ГІСТОЛОГІЯ, ЦИТОЛОГІЯ, ЕМБРІОЛОГІЯ 68 страница



D. Фетотоксична

E. --

2 Хворий на пневмонію отримує бензилпеніциліну натрієву сіль в дозі 500 000 ОД 6 разів на день. Після чергового введення лікарського засобу виникла пропасниця, втрата свідомості, судоми. Що розвинулось у хворого?

A. *Анафілактичний шок

B. Ідіосинкразія

C. Тахіфілаксія

D. Кумуляція

E. Толерантність

3 Хворому, який скаржиться на хронічну серцеву недостатність, призначили дигітоксин. Однак, через тиждень після початку прийому препарату у хворого з’явились ознаки інтоксикації препаратом (брадикардія, нудота, екстрасистолія), хоч одноразова доза його не перевищувала терапевтичної і термін курсу лікування не вийшов. Як називається явище, що виникло у хворого?

A. * Матеріальна кумуляція

B. Функціональна кумуляція

C. Толерантність

D. Тахіфілаксія

E. Ідіосинкразія

4 В стаціонар поступив хворий з отруєнням грибами, серед яких випадково виявився мухомор. Окрім промивання шлунку, активованого вугілля і сольових проносних всередину, а також інфузійної дезінтоксикаційної терапії, хворому призначили ін'єкції атропіну сульфату, внаслідок чого симптоми отруєння зникли. Вкажіть тип взаємодії мускарину (алкалоїду мухомора) і атропіну

А. * Прямий функціональний односторонній антагонізм

B. Не прямий функціональний антагонізм

С. -

D. Хімічний антагонізм

E. Фізико-хімічний антагонізм (антидотизм)

5 Хворому з приводу безсоння був призначений фенобарбітал по 1 табл. перед сном. На 10-й день хворий знову звернувся до лікаря з скаргами на те, що в перші дні після прийому препарату сон наступав, а останні 2 дні, не дивлячись на прийом снодійного, хворого мучило безсоння. Вкажіть, як називається послаблення ефекту препарату після повторного його введення.

А. * Толерантність

B. Сенсибілізація

С. Тахіфілаксія

D. Ідіосинкразія

E. Гіперчутливість

6 З приводу алергічної реакції хворий приймав дипразин. На дні народження у друга, нехтуючи порадам лікаря, прийняв звичну для себе дозу алкоголю. Замість очікуваного середнього ступеня сп'яніння розвинулася алкогольна кома, у зв'язку з чим хворого було госпіталізовано в реанімаційне відділення. Назвіть характер описаної взаємодії лікарського засобу і алкоголю.

А..* Потенціювання.

B. Ідіосинкразія.

С. Тахіфілаксія.

D. Сумація.

E. Функціональний агонізм.

7 Закапування в ніс при риніті лікарського препарату з групи непрямих адреноміметиків протягом декількох днів призвело до поступового зниження судиннозвужуючого ефекту. Як зветься це явище?

A. * Тахіфілаксія

B. Ідіосинкразія

C. Тератогенність

D. Алергія

E. Кумуляція

8 Під час барбітурового наркозу у хворого 65 років з’явилось пригнічення дихання. Анестезіолог зробив внутрішньовенну ін’єкцію 10 мл 0,5% розчину бемегриду. Стан хворого покращився, об’єм легеневої вентиляції збільшився. Яке явище лежить в основі взаємодії цих препаратів?

A. *Антагонізм прямий.

B. Антагонізм непрямий.

C. Антагонізм однобічний.

D. Синергізм прямий.

E. Синергізм непрямий

9 У чоловіка 48 років виник приступ стенокардії. Лікар призначив йому таблетку нітрогліцерину, вказавши на необхідність покласти її під язик. Чому лікар вибрав сублінгвальний метод введення препарату?

A. *Сублінгвальна дія розвивається скоріше

B. Руйнується шлунковим соком

C. Погано всмоктується із кишок

D. Активується слиною ротової порожнини

E. Виключно шкідливий вплив на печінку

10 Хворий з гострим ринітом закапує ніс розчином нафтизіну. Відчувши полегшення, він прискорив закапування через кожні 15-20 хвилин, але від цього покращення не наступило: дихання залишалося затрудненим. З яким із перелічених процесів пов’язане це явище?

