ГІСТОЛОГІЯ, ЦИТОЛОГІЯ, ЕМБРІОЛОГІЯ 69 страница



B. Звикання

C. Лікарська залежність

D. Ідіосинкразія

E. Тахіфілаксія

42 В лікарню доставлено важкохворого, який по дорозі втратив свідомість. Щоб привести його до тями лікар дав йому понюхати розчин аміаку. Який вид дії лежить в основі фармакологічного ефекту препарату?

A. * Рефлекторна дія

B. Резорбтивна дія

C. Місцева дія

D. Вибіркова дія

E. Етіотропна дія

43 У хворого, що звернувся в лікарню із скаргами на пронос діагностували амебну дизентерію. В комплексне лікування був включений тетрациклін. Назвати вид дії призначеного препарату.

A. * Етіотропна дія

B. Пряма дія

C. Рефлекторна дія

D. Основна дія

E. Незворотня дія

44 У хворого, який звернувся до лікаря діагностували анацидний гастрит. Для покращення роботи шлунку хворому призначили таблетки ацидин-пепсину. Який вид лікування був призначений хворому?

A. * Замісна терапія

B. Симптоматична терапія

C. Профілактичне застосування

D. Етіотропна терапія

E. Каузальна терапія

45 Хворий на гіпотонію, відчувши погіршення загального стану: головокружіння, слабкість, похитування при ходьбі прийняв без контролю лікаря кілька таблеток ефедрину через короткі проміжки часу. Проте деяке покращення спостерігав тільки після використання першої таблетки. Яким явищем обумовлена така дія?

A. * Тахіфілаксія

B. Сенсибілізація

C. Ідіосинкразія

D. Звикання

E. Кумуляція

46 У чоловіка 36 років з черепно-мозковою травмою дихання послаблене, пульс ниткоподібний, рефлекси відсутні. Який шлях введення пірацетаму найбільше доцільний у даному випадку?

A. *Внутрішньовенний

B. Підшкірний

C. Пероральний

D. Ректальний

E. Інгаляційний

47. До жінки 52 років була викликана бригада швидкої допомоги у зв'язку з задухою, що розвинулась на фоні бронхоспазму. Після внутрішньом'язевого введення ефедрину гідрохлориду спостерігалось тимчасове полегшення дихання. Повторне введення препарату через півгодини мало слабкий ефект, а наступне третє введення не дало результату. Яке явище знаходиться в основі зниження бронхорозширюючої дії?

A. *Тахіфілаксія

B. Прямий антагонізм

C. Алергія

D. Непрямий антагонізм

E. Однобічний антагонізм

48 Чоловіку 56 років, що страждає на безсоння, був призначений фенобарбітал. Ритм сну нормалізувався. Але поступово протягом двох місяців дія препарату почала знижуватись і безсоння відновилось. Яке явище призвело до зменшення ефективності снодійного засобу?

A. *Толерантність

B. Погана розчинність

C. Погана абсорбція в шлунку

D. Фіксація в ліпоїдах

E. Тахіфілаксія

49 Хворому призначено препарат з вираженими ліпофільними властивостями. Яким буде головний механізм його всмоктування?

A. *Пасивна дифузія

B. Активний транспорт

C. Фільтрація

D. Піноцитоз

E. Зв'язування з транспортними білками

50 Метаболізм лікарських засобів в ембріональному періоді відбувається значно повільніше, ніж в дорослому віці. Вказана особливість фармакокінетики плоду обумовлена, перш за все:

A. *Функціональною недосконалістю більшості ферментів або їх відсутністю

B. Великою проникністю гістогематичних бар'єрів

C. Значним об'ємом екстрацелюлярної рідини

D. Здатністю шкіри абсорбувати та екскретувати водорозчинні ліки

E. "Дозріванням" рецепторів в органах в різні терміни

51 Унітіол є антидотом і застосовується, зокрема, при отруєннях солями важких металів. Як називається такий тип взаємодії лікарських речовин?

A. *Хімічний антагонізм

B. Фізичний антагонізм

C. Фізіологічний антагонізм

D. Синергоантагонізм

E. Неконкурентний антагонізм

52 Як зміниться фармакологічна активність препарату з високою спорідненістю до білків плазми крові при виникненні гіпоальбумінемії?

