Кроки процесу Управління підготовкою



 

Крок 1: Визначення

Під час планування архітектури підприємства організація проводить узгодження своїх IT- та бізнес- цілей і формує єдине бачення (shared vision) свого майбутнього. Природно, частиною цього процесу є набуття знань і навиків, які потрібні співробітникам для здійснення проектів. Це 1-й крок процесу Управління підготовкоюMSF. Він називається "Визначенням"і складається з виявлення і опису проектних сценаріїв,кваліфікаційнихвимог до членів проектних груп і очікуваних від них професійних навиків, необхідних для успішного планування, створення і супроводу рішень. Залежно від посади, співробітникові можуть потрібно професійні навики, що задовольняють кваліфікаційним вимогам однієї або декількох груп.

 

Три складових, на яких фокусується етап "Визначення":

1. Проектні сценарії.

Кваліфікаційні вимоги.

Професійні навики.

Результати "Визначення" включають:

• Виявлені кваліфікаційні вимоги і бажані професійні навики.

 

• Відповідність кваліфікаційних вимог і професійних навиків майбутнім проектним сценаріям.

 

Скл. 1: Проектні сценарії

 

Термін "проектний сценарій" використовується для опису типових ситуацій, з якими стикаються EA- або IT- підрозділи, ініціюючи технологічні проекти. Сценарії розділяються на чотири категорії, що описуються нижче. Певною мірою вони співвідносяться з етапами розвитку, через які організація проходить в процесі розробки і супроводу продуктів і технологій.

 

Перспективні проекти (High potential). До даної категорії відносяться ситуації,зякими стикається IT-підрозділ, плануючи впровадження, модернізацію і/або розробку якісно нового продукту, технології або послуги. Звичайно це дослідницькі проекти, що базуються на новітній технології, іноді доступній на момент початку проекту тільки в бета-версії.

 

142


Стратегічні проекти (Strategic). Виникнення сценаріїв цієї категорії найймовірнішепри використанні нових технологій, продуктів або послуг, що вже лідирують на ринку і здатних провести стратегічні зміни в бізнес - процесах підприємства, принципово змінивши його архітектуру.

 

Критичні експлуатаційні сценарії (Key operational). Сценарії цієї категорії виникаютьпри експлуатації нового продукту, технології або сервісу спільно з системами і програмним забезпеченням попередніх поколінь (legacy systems). Такі ситуації типові сьогодні для багатьох підприємств, часткова автоматизація життєво важливих (business-critical) бізнес - процесів яких була здійснена в минулому столітті.

 

Сценарії супроводу (Support). Сценарії цієї категорії виникають в ситуаціях,колинеобхідно розширити можливості вже існуючого продукту для задоволення вимог середовища замовника (customer’s environment). Звичайне таке розширення хоча і представляє цінність, але не є критичним для бізнесу (not business-critical). Ці ситуації часто приводять до необхідності інтеграції з рішеннями, заснованими на застарілих технологіях.

 

Рисунок 33. Категорії IT-сценаріїв, взаємозв'язані з типовими фазами, типами навчання і управління знаннями при розробці і супроводі продуктів і технологій

 

Систематизація IT-проектів в рамках архітектури підприємства за типом їх сценаріїв дає можливість планувати підготовку відповідно до унікальних особливостей кожного проекту. Різні сценарії вимагають різних підходів до отримання ресурсів і навиків, що потрібні для конкретного проекту. Визначаючи спочатку проектний сценарій, можна виявити відповідні йому кваліфікаційні вимоги і професійні навики. Диференціація типів сценаріїв допомагає вирішити, чи в проекті слід використовувати субпідрядників або консультантів чи ні.

 

Наприклад,реалізація проекту по розгортанню інфраструктури для ПП,що знаходиться у стадії бета-розробки, вимагає принципово іншого підходу до формування в команді необхідної сукупності навиків, ніж проект по інтеграції зрілої високотехнологічної системи з деяким застарілим (успадкованим з минулого), але критичним для підприємства ПЗ. Кадрове забезпечення "перспективного проекту" може вимагати залучення консультантів, спеціально навчених виробником нової технології, тоді як для інших проектів робота з підготовки включає навчання і сертифікацію постійних співробітників підприємства.

 

Нижче стисло підсумовуються існуючі категорії сценаріїв і підходи до формування в них необхідного рівня підготовки.

 

1) Перспективні проекти. Потрібний високий рівень"гнучкості" (agility),здатністьдосліджувати і оцінювати нові технології і можливість залучення на короткий термін фахівців високої кваліфікації.

143


2) Стратегічні проекти. Потрібна наявність постійного персоналу з глибокимдосвідом в розробці архітектури рішень і розумінням шляхів ефективного використання широкого спектру технологій для потреб бізнесу.

3) Критичні експлуатаційні сценарії. Велике значення має якість технічних знань іпроцесів, так само як і наявність глибокого досвіду у використовуваних технологіях. Зазвичай кваліфікаційні потреби таких проектів покриваються за рахунок залучення субпідрядників або створенням могутнього професійного потенціалу всередині організації.