A. *Тахіфілаксія

B. Кумуляція

C. Потенціювання

D. Сенсибілізація

E. Лікарська залежність

11 Хворому перед екстракцією зуба була проведена провідникова анестезія лідокаїном, після введення якого виник набряк і гіперемія навколо місця ін’єкції, свербіння шкіри, загальна слабкість, гіпотонія, рухове збудження. Визначте, як називається таке ускладнення?

А. *Алергічна реакція

B. Тахіфілаксія

С. Токсична дія

D. Лікарська залежність

E. Толерантність

12 Молодій особі в стані важкого алкогольного сп'яніння лікар швидкої допомоги серед інших заходів провів внутрішньом'язеве введення розчину кофеїну. Поясніть на основі якого принципу дії дана маніпуляція є доцільною.

A. *Фізіологічний антагонізм

B. Синергізм

C. Потенціювання

D. Конкурентний антагонізм

E. Сумація ефектів

13 Хворому було призначено препарат А. Через декілька діб дія препарату значно знизилась і для отримання початкового ефекту потрібно збільшити дозу речовини. Вкажіть назву цього типу зміни дії лікарської речовини.

A. * Звикання

B. Тахіфілаксія

C. Лікарська залежність

D. Кумуляція

E. Ідіосинкразія

14 Жінка, яка тривалий час лікувалася ріфампіцином, почала застерігатися від вагітності гормональним контрацептивним препаратом бісекурином, проте вагітність наступила. Який характер взаємодії цих ліків спричинив неефективність гормонального конрацептиву?

A.* Стимуляція біотрансформації бісекурину в печінці.

B. Інгібіція біотрансформації бісекурину в печінці.

C. Збільшення виведення бісекурину з жовчю.

D. Витіснення бісекурину із зв'язку з білками плазми.

E. Прямий антагонізм між препаратами.

15 Під час оперативного втручання із застосуванням міорелаксанту виникли розлади дихання. Введення прозерину викликало покращення стану. Яким терміном визначається ця взаємодія ліків?

A. *Антагонізмом

B. Сінергізмом

C. Несумістністю

D. Тахіфілаксією

E. Кумуляцією

16 Тривале вживання деяких лікарських засобів, що передують вагітності, збільшують ризик народження дитини з генетичними вадами. Як називається ця дія?

A. * Мутагенний ефект

B. Ембріотоксичний ефект

C. Тератогенний ефект

D. Фетотоксичний ефект

E. Бластомогенний ефект

17 Дитина страждає ідіосинкразією на лікарську речовину, яка обумовлена:

А. *Спадковою ензимопатією

B. Виснаженням субстрату, з яким взаємодіє лікарська речовина

С. Hакопиченням лікарської речовини в організмі

D. Інгібуванням мікросомальних ферментів печінки

E. Супутнім захворюванням органу-мішені

18 В умовах запалення знижується сила місцевоанестезуючої дії новокаїну. В умовах якого стану у вогнищі запалення виникає порушення гідролізу солі новокаїну і вивільнення активного анестетика-основи?

A. * Локального тканинного ацидозу

B. Локального тканинного алкалозу

C. Пригнічення карбоангідрази

D. Активація сукцинатдегідрогенази

E. Пригнічення окислювального фосфорилювання

19 Хворому призначено препарат з вираженими ліпофільними властивостями. Яким буде головний механізм його всмоктування?

A. *Пасивна дифузія

B. Фільтрація

C. Активний транспорт

D. Піноцитоз

E. Зв'язування з транспортними білками

20 У чоловіка 36 років з черепно-мозковою травмою дихання слабке, пульс нитковидний, рефлекси відсутні. Який шлях введення пірацетаму найбільш доцільний у даному випадку?

A. * Внутрішньовенний

B. Ректальний

C. Підшкірний

D. Пероральний

E. Інгаляційний

21 Хвора 45 років звернулась до лікаря з скаргами на порушення сну, що проявлялося погіршенням засинання і пробудженнями серед ночі. Лікар призначив хворій снодійний засіб. Який вид фармакотерапії використав лікар?

