Робота над текстом курсової роботи



Працюючи над текстом курсової роботи необхідно приділити чималу увагу питанню її структурованості. Правильна та логічна структура курсової роботи — це запорука успіху розкриття теми.

    Процес уточнення структури складний і може тривати протягом усієї роботи над дослідженням. Попередній план роботи треба обов'язково показати науковому керівникові, оскільки може статися, що потрібно буде переписувати текст роботи.

    Готуючись до викладення тексту курсової роботи, доцільно ще раз уважно прочитати її назву, що містить проблему, яка повинна бути розкрита. Проаналізований та систематизований матеріал викладається відповідно до змісту у вигляді окремих розділів і підрозділів (глав і параграфів). Кожний розділ (глава) висвітлює самостійне питання, а підрозділ (параграф) — окрему частину цього питання.

    Думки мають бути пов'язані між собою логічно, увесь текст має бути підпорядкований одній головній ідеї. Один висновок не повинен суперечити іншому, а підкріплювати його. Якщо висновки не будуть пов'язані між собою, текст втратить свою єдність. Один доказ має випливати з іншого. Для доказу кожного положення треба наводити аргументи, розташовуючи їх таким чином:

середній доказ слабкий доказ сильний доказ

або 

сильний слабкий середній.

    Щодо кожного розділу (глави) роботи необхідно зробити висновки, на основі яких формулюють висновки до всієї роботи в цілому.

    Достовірність висновків загалом підтверджується вивченням практичного досвіду роботи конкретних установ, щодо яких проводиться дослідження. Оперативно і в повному обсязі зібрати практичний матеріал, узагальнити його та систематизувати допоможе оволодіння студентом основними методами дослідження: спостереженням, експериментом, бесідою, анкетуванням, інтерв'ю, математичними методами обробки кількісних даних, методом порівняльного аналізу та ін. Найкращих результатів можна досягти при комплексному використанні цих методів, проте слід мати на увазі, що залежно від особливостей теми дослідження, специфіки предмета і конкретних умов окремі методи можуть набути переважного значення.

 

Заключний етап роботи над курсовою роботою

     На цьому етапі передбачається написання студентом окремих частин вступу (огляду наукової літератури або аналізу стану наукової розробки проблеми) та висновків до курсової роботи, оформлення списку літератури та додатків, редагування тексту, його доопрацювання з урахуванням зауважень наукового керівника, підготовка роботи до захисту.

Так, обов'язковою частиною вступу є огляд літератури (від 25 до50 джерел) з теми дослідження, в який може бути включений детальний аналіз найбільш цінних, актуальних робіт (не менше 5 джерел). Огляд має бути систематизованим аналізом теоретичної, методичної й практичної новизни, значущості, переваг та недоліків розглядуваних робіт, які доцільно згрупувати таким чином:

Ø роботи, що висвітлюють історію розвитку проблеми;

Ø теоретичні роботи, які повністю присвячені темі;

Ø роботи, що розкривають окремі частини чи аспекти авторського дослідження.

    В огляді не слід наводити повний бібліографічний опис публікацій, що аналізуються, достатньо назвати автора й назву, а поруч у дужках проставити порядковий номер бібліографічного запису цієї роботи в списку літератури. Закінчити огляд треба коротким висновком про ступінь висвітленості в літературі основних аспектів теми.

    Логічним завершенням курсової роботи є висновки. Головна їх мета — підсумки проведеної роботи. Висновки подаються у вигляді окремих лаконічних положень, методичних рекомендацій. Дуже важливо, щоб вони відповідали поставленим завданням. У висновках необхідно зазначитине тільки те позитивне, що вдалося виявити в результаті вивчення теми, а й недоліки та проблеми практичного функціонування культурологічних і документних систем, а також конкретні рекомендації щодо їх усунення. Основна вимога до заключної частини — не повторювати змісту вступу, основної частини роботи і висновків, зроблених у розділах.

     Список використаної літератури складається на основі робочої картотеки і відображає обсяг використаних джерел та. ступінь вивченості досліджуваної теми, є "візитною карткою" і автора роботи, його професійним обличчям, свідчить про рівень володіння навичками роботи з науковою літературою. "Список..." повинен містити бібліографічний опис джерел, викори­станих студентом під час роботи над темою. Укладаючи його, необхідно додержуватися вимог державного стандарту. Кожний бібліографічний запис треба починати з нового рядка, літературу слід розташовувати в алфавітному порядку авторів та назв праць, спочатку видання українською мовою, потім — іноземними. Бібліографічні записи в "Списку..." повинні мати порядкову нумерацію. У тексті роботи слід давати у дужках посилання на номери списку. Якщо необхідно вказати номер сторінки, її ставлять через кому після номера видання.

