Завдання до дегустаційного листа № 2



Визначте вид смаку пред’явлених проб та позначте свої відчуття наступним чином: якщо є відчуття різниці з чистою водою, а характер смаку неясний, то поставте знак “+” в графі “смак не ідентифікований”; якщо вид смаку чітко відчувається, то знак “+” у відповідній графі з назвою смаку; якщо даний вид смаку перестав відчуватися, то позначте знаком “-“ у відповідній графі з назвою смаку.

Дегустаційний лист № 2

Прізвище, ім’я, по-батькові _______________________________________

Місце роботи та стаж ____________________________________________

Дата ________________________ час доби __________________________

 

Номер проби

Види смаку

Смак відрізняється від води, але не ідентифікований

солодкий солоний кислий гіркий
1          
2          
3          
         
         
         
10          
11 (вода)          

Підпис __________________________

2. Розрахунок індивідуальних характеристик смакової чутливості:

1. Поріг відчуття випробувача (Nвід) –концентрація розчина, при якій відбувається, що проба за смаком відрізняється від води, але її смак не ідентифіковано.

2. Поріг ідентифікації (Nід) –концентрація розчину, при якій випробувач вірно ідентифікував смак.

3. Стійкість думки (L) визначається для виявлення нестійкості смакових відчуттів випробувача, її обчислюють як різницю номера проби розчину: з концентрацією смаку речовини вище за концентрацію Nід, при якій випробувач не зміг вірно розпізнати ідентифікований раніше смак. Для обчислення цього параметру, проводять обробку даних окремо для кожного виду смаку за формулою: L=10-(Nвід-Nід).

Індивідуальні характеристики смакової чутливості для кожного виду смаку заносять в особисту картку дегустатора:

Солодкий (солоний, кислий, гіркий) смак

Дата випробування

 

 

 

Висновок
Параметри Nвід Nід L Nвід Nід L Nвід Nід L  

Результати випробувань

                   
                   
                   

Номер проби

                   
                   
                   

Концентрація, %

                   
                   
                   

Контрольні питання

1. Порядок проведення визначення порогу смакової чутливості.

2. Що називається порогом відчуття?

3. Що називається порогом ідентифікації?

4. Як визначається постійність думки?

5. Які чинники впливають на смакові і нюхові відчуття?

6. Як різниться швидкість сенсорних реакцій людини для зору, дотику, слуху, смаку?

7. Розкрийте зміст поняття «стимул», класифікація стимулів.

 

Лабораторна робота №4

Тема:Визначення диференційної смакової чутливості методом парного порівняння і дуо-тріо

При визначення мінімальної різниці смакового сприйняття випробуваного можна користуватися методом парного порівняння, дуо-тріо та триангулярним. При вирішенні конкретних задач та підготовки з цією метою груп дегустаторів аналіз необхідно проводити на ті види смаку, котрі частіше всього зустрічаються при оцінці конкретного продукту.

Метод парного порівняння простий в підготовці і реалізації, не вимагає великої кількості зразків. Недоліком парного методу є вірогідність елементу вгадування правильної відповіді.

Метод дуо-тріо застосовується для виявлення істотних відмінностей між двома зразками. Ці відмінності можуть бути пов'язані як з однією органолептичною характеристикою, так і з комплексом таких характеристик.

Мета роботи: визначення диференційної смакової чутливості методом парного порівняння і дуо-тріо.

Обладнання та посуд: градуювальні піпетки, мірні колби ємністю 250-500 см3, мірні циліндри ємністю 250 см3, 40-45 однакових колб (склянок) ємністю 250-500 см3, ложки з нержавіючої сталі (порцеляни) та склянки для води по кількості випробуваних.

Реактиви: Основні розчини смакових речовин: 10% розчин сахарози, 1% розчин натрію хлориду, 1% розчин цитратної кислоти, 0,1% розчин кофеїну, спеціально приготована вода.

Хід роботи:

Проведення випробування.

Перевірку диференційної смакової чутливості проводять окремо по кожному виду смаку. Проби кодують двозначними цифрами. Між окремими пробами зберігають паузу 20 – 30 с, між парами та трійками проб 1 – 2 хв. Концентрації розчинів смакових речовин вибирають відповідно правил: якщо Nід випробуваного нижче концентрації, яка встановлена для першого ступеня чутливості за даним видом смаку, для отримання характеристики випробуваного перший розчин готують з концентрацією, що дорівнює порогу ідентифікації (Nід) даного випробувача, а другий розчин відповідно з концентрацією на два ступеня вище величини його Nідвідповідно до табл. 2.

Парний метод аналізу – на одне визначення випробуваному дають 6 пар з розчинами речовини одного смаку двох різних концентрацій, які приготовані відповідно табл. 2. Випробуваний повинен визначити різницю в інтенсивності смаку між пробами в кожній парі та відмітити пробу з більш інтенсивним смаком. Перш ніж почати аналіз, він повинен ознайомитися із завданням, яке вказане в спеціальному листі.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 439; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!