Усвідомлення ролі інтелектуальної власності.



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ХІМІКО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ

УНІВЕРСИТЕТ»

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ДО ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ РОБІТ З ДИСЦИПЛІНИ

«ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ» ДЛЯ СТУДЕНТІВ V-VI КУРСІВ ДЕННОЇ ТА ЗАОЧНОЇ ФОРМ НАВЧАННЯ, ЩО НАВЧАЮТЬСЯ ЗА ОСВІТНЬО-КВАЛІФІКАЦІЙНОЮ ПРОГРАМОЮ «МАГІСТР»

галузі знань: 0305 Економіка та підприємництво (05 Соціальні та поведінкові науки); 0306 Менеджмент і адміністрування (07 Управління та адміністрування); 0401 Природничі науки (10 Природничі науки); 0501 Інформатика та обчислювальна техніка (12 Інформаційні технології); 0505 Машинобудування та матеріалообробка (13 Механічна інженерія); 0506 Енергетика та енергетичне машинобудування (14 Електрична інженерія); 0502 Автоматика та управління; 0510 Метрологія, вимірювальна техніка та інформаційно-вимірювальні технології (15 Автоматизація та приладобудування); 0513 Хімічна технологія та інженерія; 0514 Біотехнологія (16 Хімічна та біоінженерія); 0517 Харчова промисловість та переробка сільськогосподарської продукції; 0515 Видавничо-поліграфічна справа (18 Виробництво та технології); 1202 Фармація                        (22 Охорона здоров’я) за професійним спрямуванням на спеціальності: 051; 075; 073; 101; 122; 123; 131; 133; 144; 151; 152; 161; 162; 181; 186; 226.

 

 

Затверджено на засіданні кафедри

машинобудування та інженерної механіки

Протокол № 7 від 28.03. 2017

 

Дніпро ДВНЗ УДХТУ 2017

Методичні вказівки до виконання практичних робіт з дисципліни «Інтелектуальна власність» для студентів V-VI курсів денної та заочної форм навчання, що навчаються за освітньо-кваліфікаційною програмою «Магістр» / Укл.: С.О. Кіжаєв, Н.Б. Сиволоб. – Дніпро: ДВНЗ УДХТУ, 2017. – 11 с.

 

Укладачі: С.О. Кіжаєв, канд. техн. наук

            Н.Б. Сиволоб

 

Відповідальний за випуск В.І. Ситар, канд. техн. наук

 

 

Навчальне видання

 

Методичні вказівки до виконання практичних робіт з дисципліни «Інтелектуальна власність» для студентів V-VI курсів денної та заочної форм навчання, що навчаються за освітньо-кваліфікаційною програмою «Магістр»

 

галузі знань: 0305 Економіка та підприємництво (05 Соціальні та поведінкові науки); 0306 Менеджмент і адміністрування (07 Управління та адміністрування); 0401 Природничі науки (10 Природничі науки); 0501 Інформатика та обчислювальна техніка (12 Інформаційні технології); 0505 Машинобудування та матеріалообробка (13 Механічна інженерія); 0506 Енергетика та енергетичне машинобудування (14 Електрична інженерія); 0502 Автоматика та управління; 0510 Метрологія, вимірювальна техніка та інформаційно-вимірювальні технології (15 Автоматизація та приладобудування); 0513 Хімічна технологія та інженерія; 0514 Біотехнологія (16 Хімічна та біоінженерія); 0517 Харчова промисловість та переробка сільськогосподарської продукції; 0515 Видавничо-поліграфічна справа (18 Виробництво та технології); 1202 Фармація                       (22 Охорона здоров’я) за професійним спрямуванням на спеціальності: 051; 075; 073; 101; 122; 123; 131; 133; 144; 151; 152; 161; 162; 181; 186; 226.

