Контроль за ходом виконання дипломної роботи



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЧОРНОМОРСКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

імені Петра Могили

Факультет комп’ютерних наук

Кафедра інтелектуальних інформаційних систем

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ДО ВИКОНАННЯ ДИПЛОМНИХ РОБІТ

для студентів освітнього напряму 050101 “Комп ¢ ютерні науки”

для спеціальності 7.080404 “Інтелектуальні системи

прийняття рішень”

(3-е перевидання)

                                                                           Укладачі: Фісун Микола Тихонович     Батрак Юрій Артемович

Схвалено вченою радою ЧДУ ім. П. Могили

Протокол від “ ___ ” _____________ 2011 р.

 

Миколаїв 2011


АНОТАЦІЯ

Методичні вказівки призначені для студентів V курсу, що навчааються за спеціальністю «Ітелектуальні системи прийняття рішень» і які  згідно з навчальним планом повинні виконувати дипломну роботу. Посібник містить інформацію про організацію виконання дипломної роботи, вимоги до змісту й оформлення текстових і графічних матеріалів, а також про порядок захисту дипломної роботи.

 

Сторінок 23, Таблиць - 4 , Посилань – 8, Додатків -3.


ЗМІСТ

Стор.

1 Загальні питання організації виконання дипломних робіт ...................   4
1.1 Цілі і завдання виконання дипломної роботи ..............................................   4
1.2 Порядок вибору теми дипломної роботи ....................................................   4
1.3 Керівництво дипломними роботами .............................................................   5
1.4 Контроль за ходом виконання дипломної роботи .......................................   6
1.5 Порядок подання закінченої дипломної роботи до захисту ......................   7
1.6 Захист дипломної роботи ................................................................................   8
2 Пояснювальна записка ............................................................................   9
2.1 Титульна сторінка дипломної роботи .......................................................   10
2.2 Завдання до дипломної роботи .............................................................   10
2.3 Анотація ......................................................................................................   10
2.4 Титульна сторінка дипломної роботи (спеціальних частин) ...................   11
2.5 Зміст дипломної роботи (спеціальних частин) ..........................................   11
2.6 Перелік умовних позначень, символів, одиниць, скоро­чень і термінів ..   11
2.7 Вступ .............................................................................................................   11
2.8 Основні розділи ...........................................................................................   11
2.9 Висновки .......................................................................................................   12
2.10 Перелік посилань .........................................................................................   12
2.11 Додатки .......................................................................................................   12
2.12 Спеціальні частини дипломної роботи ......................................................   12
3 Вимоги щодо оформлення пояснювальної записки ..............................   12
3.1 Загальні вимоги ...........................................................................................   13
3.2 Нумерація сторінок ПЗ ................................................................................   13
3.3 Особливості оформлення комплексних дипломних робіт .....................   13
4 Вимоги щодо оформлення графічних документів ...........................   13
5 Перелік посилань ................................................................................   13
  Додаток А. Зразок заяви на затвердження теми дипломної роботи .....   14
  Додаток Б. Завдання на виконання дипломної роботи ..........................   17
  Додаток В. Календарний план виконання дипломної роботи ..............   19

 

 


ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ВИКОНАННЯ

ДИПЛОМНИХ РОБІТ

Цілі і завдання виконання дипломної роботи

Дипломна робота - це випускна кваліфікаційна робота студента, на підставі якої Державна екза­менаційна комісія визначає ступінь його підготовленості до самостійної діяльності і вирішує питання про присвоєння йому кваліфікації спеціаліста.

Виконання дипломної роботи є заключним етапом навчання студентів, мета якого - систематизувати, закріпити і розширити теоретичні знання і практичні навички зі спеціальності, отримати досвід застосування цих знань у розв’язанні конкретних наукових, технічних, економічних і виробничих задач; розвину­ти навички самостійної роботи й оволодіти методикою дослідження та експерименту­вання у розв’язанні питань, які опрацьовуються у дипломній роботі, з'ясувати підготовленість студентів до роботи в умовах ринкової економіки, сучасного виробництва, прогресу науки, техніки й культури.

В дипломній роботі студент має з позиції системного підходу розв’язати конкретну закінчену задачу , що є самостійною або складовою більш загальної проблеми з обов’язковим виконанням обґрунтування обраних методів, засобів і алгоритмів розв’язання задачі, описом процесу виконання роботи й отриманих результатів, графічної частини у вигляді структурних, функціональних і принципових схем, діаграм класів, блок-схем алго­ритмів, графіків тощо.

