NICE 101. Chronic obstructive pulmonary disease. Management of chronic obstructive pulmonary disease in primary and secondary care. Jun 2010



Муколітики для перорального застосування

У багатьох пацієнтів з ХОЗЛ підчас кашлю виділяється харкотиння3. Муколітики – засоби, які збільшують кількість харкотиння, зменшуючи його в'язкість. Деякі з цих препаратів, особливо ацетилцистеїн, має ефект антиоксиданту, який покращенню клінічного ефекту.

У деяких європейських країнах широко призначаються муколітики, оскільки вважається, що вони зменшують частоту загострень і/або зменшують виразність симптомів у хворих на хронічний бронхіт. Навпаки, у Великобританії муколітики не були рекомендовані в попередній настанові і до недавнього часу широко не призначалися.

Недавнє збільшення використання муколітиків було наслідком публікації вищезазначених досліджень і настанови NICE 2004 року. Проте, в практиці часто немає впевненості, в яких ситуаціях повинні використовуватися муколітики, а в яких ні.

Поточні рекомендації декларують, що муколітики повинні бути призначені при хронічному кашлі з виділенням харкотиння. Немає ніяких рекомендацій щодо використання муколітиків з метою запобігання загострень.

Метою оновлення цієї настанови є встановлення чи може бути рекомендований муколітик для запобігання загострень. Хоча дослідження демонстрували що, в порівнянні з плацебо при призначенні муколітиків, дійсно був позитивний ефект, відмічено, що якість оцінки була дуже сумнівною – був високий ступінь гетерогенності пацієнтів і короткі періоди спостереження.

Зареєстрований позитивний ефект від використання муколітиків спостерігався переважно у осіб з хронічним бронхітом (регулярний кашель з виділенням харкотиння), а не у пацієнтів без виділення харкотиння 263-265.

 

Рекомендації:

Рекомендація Ступінь рекомендованості
R94 Муколітичні препарати мають бути призначені пацієнтам з хронічним кашлем і виділенням харкотиння. (Увага! Дослідження були розроблені для пацієнтів з хронічним бронхітом, а не з ХОЗЛ). В
R95 Муколітична терапія має продовжуватися, якщо є ознаки покращення клінічного стану (наприклад, зменшення частоти кашлю і виділення харкотиння). D
U10 НОВА РЕКОМЕНДАЦІЯ 10 (U10) ОНОВЛЕННЯ 2010 Р. Не використовуйте муколітичні препарати для запобігання загостренню у пацієнтів із стабільним ХОЗЛ. D

Антиоксиданти для перорального застосування

В теперішній час є достовірні докази наявності оксидантного стресу в осіб з ХОЗЛ274.

В проведених дослідженнях були зроблені різні спроби збільшити антиокислювальну діяльність легенів. Пацієнтам призначали антиоксиданти такі як вітамін C і вітамін Е, додавали безпосередньо глутатіон або його попередник, такий як ацетилцистеїн. Виявлено, що ацетилцистеїн, окрім муколітичної дії має антиоксидантні властивості і впливає на скорочення строків загострення275.

Коментар робочої групи:

Станом на 01.11.2012 р. в Україні лікарський засіб глутатіон не зареєстрований.

Висновки досліджень Рівень доказовості
Не виявлено переваг впливу додаткового призначення токоферолу або бета-каротину на симптоми ХОЗЛ. Але сприятливу дію має дієтичне харчування з включенням фруктів і овочів276. Ib
Жоден з антиоксидантних препаратів не мав статистично істотного ефекту на ризик госпіталізації з приводу ХОЗЛ276. Ib

Рекомендації:

Рекомендація Ступінь рекомендованості
R96 Застосування токоферолу і бета-каротину, окремо або в комбінації, не рекомендоване. А

Терапія спрямована на боротьбу з кашлем

Кашель - найбільш поширений симптом ХОЗЛ, але терапія протикашльовими засобами використовується не всіма країнами. Це може бути обумовлено недостатністю даних про докази їх ефективності. Розглядаючи дослідження, що були проведені в цій області, важливо відзначити труднощі в демонстрації критеріїв ефективності.

Не було знайдено систематичних оглядів стосовно використання протикашльової терапії, а лише ідентифіковано чотири рандомізованих плацебоконтрольованих дослідження278-281 і одне обсерваційне дослідження282. Але всі 5 досліджень мали методологічні обмеження, такі, як: невеликі розміри вибірки, потенційні систематичні помилки і порушення конфіденційності, коротка тривалість дослідження та ін.

Тому через методологічні обмеження, очевидні в цих дослідженнях, потрібно оцінювати всі результати з обережністю.

 

Рекомендації:

Рекомендація Ступінь рекомендованості
R97 Протикашльова терапія не повинна застосовуватися при лікуванні ХОЗЛ зі стабільним перебігом. D

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 303; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!