Забруднення продуктів харчування і продовольчої сировини пестицидами



Пестициди - це хімічні речовини, які використову­ються як засоби захисту рослин і тварин від шкідливих організмів (лат. реstis - зараза і cuedere - вбивати). Їх ши­роко використовують в сільському господарстві для змен­шення втрат урожаю та підвищення якості продукції.

Разом з тим, при збільшенні асортименту пестицидів та обсягів їх застосування кількість випадків шкідливої дії цих речовин на організм людини дещо зменшується. Так, якщо на початку 60-х років у майже 30% продуктів садівництва було виявлено залишки пестицидів вище від допустимих норм, то останніми роками таких продуктів було тільки 4%.

В Україні дозволено використовувати близько 300 ви­дів пестицидів.

За призначенням пестициди поділяють на групи: для боротьби з бур'янами - гербіциди, з гризунами - зо­оциди, з комахами - інсектициди, з круглими червами -нематоциди; проти збудників бактеріальних хвороб -бактерициди, збудників грибкових хвороб - фунгіциди; для знищення кліщів - акарициди; личинок, гусені та комах - афіциди.

Пестициди мають різну хімічну природу і тому їх поділяють на класи (фосфороорганічні, хлорорганічні, препарати міді, сірки та ін.). Залежно від ступеня небезпеч­ності для людей і тварин пестициди поділяють на високо­токсичні - 50-200 мг/кг, середньотоксичні - 200-1000, ма­лотоксичні - понад 1000 мг/кг; за нагромадженням (акуму­ляцією) у харчових продуктах: надакумулятивні, з вираже­ною, помірною і слабко вираженою акумуляцією; за стійкістю: дуже стійкі - час розпаду на нетоксичні компо­ненти - більш ніж 2 роки, стійкі - 0,5-2 роки, помірно стійкі - 1-6 міс., малостійкі - до 1 міс.

Ступінь шкідливості пестицидів визначається над­ходженням та рівнем вмісту їх у харчових продуктах. Залишкові кількості пестицидів у харчових продуктах зумовлені їхніми фізико-хімічними властивостями.

Пестициди можуть зберігатися у вегетативних куль­турах від одного тижня до 5 міс. Деякі хлорорганічні ре­човини дуже стійкі і їх знаходять у ґрунті і харчових продуктах через 4-12 років після застосування.

Хлорорганічні пестициди найбільше використову­ють у сільському господарстві для боротьби з шкідника­ми зернових, зернобобових, технічних і овочевих куль­тур, плодових дерев, виноградників. Однак ці пестициди дуже добре акумулюються, тому тривале вживання про­дуктів харчування, які містять їх, є дуже небезпечним.

Хлорорганічні сполуки (препарати) пошкоджують різні органи і особливо центральну нервову і ендокрин­ну системи, печінку, нирки, кров.

При наявності хлорорганічних сполук у продуктах харчування понад встановлену норму їх вживати не можна. Плоди і ягоди дозволяється переробляти на со­ки та вино з обов'язковою фільтрацією, груші - на по­видло, варення, джем, сухофрукти (без шкірки), з кар­топлі - виробляти крохмаль або використовувати як посівний матеріал. Овочеву зелень, яка містить хлорор­ганічні сполуки, утилізують.

Для споживача дуже важливо знати, в яких частинах овочів і плодів пестицидів накопичується більше, а в яких - менше. Ці знання дадуть змогу зменшити кількість пе­стицидів при підготовці продукції до вживання (миття, очищення, видалення окремих частин). При обробці рос­лин пестициди концентруються в місцях стікання їх з ли­стя та в основі стебла, на плодах - біля черешка, в ча­шечці та шкірці. У зовнішніх листках капусти накопи­чується пестицидів більше, ніж у внутрішніх, а у качані їх у 2,5-10 разів більше, ніж у листках. У огірків пестициди концентруються в основному у шкірці. У верхній лусці цибулі пестицидів у 3,5-4 рази більше, ніж у внутрішніх.

В яблуках, персиках, абрикосах і сливах пестициди концентруються в основному в шкірці. У шкірці плодів цитрусових може бути 50-60% пестицидів, а в м'якоті 40-50% загальної кількості їх.

Вміст цих сполук можна частково зменшити при митті плодів та овочів. При митті яблук залежно від строку, який минув після обробки їх (5, 10, 20, 30 діб), можна змити одних пестицидів на 32-64%, других - на 25-40, третіх - на 80-100%; винограду - від 25 до 63%.

Кількість полікарбацину в митих яблуках змен­шується у 18 разів, у смородині - у 4,5, у цибулі ріпчас­тої - у 4 рази порівняно з немитими.

Незважаючи на це значна кількість пестицидів зали­шається в шкірці яблук і винограду. Це пов'язано з тим, що вони проникають у кутикулу (прошарок шкірки) і розчиняються в жировосковому нальоті, де міцно утри­муються.

Кількість пестицидів у харчових продуктах з часом зменшується у зв'язку з розпадом їх, що залежить від періоду напіврозпаду, який у фосфорорганічних сполу­ках становить від 2 діб до 2 міс., у хлорорганічних - від 2 міс. до 2 років.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 416; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!