. Вони містять загально-системну інформацію. Наприклад, довідник синтетичних і аналітичних рахунків, довідник форм звітності, довідник нормативних актів, довідник норм амортизаційних відрахувань, масив правил ідентифікації помилок, масив фраз для аудиторського висновку, масив параметрів діяльності тощо.

Склад оперативних масивів залежить від складу задач, які автоматизуються, а їх зміст ідентичний змісту фінансових звітів.

Результатні масиви містять записи, які відібрані із масиву фраз аудиторського висновку, або характеризують низку економічних показників.

Детальніше зміст оперативних і результатних масивів розглядати-меться в процесі описування методик і алгоритмів розв’язування комплексів функціональних задач зовнішнього аудиту.

 

 

Таблиця 1.

Склад та характеристика документів, що використовуються в ІСЗА (фрагмент)

 

№№ пп Назва документа Код до-кумента Вид документа Назва комплексу задач, де використовується
1. Фінансовий звіт (баланс) підприємства Форма №1 Загальноси-стемний Адміністрація, Персонал, Звітність, Консультування
2. Звіт про фінансові результати Форма №2 « «
3. Звіт про рух грошових коштів Форма №3 « «
4. Звіт про власний капітал Форма №4 « «
5. Додатки до балансу   Форма №5 « Адмінісстрація, Звітність, Консультування
6. Головна книга   « Персонал, Звітність
7. Книга обліку госпо-дарських операцій   « «
8. Журнали-ордери №№1,2… Локальні Персонал
9. Оборотні відомості по рахункам   « «
10. Звіт про витрати на виробництво продукції   « Адміністрація, Персонал
11. Інвентаризаційна відомість   « Персонал
12. Касова книга   « «
13. Технологічна карта   « Адміністрація, Персонал
14. Кошториси витрат   « «
15. Видаткова накладна   « «
16. Прибутковий касовий ордер Типова форма №КО-1 « «
……….      

 

 

Таблиця №2.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!