Інші учасники цивільного процесу



Новим цивільним процесуальним законодавством Укра­їни вперше досить детально регламентовано правовий статус інших учасників цивільного процесу. Ці особи, на відміну від осіб, які беруть участь у справі, називаються іншими учас­никами цивільного процесу. Закріплення їх статусу об­умовлене потребою нормативно-правового визначення статусу важливих учасників цивільного судочинства.

Згідно зі СТ.47 нового ЦПК до них відносяться секретар судового засідання, судовий розпорядник, свідок, експерт, перекладач, спеціаліст, особа, яка надає правову допомогу.

Секретар судового засідання віднесений Законом України „Про судоустрій" до складу апарату суду. В цивільному судочинстві секретар судового засідання здійснює судові виклики і повідомлення; перевіряє наявність та з'ясовує причини відсутності осіб, яких було викликано до суду, і доповідає про це головуючому; забезпечує фіксування судового засідання технічними засобами; веде журнал судового засідання; оформлює матеріали справи; виконує інші доручення головуючого, що стосуються розгляду справи.

Судові розпорядники забезпечують додержання особами, що знаходяться в суді, встановлених правил, виконання ними розпоряджень головуючого в судовому засіданні.

Вимоги судового розпорядника, пов'язані з виконанням ним визначених законом службових обов'язків, є обов'яз­ковими для учасників цивільного процесу.

Скарги на дії чи бездіяльність судового розпорядника розглядаються судом у цьому самому процесі.

Важливим для цивільного процесуального законодавства стало закріплення в новому ЦПК України статусу свідка.

Свідком може бути кожна особа, якій відомі будь-які обставини, що стосуються справи.

Свідок зобов'язаний з'явитися до суду у визначений час і дати правдиві показання про відомі йому обставини. У разі неможливості прибуття за викликом суду свідок зобов'язаний завчасно повідомити про це суд.

Свідок має право давати показання рідною мовою або мовою, якою він володіє, користуватися письмовими запи­сами, відмовитися від давання показань у випадках, вста­новлених законом, а також на компенсацію витрат, пов'язаних з викликом до суду.

Важливе місце в новому цивільно-процесуальному законо­давстві, особливо при розгляді складних справ, відведено експертам.

Експерт - це особа, якій доручено провести дослідження матеріальних об'єктів, явищ і процесів, що містять інформацію про обставини справи, і дати висновок з питань, які виникають

під час розгляду справи і стосуються сфери її спеціальних знань.

.

Новацією цивільного процесуального законодавства стало закріплення статусу спеціаліста ("фахівця" - у Законі України „Про судову експертизу").

Спеціалістом може бути особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками застосування технічних засобів і може надавати консультації під час вчинення процесуальних дій з питань, що потребують відповідних спеціальних знань і навичок.

Важливе місце в процесі цивільного судочинства, особливо для захисту прав осіб, які вільно не володіють державною мовою, належить перекладачеві. Перекладачем може бути особа, яка вільно володіє мовою, якою здійснюється цивільне судочинство, та іншою мовою, знання якої необхідне для усного чи письмового перекладу з однієї мови на іншу, а також особа, яка володіє технікою спілкування з глухими, німими чи глухонімими.

Новацією цивільного процесуального законодавства стало закріплення статусу особи, яка надає правову допомогу. Вона може бути адвокатом чи особою, яка є фахівцем у галузі права і за законом має право на надання правової допомоги.

Особа, яка має право на надання правової допомоги, допускається ухвалою суду за заявою особи, яка бере участь у справі. Вона має право: знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії долучених до справи документів, бути присутньою у судовому засіданні (ст. 56 нового ЦПК України).


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 224; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!