Приклад розрахунку нормативної трудомісткості робіт і нормативної чисельності бухгалтерів за окремою функцією обліку (розрахунками з оплати праці)



У розрахунку нормативна чисельність працівників бухгалтерського обліку за окремою функцією обліку визначається діленням загальної трудомісткості типового складу робіт на річний фонд робочого часу одного працівника і множенням на певні коригувальні коефіцієнти (п. 11 Нормативів).

При розрахунку трудомісткості робіт одиницею виміру «Відомість – 1 позиція» визначена облікова операція за одним працівником на місяць.

Кількість позицій у рік визначається роздільно:

• за позиціями, які щомісячно повторюються за всіма працівниками (кількість позицій визначається перемножуванням чисельності працівників на 12 місяців);

• за епізодичними позиціями (кількість позицій визначається за середньорічними даними).

За іншими функціями бухгалтерського обліку методика розрахунку нормативної трудомісткості робіт і форма додатка до наказу можуть бути іншими.

Далі за пропозицією головного економіста, наприклад через 3 дні після видання наказу про запровадження норм часу для підготовки на підприємстві оптимальних кадрових рішень, видаються відповідні накази:

• про внесення зміни до штатної чисельності підприємства (при скороченні або збільшенні чисельності працівників);

• про зміну істотних умов праці у зв'язку зі змінами в організації виробництва та праці, включаючи зміни у штатній чисельності (якщо трудові відносини регулюються нормою частини третьої статті 32 КЗпП) ― наприклад, при встановленні бухгалтеру неповного робочого часу за ініціативою адміністрації.

Працівники бухгалтерії повинні бути попереджені про майбутнє звільнення або зміну істотних умов праці за два місяці (ст. 492, ст. 32 КЗпП).

Після закінчення двомісячного строку попередження працівників на підприємстві видається наказ щодо особового складупро звільнення працівників, установлення або скасування робочого часу тощо.

У додатку 2 наводиться приклад наказупо підприємству про встановлення працівнику неповного робочого часу, коли в штатному розписі після внесення до нього змін залишається 0,5 одиниці замість 1 одиниці бухгалтера з бухгалтерського обліку розрахунків з оплати праці.

Наказ видається (як варіант) до закінчення двомісячного строку попередження з урахуванням заяви працівника про згоду продовжити роботу в нових умовах ― з неповним робочим часом. Нижче наведено зразок цього наказу.

 

Додаток 1

Додаток до наказу по ПАТ «Обліковий потік»

N 139-ОД від 10.01.12 р.

 

Розрахунок нормативної трудомісткості робіт, нормативної чисельності працівників

за бухгалтерським обліком розрахунків з оплати праці та відхилення штатної чисельності

працівників від нормативної (при загальній чисельності працівників на підприємстві ― 45 чоловік)

 

N

п/п

Найменування облікових господарських операцій – позицій за картою 3 збірки нормативів (одиниця виміру позиції — облікова операція за одним працівником на місяць)

Кількість позицій на рік:

Норма часу на одну позицію за картою 3 збірки нормативів, людино-годин

Річна трудомісткість, людино-годин (гр. 3 або

гр. 4 х гр. 5)

    які щомісячно повторюються за всіма працівниками (45 х 12 = 540) за середньорічними даними    
1 2 3 4 5 6

І. Розрахунок нормативної трудомісткості робіт:

1 Нарахування заробітної плати працівникам за виконані роботи 540 X 0,15 81

2

Погашення надмірно отриманої суми X 20 0,15 3
  тощо        
  Разом X X X 700

II. Розрахунок нормативної чисельності працівників

 

Найменування розрахункових даних

Значення
1

Річний фонд робочого часу одного працівника в 2011 р.

2 002 годин
2

Коефіцієнт, який враховує заплановані невиходи працівників (з відпусток, хвороб тощо)

1,15
3

Коефіцієнт, який враховує, що питома вага робіт, які виконуються на ПК, становить 60 %

1,3
4

Нормативна чисельність — 700 : 2002 х 1,15 х 1,3 = 0,52

0,5 чол.

III. Розрахунок відхилення штатної чисельності від нормативної

1

Штатна чисельність працівників, зайнятих веденням бухгалтерського обліку розрахунків з оплати праці

1 чол.
2

Відхилення штатної чисельності працівників від нормативної

+ 0,5 чол.

Головний економіст ____________________________ /Голуб Т. П./

 

 

Додаток 2

ПАТ «Обліковий потік»

НАКАЗ

27.02.12 р.                                                                                     м. Івано-Франківськ

N 10-К

 

 Про встановлення неповного робочого часу Світловій В. І.

 

СВІТЛОВІЙВалентині Іванівні, бухгалтеру, установити неповний робочий час ― 20 годин на тиждень (по 4 години на день з 8-00 до 12-00) з 12.03.12 р. у порядку зміни істотних умов праці при зміні в організації виробництва та праці (частина третя статті 32 КЗпП України).

