Засоби складання текстових документів



 

Процес складання текстових документів включає в себе дві основні частини: творчу – формулювання змісту та його редагування і технічну – надання документу виду, необхідного для використання.

    Технічні засоби, що використовуються для складання документів, класифікують за способами створення документів.

    Чернетки текстових документів складають рукописним способом, за допомогою кулькової ручки та паперу. В практиці діловодства є ряд документів, які складаються лише рукописним способом: автобіографія, заява, розписка, деякі фінансові документи тощо. Рукописним способом заповнюються анкетні форми, особовий листок з обліку кадрів, табеля обліку робочого часу.

    Рукописні засоби складання документів пройшли великий та довгий шлях у своєму розвитку. Сама давня ручка, що нагадує сучасну, виникла у 1166 році. У 1891 році Паркер (США) створив першу автоматичну ручку з чорнилами.

    Самий розповсюджений спосіб складання документів – це машинописний (або комп”ютерний). Ще досі в діловодній практиці в деяких організаціях використовують друкувальні машини.

    Для створення текстових документів акустичним способом використовують диктофону апарату. Диктофон – це апарат для запису усного мовлення з метою прослуховування її у вигляді диктовки.

    Першим диктофоном був фонограф Т.А. Едісона, винайдений у 1877 році. В Росії у секретарській практиці диктофони почали використовувати з 1904 року.

    Існує три раціональних методи використання стаціонарних диктофонів:

Децентралізований, який передбачає безпосереднє виконання одним або декількома працівниками;

Централізований, це система дистанційної диктовки, яка використовує свої лінії зв”язку.

Змішана, що містить елементи централізації та децентралізації.

    Перевага диктофоного способу складання документів є те, що магнітну плівку можна використовувати багато разів, відпадає необхідність стенографування.

 

 

Засоби копіювання та розмножування документів

Як показали дослідження, 96 % усієї документації підлягає розмноженню в кількості від 3 до 7 примірників, а більше 60 % - повторному копіюванню. Для вирішення таких завдань слугують копіювально-розмножувальні засоби.

    Копіювально-розмножувальна техніка поєднує дві групи методів та способів, які розвиваються та застосовуються разом – репрографію та оперативну поліграфію.

    Репрографія - це сукупність способів, процесів та інших засобів проведення зображення оригіналів з метою отримання копій без використання набірно-технічних форм, які засновані на застосуванні носіїв, які змінюють фізико-хімічні ознаки.

    Репрографія містить у собі діазографію, фотокопіювання та електрографію та інше.

    Діазографія – це копіювальний процес, що оснований на застосуванні органічних автоматичних діасполук азоту, що створюють краску про взаємодії з азотоскладовими.

    Приміщення де розташовуються ці апарати (з парою аміаку) в спеціальних приміщеннях з індивідуальною витяжною системою. Процес діазокопіювання простий та надійний, матеріали економічні, обладнання відносно просте та недороге.

    Діазокопіювання здійснюється в копіювальних апаратах, які класифікують за наступними ознаками:

· За способом проявлення копій – апарати „сухого” та „мокрого” проявлення;

· За конструкційним виконанням – стаціонарні та настільні;

· За ступенем автоматизації – ручні, полу автомати, автомати;

Фотокопіювання – це процес, який дозволяє здійснити контактне копіювання з будь-якого оригіналу. Воно використовується для копіювання текстових, графічних, ілюстративних оригіналів документів.

В репрографії для копіювання документів застосовують спрощені фотографічні процеси, які не вимагають спеціальних фотолабораторій. Фотокопіювання дозволяє отримати високоякісні копії практично з будь-яких оригіналів.

Електрографія здійснюється за допомогою використання фотопрохідних високоомних полу провідників та електростатичних явищ.

Електронографія охоплює ряд фотоелектронних процесів, які побудовані на по елементному зчитуванні скануванням та їх відображенні різними способами: фотохімічним (на фотопапірі), електрохімічним, механічним, електротермічним.

Гектографічний друк – це зручний засіб розмноження нескладної документації, який має наступний принцип. Принцип гектографічного друку полягає у виробленні друкувальної форми з великим запасом краски, яка поступово витрачається.

Трафаретний друк зручний для невеликих тиражів бланків та управлінської документації. Для цього виду друку використовують ротатори.

Мікрофільмування – це методи та засоби отримання фотографічним способом зменшених у десятки та сотні разів копії з різних оригіналів.

 

Засоби обробки документів

    Відповідно до класифікації засобів організаційної техніки засоби обробки документів складають самостійну групу, яка поділяється на підгрупи:

- машини та засоби фальцування. Фальцовка – це операція складання аркушу в один, два і більше згиби. Фальцувальні машини використовуються в великих установах.

- машини та засоби листопідбірні і сортувальні. Ці машини та засоби використовують для підбору в порядку нумерації сторінок в пачку надрукованих аркушів документів. Сортування - це розподіл кореспонденції за отримувачами або виконавцями.

- обладнання та засоби для різання. До групи різального обладнання входять засоби, що відкривають конверти та обладнання, що розрізає папір по горизонталі.

- машини та засоби, які скріплюють та склеюють. До цієї групи входить обладнання наступних типів: конвертосклюючі, проволоко швейні машини, машини без швейного скріплення, пачков’язальні машини, зшивачі документів, папки-швидкошивачі, дироколи.

- засоби для нанесення захисних покрить на документи. Засоби для нанесення захисних покрить на документи поділяються на ламінатори, лакокрасочні станки та засоби для окантовки документів.

- машини та засоби адресу вальні та штемпельовані. Адресу вальні та штемпельовані машини та засоби поділяються на три види: алресувальні (номенклатурно-адресувальні) машини та засоби, маркирувальні машини (використовуються для нанесення на відправляєму пошту найменування установи-відправника та його адреси, суму оплати поштового відправлення, порядкового номера відправника та дати відправлення), засоби для реєстрації документів (ручні та електричні нумератори).

- машини та обладнання для знищення документів

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!