Фронтальна робота з класом з метою запобігання повторів у зв’язному мовленні (бесіда, вправа на редагування, «Мозковий штурм», робота в групах).



Лабораторна робота

План-конспект уроку аналізу письмових робіт    

Тема. Аналіз твору-опису тварини у художньому стилі.

 Мета. Навчальна –  коригувати знання і вміння учнів на основі аналізу помилок, допущених у творі-описі ; продовжити роботу щодо вироблення навичок розрізняти мовні помилки й самостійно їх виправляти в тексті; спрямовувати учнів на індивідуальне опрацювання допущених помилок; розвивальна– розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, навички аналізу мовленнєвих явищ та самостійної роботи;                                                                                     виховна – виховувати любов до тварин, природи, мотивувати учнів до свідомого і глибокого засвоєння реалій рідної мови.

Тип уроку: урок аналізу письмових робіт з елементами інтерактивних технологій.

Методи навчання: вправи, кодований диктант, мовне спостереження, робота в групах, прийоми «Я – редактор», «Ажурна пилка», «Незакінчене речення».

Засоби навчання:  картки, аудіозапис саундтреку до х/ф «Рожева пантера»,  дидактичний матеріал (вправи, пам’ятки, опорна схема).

Епіграф уроку: «Немає людини, яка б не робила помилок, але той, хто виправляє свої помилки, – мудрець» (Китайська мудрість).  

Хід уроку      

І. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

Учитель:Добрий день, діти! Бачу, у більшості з вас гарний настрій: мабуть, вам сподобалося домашнє завдання – описати свого домашнього улюбленця. Про кого ви писали? (Діти називають домашніх улюбленців). А який тип мовлення ви застосували до написання твору? (Опис) Із того, як жваво ви  відповідаєте, я роблю висновок, що ви дуже любите своїх домашніх тваринок, а вдома намагалися підібрати найкращі слова, щоб розповісти про них. Чи всі виконали завдання на чорновиках, як я і просила? Добре, зараз я поясню, навіщо ми так учинили. Але спочатку послухайте музичний фрагмент і підберіть три слова або речення, щоб описати її.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

(Звучить фрагмент аудіозапису).  

Учитель:  Тож яка вона – прослухана вами музика? (Таємнича, загадкова, тривожна; Неначе хтось підкрадається чи хтось когось вистежує.)  Ця музика – супровід до фільму. Якого, на вашу думку? Так, це детективний фільм, де проводиться розслідування, де кмітливий детектив шукає злочинців. Давайте і ми всі сьогодні попрацюємо детективами. Шукати будемо не злочинців, а порушників порядку в країні під назвою «Українська мова». Ці порушники могли трохи зашкодити і вашим домашнім творам. Як ви думаєте – як звати тих порушників? (Помилки). Звичайно, ви вгадали. У домашніх творах ви спробуєте знайти помилки самостійно, після того, як ми добре повправляємося в такій роботі в класі. Оголошую мовне детективне агентство  відкритим.                                                                                                            

ІІІ, Повідомлення теми та мети уроку. 

Учитель: Я перевірила ваші твори-описи тварин у художньому стилі, які ви виконували за картиною відомого українського художника на минулому уроці. А тепер ми проаналізуємо помилки у ваших роботах. Відкрийте зошити і запишіть тему уроку:

           Двадцять сьоме березня                                                                     

            Класна робота

            Аналіз твору-опису                      

ІV. Узагальнена характеристика якості виконання робіт.

Учитель: Відразу хочу сказати, що мені сподобалися всі ваші твори. У кожному з них є цікаві думки і влучні вислови, відчувається ваше замилування кіньми. Особливо мене вразили вдумливі роботи двох учнів – Віталія Г. і Кирила П. Я б хотіла їх усім зараз прочитати, якщо, звісно, автори не проти.

Зачитуються кращі учнівські твори). 

 

V. Аналіз типових помилок та робота над усуненням виявлених прогалин у знаннях і вміннях.

Опрацювання особливостей будови твору-опису (робота в групах, прийом «Ажурна пилка»).

Учитель: Мені здалося, що бешкетники-помилки все ж умудрилися прокрастися навіть у ці прекрасні роботи, які я вам прочитала.  Даю вам підказку – погляньте на цю схему:

 Назва предмета (особи) Þ ЇЇ ознаки (опис) Þ Власні враження (ставлення)

 

З огляду на цю схему, де було б логічніше розташувати таке речення: «Ця картина мені дуже сподобалася»? Так, у кінці твору, як висновок. І написати його бажано з абзацу. Пропоную вам поділитися на дві детективні групи . Кожна отримує опис якогось неназваного об’єкта. Ваше завдання: розташувати уривки з тексту в потрібному порядку, а пізніше – прочитати свій опис, не називаючи об’єкт. Завдання ваших конкурентів – відгадати приховані слова.