 

Підстава:

1. Доповідна записка головного економіста Голуб Т. П. від 22.02.12 р.

2. Заява Світлової В. І. від 27.02.12 р, про згоду продовжити роботу з неповним робочим часом.

 

Голова правління    (підпис)    Різак Д. І.

 

 

Нижче запропоновано зразки зазначених документів, розроблених з урахуванням норм чинного законодавства.

Голові профспілкового комітету ПАТ «Обліковий потік» Савченку Н. І. голови правління акціонерного товариства Різака Д. І. ЗАЯВКА   про узгодження запровадження загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку   З метою створення умов для високопродуктивної роботи працівників бухгалтерського обліку відповідно до статті 86 КЗпП України прошу згоди профспілкового комітету первинної профспілкової організації щодо запровадження на підприємстві загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку за Міжгалузевими нормативами чисельності працівників бухгалтерського обліку, затвердженими наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 26.09.2003 р. N 269.   Проект відповідного наказу додається до заявки.   30.01.2012 р. Голова правління                          (підпис)                             Різак Д. І.

 

Івано-франківськИЙ ОБЛАСНИЙ КОМІТЕТ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ ПЕРВИННА ПРОФСПІЛКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ПАТ «Обліковий потік»   ВИТЯГ ІЗ ПРОТОКОЛУ   01.02.2012 р.                                 м. Івано-Франківськ                     N 11   Засідання профспілкового комітету
Голова — Савченко Н. І. Секретар — Довгань Г. П. Присутні: Федорчук В. П., Біла 3. Г, Рибчинська К. П. Порядок денний: 1. Узгодження відповідно до статті 86 КЗпП України запровадження загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку. 1. СЛУХАЛИ: Головний економіст Голуб Т.П. виступила з інформацією про заявку голови правління акціонерного товариства про узгодження запровадження загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку. УХВАЛИЛИ: З урахуванням обґрунтованості розрахунку загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку і з метою створення умов для їхньої високопродуктивної роботи погодити запровадження загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку.   Голова                                                                                          Н. І. Савченко   Секретар    .                                                                            Г. П. Довгань   Відповідно до оригіналу Секретар    (підпис)                                                                Г. П. Довгань

 

ПАТ «Обліковий потік» НАКАЗ (схема)   06.02.2012 р.                              м.Івано-Франківськ                         N 124-ОД   Про затвердження загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку зі сповіщенням про запровадження цієї нормативної чисельності. З метою створення умов для високопродуктивної роботи працівників бухгалтерського обліку за Міжгалузевими нормативами чисельності працівників бухгалтерського обліку, затвердженими наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 26.09.2003 р. N 269, відповідно до статті 86 КЗпП України і за узгодженням із профспілковим комітетом первинної профспілкової організації (протокол N 11 від 01.02.2012 р.) НАКАЗУЮ: 1. Затвердити розрахунок загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку та відхилення їхньої штатної чисельності від нормативної — додаток до наказу. 2. Запровадити загальну нормативну чисельність працівників бухгалтерського обліку не раніше ніж за місяць після сповіщення відповідних працівників про її запровадження. 3.1. Інспектору з кадрів Сидоренку В. К. сповістити під підпис у триденний строк працівників бухгалтерського обліку про майбутнє запровадження загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку (але не раніше як мине місяць після сповіщення) і роз'яснити працівникам умови, за наявності яких має застосовуватися новий норматив.   Голова правління                       (підпис)                             Різак Д. І.   Візи З наказом ознайомлені До справи N _________________________ (посада, підпис, ініціали і прізвище виконавця) (дата)

Уточнимо методику розрахунку загальної нормативної чисельностіпрацівників бухгалтерського обліку згідно з Нормативами чисельності бухгалтерів.

Загальна нормативна чисельність працівників бухгалтерського облікувизначається за двома чинниками-аргументами (нормативотвірними показниками): загальною чисельністю працівників підприємства (згідно зі штатним розписом)та кількістю самостійних структурних підрозділів (згідно з організаційною структурою підприємства).Ця чисельність коригується на коефіцієнт, який враховує питому вагу робіт із бухгалтерського обліку та звітності, що виконуються на персональних комп'ютерах.

У разі збігу значень чинників-аргументів підприємства зі значеннями цих показників на карті збірника нормативів—загальна нормативна чисельність працівників бухгалтерського обліку визначається на перетині відповідного рядка та графи нормативної карти.

Наприклад, якщо загальна чисельність працівників підприємства дорівнює 50 особам, кількість структурних підрозділів — 7 і питома вага робіт із бухгалтерського обліку та звітності, що виконуються на персональних комп'ютерах, менша від 70 %, то загальна нормативна чисельність працівників бухгалтерського обліку становитиме 3,4 особи за таким розрахунком:

 

2,6x1,3=3,4,

 

де 2,6 —чисельність (карта 12, аркуш 13бірника нормативів)

1,3— поправочний коефіцієнт щодо питомої ваги робіт, що виконуються на персональних комп'ютерах (пункт 11 загальної частини Збірника нормативів).