Під час виконання дипломної роботи студент повинен творчо застосо­вувати на практиці теоретичні знання, отримані при вивченні відповідних курсів, при виконанні самостійних і курсових робіт. Оформлення дипломної роботи має показати рівень володіння мовою, спроможність самостійно готувати науково-технічні звіти, що відповідають встановленим стандартам.

 

Порядок вибору теми дипломної роботи

Тематику дипломних робіт обумовлено тематикою науково-дослідницької робо­ти випускової кафедри та напрямками досліджень, виконаних в сторонніх організаціях під час переддипломної практики.

За своїм характером з урахуванням специфіки спеціальності (“Інтелектуальні системи прийняття рішень”) тема дипломно­ї роботи може бути пов'язана з одним із наступних напрямків:

· Дослідницьким – розробкою або вдосконаленням методів розв’язання задач у системах штучного інтелекту, експертних системах, системах підтримки прийняття рішень та в інших інтелектуальних системах;

· Конструкторським – розробкою інтелектуальних систем (ІС) або їх частин (підсистем, комплексів задач), розробкою інтелектуальних компонент автоматизованих і інформаційних систем або їх частин;

· Технологічним – розробка технологій збору, обробки, структуризації, представлення та відображення знань і розробкою відповідних програмних засобів.

Дипломні роботи можуть бути як індивідуальні, так і комплексні. Ос­танні включають у себе розв’язання різноманітних задач, пов'язаних з розробкою чи дослідженням підсистем одного й того ж об'єкта. У цьому випадку розробку окремих (задач) із підсистем може бути запропоновано різним студентам із чітким розподілом між ними завдань. При цьому кожна індивідуальна дипломна робота у складі ком­плексної теми повинна мати закінчений вигляд.

Тематика дипломних робіт має передбачати широке використання сучасних методів та досягнень у галузі створення інтелектуальних інформаційних систем, систем підтрикмки прийняття рішень, інформаційно-управляючих систем, інтелектуальних навчальних систем та систем тестування, автоматизації розробки програмних засобів, Інтернет-технології і т.д.

Студент може запропонувати для дипломної роботи свою тему з обґрунтуванням її доцільності. Ко­жен студент повинен подати заяву на затвердження теми своєї роботи, погоджену з керівником, після чого теми затверджуються на засіданні кафедри. Форма заяви на­ведена у додатку А.

Списки студентів з наведенням тем дипломних робіт та прізвищ керівників після затвердження кафедрою подаються деканатом до ректорату для оформлення наказу, після чого теми дипломних робіт у подальшому не повинні зазнавати змін. У виключних випадках можлива зміна теми дипломної роботи (нова тема має практичне значення або коли з’ясовується, що в установі, де виконується робота, вже не існують умови для її виконання і т.і., або змінився керівник роботи (хвороба, керівник визначає, що методи, моделі і технології, обрані студентом для розв’язання поставлених задач, будуть більш ефективно застосовані під керівництвом іншого керівника і т.і.). У цих випадках заява студента з висновком призначеного керівника і за погодженням нового керівника (якщо пропонується зміна керівника роботи) розглядається на засіданні кафедри і при позитивному рішенні кафедра подає до ректорату проект відповідного наказу. Вказані зміни мають бути оформлені не пізніше трьох тижнів після початку роботи над дипломною роботою за робочим навчальним планом.

1.3 Керівництво дипломними роботами      

Керують дипломними роботами викладачі кафедри. При виконанні міжкафедральних комплексних дипломних робіт призначається головний керівник та керівники кожної індивідуальної частини комплексної дипломної роботи.

Консультантами з виконання дипломних робіт можуть бути викладачі кафедр університету, провідні наукові співробітники, а також висококваліфіковані спеціалісти інших організацій та підприємств.

Керівники дипломних робіт і консультанти визначаються кафедрою і затверджуються наказом ректора.

Обов'язками керівника дипломної роботи є:

- видача студентові завдання на дипломну роботу з урахуванням те­м курсових робіт, що виконувалися ним;

-надання допомоги студентові в розробці календарного плану виконання ди­пломної роботи, затвердження та контроль його виконання;

- рекомендації з підбору необхідної літератури, нормативно-довідникових джерел та інших матеріалів з теми;

- проведення консультацій та контролю виконання дипломної роботи згідно з планом (графіком) кафедри або індивідуально в разі потреби;

- визначення найбільш ефективних методів розв’язання задач, а також ви­явлення помилок у рішеннях, які приймає студент;

- перевірка пояснювальної записки та графічних матеріалів дипломної роботи з метою виключення порушень вимог нормативних документів;

- попереднє заслуховування результатів дипломної роботи та скла­дання відгуку про дипломну роботу з обґрунтуванням допущення/недопущення до захисту;

- систематичне інформування керівництва кафедри про хід виконання ди­пломної роботи.