A. * Симптоматичну

B. Етіотропну

C. Патогенетичну

D. Вибіркову

E. Рефлекторну

22 Для запобігання віддалених результатів чотиридобової малярії пацієнту 42 років призначили примахін. Вже на 3 добу від початку лікування терапевтичними дозами препарату у пацієнта з’явились болі в животі та в ділянці серця, диспепсичні розлади, загальний ціаноз, гемоглобінурія. Що послужило причиною розвитку побічної дії препарату?

A. * Генетична недостатність глюкозо-6-фосфат-дегідрогенази

B. Кумуляція лікарського засобу

C. Зниження активності мікросомальних ферментів печінки

D. Сповільнення екскреції з сечею

E. Потенціювання дії іншими препаратами

23 Хворий А., відчувши передвісники приступу бронхіальної астми, прийняв без контролю лікаря кілька таблеток всередину через короткі проміжки часу. Проте нетривале покращання стану відмітив тільки після вживання перших двох таблеток. Наступні прийоми препарату не покращили його стану. Яким явищем обумовлене зниження ефекту препарату?

A. * Тахіфілаксія

B. Кумуляція

C. Звикання

D. Залежність

E. Ідіосинкразія

24 Хворий на гіпертонічну хворобу тривалий час приймав антигіпертензивний препарат, який раптово припинив вживати. Після цього стан хворого погіршився, розвинувся гіпертензивний криз. До якої категорії належить ця побічна дія ?

A. * Синдром відміни

B. Кумуляція

C. Толерантність

D. Сенсибілізація

E. Залежність

25 Хворий на хронічну серцеву недостатність протягом декількох місяців приймав в амбулаторних умовах дигоксин. На певному етапі лікування у нього виникли симптоми передозування препарату. Яке явище лежить в основі розвитку цього ускладненя?

A. * Матеріальна кумуляція

B. Звикання

C. Сенсибілізація

D. Функціональна кумуляція

E. Тахіфілаксія

26 Хворий, що лікувався з приводу неврозу сибазоном, відчув зубний біль. Лікар призначив йому знеболювальний засіб у дозі, меншій від середньої терапевтичної. Яке явище взяв до уваги лікар, зменшуючи дозу препарату?

A. * Потенціювання

B. Сумація

C. Кумуляція

D. Лікарська залежність

E. Толерантність

27 Хворому, який отруївся срібла нітратом призначили для промивання шлунку гіпертонічний розчин натрію хлориду. Який механізм лежить в основі антидотної дії натрію хлориду?

A. *Фізико-хімічний

B. Рецепторний

C. Взаємодія з клітинними метаболітами

D. Ферментний

E. Антиферментний

28 Хворому під час проведення оперативного втручання в якості наркозного засобу анестезіолог використав азоту закис, який має виражені ліпофільні властивості. Який механізм проникнення цього препарату через біологічні мембрани?

A. * Пасивна дифузія

B. Активний транспорт

C. Полегшена дифузія

D. Фільтрація

E. Піноцитоз

29 Хворому була проведена операція з приводу поранення в живіт із застосуванням тубокурарину. В кінці операції, коли дихання відновилось, хворому ввели гентаміцин. Несподівано настала зупинка дихання і довгочасне розслаблення скелетних м`язів. Який ефект лежить в основі цього явища?

A. *Потенціювання

B. Кумуляція

C. Антагонізм

D. Звикання

E. Сенсибілізація

30 Хвора 50 років страждає на безсоння. Протягом 3 місяців вона приймала різні снодійні засоби: етамінал натрію, фенобарбітал, барбаміл. Після відміни препаратів хвора стала дратівливою, відновилось безсоння, з`явились агресивність, втрата апетиту, тремор кінцівок. Як називають ускладнення, що виникли у хворої?