4) Сценарії супроводу. Витрати на отримання результату стають принциповими,ічерез це організація може вирішити використовувати зовнішніх фахівців (особливо для роботи із застарілими технологіями).

Після того, як всі проекти і їх сценарії специфіковані, виявляються існуючі кваліфікаційні вимоги і необхідні професійні навики.

 

Скл. 2: Кваліфікаційні вимоги

 

У контексті дисципліни Управління підготовкоюMSF, відповідність кваліфікаційним вимогам означає наявність знань і умінь, необхідних для виконання певного IT-сценарію. Ці вимоги зазвичай описують набір завдань, з якими в даному сценарії повинні справитись фахівець, а також цілі, які він повинен бути здатний досягти.

 

Кваліфікаційні вимоги можуть розглядатися як сукупність очікуваних знань, умінь і продуктивності праці.

 

Знання. Інформація,якою повинен володіти індивідуум для кваліфікованоговиконання роботи.

Уміння. Набір освоєних дій і прийомів,що визначають кваліфікацію.

 

Продуктивність праці. Міра очікуваної віддачі від застосування професійних знань іумінь індивідуума в рамках його робочої ролі.

 

Скл. 3: Професійні навики

 

Професійні навики –це міра здібностей до виконання певної роботи або дозадоволення кваліфікаційним вимогам даного сценарію. Професійні навики відповідають завданням, які індивідуум здатний виконати на певному рівні.

 

Професійні навики визначаються в процесі оцінювання ( іноді – само оцінювання) індивідуума, що дає відправну точку для аналізу відповідності кваліфікаційним вимогам даного сценарію.

 

Згідно дисципліні Управління підготовкою MSF, для створення плану навчання потрібно визначити поточний і бажаний рівні підготовки, які описуються з погляду заданого проектного сценарію і його кваліфікаційних вимог. При цьому може бути використана як самооцінка, так і атестаційне тестування. Як тільки виявлені і документовані наявна і бажана ситуації, існуючі прогалини в підготовці можуть вважатись визначеними. Після цього починається розробка плану навчання, який повинен допомогти досягти бажаного професійного рівня.

 

Наступна таблиця показує приклад шкали вимірювання професійних навиків, яка може використовуватися при проведенні оцінювання.

 

Оцінка

 

Просте

Опис

 
             

навиків

визначення

 
   

 

 

 

   

0

 

Кваліфікація

 
     

відсутня

   

 

 

 

   

1

 

Знайомий(а)

Знайомство: навики в зачатковому стані, обмежені знання. Відсутня  
            здатність самостійної роботи в даній області.  

 

 

 

   

2

 

Середній рівень

Робочі знання: хороше розуміння потрібних в даній області навиків,  
            уміння застосувати їх з певною ефективністю. Здатність  
            функціонувати в даній області достатньо самостійно, проте  
            144  

    періодично може потребувати сторонньої допомоги.
     
3 Досвідчений(а) Упевнені робочі знання: широке розуміння потрібних в даній
    області навиків, здатність їх застосування з великою ефективністю.
    Допомога інших потрібний рідко.
     
4 Експерт Експерт: має дуже детальне, глибоке розуміння даної області,
    здатність застосовувати навики з максимально можливою
    ефективністю. Часто інші співробітники шукають у нього (її) ради,
    коли виявляються нездібними самостійно вирішити проблему, що
    відноситься до даної області.
     

 

Невідповідністю професійних навиків слід вважати ситуацію, коли віддача від виконання робочої ролі виявляється нижчою, ніж очікувалось.

 

Під час кроку "Визначення" процесу Управління підготовкоюMSF специфікується очікувана віддача від кожної з робочих ролей в заданих проектних сценаріях. Рівні професійних навиків зіставляються потім з кваліфікаційними вимогами. Таким чином, після проведення оцінювання можуть бути виміряні і проаналізовані наявні невідповідності професійного рівня.

 

Крок 2: Оцінювання

Крок "Оцінювання" процесу Управління підготовкою служить для визначення того, яким кваліфікаційним вимогам задовольняють (або не задовольняють) у нинішній момент співробітники організації. На цьому кроці починається аналіз кваліфікаційних вимог різних робочих ролей, що дозволяє визначити необхідні професійні навики співробітників. Потім бажана кваліфікація співробітників зіставляється з тією, що існує на даний момент. Це вказує напрями вдосконалення професійного рівня, що дозволяє почати розробку планів навчання. Залежно від числа робочих ролей, потрібних для успішного використання ІТ-технології, можуть бути вибрані різні оцінки:

• групи кваліфікаційних вимог, що встановлюють професійні навики;

 

• методики атестації;

 

• учбові плани.

 

Завдання цього кроку включають:

 

• оцінку знань, умінь, здібностей;

 

• аналіз невідповідностей;

 

• створення планів навчання. Результатами цього кроку є:

• отримані оцінки і виявлені невідповідності;

 

• плани навчання.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 239; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!