Фінансові послуги з розміщення цінних паперів на ринку



Комплекс послуг з організації випуску та проведення розміщення цінних паперів на ринку одержав назву андеррайтингу.

В Україні фінансові послуги з випуску та розміщення цінних паперів на ринку надаються емітентам торговцями цінними паперами, які виконують функції андеррайтерів. Андеррайтингова діяльність полягає у виконанні торговцем цінними паперами за дорученням, від імені і за рахунок емітента обов’язків по організації передплати на цінні папери або їх реалізації іншим способом. При цьому торговець цінними паперами за домовленістю з емітентом може брати на себе зобов’язання у разі неповного розміщення цінних паперів викупити в емітента нереалізовані цінні папери.

Фінансові послуги з розміщення цінних паперів на ринку забезпечують емітентам реалізацію таких основних намірів:

1) мобілізацію додаткових фінансових ресурсів для господарської діяльності;

2) можливість продажу на ринку частини акцій, що знаходяться у власності засновників;

3) корпоратизацію підприємства, що знаходилось у власності держави;

4) реорганізацію підприємства шляхом злиття або поглинання.

У процесі розміщення цінних паперів за допомогою посередника емітенти забезпечують себе додатковими фінансовими ресурсами та передають андерайтеру фінансові ризики, пов’язані з інвестиційною привабливістю випущених цінних паперів.

Розміщення цінних паперів на ринку емітенти вправі забезпечувати і самостійно, не користуючись послугами фінансових посередників, однак, як показує практика, така діяльність характеризується низькою ефективністю, тривалим терміном проведення підписки на цінні папери та значними витратами часу та коштів на пошук інвесторів.

Андеррайтинг включає в себе такі операції:

– консультування емітента про час, терміни, обсяги та інші характеристики емісії;

– здійснення андеррайтером викупу частини емісії або всього обсягу емісії цінних паперів у емітента;

– надання гарантій емітенту щодо первинного продажу цінних паперів;

– розміщення випущених цінних паперів серед інвесторів за комісійну винагороду.

Надання фінансових послуг з розміщення цінних паперів здійснюється на підставі укладеного між емітентом та торговцем цінними паперами договору про андеррайтинг. У договорі зазначаються види операцій з розміщення цінних паперів, зобов’язання, реалізацію яких приймає на себе посередник, права та обов’язки сторін, строк та обсяг розміщення фондових інструментів, розмір винагороди торговцю та порядок її сплати, ціна викупу цінних паперів у емітента тощо. Такий договір повинен відповідати вимогам типового договору, затвердженого Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Розрізняють дві схеми надання послуг з розміщення цінних паперів. При першій, яка одержала назву "класичного андеррайтингу", посередник викуповує у емітента випущені цінні папери за фіксованою ціною і приймає на себе ризики, пов'язані з їх розміщенням на ринку. При другій – андеррайтери консультують емітентів і допомагають їм за комісійну винагороду здійснити розміщення цінних паперів на ринку. У випадку існування пропозицій щодо розміщення цінних паперів з боку декількох посередників емітент може провести аукціон з вибору найбільш привабливих умов андеррайтингу. Посередник, що запропонує найвищу ціну викупу цінних паперів, стає переможцем аукціону. При великому обсязі емісії цінних паперів участь в їх розміщенні можуть брати декілька посередників, кожен з яких пропонує емітенту свою частку викупу і свій розмір винагороди за первинний продаж фондових інструментів на ринку. Андеррайтери можуть укладати між собою договір про спільну діяльність.

Успішне проведення класичного андеррайтингу передбачає здійснення посередником викупу цінних паперів у емітента за номінальною (емісійною) ціною, і подальший їх продаж на ринку за вищою ціною. Різницю між ціною розміщення цінного паперу на ринку та ціною його викупу у емітента називають андеррайтинговим дисконтом. Величина андеррайтингового дисконту залежить від обсягів емісії та ступеня інвестиційної привабливості цінних паперів. Чим більшим є обсяг емісії та нижчим ступінь ризику цінних паперів, тим меншою є величина андеррайтингового дисконту-. При неправильній оцінці посередником ступеня ризику цінних паперів діяльність з розміщення фондових інструментів може стати збитковою в зв'язку з продажем їх на ринку за нижчою ціною, ніж ціна їх придбання.

