Життєвий цикл об'єкта права інтелектуальної власності



Все в цьому світі має початок і кінець. Об'єкт інтелектуальної власності не є винятком. Можна виділити п'ять етапів життєвого циклу об'єкта права інтелектуальної власності: створення ОПІВ, набуття прав на ОПІВ, використання прав на ОШВ, захист прав інтелектуальної власності, утилізація.

1-й етап. Створення об'єкта права інтелектуальної власності починається з генерації ідеї. Наприклад, це може бути ідея винаходу або художнього твору. У підприємницькій діяльності ідеї, як правило, спрямовані на підвищення конкурентності технологій або виробів.

Потім для перевірки автентичності об’єкта проводять по ньому патентний пошук і далі перевіряють ідею експериментально. Завершується етап відтворенням об'єкта на матеріальному носії (папері, електронному носії тощо) таким чином, щоб він став зрозумілим для інших осіб.

Підкреслимо, що створенням об'єктів права інтелектуальної власності займаються люди творчої праці: науковці, інженери, музиканти, письменники тощо.

2-й етап. Набуття прав на об'єкт права інтелектуальної власності полягає в одержанні правової охорони на нього або обмеженні доступу до таємниці, що використовується в технології, з метою запобігання діям недобросовісних конкурентів.

Набуття прав на об'єкт права інтелектуальної власностіє важливим етапом його життєвого циклу. Річ у тому, що ці об'єкти вразливі стосовно недобросовісних конкурентів. Наприклад, ви розповіли про ідею винаходу іншій особі. Ця особа може використати його без вашого дозволу в своєму виробництві. Навіть якщо ваше та його виробництва розпочнуться одночасно, то конкурент виграє, тому що він не вкладав гроші в розробку ідеї винаходу і, отже, його товари чи послуги, в яких буде використаний винахід, будуть дешевшими, тобто більш конкурентоспроможними. Щоб запобігти цьому негативному явищу необхідно одержати правову охорону на ОПІВ або обмежити доступ до таємниці, що використовується в технології.

3-й етап. Використання прав на об'єкт права інтелектуальної власності (комерціалізація) – найпродуктивніший етап життєвого циклу, на якому компенсуються витрати на створення та забезпечення правової охорони.

До цього етапу ОПІВ не приносив користі розробникові. Навпаки, витрачалися кошти на створення ОПІВ та забезпечення правової охорони.                   І тільки на етапі використання компенсуються попередні витрати, а також одержують прибуток – власне те, для чого в більшості випадків вони створюються. Є багато шляхів комерціалізації ОПІВ. Основні з них описані в розділі 5.

4-й етап.Захист прав здійснюється в разі, коли ці права порушує недобросовісний конкурент. Чинне законодавство України надає власникові прав на ОІВ кілька шляхів захисту їх. Найдійовішою формою захисту є звернення до суду.

5-й етап. Утилізація – останній етап життєвого циклу ОПІВ, який полягає у переході об'єкта у суспільне надбання після вичерпання юридично визначеного терміну дії прав інтелектуальної власності і будь-хто може його використовувати без дозволу правовласника. Якщо на момент завершення використання прав на об'єкт інтелектуальної власності юридичний термін служби його не буде вичерпаним, то можна продовжити використання такого об'єкта за відповідну винагороду (роялті) або уступити (продати) права власності на нього, отримавши таким чином додатковий прибуток.

 

 

Завдання:

1. Обрати та узгодити об’єкт дослідження відповідно до даних таблиці.

 

Таблиця 2.1 – Варіанти виконання завдання

Назва предмету дослідження

Номер варіанта

Винахід 1 7 9 15 21 27 33
Корисна модель 2 8 10 16 22 28 34
Промисловий зразок 3 9 11 17 23 29 35
Знак для товарів та послуг 4 10 12 18 24 30 36
Авторське право 5 11 13 19 25 31 37
Суміжні права 6 12 14 20 26 32 38

 

2. Керуючись відповідним Законом України, скласти опис життєвого циклу конкретного ОПІВ

Зміст роботи викласти в такій послідовності:

Вступ: огляд застосовності об’єкта дослідження в сучасних умовах.

1 Загальні положення: законодавчі акти, що регулюють правовідносини, об’єкти та суб’єкти права, особливості майнових та немайнових прав, об’єкти, які не можуть одержати правової охорони в якості предмета дослідження, обмеження майнових прав.

2 Умови правової охорони: умови охороноздатності, способи правової охорони, терміни охорони та охоронні документи, права та обов’язки власників охоронних документів на предмет дослідження.

3 Умови припинення правової охорони: анулювання та визнання охоронних документів такими, що втратили чинність, захист порушених прав.

4 Комерціалізація об’єкта дослідження.

Висновки

Перелік посилань

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1. Конспект лекцій з курсу «Інтелектуальна власність» / Укл. С.О. Кіжаєв. – Дніпропетровськ: ДВНЗ УДХТУ, 2009. – 46 с.

2. Основи інтелектуальної власності : Навчальний посібник / І. О. Мікульонок. – К. : Політехніка НТУУ "КПІ", Ліра-К, 2005. – 232 с.

3. Інтелектуальна власність : Підручник / В. Д. Базилевич. – К. : Знання, 2006. – 431 с.

4. Право інтелектуальної власності : Академічний курс: Підручник для студ. вищих навчальних закладів / За ред. О.А. Підопригори, О.Д. Свя-тоцького. – 2-ге вид., перероб. та допов. – К. : Видавничий дім "Ін Юре", 2004. – 672 с.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 903; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!