A. *Фізична і психічна залежність

B. Тахіфілаксія

C. Сенсибілізація

D. Звикання до препаратів

E. Функціональна кумуляція

31 Хворому для короткочасного хірургічного втручання провели нейролептанальгезію шляхом введення фентанілу і дроперидолу. Що з перелічених явищ обґрунтовує досягнення знеболювання, достатнього для проведення операції?

A. *Потенціювання

B. Кумуляція

C. Сумація

D. Сенсибілізація

E. Прямий синергізм

32 Під час призначення лікарських препаратів лікар має пам’ятати про можливі побічні ефекти, інтенсивність яких, зазвичай, є дозозалежною. Виразність яких побічних ефектів не залежить від дози?

A. *Алергічних

B. Ушкоджуючих (токсичних)

C. Фармакодинамічних (прямої дії)

D. Лікарської резистентності

E. Ефекту післядії

33 Хворий із хронічним закрепом приймав щодня одну таблетку сенадексину. Через деякий час для отримання ефекту він змушений був приймати по 2 таблетки. Укажіть, як називається такий тип зміни дії лікарських речовин:

A. * Звикання

B. Лікарська залежність

C. Ідіосинкразія

D. Сенсибілізація

E. Кумуляція

34 Хворому на серцеву недостатність був призначений дигітоксин. Спочатку його стан покращився, але з часом прояви серцевої недостатності знову наросли, і навіть з'явилися ознаки глікозидної інтоксикації. Чим це можна пояснити?

A. *Кумуляцією

B. Тахіфілаксією

C. Ідіосинкразією

D. Сенсибілізацією

E. Потенціюванням

35 Хворому 18 років з приводу флегмони плеча була зроблена внутрішньом'язева ін'єкція бензилпеніциліну натрію. Після цього у нього з'явилися тахікардія, ниткоподібний пульс, АТ знизився до 80/60 мм рт. ст. Який вид фармакологічної реакції розвинувся?

A. *Анафілаксія

B. Центральна дія

C. Рефлекторна дія

D. Потенціювання

E. Периферична дія

36 До жінки 28 років була викликана швидка допомога у зв'язку з нападом бронхіальної астми. Після внутрішньом'язевої ін'єкції розчину ефедрину її стан поліпшився. Однак, через 40 хвилин напад повторився. Ефедрин подіяв слабше. Третя атака бронхоспазму, яка почалася через півгодини, ефедрином не знялася. Яке явище лежить в основі цього феномену?

A. * Тахіфілаксія

B. Наркоманія

C. Біотрансформація

D. Елімінація

E. Адсорбція

37 Хворому призначено препарат дигітоксин. Через декілька днів у хворого виявлено ознаки передозування цим препаратом, його вміст у крові значно перевищував верхню межу терапевтичної концентрації. Як називається такий варіант дії лікарських речовин?

A. *Кумуляція

B. Звикання

C. Тахіфілаксія

D. Потенціювання

E. Антагонізм

38 При тривалому використанні хворим на бронхіальну астму фенотеролу в якості бронхолітичного засобу його терапевтична активність поступово зменшувалася. Яка ймовірна причина розвитку звикання?

А. *Зменшення кількості бета-адренорецепторів

B. Погіршення всмоктування

С. Посилення зв’язування з альбумінами плазми

D. Посилення елімінації

E. Зменшення кількості Gs білків

39 Хворому в післяопераційному періоді тривалий час вводили промедол. Внаслідок відміни препарату у пацієнта виникли важкі психічні та соматичні порушення Як називається цей стан ?

A. * Абстинентний синдром

B. Ідіосинкразія

C. Тахіфілаксія

D. Синдром обкрадання

E. Синдром віддачі

40 Для більш швидкого введення в наркоз хворому застосовано наступну комбінацію: ефір для наркозу + азоту закис + фторотан. Який це тип взаємодії лікарських засобів?

A. *Сумований синергізм

B. Синергоантагонізм

C. Потенційований синергізм

D. Фізичний антагонізм

E. Опосередкований синергізм

41 До лікаря звернулась жінка 48 років, що тривало та безконтрольно приймала натрію бромід, зі скаргами на загальмованість, порушення пам’яті, нежить, кашель. Яка побічна дія появилась ?

A. * Кумуляція


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 341; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!