Тема 1. Вступ. Новаторські тенденції літератури



                           

Інна Ліпницька

Історія української літератури

Кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Навчальний посібник для студентів

Київ 2009

                                     

Ліпницька І. Історія української літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст.: навчальний посібник для студентів – 2-е вид., доп. і перероб., – К., 2009.- с.

 

Навчальний посібник з методичними рекомендаціями до курсу “Історія української літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст.” складений з урахуванням вимог Болонської системи навчання, орієнтованої на самостійну освітню працю студентів і є допоміжним засвоєнню питомого і складного університетського курсу. сприятиме поглибленому і системному вивченню студентами літературного процесу доби національно-мистецького оновлення в мистецькому русі в Україні в періодів, Посібник.  аналіз закономірностей тенденцій, найвиразніших якостей літератури цього часу, поглибленому вивченню індивідуальності митців рубежу віків сприятимуть серії практичних, самостійних занять, контрольних і тестових завдань, що активізує вироблення у молоді наукових підходів до аналізу естетичних явищ, здобуття навичок використання різних літературознавчих методик аналізу творчості письменника і окремих творів, допоможе створити власні уявлення про закономірності літературного руху.

Для викладачів та студентів філологічних та історико-філологічних факультетів вищих навчальних закладів.

 

Рецензенти:

Корпанюк М.П. – доктор філологічних наук, професор Переяслав-Хмельницького педагогічного університету імені Г.Сковороди;

Кузьменко В.І.– доктор філологічних наук, професор Київського славістичного університету.

Рекомендовано до друку вченою радою Інституту філології Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова протокол № 2 від 23 вересня 2009 року.

 

 


                          Пояснювальна записка

Літературний процес кінця ХІХ – початку ХХ ст., прикметний оновленням образно-стильових форм зображення, естетико-гносеологічним багатством способів освоєння дійсності, універсальністю образної системи, динамічною контровертністю реалізму і модернізму, традиційності і новаторства, становить досить складне і неоднорідне явище в історії розвитку українського мистецтва слова. Складність вивчення літератури доби помежів’я полягає в необхідності її розгляду в контексті розвитку теоретичної думки, літературної критики, світової літератури та взаємозв’язку з досягненнями видавничої справи, журналістики, з урахуванням дифузійних процесів естетичних систем різних видів мистецтв. Особливу увагу треба акцентувати на історичних, політичних та культурних обставинах, що склалися на означений період і коригували розвиток суспільства, визначали настрої і прагнення нації, її еволюційний поступ. Повніше з’ясувати загальну логіку розвитку літературного процесу, його оригінальність, розмаїтість і глибину врощення в загальноєвропейський контекст допоможе виявлення значущості індивідуальних внесків чільних літераторів у суспільні ідеали правди, волі й прогресу, встановлення “канону майстрів”, повноти представлених жанрів і стилів, співдії мистецтва слова з життям, сукупною внутрішньолітературною і фольклорною традицією тощо.

Саме ці чинники є визначальними для осягнення питань еволюції таланту, жанрово-стильової своєрідності викладу матеріалу, розвитку традицій та рис новаторства, особливостей характеротворення, індивідуального стилю, провідних ознак та домінанти творчості українського письменства на зламі століть. 

Мета посібника – познайомити студентів з важливим періодом історії української літератури, висвітлити найбільш характерні явища та факти тогочасного літературного життя і процесу, показати жанрові та стильові особливості українського письменства, використання його кращих здобутків письменниками ХІХ - ХХ ст., визначити місце українських літераторів зламу століть в еволюційному поступі суспільства, в розвитку процесів мистецтва і культури.

У посібнику зафіксовані найвагоміші літературні явища і твори окресленого періоду. Пропонований навчальний курс відображає сучасний рух літературознавчої думки, найновіші наукові дослідження в царині мистецтва слова доби помежів’я, включаючи праці літературознавців ХІХ - ХХ ст., котрі тривалий час були вилучені з наукового обігу. Таким чином, студенти формують власне уявлення про тяглість вивчення літератури цього періоду і ті нові завдання, які ставляться перед наукою сьогодні.

