Технологічний процес в основних підрозділах підприємства



«Укртелеком» — монополіст на ринку місцевого телефонного зв'язку. Компанія також надає послуги мобільного зв'язку та інтернету.

 

Влітку 2010 року «Укртелеком» розширив магістральні і зовнішні канали до 120 Гбіт/сек, що є найвищим показником серед усіх провайдерів України. Укртелеком є співвласником 14 міжнародних підводних систем передавання даних, таких як ITUR та BSFOCS.

Система матеріально – технічного забезпечення.

У своїй діяльності підприємство використовує різноманітні матеріально-технічні ресурси (матеріали, паливо, енергію, комплектуючі вироби тощо). Вони в процесі виробництва перетворюються на продукцію (послуги) І підлягають постійному поповненню. Для цього організується матеріально-технічне забезпечення, яке включає: визначення потреби в матеріально-технічних ресурсах, пошук і купівлю ресурсів, організацію доставки, зберігання й видачі окремим споживачам на підприємстві. Постачання матеріально-технічних ресурсів має бути своєчасним, комплектним і з мінімальними витратами. Виконує цю роботу відділ матеріально-технічного постачання.

 Матеріально-технічні ресурси підприємство купує на ринку, де продавцями і постачальниками є безпосередньо підприємства-виробники або організації-посередники. Купівля матеріально-технічних ресурсів безпосередньо у виробників, тобто організація постачання за прямими зв'язками, має ті переваги, що вона забезпечує можливість оперативного врахування спеціальних вимог покупця до продукції, конкретних побажань щодо її складу, конструкції, оформлення, планування тощо. За прямими зв'язками поставляються передусім ті матеріально-технічні ресурси, які потрібні постійно та у великій кількості(коаксіального кабелю та кабелю вита пара ), а також вироби за індивідуальними замовленнями й складне устаткування. Проте вся номенклатура матеріально-технічних ресурсів, потрібних у виробництві, яка сягає іноді десятків тисяч найменувань і типорозмірів, не може поставлятися за прямими зв'язками. Ті ресурси, які потрібні в невеликій кількості, періодично або нерегулярно, економніше буває купувати в посередників — оптових фірм і магазинів. Вони комплектують певний асортимент товарів для продажу і територіальне розміщуються неподалік від підприємств та організацій споживачів.

Функції головних спеціалістів обчислювальних підрозділів

 

Основними завданнями та функціями підрозділу є:

- проведення єдиної політики на підприємстві щодо експлуатації комп’ютерної та офісної техніки;

- підготовка рекомендацій;

- надання консультацій;

- розробка рекомендацій щодо придбання засобів обчислювальної техніки та програмного забезпечення;

- придбання, технічне обслуговування комп’ютерної та офісної техніки університету;

- модернізація придбаної раніше техніки;

- вчасне проведення профілактичних робіт;

- забезпечення ведення обліку комп’ютерної техніки та програмного забезпечення;

- організація роботи зі створення архівів примірників комп’ютерних програм і збереження супровідної документації до них;

- супровід системного програмного забезпечення, що використовується в комп’ютерних класах, підрозділах підприємства.

 

Дослідження та аналіз універсального та спеціалізованого апаратного та програмного забезпечення комп’ютерних систем та мереж.

 

Під сервером розуміють комп’ютер, що надає свої ресурси іншим комп’ютерам, які називаються клієнтами. По суті справи, сервер здійснює обробку та зберігання основної інформації, що знаходиться в комп’ютерній мережі. У зв’язку з рiзноманiтнiстю використовуваної інформації та видів її обробки існують різні типи серверів, найпоширенішим з яких є файловий сервер.

Під файловим сервером розуміють комп’ютер, який підключений до обчислювальної мережi i використовується для зберігання файлів даних, до яких звертаються робочі станції. З точки зору користувача файловий сервер розглядається як центральний архів, в якому зберігається спільна для всіх робочих станцій інформація.

В протилежність робочій станції файловий сервер - це комп’ютер, який обслуговує всі робочі станції. Він здійснює сумісне використання файлів, що розміщені на його дисках. Файлові сервери – це, як правило, комп’ютери високої швидкодії на базі процесорів Pentium з об’ємом пам’яті ОЗУ більше 8 Мб. Часто файлові сервери забезпечені недорогою клавіатурою і монітором середньої якості. Але файловий сервер майже завжди має не менше одного швидкодіючого накопичувача великої ємності.

Сервери повинні бути високоякісними і високонадійними машинами, оскільки при обслуговуванні всієї мережі вони багаторазово виконують роботу звичайної робочої станції.

Найчастіше файловий сервер виконує тільки ці функції. Але інколи в малих ЛОМ файл-сервер використовується ще й в якості робочої станції.

Файловий сервер може використовувати іншу операційну систему (ОС) ніж робоча станція (РС). ОС NetWork фірми Novell є прикладом мережевої ОС, яка працює тільки на файловому сервері. (Частина NetWork, яка працє на робочій станції і яку називають драйвером, NEXT, VLM лише доповнює DOS, а не заміняє її).

Сервер є, як правило, одною з визначальних ланок будь-якої локальної мережі - інструментом, який не проводити самостійні дії. Сервер за своєю суттю - це ідеальний засіб інтерактивної взаємодії людини з інформацією (звичайно, в електронному виді). Його функціональна суть полягає в тому, що серед взаємодіючих в локальній комп’ютерній мережі процесів виділяється деякий особливий процес, що називається серверним і фізично реалізований на сервері. Інші процеси називаються клієнтами. Клієнти посилають серверу повідомлення і чекають від нього реакції у вигляді зворотних повідомлень. Серверів може бути достатньо багато в мережі, і кожен з них може обслуговувати свою групу користувачів і управляти визначеними базами даних. Робочі станції, які підключаються до серверу, називаються клієнтами. Станції-клієнти - це комп’ютери на робочих місцях співробітників.

 

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 393; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!