І ЕТАП – розподіл роботи між дітьми.



Тема: Колективна праця, методика її організації.

ПЛАН

1. Колективна праця, її особливості та види.

2. Керівництво трудовою діяльністю.

3. Вимоги до обладнання куточка праці.

 

1. Колективна праця, її особливості та види.

Колективна трудова діяльність — організація ви­хователем усіх дітей для виконання одного спільного завдання, справи.

Колективна праця організовується на прогулянці, в груповій кімнаті – в ІІ половині дня.

Колективній праці властиві:

§ спільна мета,

§ відповідальність за результат,

§ розподіл праці між учасниками, залежність їх один від одного.

 

Об'єднання дітей для колективної праці є ефективним за наявності у них досвіду співробітництва, належного оволодіння навичками конкретних видів праці.

Дослідники виокремлюють такі види колективної праці, як праця поруч, загальна і спільна праця.

Праця  поруч
Загальна праця
Спільна праця

 


Праця поруч — форма організації трудової діяльності, за якої діти незалежно один від одного, одночасно виконують індивідуальні завдання. У процесі роботи поруч виникає безпосереднє спілкування, яке часто спонукає дітей до надання допомоги одне одному, створює сприятливі умови для виховання доброзичливих стосунків. Цей спосіб організації трудової діяльності є проміжним етапом до колективної праці.

У молодшій групі – створюються умови для успішного вирішення завдань формування необхідних навичок трудової діяльності, стійкої уваги до справи, вміння доводити її до кінця.

загальна праця — форма організації колективної діяльності дітей, яку характеризують спільні мета і результат. Загалом трудовий процес розгортається як індивідуальний. Важливе значення має формування у дітей колективізму, вміння працювати разом, допомагати один одному, бачити складнощі однолітків і пропонувати допомогу, звертатися за допомогою до дітей, радіти спільним результатам.

Наприклад, дітям необхідно прибрати стелаж з іграшками. Для цього вони повинні виконати конкретні завдання: одна дитина витирає іграшки, друга — полички, третя — лялькові меблі, а спільним результатом буде порядок на стелажі. Значущість кожного окремого результату і зв'язок його з іншими виявляється тільки після закінчення всього процесу діяльності. Вперше може бути організована в ІІ половині середньої групи. Має місце у всіх видах праці.

Вихователь підкреслює значущість колективності для виконання поставленого завдання.

Спільна праця — складний різновид колективної діяльності, що передбачає досягнення спільного результату шляхом виконання ряду послідовних трудових дій над певним об'єктом, який переходить від одного учасника трудового процесу до іншого. Всі трудові дії при цьому мають певну завершеність (наприклад, прибирання снігу на майданчику передбачає такі послідовні трудові дії, як згрібання, наповнення ящиків, перевезення). Цей вид колективної праці використовують у старшому дошкільному віці, він потребує чіткої організації. Під керівництвом вихователя діти попередньо обговорюють суть і послідовність дій, з урахуванням складності трудових операцій визначають кількість учасників для кожної з них, розподіляють дії між учасниками, враховуючи їхні бажання і можливості.

 Різноманітні ситуації взаємодії потребують дотримання дітьми, які об'єдналися у групи, певних правил-регуляторів. Ознайомлення дітей із цими правилами є одним із засобів педагогічного керівництва їхніми взаєминами. Схвалення вихователем такого співробітництва, його попередня оцінка («Я впевнена, що ви успішно впораєтесь із завданням») орієнтують дітей на сумлінну працю.

 

Керівництво трудовою діяльністю дітей.

Вихователь вирішує 2 основні завдання:

Виховує у дітей почуття колективізму, взаємодопомоги, підтримки, позитивні взаємовідносини між дітьми.  
Керує самим процесом трудової діяльності (націлює кожну дитину на досягнення поставленого завдання, слідкує за правильним виконанням завдань, підказує послідовність роботи).  

 


І ЕТАП – розподіл роботи між дітьми.

Вихователь розповідає дітям значення наміченої роботи, необхідність розподілу дітей на декілька підгруп і кожній підгрупі дає відповідне завдання. При цьому враховує, які види роботи дітям уже знайомі, а у яких ще треба повправлятись.

Наприклад: Діти цієї підгрупи будуть мити будівельний матеріал. Минулого разу вони протирали шафки і стелажі від пилу, тому сьогодні поміняємося завданнями. Так буде справедливо: всі попрацюють і там, де цікаво, і там, де потрібно навчитись іншій справі.

Необхідно подбати про те, як розподілити роботу між дітьми кожної підгрупи. При необхідності вихователь допомагає домовитись, вчить поступатися один одному, попереджує виникнення конфліктів. З часом діти можуть самостійно розподіляти обов’язки між собою, допомагати товаришам.

Наприклад: Діти, ви маєте переодягнути ляльок, і випрати білизну. Домовтесь між собою, хто буде знімати платтячка з ляльок, а хто буде їх прати. Тоді вам буде зручніше працювати, ви не будете заважати один одному і впораєтесь швидше.

Часто більш ініціативні діти без проблем розподіляють обов’язки, вибираючи більш привабливі для себе: «Чур, я буду мити рослини. Ніхто не займайте мого місця. Ви принесіть горшки з квітами, а ти витирай пил».

Завдання на даному етапі:

- формування уявлень про користь та значущість праці, створення мотивації.

- характеристика загального об’єму роботи для всіх «Ми сьогодні будемо разом прибирати групову кімнату: вимиємо ляльковий посуд, складемо іграшки, протремо пил»…

- характеристика конкретних завдань для досягнення мети (можна запитати у дітей: що нам потрібно зробити, щоб було чисто?)

- показ можливих способів розподілу завдань.

Прийоми керівництва трудовою діяльністю

- мотивація;

- ігрова мотивація;

- роз'яснення важливості і корисності праці;

- навіювання, установка на успіх;

- повідомлення загальної мети праці;

- повідомлення об'єму роботи;

- детальний показ і пояснення;

- пояснення;

- нагадування послідовності трудових дій;

- розподіл вихователем трудових доручень між дітьми;

- розподіл дітей на ланки з урахування (рівня трудових умінь, симпатій, бажань дітей);

- бесіда перед початком праці (з метою показів можливих способів розподілу роботи в ланці; врахування інтересів один одного, уміння домовлятись; закріплення послідовності трудових дій);

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 186; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!