Аналіз психологічних особливостей емоційної стійкості залежно від активних видів спортивної діяльності



Особливості активних видів спортивної діяльності вимагають розвитку не тільки технічних, тактичних та інших, притаманних будь-якій справі вмінь, а і виховання складного комплексу особистісних якостей, включаючи емоційну стійкість та здатність регулювати психічну напруженість. Це дозволяє стверджувати, що за умови приділення достатньої уваги розвитку емоційної стійкості у рамках тренувального процесу, створюються передумови для покращення вміння переборювати негативні ситуації і після цього швидко відновлюватися для продовження боротьби, розвивати свідому саморегуляцію дій та приводити їх у відповідність до вимог ситуації. Крім того, розвивається вміння прогнозувати розвиток ситуації та приймати швидкі рішення про способи подолання перешкод.

Мотиваційний компонент в значній мірі визначає емоційну стійкість. Одна і та ж людина може проявляти різну її ступінь в залежності від того, які мотиви спонукають її проявляти активність. Змінюючи мотивацію, можна збільшити (або зменшити) емоційну стійкість. Емоційний досвід особистості – це досвід, накопичений в процесі переборювання негативних життєвих ситуацій, який теж впливає на емоційну стійкість. Вольовий компонент виражається в свідомій саморегуляції дій та приведенні їх у відповідність до вимог ситуації. Інтелектуальний компонент – це здатність робити оцінку та визначати вимоги ситуації, прогнозувати її зміни, приймати рішення про способи подолання перешкод та виходу з ситуації.

Спорт впливає на моральні якості, розвиток, вольової та емоційної сфер людини, естетичних i етичних уявлень i потреб. Він впливає на формування характеру людини, тобто тих особливостей особистості, які відбиваються на вчинках i відносинах з іншими людьми та зовнішнім світом.

Отже, заняття спортом позитивно впливають на інтелектуальну сферу. Рухова активність, яка лежить в їх основі, сприяє:

формуванню в людини уявлень про рухові можливості свого власного тіла;

впевненості в собі;

розвитку спостережливості, оскільки спортивна діяльність вимагає зосередження уваги на умовах, які супроводжують рух, а також швидкого переключення уваги на різного роду подразники;

розвитку швидкості орієнтації, так як більшість видів спорту виробляють здатність до адекватної зміни поведінки в залежності від умов, які виникли;

розвитку мислення, оскільки спортивна діяльність є творчою; в процесі тренувань треба аналізувати причини успіхів та невдач своїх досягнень, правильно оцінити ситуацію, що виникла, вести пошук шляхів раціонального вирішення рухових задач.

Аналіз психологічних особливостей емоційної стійкості залежно від силових видів спору

У процесі виконання спортивних або професійних прийомів і дій людина може піднімати, опускати або утримувати важкі вантажі. М'язи, що протидіють якомусь опору, можуть при напрузі, і подовжуватися, наприклад, утримуючи дуже важкий вантаж.

Вправи зі штангою або іншим аналогічним снарядом з високою швидкістю не дають необхідного ефекту, оскільки граничні м'язові зусилля на початку робочих рухів надають снаряду прискорення, а подальша робота по ходу руху в значній мірі виконується за інерцією.

Така силова спортивна діяльність значно знижує рівень агресії. Оскільки такі емоції, як роздратування, гнів, страх, злість, образа супроводжуються виділенням гормонів стресу адреналіну, норадреналін та кортизолу – вони потрапляють в кров і відіграють роль рушійника для поборення протидії (тікати, бити). Оскільки сучасне життя не дозволяє вживати таких дій для вирішення конфлікту, у разі подавлення стану стресу силою волі – гормони у крові починають руйнівну дію в середині організму – в результаті страждає серце, судини, кровообіг, людина неврівноважена, знервована. Завдяки силовим тренуванням – виділені гормони стресу – «згорають». Більш того, під час тренувань виділяється тестостерон – це чоловічий гормон, він відповідає за досягнення поставлених цілей і його велика кількість посилює такі якості як цілеспрямованість,жага до перемоги, результативність, дисциплінованість та впевненість в собі.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 169; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!