Завдання на дипломну роботу оформлюється на спеціальному бланку (див. додаток Б), в якому вказуються: тема дипломної роботи, за потребою - вихідні дані до роботи, перелік ос­новних питань, що підлягають розробці, перелік графічних документів, консультанти з окремих розділів роботи, якщо такі потрібні. Завдання підписує керівник ди­пломної роботи, консультанти, та затверджує завідувач кафедри. В кінці завдання повинні бути наведені дата видачі завдання та підпис студента, який прийняв завдання до виконання.

Отримавши завдання на виконання дипломної роботи, студент повинен оп­рацювати календарний план (див. додаток В), із зазначенням черговості та термінів виконання окремих етапів, проведення експериментальних, проектних, обчислювальних робіт, виконання графічних документів, остаточного оформлення й подання роботи для попереднього та основного захисту. Календарний план друкується у трьох примірниках – один залишається у студента, а два передаються на кафедру для керівника роботи і завідувача кафедри.

Після закінчення дипломної роботи керівник переглядає її та складає відзив. У відзиві керівника повинно бути надано загальну ха­рактеристику виконаної роботи, ступінь самостійності, дотримання календарного плану і т.інш. У відзиві має бути вказано на можливість чи неможливість присвоєння дипломникові кваліфікації спеціаліста.

Обов'язки консультанта :

- проведення консультацій із специфічних питань дипломної роботи;

- перевірка та підписання текстових і графічних документів спеціальних розділів ди­пломної роботи, якщо такі передбачалися.

Контроль за ходом виконання дипломної роботи

Загальний графік виконання дипломної роботи наведено у таблиці 1.1.

Таблиця 1.1 - Загальний графік виконання ди­пломної роботи (ДР) та її за­хисту

Найменування заходів і робіт Виконавець Орієнтовні строки
1 Визначення тем і керівників дипломних робіт та доведення їх переліку до студентів Кафедра До 15.01.
2 Подання заяви на затвердження теми та керівників ДР Студент До 10.02.
3 Розгляд завідувчем кафедри поданих заяв Кафедра  
4 Подання тем, керівників та консультантів ДР для затвердження наказом ректора. Розгляд кафедрою поданої теми Кафедра, керівник До 20.02.
5 Видача студенту завдання на виконання ДР Керівники тем ДР До 01.02.
6 Видача студенту завдання на переддипломну практику Керівник ДР Керівник практики До 20.03.
7 Проходження переддипломної практики, збір та аналіз матеріалів до ДР Студент Керівник практики 26.03-08.04.
8 Приймання звітів з переддипломної практики Керівник практики Керівник ДР До 15.04.
9 Складання календарного плану роботи на весь період виконання ДР Студент, керівник ДР До 15.04.
10 Виконання ДР Студент 09.04-25.06.
11 Перший контроль виконання ДР Керівник, відповідальний від кафедри за виконання ДР Друга декада травня
12 Другий контроль виконання ДР Керівник, відповідальний від кафедри за виконання ДР Друга декада червня
13 Попередній захист ДР на засіданні комісії кафедри Студент, кафедра 18.06-20.06.
14 Рішення про допущення студента до захисту роботи і призначення рецензента Зав.кафедри 18.06-20.06.
15 Доробка та остаточне оформлення ДР Студент 22.-24.06
16 Написання відзиву на ДР Керівник 22.-24.06
17 Подання ДР рецензенту Студент 22.-24.06
18 Рецензування ДР Рецензент До 25.06
19 Подання ДР, її електронної копії та інших документів (відзиву, рецензії) до захисту Студент До 25.06
20 Захист ДР перед Державною екзаменаційною комісією (ДЕК) Студент 25 – 30.06

Контроль керівника і консультантів не звільняє студента від повної відповідальності за обґрунтованість прийнятих рішень, за додержання вимог стан­дартів і строків виконання календарного плану.

При систематичному недотриманню студентом строків виконання календарного плану завідувач кафедри звертається до декана для вжиття відповідних заходів.

Ступінь готовності дипломної роботи у відсотковому відношенні повинен бути не нижче від таких значень:

Таблиця 1.2 Ступінь готовності дипломної роботи

Перший контроль Другий контроль Попередній захист
50% 70-75% 98%

 

На другий контроль потрібно подати ескізи усіх графічних матеріалів, спеціальні розділи повинні бути перевірені відповідними консультантами, якщо такі призначалися.


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 278; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!