 

 

Укладачі: КІЖАЄВ Сергій Олексійович

       СИВОЛОБ Наталія Борисівна       

 

Технічний редактор Л.Я. Гоцуцова

Комп’ютерна верстка Л.Я. Гоцуцова

Підписано до друку 03.01.18. Формат 60×84/16. Папір ксерокс. Друк різограф. Умов. друк. арк. 0,44. Обл.-вид. арк. 0,48. Тираж 100 прим. Зам. № 291. Свідоцтво ДК № 5026 від 16.12.2015.

ДВНЗ УДХТУ, 49005, Дніпро-5, просп. Гагаріна, 8.

Редакційно-видавничий відділ

 

ЗМІСТ

                                               Стор.

Вступ …………………………………………………………………………………4

1. Практична робота 1. Тематичний патентний пошук об’єктів права інтелектуальної власності за темою магістерської роботи ……………………….5

2. Практична робота 2. Управління об'єктами права інтелектуальної власності з урахуванням їх життєвого циклу …………………………………………………..6

Список літератури …………………..……………………………………………..11

 

ВСТУП

Методичні вказівки до виконання практичних робіт з дисципліни «Інтелектуальна власність» складені згідно з робочою програмою курсу.

Метою проведення практичних робіт є закріплення студентами теоретичного матеріалу та одержання практичних навичок роботи з об’єктами права інтелектуальної власності.

Основна увага звертається на об’єкти права промислової власності (ОППВ), як найбільш близькі до професійної діяльності майбутніх спеціалістів.

Незважаючи на однотипність поставлених до виконання задач, завдання мають індивідуальний характер і вимагають від студента:

– акцентованої уваги до ОППВ за темами магістерських робіт та вміння вести патентний пошук;

– вміння аналізувати ОППВ та відбирати більш перспективні;

– вміння складати патентну заявку на основі найбільш прогресивного технічного рішення (прототипу);

– формувати усвідомлення значимості інтелектуальної власності в розвитку суспільства.

Підготовка до практичних занять здійснюється за темами, що зазначені в завданнях до магістерських робіт, робочій програмі і методичних вказівках до практичних занять з дисципліни.

Перед кожним заняттям необхідно ознайомитись з теоретичними матеріалами теми заняття. Після виконання завдання з практичної роботи в аудиторії студент оформлює звіт відповідно до вимог, що зазначені в методичних вказівках до практичних занять з дисципліни. Практична робота, що відображена в звіті, має бути надана для перевірки викладачу перед наступним заняттям та захищена під час співбесіди з викладачем.

 

 

Практична робота 1. Тема: Тематичний патентний пошук об’єктів права інтелектуальної власності за темою магістерської роботи

Мета роботи: Одержати практичні навички тематичного пошуку об’єктів права інтелектуальної власності.

Задачі студентів: Навчитися визначати клас та підклас технічного об’єкта за своєю спеціалізацією, користуючись Міжнародною патентною класифікацією (МПК); вести пошук реферативної патентної інформації; аналізувати одержану інформацію та формулювати висновки; складати формулу винаходу.

Завдання:

1. Визначити базові ключові слова або словосполучення за темою магістерської роботи, які складають основу патентного пошуку. Внести їх до табл. 1.1 та дати їм визначення. Ключові слова можуть характеризувати процес, конструкцію або матеріал, які досліджує магістр (спосіб, пристрій, речовина). Наприклад, стосовно технічного об’єкта це може бути ціле або якісь елементи технічної системи, вивчення та удосконалення яких актуальні з точки зору дослідника.

Таблиця 1.1 – Ключові терміни, що складають область патентного пошуку

Ключові терміни (слова або словосполучення) Визначення понять
1    
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    

 

2. Визначити об’єкт для проведення патентного пошуку, скласти його короткий опис та виділити характерні особисті ознаки, класифікувати за Міжнародною МПК (табл. 1.2).

Наприклад, якщо предметом пошуку є технічний об’єкт «насос», потрібно уточнити, який насос мається на увазі: відцентровий, плунжерний, імпелерний і т.п. Таке уточнення по-перше вказує на те, що студент свідомо обирає об’єкт пошуку, а по-друге скоротить час та забезпечить більш продуктивну роботу з МПК. За потребою не задовольняються одним об’єктом, а вибирають також аналоги та заносять їх назви до табл. 1.2.

