Поняття, сутність і види слідчого експерименту.



 

Відтворення обстановки і обставин події, що передбачено ст. 194 КПК, охоплює по суті дві самостійні слідчі дії:

 

1. перевірку на місці показань обвинуваченого, підозрюваного, потерпілого чи свідка з метою їх уточнення і доповнення у присутності понятих;

2. експериментальну перевірку правдивості показань цих осіб, інших обставин і припущень щодо можливості почути або побачити за певних умов що-небудь, що стосується цих обставин, проникнути до даного приміщення названим у свідченнях способом або певною особою, подолати названу в показаннях відстань тощо.

 

У діяльності органів розслідування серед інших слідчих дій спрямованих на розкриття злочинів, широко застосовується слідчий експеримент.

 

Слідчий експеримент –

є окремою слідчою дією, яка полягає у проведені дослідів з метою перевірки, чи могли відбутися за певних умов ті або інші події та яким саме чином.

 

Проведення цієї слідчої дії пов'язано з проведенням дослідів, результати яких і є тими фактичними даними, що дозволяють зробити висновок дійти висновку про обставини, що мають значення для розкриття злочину.

 

Щоб було краще Вам зрозуміло, що ж це за слідча дія, приведу Вам такий приклад із практики:

Наприклад потрібно установити, чи міг свідок побачити і впізнати людину при світлі дулового полум'я, коли той стріляв у темноті з мисливської зброї;

 

· чи міг водій із свого місця в кабіні вантажного автомобіля, знаходячись у визначеному місці проїзної частини дороги, бачити раптово виниклу перешкоду;

· чи міг свідок чути розмову, що відбувалася за стіною і т.д. Найбільш поширеними в практиці розслідування є відтворення обстановки й обставин події, що встановлюють можливість (неможливість):

 

- сприйняття якогось факту за певних умов;

- учинення визначених дій у даних умовах;

- існування того або іншого факту (явища) при визначених обставинах;  

- відтворення по встановленню механізму події і механізму утворення слідів.

 

При встановленні можливості (неможливості) сприйняття здійснюється перевірка видимості або чутності.

 

Наприклад свідок стверджує, що він бачив і впізнав людину, що виходила з будинку, де було вчинено злочин.

 

При наявності сумнівів у достовірності цього; слідчий приймає рішення провести відтворення з метою перевірки можливості бачити і впізнати людину, що виходила з будинку в той же час доби (вечірній час), при тієї ж погоді і ступені освітленості, що були за даними метеоцентру в потрібний час.

Природно, що при проведенні відтворення свідок, показання якого перевіряються повинний приймати в ньому особисту участь, тому що спроможність бачити в заданих умовах багато в чому визначається його особистими психофізіологічними властивостями (гострота зору, спостережливість, цілеспрямування сприйняття і т.п.).

Ще один приклад.

Свідок Сергеев С.И. будучи допитаним у якості свідка показав, що знаходячись на вишці (де ніс службу) він почув крики про допомогу, що виходили з лісопосадки.

 

Однак обвинувачуваний заявив, що Сергеев не міг на такій відстані чути крики.

 

Було зроблене відтворення на предмет чутності на визначеній відстані.

Або ще приклад:

Свідок Скрябін И.С. стверджував, щo знаходячись у сусідній кімнаті чув, як підозрюваний Вантух Й.В. загрожував убивством Шинкареву Н.Г., труп якого згодом був виявлений.

 

Для перевірки подібних показань було проведене відтворення, при якому свідок разом із слідчим і понятими знаходився в тій кімнаті, де він був у момент розмови, а в сусідній кімнаті, також у присутності понятих, вимовлялися з різним ступенем гучності фрази загрозливого характеру.

 

У результаті було встановлено, що слова, вимовлені звичайним голосом, відмінно чутні в першій кімнаті.

 

Відтворення по встановленню можливості учинення визначених дій здійснюється для з'ясування суб'єктивної можливості особи:

 

· проникнути у визначене помешкання, через конкретний отвір (проріз);

· винести речі через пролам;

· відчинити замок відмичкою;

· підробити посвідчення.

Наприклад: Підозрюваний у своїх показаннях стверджував, що він проникнув у магазин через кватирку (хоча сам був масивної статури) і через ту ж кватирку витяг металеву шухляду з грошима.

 

Було зроблене відтворення.

 

Підозрюваний проникнув у приватний будинок, що був закритий зсередини на гачок.

 

Допитаний у справі заявив, що гачок зняв за допомогою ножа.

 

На відтворенні його показання підтвердилися, (в суді він міг би заявити, що подібним способом відчинити двері неможливо, тому було проведене відтворення).

 

Різновидом подібного відтворення є перевірка можливості не просто виконати цю дію в даних умовах, а ще і можливість зробити ці дії за визначений час.

Наприклад: Горбатенко скоїв убивство своєї коханки, що проживала на відстані 25-ти км від його будинку.

Через 20 хв. він був уже вдома.

 

І відразу ж зайшов до свого сусіди, що потім дав відповідні показання.  

 

Було проведене відтворення з застосуванням автомобіля.

 

Відтворення для встановлення можливості існування якогось факту здійснюється з метою підтвердження або спростування факту, що фігурує в показаннях допитуваного.

Наприклад: Семенов И.С. зробив розкрадання великої суми грошей із банку і стверджував, що злочин зробив один, без подільників і гроші виніс у портфелі.

 

При відтворенні його показання не знайшли свого підтвердження.

Наприклад: Обвинувачуваний Іванов на слідстві показав, що матеріальні цінності на суму 2000 у.о. він, за один раз, вивіз із території бази - це 250 чоловічих костюмів, 150 пальто, плащі чоловічі 130, шуби жіночі 50 шт., чоловічі - 40 шт.

 

При відтворенні його показання не мали свого підтвердження.

 

У рамках відтворення по встановленню можливості існування факту здійснюється і відтворення механізму події, наприклад, перевіряється можливість (неможливість) побачити водію дорожній знак, розміщений із відступом від Правил дорожнього руху.

 

Неприпустимо здійснювати таке відтворення, що може привести до нового злочину або принижувати честь і гідність осіб, які беруть участь у ньому і оточуючих, а також створюють небезпеку для їхнього здоров'я.

 

Це в основному відтворення пов'язані з ДТП і зґвалтуваннями.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 233; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!