Даний навчальний посібник, до якого входить лекційний курс, серія практичних, контрольних, самостійних робіт, тести до загального курсу, орієнтовний перелік питань до іспиту та “Словничок літературознавчих термінів“, покликаний спонукати студентів до пошукової роботи, організовувати, постійно підтримувати творчі навички студентів, їхню самостійну інтелектуальну діяльність.

Навчальний курс розроблено відповідно до вимог Болонського процесу, він орієнтований на поглиблення самостійних студентських студій, на заміну описовості і стереотипності в поцінуванні художніх явищ, на аналітичність і творчий підхід, як до відомого та застарілого, так і непізнаного, забутого, невідомого, навички власного експериментаторства та відкриття.


                                      ЛЕКЦІЙНИЙ КУРС

Тема 1. Вступ. Новаторські тенденції літератури

На зламі ХІХ – ХХ ст. 

                                        План

1. Суспільно-історичні умови. Розвиток театрального, музичного та образотворчого мистецтва. Періодика та її значення.

2. Рух літературно-критичної та теоретичної думки.

3. Шляхи розвитку художньої літератури.

4. Специфіка українського модернізму кінця ХІХ – початку ХХ ст. Літературні напрями, течії, стилі.

 

                                     Література

1. Антологія світової літературно-критичної думки ХХ ст. / За ред.. М.Зубрицької. 2-е вид., доповнене. – Л., 2001. – С. 55-175.

2. Барабаш Ю. Про дифузійні процеси і явища в історії українського письменства // Слово і час. – 2001. – С. 18-21.

3. Гундорова Т. ПроЯвлення слова. Дискурс раннього українського модернізму. Постмодерна інтерпретація. – Львів, 1997. – С. 73-104.

4. Гундорова Т., Шумило Н. Тенденції розвитку художнього мислення початку ХХ ст. // Слово і час. – 1993. - № 1.- С. 55-56.

5. Денисюк І.О. Розвиток української малої прози ХІХ – поч. ХХ ст. – Л.,1999. – С. 145-265.

6. Долгов К.М.От Киркегора до Камю. Философия. Эстетика. Культура. — М., 1990.

7. Дунай П. Українська література кінця ХІХ — початку ХХ ст.: Постаті, стилі, напрями// Українська мова й література в середніх школах, ліцеях та колегіумах.— 2000.— №3;4;5.— С.105—115; 71—83; 74—85.

8. Євшан М. Боротьба генерацій і українська література // Українське слово: Хрестоматія: У 4 кн.. – Кн. 2. – К., 1998. – С. 13-20.

9. Історія української літератури. Кінець ХІХ – початок ХХ ст.: У 2 кн.: Підручник / За ред. проф. О.Д.Гнідан. – Кн. 1. - К., 2005. – С.

10. Історія української літератури ХХ ст. У 2 кн. – Кн. 1.: 1910-1930 –ті роки: Навч. посібник / За ред. В.Г.Дончика – К., 1993. – С. 3-70.

11. Історія української літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст. / За ред. П.П.Хропка. – К., 1991. – С. 7-32.

12. Історія української літератури к. ХІХ – п. ХХ ст. / За ред. Н.Й.Жук, В.М.Лесина. – К.: Вища школа, 1989. – С. 5-48.

13. Історія української літературної критики / М.Д.Бернштейн, Н.Л.Калениченко, П.М.Федченко та ін. - К., 1988.  

14.  Історія української літературної критики та літературознавства. Хрестоматія: У 3 кн. – К.,, 1996. – Кн. 2.

15. Ивбулис В.Л.Модернизм и постмодернизм. — М., 1988.

16. Калениченко Н.Л. Українська література кінця ХІХ – початку ХХ СТ. Напрями, течії. – К., 1983. – 255 с.     

17. Карась А.М., Скринник А.Ф. Філософське осмислення світу в українській літературі поч. ХХ ст. // Історія філософської думки на Україні. – К., 1994.- С. 55-69.