Потрібно звернути увагу на те, що назва повинна точно відображати конкретний об’єкт, тому що в іншому випадку класифікація буде не коректною і це призведе до негативних результатів патентного пошуку.

Таблиця 1.2 – Об’єкти патентного пошуку

Об’єкт патентного пошуку Класифікація за МПК (клас, підклас)
1    
2    
3    
4    

 

3. Регламент патентного пошуку узгоджується з керівником магістерської роботи та викладачем, який проводить практичне заняття. Тобто потрібно визначити глибину пошуку та країни, за патентними базами яких вести пошук.

    4. Зосередившись на конкретному об’єкті пошуку потрібно здійснити пошук п’яти найближчих до досліджуваного об'єкта аналогів та серед них визначити один прототип.

    5. Скласти мотивацію вибору та визначити недоліки прототиту.

    6. Запропонувати удосконалення прототипу та скласти формулу винаходу.

    7. Звіт про результати патентного пошуку складається в письмовому вигляді на аркушах формату А4.

На титульному аркуші обов'язково потрібно вказати тему, прізвище та посаду керівника магістерської роботи, власні дані виконавця та викладача, який перевірятиме роботу.

    Результати пошуку звести в таблицю та сформулювати висновки.

 

Практична робота 2. Тема: Управління об'єктами права інтелектуальної власності з урахуванням їх життєвого циклу

Мета роботи: Одержати практичні навички роботи в сфері спеціального законодавства щодо управління об’єктами права інтелектуальної власності

 

Задачі студентів: Навчитися на конкретному прикладі скласти життєвий цикл об'єктів права інтелектуальної власності користуючись законодавством України та конспектом лекцій з дисципліни «Інтелектуальна власність».

Теоретична частина

Знання й розуміння правил ефективного управління інтелектуальною власністю дає змогу краще розуміти спосіб, у який інтелектуальна власність може приносити бізнесові додатковий прибуток. Найбільших успіхів досягають підприємці, які розробляють стратегію та впроваджують методики управління, що дозволяють здійснювати ідентифікацію, надбання прав, правову охорону та ефективне використання об'єктів права інтелектуальної власності створених або придбаних їхніми фірмами.

Процес управління інтелектуальною власністю можна розділити на десять етапів, які є фундаментом управління інтелектуальним капіталом (рис. 2.1) і, які дозволяють встановити зв'язок між інтелектуальною власністю та фінансовим станом підприємства.

 

Усвідомлення ролі інтелектуальної власності.

Керівник повинен відрізняти корисну для бізнесу інтелектуальну власність від непотрібної, з одного боку, та корисну інтелектуальну власність від усієї власності підприємства – з іншого.

Необхідно не тільки ідентифікувати наявну інтелектуальну власність, але й виявляти, кому належать права на неї, чи є портфель інтелектуальної власності достатнім, щоб забезпечити патентну чистоту продукту, що виробляє підприємство. Паралельно слід подбати про управління ноу-хау. Катастрофою для керівників є випуск на ринок нового товару, який порушує права інших правовласників. Юридична баталія з приводу порушення прав інтелектуальної власності здатна призвести до великих, а інколи до незворотних фінансових і моральних втрат.

У таких галузях виробництва, як фармацевтична, радіоелектронна, хімічна, біотехнологічна, телекомунікаційна тощо, принципово неможливо створити конкурентний продукт без використання об'єктів права інтелектуальної власності.

 

Рисунок 2.1 – Етапи процесу управління об'єктами інтелектуальної власності

Перетворення інтелектуальної власності на частину стратегічного бізнес-планування.

Успішний бізнес розпочинається з прогнозування перспективного конкурентного продукту на майбутньому ринку. Тому від самого початку слід визначати, які саме об'єкти права необхідно створити або придбати для того, щоб забезпечити конкурентність товарів або послуг, що, відповідно, вироблятимуться чи надаватимуться за його участі.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 344; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!