У разі відсутності збігу значень чинників-аргументів підприємства зі значеннями цих показників за картою Збірника нормативів обчислюють розрахункову загальну нормативну чисельність працівників бухгалтерського облікуза формулами (рівняннями регресії), наведеними в картах Збірника нормативів.

Приміром, якщо загальна чисельність працівників підприємства дорівнює 65 особам (а нормативною картою передбачено лише найближчі суміжні значення 50 і 75), кількість структурних підрозділів — 8 (а нормативною картою передбачено найближчі суміжні значення 7 і 10), а питома вага робіт із бухгалтерського обліку та звітності, що виконуються на персональних комп'ютерах, менша від 70 %, то розрахункова загальна нормативна чисельність працівників бухгалтерського облікустановитиме 3,8 особи згідно з розв'язком рівняння регресії:

 

5,195 х 0,0650,333 х 80,166 х 1,3 = 5,195 х 0,402 х 1,412 x 1,3 = 3,8,

 

де 5,195— коефіцієнт регресії лінійного рівняння (згідно з картою 12, аркуш 1 Збірника нормативів);

0,065 — чисельність працівників підприємства в тис. осіб;

0,333 і 0,166 — коефіцієнти регресії степеневого рівняння (згідно з картою 12, аркуш 1 Збірника нормативів);

1,3— поправочний коефіцієнт щодо питомої ваги робіт, які виконуються на персональних комп'ютерах.

Підказка.Піднесення до степеня (з використанням значень степеня у вигляді десяткового дробу) здійснюється на калькуляторі, який є стандартною функцією операційної системи Windows, а також на інженерному калькуляторі, на якому є кнопка «х"у», — і ця математична дія не вимагає від працівника спеціальної підготовки.

Викладену методику розрахунку використано в розробці додатка до наказу, в якому наведено розрахунок загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку і відхилення їхньої штатної чисельності від нормативної (див. нижче). Наведено умовно два варіанти цього розрахунку: перший застосовується в разі збігу чинників-аргументів підприємства зі значеннями за картою Збірника нормативів, другий — у разі відсутності такого збігу (зрозуміло, що в реальному наказі має бути застосовано один із цих варіантів).

 

Додаток до наказу по ПАТ «Обліковий потік»

N 124-ОД від 06.02.2012 р.

 

Розрахунок загальної нормативної чисельності працівників бухгалтерського обліку та відхилення їхньої штатної чисельності від нормативної

N

з/п

Найменування показників вихідних і розрахункових даних

Документ, що визначає значення показника

Значення показника

1

2

3

4

Чинники-аргументи підприємства збігаються у значеннях із картою Збірника нормативів

(варіант 1 розрахунку)

1

Загальна чисельність працівників підприємства

Штатний розпис

45 осіб

2

Кількість самостійних структурних підрозділів

Організаційна структура підприємства

7

3

Коефіцієнт, який ураховує, що питома вага робіт, виконуваних на ПК, становить 60 %

Розрахунок питомої ваги роботи на ПК, Збірник нормативів — пункт 11

1,3

4

Загальний норматив чисельності працівників бухгалтерського обліку

Розрахунок : 2,6 (за картою 12, аркуш 1) х 1,3

3,4 особи

5

Чисельність працівників бухгалтерського обліку

Штатний розклад

3 особи

6

Відхилення штатної чисельності від нормативної

Розрахунок:3 - 3,4

-0,4 осіб

Чинники-аргументи підприємства не збігаються у значеннях із картою Збірника нормативів

(варіант 2 розрахунку)

1

Загальна чисельність працівників підприємства

Штатний розклад

65 осіб

2

Кількість самостійних структурних підрозділів

Організаційна структура підприємства

8

3

Коефіцієнт, який ураховує, що питома вага робіт, виконуваних на ПК, становить 60 %

Розрахунок питомої ваги роботи на ПК, Збірник нормативів — пункт 11

1,3

4

Коефіцієнт регресії лінійного рівняння

Карта 12, аркуш 1 Збірника нормативів

5,195

5

Коефіцієнт регресії степеневого рівняння (для загальної чисельності працівників)

Карта 12, аркуш 1 Збірника нормативів

0,333

6

Коефіцієнт регресії степеневого рівняння (для кількості самостійних структурних підрозділів)

Карта 12, аркуш 1 Збірника нормативів

0,166

7

Загальна нормативна чисельність працівників бухгалтерського обліку

Розрахунок: 5,195 х 0,0650.333 х 80.166 х х 1,3 = 5,195x0,402x1,412x1,3

3,8 осіб


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 259; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!