Бесіда-спостереження за «Довідником детектива-коректора».



Учитель: Ми довго боролися з повторами, бо уникати їх у творах дійсно дуже важливо. Проконсультуйтеся з «Довідником детектива- коректора» і визначте, до якого типу помилок вони належать:

       

 

  

       

 

Так, це лексичний порушник мовного порядку. А тепер знайдіть помилку в реченні «Мати повернулася до свого лоша...» і визначте її тип. (Правильна форма – «лошати», це морфологічна помилка).

Зустрічаються у вас і неправильно побудовані речення, тобто які помилки? (Синтаксичні) Є і неправильно розставлені розділові знаки, тобто... (Пунктуаційні помилки).

                               

Поетична хвилинка (робота в групах, опрацювання розділових знаків при порівнянні).

 

Учитель: Хотілося б звернути вашу увагу на те, що в описах нерідко зустрічаються порівняння, і, найчастіше, перед мов, наче, як, ніби, ніж слід ставити кому. Знайдіть і прочитайте такі речення. (... кінь у русі мені більше подобався, ніж у спокійному стані; Його ноги не такі стрункі й сильні, як у матусі).

А зараз – хвилинка поезії. Відновіть віршовані рядки, використовуючи порівняльні сполучники, та розставте розділові знаки. Пам’ятайте про збереження ритму у вірші.

1. Любіть Україну ___ сонце любіть

___ вітер і трави і води…

В годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди. (В. Сосюра)

                                        

2. Все радіє живе і співа навкруги

___ дихають луки і ниви

І в струмки обертаються білі сніги

І торкочуть ___  голуби сиві. (О. Олесь)

 

Молодці! Чи знаєте ви авторів цих віршів? Якщо ні, то знайомство з ними у вас іще попереду – це Володимир Сосюра та Олександр Олесь.

 

5. Кодований диктант(застосування правил чергування у-в, і-й).

Учитель: У багатьох ваших творах зустрічається ще одна помилка – порушення норм милозвучності, тобто ... (Чергування у-в, і-й). Забуваєте, що після голосного перед приголосним найчастіше пишемо й або в. Зараз на вас очікує незвичайний диктант: вам не доведеться багато писати. Послухайте словосполучення і запишіть на аркушах цифри 1, 2, 3або 4 на позначення пропущених сполучників чи прийменників: 1 – сполучник І, 2 – сполучник Й,      3 – прийменник В, 4 – прийменник У.

Гори…долини, освіта…Україні, прийшов…ліс, працює…будні, смеркає…світає, вогнем…мечем, батько…матір, поклав…кошик, іти…село, спокій…тиша, сьогодні…завтра, озеро…горах.

               (ключ: 1, 3, 4, 3, 2, 1, 2, 4, 3, 1, 2, 3)

VI. Індивідуальна робота над помилками.

Учитель:Тепер я повертаю ваші роботи і ви самостійно працюватимете над помилками у зошитах. Якщо у вас орфографічна помилка, напишіть слово правильно, пригадайте орфограму та наведіть іще 2-3 приклади. Якщо неправильно побудоване речення, слід його переписати повністю. Якщо ви отримали від мене індивідуальну картку, то потрібно повторити відповідні правила та проілюструвати їх прикладами.

Завдання для Віталія Г.: повторити розділові знаки у реченнях із прямою мовою та словами автора.

Завдання для Кирила П.: повторити розділові знаки у реченні з однорідними членами та узагальнюючим словом.

VІІ. Підведення підсумків уроку. Повідомлення домашнього завдання.

Учитель: Продовжіть мою думку.Отже, сьогодні на уроці, ми були ... і шукали та виправляли ...

Помилки бувають ... 

Твір-опис має закінчуватися ...

Повторів можна уникнути, використовуючи ...

Сподіваюсь, сьогоднішній урок допоможе вам у боротьбі з помилками в мовленні. Ми знайшли їх багато, але це не страшно – не помиляється той, хто нічого не робить, у нашому випадку – хто не пише. Удома закінчіть роботу над помилками та уважно передивіться  домашні твори. Наступного разу ви нарешті зможете нам їх прочитати. Я з нетерпінням очікую на ваші роботи, бо бачу, як ви любите тварин. Пам’ятайте, головне в творі – щирість і любов, а помилки завжди можна виправити. 

 

                                                                                 

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 141; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!