       Текст 1                                                                             

1) Я дуже люблю домашніх ... . І ось нарешті батьки мені подарували на день народження ....

2) Воно було маленьким, пухнастим, чорного кольору з білою цяткою на лобі. Крапка мала форму зірочки, тому всі почали називати ...  Зірочкою.

3) Кругленька мордочка з чорним носиком, блискучими очицями і маленькими вушками зачаровує кожного. Яке воно смішне: товстеньке, на коротких ніжках! Кожного разу, коли мене бачить, підбігає, треться об ноги, ніби запрошує  погратися з ним.

4) ...  має веселу вдачу. Найбільше Зірочка любила гратися з паперовим метеликом. Вона  весело підстрибує, стає на задні ніжки, крутить голівкою.

5) Я дуже люблю свою Зірочку і задоволений тим, що вона у мене є.

                                         

Текст 2

1) У моєї бабусі є ... . Це велика ..., яка має кличку Лорд .

2) У нього довга густа шерсть білого кольору. Голова велика, мордочка подовжена, звужена до носа.

3) Очі в Лорда темні і розумні. Дивиться він на всіх пильним, уважним поглядом. Шерсть у Лорда густа і гладенька, спадає, ніби хвилі. Ноги в нього довгі й стрункі, а хвостик, навпаки, маленький.

4) Лорд великий і сильний, а характер має хороший і спокійний. Хоча він уже дорослий, любить гратися з м’ячиком і бігати зі мною наввипередки.

5)  Мені подобається мій ..., і я залюбки з ним граюся.

Фронтальна робота з класом з метою запобігання повторів у зв’язному мовленні (бесіда, вправа на редагування, «Мозковий штурм», робота в групах).

Учитель: Послухайте текст і скажіть, які порушники мовлення приховалися в ньому: Казковий ліс восени. Ліс повен звуків і кольорів. Радісно вітають у лісі гостей ясно-зелена ялинка, барвиста вільха, крислатий дуб. Ліс є рідною домівкою для малого зайченяти й могутнього  ведмедя, хитрої лисиці й довірливого їжачка.

Якої помилки припустилися у творі? (Повторюється слово «ліс».)

Прочитайте текст і скажіть, яким чином можна уникнути повторів? Що можна використати замість іменника?(Замінити займенником)

Так, а ще згадайте про однорідні члени речення та узагальнююче слово й об’єднайте 2-е і 3-є речення. (Остаточний варіант:  Казковий ліс восени. Він повен звуків і кольорів: радісно вітають  гостей ясно-зелена ялинка, барвиста вільха, крислатий дуб. Ліс є рідною домівкою для малого зайченяти й могутнього  ведмедя, хитрої лисиці й довірливого їжачка.)

Послухайте таке речення: « Шовковиста грива і пухнастий хвіст розлітаються, наче пух». Які слова тут повторюються? («пух», «пухнастий» - спільнокореневі) Як уникнути повтору в цьому випадку? (підібрати синонім – «пишний»).

Тепер проаналізуйте такий уривок і скажіть, якими з названихуже способів можна уникнути повторів у ньому: «Він дуже любив тварин, особливо коней. «Я любив дивитися на швидкий біг коня, і кінь у русі мені більше подобався, ніж у спокійному стані», - писав відомий художник».  

Які слова повторюються? Чим можна замінити слово «кінь»? (Займенником )

Так, і, мабуть доречніше трохи змінити порядок слів – «... і в русі він мені більше подобався...» або «на його швидкий біг ...»)

А як бути з дієсловом «любити»? За одну хвилину в групах підберіть якомога більше синонімів до цього слова.  ( Робота в групах)        

Отже, ми отримали такі варіанти: обожнювати, боготворити, цінувати, шанувати, кохати, подобатися. Яке з цих слів найбільше пасує до нашої ситуації? («Обожнював» замість «дуже любив»)

Прочитайте остаточний варіант нашого уривка:

«Він обожнював тварин, особливо коней. «Я любив дивитися на його швидкий біг , і кінь у русі мені більше подобався, ніж у спокійному стані», - писав відомий художник».  


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 169; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!