ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ



Nbsp;  

Міністерство освіти і науки України

Харківський національний педагогічний університет ім.Г.С.Сковороди

Юридичний факультет

Кафедра кримінально-правових дисциплін

 

 

КРИМІНАЛІСТИКА

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС ЗА ВИМОГАМИ КРЕДИТНО-МОДУЛЬНОЇ СИСТЕМИ

 

Харків 2008р.


 

Рекомендовано до друку кафедрою кримінально-правових дисциплін юридичного факультету Харківського національного педагогічного університету                     ім. Г.С.Сковороди (протокол №6 від 2007 р.)

 

Затверджено Радою юридичного факультету інституту економіки і права ХНПУ ім. Г.С.Сковороди    протокол №8.

  

 

КРИМІНАЛІСТИКА (навчальна програма, плани занять і методичні матеріали для стаціонарного і заочного відділень) /

 Укладачі:

Волобуєв А. Ф.- д-р юрид. наук, професор кафедри криміналістики, судової медицини та психіатрії Харківського Національного університету внутрішніх справ.

Москаленко О.В. - завідувач кафедри кримінально-правових дисциплін ХНПУ ім. Г.С.Сковороди, кандидат педагогічних наук, доцент.

 

 

Рецензенти:

Щербаковський М.Г. -  начальник кафедри криміналістики, судової медицини та психіатрії Харківського Національного університету внутрішніх справ, канд. юрид. наук, доцент.

Перлін С.І. – начальник Науково-дослідного експертно-криміналістичого центра МВС України.


СТРУКТУРА ПРОГРАМИ НАВЧАЛЬНОГО КУРСУ

 “КРИМІНАЛІСТИКА”

1. Опис предмета навчального курсу

ХАРАКТЕРИСТИКА ОБСЯГІВ ПІДГОТОВКИ ХАРАКТЕРИСТИКА ЛЕКЦІЙНОГО ПОТОКУ ХАРАКТЕРИСТИКА НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ
Загальний обсяг кредиту – 5,25   Усього блоків змістових модулів –4     Усього змістових модулів – 4   Усього годин –198     Один блок змістових модуль –   Один змістовий модуль –   Всього аудиторних годин на тиждень -   Напрям підготовки 0601 – ’’Право ’’   Освітньо- кваліфікаційного рівня – бакалавр   Кількість навчальних груп в потоці – 4   Викладачі – проф. Волобуєв А.Ф., доц. Москаленко О.В. Навчальний курс – обов’язковий   Рік підготовки – 4   Семестр навчання –8     Кількість лекційних годин -54   Практичні заняття, годин –72 Самостійна робота, годин –50 Індивідуальна робота (консультації), годин – 22 Поточний контроль (види контролю: усне опитування, лабораторні роботи, письмова контрольна робота, виступи на вільну тему, захист рефератів, тестування) Підсумковий контроль (види контролю: іспит)

ЦІЛЬОВА НАСТАНОВА

Динаміка злочинності в Україні за останні роки свідчить про посилення її впливу на всі сторони суспільного життя. Ця обставина обумовлює підвищені вимоги до професійної підготовки правознавців, в якій важливе місце займають криміналістичні знання.

Програма курсу з криміналістики для юридичного факультету ХНПУ імені Г,С, Сковороди є основним документом, який визначає зміст учбових знань, а також загальний обсяг знань, якими повинен володіти випускник факультету в результаті вивчення цієї дисципліни.

Вивчення кримiналiстики має своєю метою формування у студентів системи знань i умінь в розслiдуваннi та попередженні злочинів. Ця загальна ціль конкретизується шляхом рішення в процесі навчання окремих задач, в результаті чого кожний студент повинен знати:

- види слiдiв злочинiв, механiзм їх утворення;

- способи пiдробки документiв та їх ознаки;

- правила виявлення, фiксацiї, вилучення i дослiдження слiдiв та iнших речових доказiв;

- технiчнi засоби, якi знаходяться в унiфiкованому чемоданi для огляду мiсця подiї, спецiалiзованi технiчнi засоби пересувних кримiналiстичних лабораторiй та можливостi їх практичного використання;

- види експертиз та їх можливостi, систему експертних установ;

- види кримiналiстичних облiкiв, їх призначення та можливостi практичного використання;

- методику складання “словесного портрету”, суб'єктивних мальованих та композицiйних портретiв розшукуваних осiб, можливостi їх практичного використання;

- можливостi проведення спецiалiстом попередніх дослiджень речових доказiв безпосередньо на мiсцi подiї;

- порядок формування слiдчо-оперативної групи, розподiлу обов'язкiв мiж її членами, забезпечення взаємодiї;

- тактичнi правила і прийоми проведення слiдчих дiй;

- кримiналiстичнi характеристики окремих видiв злочинiв;

- особливостi планування розслiдування окремих видiв злочинiв;

- типовi слiдчi ситуацiї, якi складаються при розслiдуваннi окремих видiв злочинiв, i вiдповiднi їм комплекси слiдчих дiй та оперативно-розшукових заходiв;

 

Умiти:

- аналiзувати i оцiнювати первинну iнформацiю, яка мiстить ознаки злочину для прийняття рiшення про порушення кримiнальної справи;

- використовувати технiчнi засоби унiфiкованого чемодану для виявлення, фiксацiї та вилучення слiдiв, iнших речових доказiв при оглядi мiсця подiї;