18. Качуровський І. Роля “хатян“ у розвиткові української літератури // Качуровський І. Променисті сильветки: Лекції, доповіді, статті, есеї, розвідки. – К., 2008. – С. 99-133.

19. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник. Вид. 2-ге, перероб. і доп./ За ред. проф. А. Яртися та проф. В. Мельника. — Львів, 2005. – С. 516-549.

20. Мельник В. Модернізм української прози: генеза, розвиток, історичне значення// Ш Міжнародний конгрес україністів: Літературознавство. – К., 1996. – С. 430-439.

21. Моклиця М.  Модернізм як структура: філософія, психологія, поетика : монографія. – 2-е вид., доп. і перероб. – Луцьк, 2002. – 387 с.

22. Моренець В. Національні шляхи модерну першої половини ХХ ст.: Україна і Польща. – К., 2002. – 327 с.

23. Наєнко М. Українське літературознавство. Школи, напрями, тенденції. – К., 1997. – С. 130-154.

24. Наливайко Д.С. Искусство: направления, течения, стили. – К., 1989. – 360 с.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

25. Поліщук Я. Міфологічний горизонт українського модернізму. – Івано-Франківськ, 2002. – 392 с.

26. Павличко С. Дискурс модернізму в українській літературі. – К., 1997. – С. 9-166.

27. Пархомик Р.Л. По дорозі в казку українського модернізму. - К., 1996.

28. Рисак О.О. Найперше – музика у слові: Проблеми синтезу мистецтв в українській літературі к. ХІХ – п. ХХ ст. – Луцьк, 1999.- 340 с.

29. Ткаченко Р. Літературно-критичний аспект українського fin de siecle’y // Українська мова і література в школі. – 2004. - № 2. – С. 43 – 46.

30. Токмань Г. Цей багатобарвний мистецький світ // Дивослово. – 2001. - № 4,6. - С.56-60,С.41-45.

31. Український модернізм зі столітньої відстані. Актуальні проблеми сучасної філології. Літературознавство. Зб. наук. пр. Вип. ХІ. – Рівне, 2002.

32. Франко І. З останніх десятиліть ХІХ в. // Франко І. Зібр. тв.: У 50 т. – К., 1984. – Т. 41. – С. 471-529.

33. Франко І. Старе й нове в сучасній українській літературі // Франко І. Зібр. тв.: У 50 т. - К., 1982. - Т. 35. – С. 91-111.

34. Шумило Н. Під знаком самобутності: Українська проза і літературна критика кінця ХІХ – поч. ХХ ст. – К.. 2003. - 354 с.

35. Шлемкевич М. Загублена українська душа. — К., 1992. – 168 с.

 

 

Контрольні питання:

1. Схарактеризуйте особливості перехідного характеру літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст.

2. Висвітліть фактори, які вплинули на конфлікт літературних поколінь “генерацій”.

3. Визначте предмет літературно-критичних дискусій цієї доби.

4. З’ясуйте філософську основу модернізму.

5. Визначте основні риси раннього українського модернізму.

6. Розкрийте художньо-естетичне новаторство української літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст.

7. Охарактеризуйте літературно-естетичні декларації та їхню художню реалізацію.

8. З’ясуйте ідеологічну і художньо-естетичну природу напрямків і течій в літературі перехідного часу.

9. Охарактеризуйте модерні стилі в літературі кінця ХІХ – початку ХХ ст.

10. Розкрийте специфіку стильового синкретизму художньої літератури доби помежів’я.

11. Поясніть поняття “естетизації літератури”.

12. Розкрийте тезу І.Франка “інтернаціоналізація літературних уподобань та інтересів”.

13. Назвіть новітні форми й засоби зображення дійсності, притаманні модерній літературі.

14. Визначте особливості жанрової системи прози кінця ХІХ – початку ХХ ст.

15. Висвітліть шляхи розвитку лірики українського fin de siecle’y.

16. Розкрийте жанрово-стильову парадигму української драматургії доби помежів’я.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 461; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!