Андеррайтингові послуги можуть надаватись фінансовими посередниками як при публічному (відкритому) продажі, так і при приватному (закритому) розміщенні цінних паперів.

У випадку публічного розміщення коло інвесторів, серед яких проводиться розміщення цінних паперів, є широким і наперед невідомим посереднику. Приватне розміщення цінних паперів здійснюють емітенти, які знаходяться у власності кількох інвесторів, і тому наперед відомим є коло осіб серед яких буде забезпечений первинний продаж цінних паперів. При приватному розміщенні андеррайтери проводять консультації з емітентом та можливими інвесторами нового випуску цінних паперів і після досягнення домовленостей здійснюють передачу цінних паперів обраному колу інвесторів.

При публічному розміщенні цінних паперів андеррайтер може брати на себе зобов’язання за домовленістю з емітентом щодо гарантування продажу всіх цінних паперів емітента, що підлягають розміщенню, або їх частини. Якщо випуск цінних паперів публічно розміщується не в повному обсязі, андеррайтер може здійснити повний або частковий викуп нереалізованих цінних паперів за визначеною в договорі фіксованою ціною на засадах комерційного представництва відповідно до взятих на себе зобов’язань.

Під час здійснення андеррайтингової діяльності посередники зобов’язані враховувати вимоги законодавства щодо розміщення цінних паперів. А саме:

– публічне розміщення цінних паперів не може бути розпочате раніше ніж: через 10 днів після опублікування проспекту їх емісії;

– максимальний термін публічного розміщення цінних паперів не може перевищувати одного року з дня початку їх первинного продажу;

– максимальний термін закритого розміщення цінних паперів не може перевищувати двох місяців з початку їх розміщення;

– під час розміщення пайові цінні папери не можуть продаватися за ціною, меншою ніж: їх номінальна вартість;

– забороняється установлення переважного права на придбання цінних паперів одними інвесторами стосовно інших, крім випадків, передбачених законодавством;

– кількість публічно розміщених цінних паперів не може перевищувати кількості цінних паперів, визначеної в проспекті їх емісії.

У сучасних умовах зростає попит емітентів на послуги фінансових посередників з розміщення цінних паперів на відкритому ринку. Все більше українських емітентів використовують можливості фінансових інструментів для залучення додаткового капіталу на внутрішньому та міжнародному ринках. Поряд з використанням традиційних методів залучення фінансових ресурсів на внутрішньому ринку підприємства починають застосовувати поширений на розвинутих ринках механізм залучення інвестицій – ІРО (первинне публічне розміщення цінних паперів).

ІРО являє собою процедуру розміщення цінних паперів, зазвичай, акцій на відкритому ринку (переважно на міжнародному) з метою залучення капіталу. В процесі ІРО цінні папери може придбати будь-яка зацікавлена особа від інвестиційного фонду до фізичної особи. Підлягає зміні і статус самого емітента. Суб’єкт господарювання стає більш відкритим, застосовує міжнародні стандарти щодо розкриття інформації про свою діяльність, корпоративного управління та складання фінансової звітності. Як наслідок, для нього здешевлюються кредитні ресурси, оскільки лістинг акцій такого емітента на провідних фондових біржах свідчить про прозорість його діяльності та надійний фінансовий стан.

Українські емітенти можуть здійснювати розміщення цінних паперів за межами України виключно на підставі дозволу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Дозвіл видається за умови виконання емітентом таких вимог:

– проведення реєстрації випуску цінних паперів; У допущення цінних паперів до біржових торгів на одній з українських фондових бірж;

– відповідності кількості цінних паперів, які розміщуються за межами України, нормативу, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Проведення розміщення цінних паперів на міжнародних ринках є більш складним та витратним для вітчизняних емітентів процесом, який вимагає посередництва іноземних фінансових установ, та в той же час забезпечує залучення значних обсягів капіталу на більш привабливих умовах.

 


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 258; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!