- використовувати кримiналiстичну технiку для виявлення доказiв, фiксацiї ходу i результатiв iнших слiдчих дiй;

- квалiфiковано готувати i призначати рiзнi види кримiналiстичних та iнших експертиз;

- використовувати при розслiдуваннi злочинiв данi кримiналiстичних облiкiв;

- формулювати версiї i визначати напрямки розслiдування злочину, планувати проведення слiдчих дiй;

- тактично квалiфiковано проводити слiдчi дiї;

- ефективно взаємодiяти з органами дiзнання при розслiдуваннi злочинiв;

- оцiнювати слiдчi ситуацiї та приймати оптимальні тактичнi рiшення при розслiдуваннi окремих видiв злочинiв;

- приймати рiшення, спрямованi на попередження злочинiв по матерiалам розслiдування конкретної кримiнальної справи.

 

ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Методичні рекомендації з навчальної дисципліни ”Криміналістика“ розроблені на підставі Положення про організацію навчального процесу підготовки фахівців за кредитно-модульною системою, затвердженого Вченою радою Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди (протокол №2 від 29.10.2004 р.), навчальної програми, планов занять і методичних матеріалів з курсу “Криміналістика”, затверджених Радою інституту економіки і права ХДПУ ім. Г.С. Сковороди від 29 серпня 2003 р., протокол №1. Вони включають програму дисципліни з курсу ”Криміналістика“, структуру навчального курсу, теми семінарських та практичних занять, завдання для самостійної роботи, індивідуальне науково-дослідне завдання, питання до модульних контролів,, розподіл балів, що присвоюються студентам, перелік основної та додаткової літератури, перелік питань до іспиту з курсу ”Криміналістика“ та орієнтовний перелік тем дипломних робіт з цієї дисципліни.

Семінарські та практичні заняття проводяться у формі відповіді на винесені для обговорення питання, розв’язання проблемних ситуацій, ділових ігор тощо.

При підготовці до семінарських та практичних занять студент має детально ознайомитись з матеріалом лекції (конспектом) за темою, відповідними розділами підручників, монографій, статей, зазначених у списку рекомендованої та додаткової літератури. Особливу увагу необхідно приділити детальному аналізу фактичних обставин завдання.

Рішення кожного завдання студент має викласти у письмовій формі у відповідному зошиті для практичних занять. Кожне завдання повинно мати мотивовану відповідь, з посиланнями на відповідну літературу та інші необхідні матеріали.

Під час доповіді на практичному занятті студент має навести зміст завдання, своє письмове рішення та його пояснення. Кожен студент має можливість виступити, запропонувавши своє рішення або доповнення. По закінченні обговорення викладач формулює відповіді на поставлені запитання, після чого студенти вносять відповідні доповнення та виправлення до своїх зошитів.

 Самостійна робота студентів – одна з основних форм навчального процесу в сучасній вищій школі, головний засіб опанування програмного матеріалу і практичних умінь. У структурі навчального процесу вона здійснюється, з одного боку, поза аудиторних занять, коли студент в основному індивідуально оволодіває знаннями, спираючись при цьому на певні вказівки та поради викладача. З іншого боку, самостійна робота – це систематична, цілеспрямована праця студента, що здійснюється під час аудиторних занять, на яких він слухає, засвоює,, конспектує лекції; бере участь у семінарських заняттях тощо.

Форми модульного контролю обираються за розсудом викладача. Це може бути усне або письмове опитування, тестування тощо.

Індивідуальна робота студентів над курсом ”Криміналістика“ передбачає виконання індивідуального науково-дослідного завдання – підготовку наукової доповіді.

Придбанi студентами на учбових заняттях знання та умiння є необхiдною основою для практичної дiяльностi по розслiдуванню злочинiв, в процесi якої в мiру накопичення досвіду знання будуть поглиблюватися, а умiння розiв'ються до рiвня навичок.

Учбовi теми по кримiналiстичнiй технiцi i тактики згрупованi в блоки-модулі тем, послiдовне вивчення яких забезпечує взаємозв'язок учбового матерiалу та його ефективне засвоєння студентами. Наприклад, вивчення теми “Тактика огляду” передує вивченню тем: “Слiди рук”, “Сліди ніг” та інших. Таким чином питання виявлення, фіксації та вилучення окремих видів слідів злочину вивчається в ракурсі теми “Тактика огляду”. Така послідовність дозволяє на заняттях з студентами відпрацювати практичні уміння по відшуканню окремих видів слідів при огляді місця події, їх фіксації і вилученню, використанню цих слідів для перевірки за обліками і постановки на облік, підготовки і призначенню експертиз по слідах-речових доказів, вилучених з місця події.

Програма складена з урахуванням узгоджених міжпредметних зв’язків з учбовими курсами “Кримінальне право”, “Кримінальний процес”.

На основi програми кафедра розробляє необхiдну документацiю, яка складає систему методичного забезпечення викладання, в тому числi тематичний план, методичнi матерiали, рекомендацiї та плани практичних занять, в яких визначаються форми учбових занять i час, вiдведений на вивчення тем курсу.

Програма складена з урахуванням змiсту попереднiх типових учбових програм по кримiналiстицi для вищих юридичних закладів.

 

 


ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 131; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!