A. *Підвищиться

B. Зменшиться

C. Не зміниться

D. Анулюється

E. Сповільниться

53 Відомо, що в осіб з генетично обумовленою недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази еритроцитів у відповідь на призначення деяких протималярійних препаратів може розвиватися гемоліз еритроцитів. Як називається цей прояв атипових реакцій на лікарські засоби?

A. * Ідіосинкразія

B. Алергія

C. Сенсибілізація

D. Тахіфілаксія

E. Толерантність

54 Після тривалої терапії препаратом з кори крушини, його проносний ефект зменшився. Яке явище обумовило цей процес?

A. *Звикання

B. Тахіфілаксія

C. Медикаментозна залежність

D. Алергія

E. Синдром відміни

55 На фоні прийому алкоголю у хворого, який отримує клофелін для лікування гіпертонічної хвороби, з'явилися явища різкого пригнічення центральної нервової системи. З чим це може бути пов'язане?

A. *Потенціювання ефектів

B. Сумація ефектів

C. Кумуляція

D. Інтоксикація

E. Ідіосинкразія

56 Хворий тривалий час лікувався від хронічного запору сенадексіном. Однак, через декілька тижнів, послаблюючий ефект препарату знизився. З чим це може бути пов’язано?

A. *3викання

B. Медикаментозна залежність

C. Матеріальна кумуляція

D. Функціональна кумуляція

E. Сенсибілізація

57 Хворому призначений ціанокобаламін. Клінічний провізор пояснив студентам, що даний лікарський препарат не можна вводити в одному шприці з деякими лікарськими засобами. З чим це може бути пов'язано?

A *Наявність атома кобальту в структурі препарату, що є "агресивним" у відношенні інших лікарських засобів

B Індукція цитохрома Р-450

C Матеріальна кумуляція

D Потенціювання дії інших лікарських засобів

E Потенціювання побічних реакцій інших лікарських засобів

58 У відділення інтенсивної терапії надійшов хворий з незвичайною реакцією на препарат. Як називається підвищення чутливості і перекручення реакції на лікарські речовини, обумовлене спадкоємними ферментопатиями?

A * Ідіосинкразія

B Звикання

C Лікарська залежність

D Кумуляція

E Сумація

59 У наркологічне відділення надійшов хворий з діагнозом - морфінізм. Лікар відзначив зниження фармакологічної активності морфіну. Як називається явище, коли зменшується ефективність препарату при повторному введенні?

A * Звикання

B Матеріальна кумуляція

C Функціональна кумуляція

D Антагонізм

E Сумація

60 Фармацевт звернувся до провізора: який фармакокінетичний параметр характеризує час, необхідний для абсорбції половини введеної дози з місця введення в системний кровоток?

A * Період напівабсробції

B Період напівелімінації

C Константа асоціації

D Обсяг розподілу

E Період напіввиведення

61 У терапевтичне відділення надійшов хворий, якому необхідно ввести препарат per os, щоб виявив швидкий ефект. У якій лікарській формі речовина найбільш швидко і повно всмоктується при прийомі усередину?

A * Розчини для прийому усередину

B Таблетки

C Капсули

D Драже

E Гранули

62 В якому органі відбувається біотрансформація (метаболічні перетворення) більшості лікарських речовин при їх поступленні в організм?

A * У печінці

B У нирках

C У стінці кишечника

D У шкірі

E В легенях

63 Хворому на хронічну серцеву недостатність призначили дигоксин у середньотерапевтичній дозі. Через 2 тижні після початку прийому препарату у нього з'явились ознаки інтоксикації дигоксином (брадикардія, екстрасистолія, нудота). Як називається явище, яке призвело до накопичення в організмі препарату в кількості, що спровокувала інтоксикацію?

A * Матеріальна кумуляція

B Функціональна кумуляція

C Толерантність

D Тахіфілаксія

E Ідіосинкразія

64 При призначенні пацієнтові з хронічною формою миготіння передсердь аміодарону в добовій дозі 400 мг на 5-й день лікування ритм серця нормалізувався, що відбулося внаслідок накопичення препарату в організмі з досягненням ефективної терапевтичної дози. Як називається явище зростання в організмі кількості препарату при його повторному застосуванні?

A * Матеріальна кумуляція

B Функціональна кумуляція

C Розвиток толерантності

D Розвиток залежності

E Тахіфілаксія

 

Засоби, що впливають на аферентну іннервацію.