     Завершуючи написання курсової роботи, необхідно систематизувати ілюстративний матеріал. Ілюстрації можна подавати у тексті або оформляти у вигляді додатків. Усі додатки повинні мати порядкову нумерацію та назви, що відповідають їхньому змісту. Нумерація аркушів з додатками продовжує загальну нумерацію сторінок основного тексту роботи.

     Обсяг курсової роботи має бути в межах 30 — 50 сторінок (в залежності від курсу) машинопису, без урахування додатків і списку літератури.

     Літературне оформлення курсової роботи є важливим елементом її виконання і одним із багатьох чинників, на які зважає комісія при оцінюванні під час захисту. Передусім звертається увага на змістовний аспект викладу матеріалу (логічність і послідовність, повнота і репрезентативність, тобто широта використання наукових джерел, загальна грамотність та відповідність стандартам і прийнятим правилам), а також на текст роботи, список літератури і додатки, на зовнішнє оформлення титульного аркуша.

     Курсову роботу рекомендується виконувати спочатку в чорновому варіанті. Це дозволяє вносити до тексту необхідні зміни ідоповнення як з ініціативи самого автора, так і згідно з зауваженнями керівника.

     Перш ніж представляти чернетку керівникові, треба ще раз переглянути, чи логічно викладено матеріал, чи є зв'язок між параграфами та главами, чи весь текст "працює" на головну ідею курсової роботи. Такий уявний структурний аналіз роботи допоможе краще побачити нелогічність в її структурі та змісті.

     У курсовій роботі необхідно прагнути дотримуватися прийнятої термінології, позначень, умовних скорочень і символів, не рекомендується вживати слова і вирази-штампи, вести виклад від першої особи: "Я спостерігав", "Я вважаю", "Мені здається", "На мою думку", "Ми отримуємо", "Ми спостерігаємо". Слід уникати в тексті частих повторень слів чи словосполучень.

     При згадуванні в тексті прізвищ (учених-дослідників, практиків) ініціали, як правило, ставляться перед прізвищем (Ю.М. Столяров, а не Столяров Ю.М., як це прийнято в списках літератури).

При написанні роботи студенту часто доводиться звертатися до цитування робіт різних авторів, використанню статистичного матеріалу. У цьому випадку обов’язково необхідно оформляти посилання на те чи інше джерело. При цитуванні необхідно дотримуватися таких правил:

1) текст цитати береться в лапки і наводиться в тій граматичній формі, в якій його подано в першоджерелі, із збереженням особливостей авторського написання.

2) цитування повинно бути повним, без спотворення змісту. Пропуск слів, речень, абзаців при цитуванні допускається, якщо не він тягне спотворення всього фрагменту, і позначається трьома крапками, які ставиться на місці пропуску.

3) кожна цитата повинна супроводжуватися посиланням на джерело, бібліографічний опис якого повинен наводитися у відповідності з вимогами бібліографічних стандартів.

Посилання в тексті роботи на джерела слід зазначити порядковим номером за переліком посилань, виділеним двома квадратними дужками, наприклад [7]. Якщо посилання конкретне, необхідно вказувати джерело і сторінку [7, с. 57]. Якщо посилання на декілька джерел одразу, то вони позначаються через крапу з комою або через тире [7; 8; 12; 14 – 18].

     До формулювань заголовків (назв) розділів (глав) і підрозділів (параграфів) курсової (дипломної) роботи висуваються такі основні вимоги: стислість, чіткість і синтаксична різноманітність у побудові речень, з переважанням простих, поширених, послідовне та точне відображення внутрішньої логіки змісту роботи.

     Розділи і підрозділи прийнято нумерувати арабськими цифрами. Параграфи (підрозділи) нумерують окремо в кожному розділі. Позначення розділів (глав), параграфів і їхні порядкові номери пишуть в одному рядку з заголовком, причому в кінці крапка не ставиться. Наприклад:

Розділ 2. Документ як системний об'єкт

2.1.Матеріальна складова документа

2.2.Інформаційна складова документа

Усі сторінки роботи нумеруються від титульної до останньої без пропусків або літерних додатків. Першою сторінкою вважається титульний аркуш, на ній цифра 1 не ставиться, другою вважається сторінка, що містить "зміст", на ній цифра 2 не ставиться, на наступній сторінці проставляється цифра 3 і далі згідно з порядком. Порядковий номер сторінки проставляється у правому кутку верхнього поля.

Після свого належного оформлення курсова робота передається студентом для перевірки її науковим керівником і допуску до захисту. Захист курсової роботи проводиться до терміну здачі іспиту (заліку) і є своєрідним допуском до екзаменаційної сесії.

Захист курсової роботи проводиться у присутності комісії з числа членів кафедри інституту. На захисті можуть бути присутні й інші особи без права рішень з приводу підсумків захисту.