1 В результаті впливу на які елементи шкіри та слизових оболонок розвивається термінальна анестезія?

A. * Чутливих нервових закінчень

B. Епідерміс

C. Підшкірно-жирову клітковину

D. Стінки капілярів

E. Власне дерму

2 Внаслідок Чорнобильської аварії відбулось забруднення навколишнього середовища радіонуклідами, накопичення їх в організмі людей. З наведених нижче виберіть препарати, які сприяють виведенню їх з організму ?

A. * Ентеросорбенти

B. Анальгетики

C. Антикоагулянти

D. Антидепресанти

E. Стимулятори лейкопоезу

3 В хірургічне відділення поступив хворий з гострим апендицитом. Йому було запропоновано провести апендектомію під місцевою анестезією. Проте з анамнезу з'ясувалося, що хворий часто страждає алергічними реакціями на ліки. Виберіть препарат, якому можна надати перевагу для проведення інфільтративної анестезії

А. *Ксикаїн (лідокаїн).

B. Hовокаїн.

С. Дикаїн.

D. Анестезин.

E. Кокаїн

4 У хворого інколи виникають болі в серці, не пов'язані з фізичним навантаженням. Назвіть подразнювальну речовину, яка при місцевому застосуванні звужує судини слизових, а рефлекторно розширює коронарні судини?

A. *Ментол

B. Камфора

C. Гірчичники

D. Олія терпентинна

E. Нашатирний спирт

5 В лікарню поступив хворий з приводу травми ока в результаті попадання металевої стружки. У хворого набряк ока, різка гіперемія, сльозотеча, біль при миганні. Видалення стороннього тіла можливе тільки під місцевим знеболенням. Виберіть препарат для місцевої анестезії.

А. *Дикаїн

B. Новокаїн

С. Анестезин

D. Лідокаїн

E. Тримекаїн

6 При нанесенні на слизові оболонки препарати викликають осідання білків, слизу і ущільнюють поверхневий шар слизової оболонки, виявляють протизапальну дію. Визначте групу препаратів.

А. * В’яжучі

B. Обволікаючі

С. Подразнюючі

D. Адсорбуючі

E. Місцевоанестезуючі

7 Препарат погано розчинний у воді, тому його застосовують для поверхневої анестезії в мазях, пастах, присипках, ректальних мильцях, а також призначають всередину в порошках при болях в шлунку, блюванні. Визначте препарат.

А. *Анестезин

B. Новокаїн

С. Тримекаїн

D. Піромекаїн

E. Совкаїн

8 Лікар призначив пацієнту мазь “Ефкамон”, яка за механізмом дії належить до подразнюючих речовин відволікаючої дії. Коли ця мазь є протипоказаною?

A. * Ушкодження шкіри

B. Невралгія

C. Біль у суглобах

D. Міалгія

E. Неврит

9 Студент 3 курсу при проходженні медичної практики повинен був поставити гірчичники на спину хворого. Для цього він змочив гірчичники водою з температурою вище 60° С і поставив їх на спину хворому. Через півгодини студент виявив, що шкіра хворого на місці прикладення гірчичників не почервоніла. З чим пов`язана відсутність ефекту гірчичників?

A.* З інактивацією мірозину

B. З інактивацією холінестерази

C. З активацією мірозину

D. З інактивацією моноамінооксидази

E. З активацією метилтрансферази

10 У жінок, які під час вагітності приймали талідомід, народжувалися діти із дефектами розвитку рук. Вкажіть, як називається такий тип дії лікарських речовин на плід.

A. *Тератогенна

B. Ембріотоксична

C. Канцерогенна

D. Мутагенна

E. Фетотоксична

11 Перед проведенням інфільтраційної анестезії хворому проведено пробу на чутливість до новокаїну, яка виявилась позитивною. Який з перерахованих препаратів можна використати для проведення знеболення в даному випадку?

A. *Лідокаїн

B. Новокаїнамід

C. Тримекаїн

D. Анестезин

E. Дикаїн

12 В травматологічному відділенні хворому для провідникової анестезії призначено препарат з групи заміщених амідів. Назвіть цей препарат.

A *Лідокаїн

B Артикаїн

C Дикаїн

D Танін

E Новокаїн

 

Холінергічні засоби.

1 У хворого після короткочасного оперативного втручання, проведеного з застосуванням дитиліну, понад 30 хвилин спостерігалось пригнічення дихання, не відновився попередній тонус м’язів. Яку допомогу необхідно надати хворому?

A. *Переливання крові

B. Гемодіаліз

C. Гемосорбція

D. Форсований діурез

E. Перитоніальний діаліз

2 До приймального відділення був доставлений хворий зі скаргами на запаморочення, зниження гостроти зору, нудоту, слинотечу та спастичні болі в животі. Був встановлений діагноз: отруєння фосфорорганічними сполуками. Що доцільно включити в склад комплексної терапії?

A. *Атропіну сульфат та дипіроксим

B. Тіосульфат натрію та бемегрид

C. Тетацин-кальцій та унітіол

D. Налорфіну гідрохлорид та бемегрид

E. Глюкоза та бемегрид

3 До приймального відділення доставлений хворий зі скаргами на сухість в роті, світлобоязнь та порушення зору. Шкіра гіперемована, суха, зіниці розширені, тахікардія. При подальшому обстеженні був встановлений діагноз: отруєння алкалоїдами красавки. Який з лікарських засобів доцільно ввести?

A. *Прозерин

B. Ацеклідин

C. Пілокарпін

D. Армін

E. Діпіроксим

4 У хворого, якому під час оперативного втручання застосували міорелаксант - дитилін, розслаблення скелетних м’язів і пригнічення дихання продовжувалось більше 2 годин. Відсутність якого ферменту в сироватці крові зумовлює цей стан?

A. *Псевдохолінестерази

B. Каталази

C. Ацетилхолінестерази

D. Глюко-6-фосфатази

E. Глутатіонпероксидази

5 Хворій 39 років для зняття гіпертонічного кризу ввели розчин пентаміну. Який механізм дії препарату?

A. * Пригнічення Н-холінорецепторів

B. Пригнічення М-холінорецепторів

C. Стимуляція М-, Н-холінорецепторів

D. Стимуляція Н-холінорецепторів

E. Стимуляція М-холінорецепторів

6 Хворому перед операцією був ведений дитилін (лістенон) і проведена інтубація. Після закінчення операції і припинення наркозу самостійне дихання не відновилось. Недолік якого ферменту в організмі хворого подовжує дію м’язевого релаксанту?

A. *Псевдохолінестерази

B. Сукцинатдегідрогенази

C. Карбангідрази

D. N-ацетилтрансферази

E. Na++ - АТФ-ази

7 В дитини спостерігаються залишкові явища перенесеного поліомієліту. Який лікарський засіб йому можна призначити?

A. *Галантаміну гідробромід

B. Пентамін

C. Дімеколін

D. Атропіну сульфат

E. Піроксан

8 До приймального відділення лікарні надійшла дитина 5 років, у якої лікарем встановлені такі симптоми: сильне рухове збудження, марення, захриплий голос, розширені зіниці, які не реагують на світло, суху, гарячу, гіперемовану шкіру, тахікардію, тахіпное. Вказані симптоми виникли після споживання дитиною ягід красавки. Препарат якої фармакологічної групи потрібно призначити для лікування цього стану?

A. *Антихолінестеразні засоби

B. Н-холінолітики

C. Н-холіноміметики

D. М-холіноміметики

E. Реактиватори холінестерази

9 При комбінованому наркозі у хворого, якому проведено резекцію шлунку, як міорелаксант застосовано тубокурарину хлорид. Який засіб-антагоніст слід ввести хворому для відновлення його самостійного дихання?

A. *Прозерин

B. Дитилін

C. Цитітон

D. Етимізол

E. Бензогексоній

10 В травматологічний пункт каретою швидкої допомоги доставлено постраждалого від ДТП мужчину з діагнозом: закритий перелом середньої третини стегна зі зміщенням. З метою репозиції кістковий уламків хворому введено 10 мл 2% розчину дитиліну в/в, внаслідок чого розвинулось тривале апное та міорелаксація. Дефіцитом якого ферменту зумовлена вказана фармакогенетична ферментопатія?

A. * Псевдохолінестерази

B. Уридіндифосфоглюкуронової трансферази

C. Глюкозо-6-фосфатдегідрогенази

D. Метгемоглобінредуктази

E. N-ацетилтрансферази


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 350; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!