У процесі захисту студент повинен відповісти на зауваження, відзначені керівником при перевірці курсової роботи, а також на знов поставлені запитання. При відповідях на питання в процесі захисту студент може використовувати текст своєї курсової роботи та ілюстративний матеріал.

При оцінці курсової роботи враховується її зміст та результати захисту. При позитивній оцінці роботи виставляється оцінка «задовільно», «добре» або «відмінно». Оцінка реєструється у відомості, аналогічній за формою екзаменаційній відомості.

При незадовільній оцінці роботи можливе призначення додаткового строку захисту.

 

МЕТОДИЧНІ ВИМОГИ

ДО ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВИХ РОБІТ

Загальний обсяг курсової роботи – 30 – 50 ст. без урахування додатків і списку літератури.

Загальні вимоги:

Курсову роботу друкують машинописним способом або за допомогою комп'ютера з заповненням лише однієї сторони білого аркушу паперу стандартного формату А 4 (210 х 297 мм) із заповненням до тридцяти чотирьох рядків на сторінці. Курсова робота виконується українською мовою і акуратно оформлюється.

Під час друку тексту слід дотримуватись наступних параметрів друку:

орієнтація паперу – книжкова;

ліве поле – не менше 30 мм;

праве поле – не менше 15 мм;

верхнє та нижнє – не менше 25 мм

Шрифт – Times New Roman;

Розмір шрифту – 14;

інтервал – 1,5;

вирівнювання – за шириною.

Заголовки структурних частин курсової роботи "ЗМІСТ", "ВСТУП", "РОЗДІЛ", "ВИСНОВКИ", "СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ І ЛІТЕРАТУРИ", "ДОДАТКИ"друкують великими літерами симетрично до тексту. Заголовки підрозділів, параграфів, друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу. Крапку в кінці заголовка не ставлять. Заголовки пунктів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного підступу в розрядні в підбір до тексту. В кінці заголовка, надрукованою в підбір до тексту, ставиться крапка.

Відстані, між заголовком (за виключенням заголовка підпункту) та текстом повинна дорівнювати 3-4 інтервалам.

Кожну структурну частину курсової роботи треба починати з нової сторінки.

Нумерація. Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, параграфів, пунктів, таблиць подають арабськими цифрами без знака №.

Першою сторінкою курсової роботи є титульний аркуш, що включається до загальної нумерації сторінок роботи. На титульному аркуші номер сторінки не ставлять, на наступних сторінках (починаючи з цифри 2. яка ставиться на першій після титульної сторінки) номер проставляють у правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.

Зміст (план), вступ, висновки, список використаних джерел і літератури не нумерують. Номер розділу ставлять після слова "Розділ", після номера крапку не ставлять, потім з нового рядка друкують заголовок розділу.

Підрозділи нумерують у межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, між якими ставлять крапку. В кінці номера підрозділу повинна стояти крапка, наприклад: "2.3." (третій підрозділ другого розділу ). Потім у тому ж рядку йде заголовок підрозділу.

Ілюстрації (фотографії, схеми, графіки, карта і таблиці) необхідно подавати в курсовій роботі безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці. Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над таблицею.

У Вступі,який за обсягом має становити приблизно 10 – 15% загального обсягу роботи, відображаються наступні принципові моменти:

- актуальність обраної теми;

- мета дослідження;

- об’єкт та предмет дослідження;

- основні цілі й завдання дослідження;

- наукова новизна дослідження;

- загальна методика дослідження;

- хронологічні рамки дослідження;

- стан наукової розробки дослідження;

- огляд та аналіз літератури;

- структура роботи

Основна частина роботи структурно складається з глав (як правило, їх 3 або 4), кожна з яких підрозділяється на підрозділи. В кінці кожної глави мають міститися висновки.

У Висновкахвідображаються загальні результати проведеної роботи, а також конкретні висновки, які чітко відповідають встановленим у Вступі цілям та завданням. Крім того, можуть бути наведені певні рекомендації щодо подальшої розробки проблеми, що її було розглянуто.

Список використаних джерел і літератури – є елементом бібліографічного апарату, в якому перераховуються всі використані під час написання роботи джерела (документи і матеріали; мемуари та праці державних діячів; роботи, видані українською та російською мовою; роботи зарубіжних авторів, що видані іноземними мовами; довідкові матеріали; періодичні видання) з детальним означенням вихідних даних та загальної кількості сторінок, і який розміщується після висновків.

Список використаних джерел можна розміщувати: 1) в порядку згадування джерел у тексті за їх наскрізною нумерацією; 2) в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків; 3) у хронологічному порядку (за датою видавництва джерела). Не можна включати до бібліографічного списку праці, на які немає посилання у тексті курсової роботи і вони фактично не були використані, а також учбову літературу, науково-популярні книжки, газети.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 423; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!